Kitap: Pes Etmeyen Tavuk


Kitap fuarında Hayy Kitap Çocuk standına bakarken gözüme ilişen ve ismiyle ilgimi çeken bu kitabı hemen aldım.

Bir çok olumlu duyguyu ve pes etmeme ruhunu örneklemesi bakımından çok beğendim.

Çocuklarla izlenecek filmleri tükettiğimiz, isim şehirden veailecek oynanan pek çok oyundan bunaldığımız için akşamları ne yapacağını şaşırmış olan bizim aile, bari(!) hep beraber kitap okuyalım şeklinde bir değişiklik yaptık ve ilk olarak Pes Etmeyen Tavuk’la başladık. Sırayla bir kişi okuyor, diğerleri dinliyor.

Kitabı anlatmaya geçmeden bu şekilde okumanın çok faydasını gördüğümüzü söyleyeyim.

Hem çocuklar okurken okumaları gelişiyor, hem de kitabı detaylarıyla ilgilenerek okuyunca çok keyif alıyorlar. Bu da bir kitabı dikkatli okuma ve bitirme noktasında teşvik ediyor onları.

Özellikle oğlum dergi karıştırır gibi, biraz resimlerine biraz sayfalarına bakarak doğru dürüst okumadan elinden bırakırdı kitapları. Ne varsa hemen anlayayım bitsin der gibi. Böyle uzun uzun okuyunca olayların içindeki ayrıntıların da zevk verebileceğini daha bir hissettiler. Kendi başlarına kitap okumaya da ilgileri arttı diyebilirim.

Gelelim kitaba. İlk olarak 1967 yılında Hilda The Hen adıyla yayınlanmış, Jill Tomlinson’un Yavru Hayvanlar Serisi’nden. Serinin diğer kitapları da Hayy Kitap Yayınlarından çıkmış.

Kitabın kahramanı olan çilli tavuk Hilda’nın uzak bir çiftlikte yaşayan bir teyzesi var ve civcivleri oluyor. Oraya gidip teyzesinin civcivlerini görebilmek için kendine araç bulmaya uğraşırken, pişmiş tavuğun başına gelmemiş şeyler geliyor Hilda’nın başına.

Kitabın yarısı teyzesinin çiftliğine gitme denemeleriyle ve yaşadığı cesaret kırıcı olaylarla geçiyor. Ama Hilda yılmıyor ve başarıyor. Teyzesinin civcivlerini görünce de bir civciv sahibi olma arzusu kaplıyor içini. Ve kuluçkaya yatmaya karar veriyor.

Fakat kendi yaşadığı çiftliğin sahipleri olan Bay ve Bayan Biddik buna izin vermiyorlar çünkü iyi yumurtlayan Hilda’nın yumurtlamayı kesmesini istemiyorlar.

Hilda’nın yumurtaları bir gün zorla alınıyor, başka bir gün kırılıyor derken Hilda bu sefer de kuluçkaya yatmak için pes etmeme mücadelesi vermeye başlıyor. Ve başka maceralara atılıyor.

Tek amacı yumurtalarını korumak olan bir tavuğun yaşadıklarını okurken, bazı yerlerde annelik duygularımın etkisiyle gözlerimin dolduğunu itiraf etmeliyim.

Ve Hilda’nın hikayesi mutlu sonla bitiyor.

Kitabı edinmeyi düşünenlere şimdiden keyifli okumalar.