Anasayfa | Giriş / Üye Ol
Paylaş

Çocuğuma Nasıl Tuvalet Eğitimi Vermeliyim?

10 Haziran 2008


Tuvalet eğitimimize başlayalı 10 gün oldu. Durumumuz henüz oldukça belirsiz. Hem tuvalete ve oturağa yanaşmama sorunumuz var. Hem çişinin geldiğini söylediği halde yapmıyor tutuyor oğlum. Bugünlerde neden böyle yaptığını anlamaya çalışıyorum. Kardeş kıskançlığı, bazen çişi geldiğinde bebekle ilgileniyor olmam sanırım çişini tutmasının başlıca sebeplerinden. Elimden geldiğince sebepleri bertaraf etmeye çalışıyorum.

Bakalım, olumlu ya da olumsuz bir sonuç alıp karar verdiğimizde tuvalet eğitimi hikayemizi neler yaşadığımızı yazacağım. (Tuvalet Eğitimi Hikayemiz) Dün gece oturdum konuyla ilgili bir sürü yazı okudum internette. Radyo programından dinlediğim ve okuduklarımı birleştirerek tuvalet eğitiminde genel olarak nelere dikkat etmek gerekiyor özetleyeyim:

Çocuğun tuvalet eğitimine hazır olduğuna dair belirtiler şunlar:

*Gündüzleri en az 2 saat kuru kalması
*Kakasını gizlenerek yapması ve yaptıktan sonra haber vermesi
*Çişini ve kakasını yaptığını dışarıdan fark edilecek kadar belli edecek hareketler, mimik veya işaretler yapması.
*Öğlen uykularından kuru kalkması
*Söylediğiniz basit şeyleri anlaması ve uyması


- Evinizin normal düzeni işliyorken başlayın, taşınma öncesi ya da sonrası, ölüm, ayrılık, tatil, kardeş doğumu, evde kalan yatılı misafir, hasta gibi çocuğu ve aileyi etkileyen faktörlerden kurtulun, erteleyin. Yaza memlekete gideceğim orada alışır diye düşünüp hata yapmayın. "15 gün/1 ay/2 ay sonra tatile gideceğiz, gidene kadar alışsın" diye düşünerek başlamayın, siz gidene kadar alışamazsa çok daha kötü olur.

- Kas kontrolünün tamamlandığı 1,5 yaştan sonra, eğer çocuğun hazır olduğuna dair belirtiler de tamamsa başlanabilir. Ancak kızlarda 29, erkeklerde 30 ay ortalama olarak tuvalet eğitimi kazanma yaşlarıymış. Ortalama demek bu aylara gelindiğinde hala çocukların yarısının tuvalet eğitimini tamamlamamış olması demekmiş. Fazla acele etmeyin yani. Eğitimin 4 yaştan sonraya bırakılması ise kesinlikle tavsiye edilmiyor.

-Çocuklar ayaklarını yere basabildikleri için oturak kullanmayı daha çok tercih ediyorlarmış. Oturağı çocuğun odasına, koridora ya da banyoya koyabilirsiniz. Hepsini tavsiye eden uzman psikolog var. Koridor evin merkezi olması açısından daha mantıklı. Oturağı evin her yerine taşımamak gerekiyormuş. Ve şu müzik çalan alkış yapan oturaklar tavsiye edilmiyor. Çocuk normal bir şey yaptığını anlamalı imiş. Oturak istemeyen çocuksa kesinlikle zorlamamalı, tuvalet adaptörü kullanmaya çalışmak lazım.

- Oturağa alışma süresi ayarlayın. Eğitime başlamadan 1 ay önce yerine yerleştirdiğiniz oturağa çiş yapıldığını anlatın, oyun oynarken televizyon izlerken çocuğun ona oturmasına izin verin. Bebeği ya da bir oyuncağının çişini yaptırın ( Biz Buzz Light Year?ın çişini yaptırıyoruz sürekli ve sonra da pipisini yıkıyoruz.) Lazımlığa oturmuyorsa asla zorlamayın. Gerçekten asla zorlamayın, biz tam kakasını yaptığı esnada -tuvalete de oturmayı reddetmişti- lazımlığa oturması için biraz zorladık yere yapmasın diye. Ama çocuk daha da soğudu lazımlıktan.

- Çocuğun bezini çıkarın bir daha asla takmayın diyen de var uzman kişiler arasında, gündüzleri belli saatlerde çıkarın, yani yavaş yavaş başlayın, sonra uzun saatler takmayabilirsiniz diyen var. Bezi çıkardıktan sonra bir daha takmayın diyenler daha çok gördüğüm kadarıyla. (Eee hangisi doğru demeyin, genel geçer doğrular hariç her çocuğun doğrusu kendine. Her iki yöntemle de alışan çocuklar var. Kanımca anne çocuğunu inceleyip hangisinin doğru olduğuna karar verebilir. Bezi ilk çıkardığınızda ve ilk çişe tuttuğunuzda çocuğunuzun verdiği tepkilere bakarak verebilirsiniz kararı, çocuk çok tepkili olursa gündüzleri yavaş yavaş çıkarmayı deneyebilirsiniz mesela. Ama çocuk dünden hazırsa bezi çıkarıp bir daha takmayabilirsiniz.) Evde bezi tamamen çıkardıysanız, dışarıya çıkarken de aynını yapmak gerekiyor. Bugün oğlumla dışarı çıktığımızda lazımlığın tasını da yanımızda taşıdık.

- Gece bezlemeyin çocuk ona güvenir diyen uzman psikolog var, başlarda geceleri bezleyebilirsiniz diyen de var. Kayınvalidem 3 torununun başlarda geceleri bezlenerek kolayca alıştıklarını söyledi. Ama bezi çocuk pek fark etmesin dedi, uyuturken bezle, uyanırken hemen çıkar çişe tut dedi, ancak ben kayınvalidemden bu tavsiyeyi almadan önce bezi bir çıkarıp pir çıkaranlardan olduğum için bir daha yöntem değiştirmek istemedim. Çocuğun kafası zaten çok karışık, daha beter etmeyelim.

- Çocuğa keyfinin yerinde olduğu bir zaman büyüklerin çiş ve kakalarını tuvalete yaptıklarını, kendisinin de yavaş yavaş büyüdüğünü zamanının geldiğini çocuğa uygun bir üslupla anlatın. Herkesin çiş ve kaka yaptığını bunun normal bir şey olduğunu da vurgulayın. Böyle daha temiz olacağını daha rahat edeceğini, daha rahat oynayacağını koşacağını anlatın.

- Çocuk çekinmeden lazımlığa oturur hale gelince eğitime başlayın. Lazımlığın altına örtü ya da naylon koyun, alt elbisesini çıkararak oturtun. Sıklığını yavaş yavaş arttırarak (özellikle çiş vakti yaklaştığı zaman) bu işlemi günlük rutin haline getirin. Bu işlem çocuk yapana kadar uzun sürse bile yanında olun, onunla sohbet edin. Bir şey yapmasa da oturduğu için tebrik edin, cesaretlendirin.

- 1-2 saatte bir, çocuğun çişinin geldiğini fark ettiğinizde çişe tutun. Bizim oğlan gece süt içtiği için sabahları 1 saatte bir, öğlen ve akşama doğru 2- 2,5 saatte yapıyor. Kakanın geldiği zaten anlaşılıyor. Kakayı lazımlığa ya da tuvalete yapmak istemezse zorlamayın.

- Çişini ya da kakasını yaptığında ödül verin, destekleyin, çoşkuyla tebrik edin. Çocuğu alıştırmak için ne gibi ödüller verip, nasıl senaryolar oyunlar uyduracağınız sizin hayal gücünüze kalmış. Çişi kakatuvalete döküp çocukla bay bay yapanlar, hadi şimdi onları ait oldukları yere gönderelim deyip çocuğa sifonu çektirenler, çocuk alışsın diye oturağa kendisi de oturanlar var. Her anne babanın buna benzer geliştirdiği çocucğu ısındırıcı yöntemler olabilir.

- Ortalığa yaptığında asla olumsuz bir şey söylemeyin, çok kötü kokuyor, ne pis oldu demeyin. Kızmayın, azarlamayın. Bak rahatladın değil mi, ne güzel yaptın sonrakini oturağa yapmaya çalışacağız, şimdi sileriz gibi şeyler söyleyin. Çikolata şeker gibi ödüller vaad edin. Ve lazımlığa yapınca ödülleri verin.

Siz:

-Tuvalet eğitiminin her aşamasında çocuğu cesaretlendirici ve sakin bir tarzda konuşun.
- Ayıplama, cezalandırma, azarlama, tehdit gibi olumsuz davranışları bir yöntem olarak zaten denemeyin. Kendinizi kaybedip bu yanlışlara düşme hatasını da yapmamaya çalışın.
- Ne zaman çişini yapacağı konusunda dikkatli ve takipçi olun.
- Ortalığa yapmalar ve evin içindeki çiş göletleri karşısında, başta sabırlı olmak daha kolaydır, ilerleyen günlerde de sabrınızı koruyun. Şimdi sabretmezseniz, daha sonra sabretmek zorunda kalacağınız başka problemlerin çıkmasına neden olabilirsiniz bunu unutmayın.
- Belli bir yönteme sadık kalın. Bir öyle bir böyle yapmayın, değişiklik yapacaksanız iyice düşünüp emin olarak yapın.
- Uzun uğraş ve gayretleriniz sonucunda yine de olmuyorsa (bunun için yaklaşık 1,5 ay geçmesi beklenir), eğitime ara verin.

Olası Sorunlar:

- Çocuk lazımlığa da tuvalete de oturmayı reddediyorsa sonra oturursun deyin, ama vazgeçmediğinizi gösterin.
- Belli bir dönem gündüz çişini çok güzel söylediği halde sonra bırakırsa sebebini anlamaya çalışın. Çocuğa söylemek zor gelmiş eski rahatını arıyor olabilir, stres ya da tepki vermek için olabilir. Sebepleri ortadan kaldırmaya çalışın, sabırlı olun ve devam edin.
- Kardeş kıskançlığı durumunda, çocuğun yanında kardeşe ilgiyi olabildiğince minimuma düşürüp çocuğa ilgiyi abartın. Çocuğu oturağa oturtma ve ilgilenme işini bazen babaya yaptırmak iyi bir yoldur.
- Altını ıslatmadığı halde kakasını yapmak için illa ki bez bağlatan çocuklar için büyük bir ödül vaad edebilir ya da uzman bir kişinin fikrini alabilirsiniz.
- Geceleri alt ıslatma sorunu için Saliha Erdim yatırmadan önce çişini yaptırırken ?hadi hepsini yap hiç kalmasın hepsini bitirelim? gibi telkinlerle sabaha kadar hiç yapmamasını psikolojik olarak hedef göstermiş olursunuz demişti. Çocukların 5 yaşa kadar geceleri alt ıslatmalarının normal odluğu da bir çok kaynakta belirtilmiş.

Bunlar da ilginizi çekebilir :
Yazıya Yorum Yap Giriş / Kaydol
 • busra 12.06.2008 tarihinde dedi ki :
  bu gunduzleri "en az 2 saat kuru kalabiliyor olmasi" kistasini ben de baktigim hemen her yerde gormustum. ama kendi tecrubemde bunun cok gecerli olmadigini gordum. kizimin altini ilk actigim gunlerde fazla su ve sulu gidalar tuketmeyen bir cocuk oldugu halde nerdeyse her yarim satte bir altina kaciriyordu. hatta acaba bir doktora goturup fizyolojik bir problem mi var diye kontrol ettirsem diye dusundum ama oyle degilmis. anlasilan cocuk cis gelme hissiyatini henuz ogrenmedigi icin geldikce birakiyormus. ben de kardes kiskancligindan dolayi tuvalet egitiminde defalarca husranla sonuclanan girisimlerde bulunmustum ozellikle gecen yaz. bu yazki ogrenme suremiz bir hafta oldu ama dedigim gibi ilk gunler yine cok zordu yine olmayacak demeye baslamistim. tuvalet egitimine baslyan annelere tek tavsiyem su umidinizi kaybetmeyin ve kararli olun.
  fnur
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 12.06.2008 tarihinde dedi ki :
  Merhaba Büşra hanım.Benim kızım 20 aylık.Artık kakasını yaparken gizleniyor ve bez bağlamamı istemiyor.yalnız bir sorunum var çalışıyorum.Benim korkum,bakıcım ile yöntemlerimizin farklı olabilme ihtimali.Bu yazınızı bakıcıma da vereceğim.Ama farklı önerileriniz de olursa can kulağıyla dinlerim.Şimdiden teşekkürler.Tüm annelere Allah kolaylık ve sabır versin.
  büşradan cevap: bazı çocuklar kakaya daha çabuk aşılıyorlar. kakasını yapmaya alıştırabilirsiniz. kız çocuklarda çiş için 20 ay erken sayılmaz, ancak mutlaka çocuğunuzun hazır olduğuna dair belirtileri gördükten sonra başlayın.. tuvalet eğitiminde geri dönüşler yaşamak anne için yıpratıcıdır.
  hilal
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 15.06.2008 tarihinde dedi ki :
  sitenize bayılıyorum allah razı olsun 20aylık 1 oğlum var abisi 6 yaşında ondan çiş ve kaka demeyi öğrendi abiyi kıskandığı için o da çişini söylüyo buraya kadar sorun yok lağzımlığada oturuyo kaka diye söylüyo sorun bende çok acele söylediği için şaşkınım ben hazır değilim korkuyorum birisi gelsede öğretse istiyorum püsürlükten değil başaramıcağımı düşünüyorum duygularım karma karışık sanırım hiç böyle saçma 1 sorunlada karşılaşmadınız ne olur 1 çare...sizi kutlarım allah razı olsun...

  büşradan cevap: ruh halinizden öncelikle sizin böyle bir şeye hazır olmadığınız anlaşılıyor :) zaten 20 ay erkek çocuklar için oldukça erken. ben bekleyin derim, kolay gelsin.
  midilli
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 03.07.2008 tarihinde dedi ki :
  sitenizi yeni keşfettim. benim için çok yararlı bilgiler olduğunu ve bildiklerimin de doğruluğunu buldum burada..
  benim 3 yaşında bir kızım var, çalıştığım için kayınvalidemde kalıyor, birgün yanına gidiyor, h.sonları da kendi yanımıza alıyoruz.. kendisi yaşlı olduğu için çok üzerine düşemiyor tuvalete alıştırmak için.. biz arada yaptığımız denemelerde de kesinlikle ne lazımlığa, ne tuvalete oturmayı reddediyor..(bu bize karşı psikolojik bir tepki olabilir mi kendince?)
  uzun vadeli bir yöntem belirleyemedik henüz.. şimdi ben im işyerimden 1 haftalık iznim var, bu sürede kararlı bir biçimde denemyi düşünüyorum ama bu süre alışması, benimsemesi için yeterli olur mu, inadını nasıl kırabilirim bilmiyor ve korkuyorum...bu konuda ne yapmamı önerirsiniz?
  vereceğiniz öneri için şimdiden teşekkür ederim...

  BUSRADAN CEVAP: Tuvalete ve oturaga yanasmamasi size tepki de olabilir baska bir sebebi de olabilir, bilemezsiniz. 1 haftada alışan çocuklar var ancak 1 haftada alışsın diye beklentiye girmek doğru olmaz. Tuvalet eğitiminde en önemli şey annenin rahat olması, size düşen çocuğunuzun inadını kırmaya çalışmak değil rahat olmak. Ona sevdirmek için ödül yöntemi kullanabilirsiniz. T.E. tecrübesi yaşayan her anne ümitsizliğe düşmeden sabır ve devam etmek gerektiğini söyler, bu doğrudur çünkü çocuklar ilk günler çok kaçırır hatta hiç söylemezler. Tavsiyem; şu kadar sürede alışır/alışsın diye kendinizi şartlandırmayın, rahat olun, gerekli tedbirleri alın, yöntem değiştirmeyin seçtiğini yöntemde sebat edin,çocuğa kızmayın, başladıktan sonra sonuç alana dek 1 ay vazgeçmeyin. 1 ayda olmazsa çocuk hazır değil demektir.Çocuklarla anılar bölümünden bizim tuvalet eğitimi hikayemizi de okuyabilirsiniz. Kolay gelsin.
  turna
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 16.07.2008 tarihinde dedi ki :
  müthiş bir yazı olmuş sizi tebrik ederim.benin bebeğim 18 aylık yeni yeni çişini söylüyor ama baya eksiğimiz var elbet.işten eve gittiğimde hemen tavsiyelerinizi uygulamaya çalışacağım.benin bebeğim çok zor bir bebek inşallah tavsiyelerinizle bu zorluğu aşacağım.eğer sonuç olumlu olursa size yine yazarım teşekkürler...
  tuğba
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 07.08.2008 tarihinde dedi ki :
  siteniz çok güzel.benim 26aylık kızım var
  3-4 aydır ugraşıyorum
  ama çişe alışmadı.çişini tutuyor yapmıyor
  dışarıya yapıyor
  tuvaleti de lazımlıgıda deniyorum
  ama sonuç yok yardım edin ne olur.
  BÜŞRA'NIN CEVABI: yazıyı okuduysanız size yardımcı olacak tavsiyeler yazıda var. 3-4 aydır ciddi bir şekilde ilgilenerek tuvalet eğitimine alıştırmaya çalıştınız ama olmuyorsa ara verin derim. 3-4 ay çok uzun bir süre, belki çocuğunuz hazır değildir. yazıda çocuğun hazır olduğuna dair belirtiler var, bir bakın isterseniz.
  dediğim gibi 3-4 ay çok uzun bir süre, en az 1-2 ay kadar ara verin ve bu konuyla ilgili bilgi edinin, araştırın, okuyun. hem siz rahatlarsınız bu sürede hem çocuk. ondan sonra tekrar başlarsınız. tekrar başladığınızda da bezi çıkarıp bir daha ne gece ne gündüz takmayarak başlamanızı öneririm. bezi çıkarın bir daha takmayın. evinizin temizliği için gerekli önlemleri de alırsınız tabi. Allah kolaylık versin..
  canan
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 08.08.2008 tarihinde dedi ki :
  merhabalar sitenizi beğeniyle takip ediyorum .benim 27 aylık bir oğlum var henüz onu takip ediyorum .hazır olduğunu anlayamamaktan korkuyorum .bende bu sürece kendimi hazırlamaya çalışıyorum ama korkuyorum doğrusu.
  yazılarınız beni biraz rahatlattı.dualarınızı bekliyorum.
  allah yar ve yardımcınız olsun.
  emeklerinizi zayi etmesin inşaallah.paylaşımlarınızı bekliyoruz.vesselam
  elif
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 18.08.2008 tarihinde dedi ki :
  3 yaşını doldurmuş bir kızım var.çişini tuvaleterahat yaptığı halde kakasını bez bağlatarak yapıyor.her yolu denedik kaayı tuvalate yaptıramadık.önerilerinizi bekliyorum.teşekürler

  BÜŞRA'DAN CEVAP:sebebini anlamaya çalışın, çözüme yaklaşırsınız. bunu kendi gözlemlerinizle anlayabileceğiniz gibi çocuğa da sorabilirsiniz. sen kakanı beze yapmak istiyorsan ben sana bez bağlarım yavrucuğum, ama merak ediyorum bana söyler misin kakanı neden beze yapmak istiyorsun, çok merak ediyorum gibi bir üslupa neden bez bağlattığını öğrenmeye çalışın. utanıyor mu, pis kokuyor diye mi neden? utanıyorsa bunu herkesin yaptığını anlatın, kaka yaparken yalnız bırakın, kokudan tiksiniyorsa şu yer silme deterjanları çok iyi oluyor. banyonun herhangibir yerine biraz ödküp yaydırıp siliyorum, kaka kokusu gidiyor. sorun başka bir şeyse onu bertaraf etmeye çalışın.
  ayrıca bir forumda okumuştum, aynı durumdaki bir anne çocuğunu bir oyuncakçıya götürmüş bak kakanı lazımlığa yaparsan sana o oyuncağı alacağım demiş. ve çocuk bunun üzerine kakasını bze yapmayı bırakmış..
  bu herkes için çözüm olmayabilir tabi ama deneyebilirsiniz.

  bez bağlamamak gibi bir şey yapmayın, 3-5 gün tutar çocukta psikolojik baskı oluşabilir, kabız olur, ya da uyurken salabilir kakasını bazı çocukların yaptığı gibi. bezi bir kere çıkraıp bir daha takmamak tuvalet eğitiminin başında yapılması gereken birşey. çocuğunuz artık bez bağlanarak kaka yapmaya alıştıysa bezi birden çıkarmanız çocuğu olumsuz etkileyebilir.

  dediğim gibi arkasındaki nedeni bulun. soruna değil, sorunun kaynağına odaklanın. tam kaynağını bulamasınız bile sebep olabilecek ihtimalleri değerlendirin, bu sebeplerden kurtulun.
  nazan
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 20.08.2008 tarihinde dedi ki :
  merhabalar sitenizi ilgiyle takip ediyorum ben kızımı ilk tuvalet eğitimine çok rahat alıştırdım fakat şimdi artık tuvalet temizliğini kendisinin yapma zamanı geldi daha doğrusu kreş öğretmenleri öyle söylüyor bence daha erken gibi
  kızım 5 yaşında nasıl bir yol izleyebilirim önerileriniz için şimdiden teşekkürler
  BÜŞRA'DAN CEVAP: ben henüz bu konuda tecrübe yaşamadığım için ve dolayısıyla bir araştırma yapmış olmadığım için bilemiyorum maalesef, bir şey tavsiye edemeyeceğim.. internetten araştırma yaparak bazı sonuçlara ulaşabileceğinizi sanıyorum. sevgilerle..
  ayşe
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 17.09.2008 tarihinde dedi ki :
  büşra hanım 10 yaşında bir kızım 2.5 yşnda bir oğlum var her sorumun cevabını dahada fazlasını yazılarınızda buluyorum iyi ki varsınız
  nurgül ulutürk
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 22.09.2008 tarihinde dedi ki :
  çok faydalı bilgiler.küçüğüm için uygulanacak yöntemler.sağolun.
  munise
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 13.10.2008 tarihinde dedi ki :
  sitenize yeni üye oldum çok faydalı bilgiler var teşekkürler
  nazan
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 16.10.2008 tarihinde dedi ki :
  2 yaşında bir oğlum var. Ağustos ayında çişe alıştırmaya başlamıştım. İlk önzceleri iyi idi fakat sonra ne yeptığsam olmadı. Ne oturağa nede kılozete yaptıramadım. Hepsini reddetti. Bir kaba yaptırmayı bile denedim ama olmadı. Şimdi arada bir çişinin olduğunu söylüyor yapmaya gittiğimizde ise yapmıyor. Beklemekte istemiyor. Kakasındada aynı sorunumuz var yaptım diyor ama yapmamış. Yaptığında ise yapmadım diyor. Tavsiyenizi bekliyorum şimdiden teşekkürler.
  BÜŞRA'DAN CEVAP: Meliha hanım, çocuğunuza tuvalet eğitimi verirken hangi yöntemi kullandığınızı yazmamışsınız. Bezi tamamen çıkardınız mı yoksa bez altındayken mi alıştırmaya çalıştınız. Sorunuza bir cevap vermek için bunları bilmek gerek.

  Ayrıca ne oldu da sonraları söylememeye başladı, bu konuda bir gözleminiz, bir değerlendirmeniz, şu sebepten söylememeye başladı diye bir çıkarımınız var mı? BUnları da paylaşırsanız cevap vermek kolay olur.
  meliha
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 17.10.2008 tarihinde dedi ki :
  bezi tamamen çıkarmıştım alıştırma külotu giydirmiştim. 40 45 dk aralıklarla tuvalete götürüyordum. Sanırım bundan sıkıldı. Şimdi arada bir söylemesinin sebebi ben soruyorum var mı varsa yapalım diye.Gidiyoruz yapmaya diye biraz oturuyor sonra hemen kalkıyor yok uzun süre yapamıyorum diyor . Bir daha da oturmasını sağlamak mümkün olmuyor.

  BÜŞRA'DAN CEVAP: Bezi tamamen çıkarmakla iyisini yapmışsınız. Ancak belli ki çocuğunuzun kendisini çok etkileyen bir çekincesi var. Çocuğunuzu rahatlatmalısınız.

  - Çocuğunuza muamelenizde, gerek ödül verirken gerek diğer anlarda olabildiğince rahat ve samimi olun. Hem kararlı oluun, hem de olursa olur, olmazsa olmaz bekleriz gibi bir tutum sergileyin. İşler istediğiniz gibi olmadığında anlayışınızı hissettirin, istemediğiniz bir şey olduğunda sitem, şikayet gibi şeyleri ses tonunuzla da hissettirmeyin. Çocuğunuz sizin rahatlığınızı hissedip rahatlamalı.

  - Tuvalete/oturağa yaklaşmasını sağlamak için ödül yöntemi kullanabilirsiniz. Oğlum oturağı tekmeleyip evin içinde fırlattığında oturağa yaklaşması için üstüne çikolata yapıştırmıştım, işer yaradı. Tuvalet eğitimi hikayemizde yazıyor.

  -Çocuğunuza seçenek sunun, oturağa mı tuvalete mi oturmak istersin deyin. İki seçenek sunduğunuzda birini seçmek durumunda kalır, kendi seçimi olduğu için devam etme ihtimali artar. Pekiyi ne zaman çiş yapmaya gitmek istersin, şimdi mi daha sonra mı? gibi sorularla işi biraz çocuğunuza bıraktığınızı gösterin. Seçenek sunun.

  - Çocuğunuzu rahatlatmak için aklınıza gelen şeyleri deneyin ama çocuğun bu şekilde çok dikkat ve ilgi topladığını düşünmesine neden olmayın. İşleri doğal seyri öyleymiş gibi yapın. Çocuk sizin ilginizden çok hoşlanıyorsa bu aşırı ilginin devam etmesi için de bu dönemi uzatabilir.

  - 40-45 dk da bir götürmeyi halen yapıyor musunuz bilmiyorum ama bu süreyi 2 saate çıkartın. Tuvalete oturunca yapmayan bir çocuksa çok sık çişi gelmiyor olabilir. Zaten bu dönemde çocuklar çişlerini tutma konusunda çok başarılı oluyorlar.

  - Rahat olun, sabırlı olun. Bu dönem de geçecek diye düşünün. Gerçekten de geçecek..

  Kolay gelsin..
  meliha
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 17.10.2008 tarihinde dedi ki :
  oğlum 2 yaşında bir türlü tuvalet eğitimi veremiyorum soruyorum yapalım mı diye ama bana sürekli anne acıyor diye tepki veriyor bazen klozete oturtuyorum hemen kalkmak istiyor oturaktada aynısını yapıyor alıştırma klodunu denedim 1 saat yapmıyor götürüyorum belki yapar diye yine aynı tepki kalkıyoruz sonra kloduna yapıyor ne yapmam gerektiğini bilimedim.

  BÜŞRA'DAN CEVAP: Neden acıyor diyor olabilir bilemiyorum ama çocuk sürekli aynı şeyi söylüyorsa bu önemli. Neren acıyor oğlum, nasıl acıyor diye sorabilirsiniz. Acaba oturak ya da klozete bacakları değince üşüyor da mı öyle diyor?

  Nedenini bilemiyorum, dediğim gibi bu acıma meselesinin üstünde durun. Acımaması için ne yapabiliriz diye sorun, aşağıda yazdıklarımı da dikkate alın tabi, çocuğunuzun çekincesini giderin.
  melek
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 22.10.2008 tarihinde dedi ki :
  Muhabbetle.....merhaba, benim 2,5 yasinda Vildan adinda kizim var.Evimizin ilk ve simdilik tek gul u.2 yasina kadar geceli gunduzlu anne sutu aldi. tam 2 yasinda konusarak anlatarak, anne sutu almayi kolaylikla birakti. Ve 2 yasinda tamamen kendi istegi ile, kaka sini soylemeye basladi. tam 2, 5 yasindada yine tamamen kendi istegi ve gayreti ile cisi ni tuvalete yapmaya basladi. ilk gunden bu yana, gece ve gunduz bez baglamayi kestim. ama, hep onu yureklendirerek, severek bu basarisini taktir ettigimi ona aksettirdim. Gerek meme birakma doneminde, gerekse tuvalet egitimi doneminde cocuguma hic israrci, baskici, kirici ve zorbaci tavirlar icerisinde olmadigim icin su an vicdanim o kadar rahat ki... Sevgili kardesim Busra nin,ozellikle mantar pano arsiv inden cok faydalandigimi belirtmek isterim. simdi daha bir cok kaynaktanda derledigim notlarla, mahallemde, cocuk egitimi uzerine kitaplar okuyorum, acizhane cozumler uretiyoruz, tartisiyoruz. Cok sukur. Sevgilerle...Hepinizi Allaha emanet ediyorum...
  MERYEM TEKCE
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 12.11.2008 tarihinde dedi ki :
  merhaba sitenizi sürekli takip ediyorum benim yorumum değilde bir sorum olacak ben çalışan bir anneyim ve 21 aylık bir oğlum var ve babaannesi bakıyor. oğlum 17 aylık olunca bezden sıkılmaya ve bunu çkar demeye başladı. bizde tuvalet eğitimine hazır olduğunu düşünerek bezi çıkarttık. ne gece ne gündüz bez takmadık. lazımlığa oturmayı hep reddetti tuvalet onun için daha ilgi çekiciydi. çişin varmı sorumuzun yanıtı hap hayır oldu. her defasında altına yapıyor sonrada temizle diye ağlıyordu. daha sonra bu bir ay kadar sürdü ve baktık olmuyor biz belirli aralıklarla oğlumu tuvalate götürdük tuvalate ilgisini çekecek bir ikişey koyduk her defasında çişini yaptı ve yaptığının güzel olduğunu anlattık ve belli bir zaman sonra bizim aferimlerimize oda \" aferin oğlum büyüdü tuvalete çişini yaptı \" diyerek onayladı ama hala aynı şekilde devam ediyor oğlum çişini söylemiyor yada altına yaptıktan sonra söylüyor ve kaksını tuvalete yapmayı reddediyor. Ayrıca geceleride bir kere kaldırıyorum o nedenle alt ıslatma sorunumuz olmuyor. kısacası hala biz onu götürürsek çiş yapıyor kendisi söylemiyor, ne yapmalıyım bir öneriniz varmı

  BÜŞRA'DAN CEVAP: lütfiye hanım, çocuğa çok cazip gelen şeyler vaad ederek ödül yöntemi kullanmanızı tavsiye ediyorum. Ödül yöntemini nasıl kullanacağınız ile ilgili sitemizde ayrıntılı yazılar var.

  Kendin söylediğin her çiş için şunu yapıcaz bunu yapıcaz diyerek ödül vaad edin. Bir panoda çocuğunu ziçin hazırladığınız bölüme artı koymak ve teşvik etmek, ya da güneş resmi çizmek de olabilir. Her söyleme için bir gülen güneş.. Güneş resmi çizmek uzman psikologların tavsiye ettiği bir yöntem. Çocuğun kuru kaldığı geceler için sabah güneş resmi çiziliyor, ıslattığı geceler için yağmur yağdıran bulut resmi çiziliyor. Yattığı yerin yakınına asılıyor. bu kağıt..

  Ya da sevdiği çıkartmalardan alıp sevdiği bir eşyaya yapıştırmak olabilir. Yiyecek bir ödül, bir yere götürme olabilir. Çocuğun bu işi eğlenceli bir iş olarak görmeye ve söylemeye istek duymaya ihtiyacı var gibi görünüyor.

  Kakasını tuvalete değil beze yapmak istiyorsa, aşağıdaki yorumları okuyabilirsiniz. Kolay gelsin..
  lütfiye çakır
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 12.11.2008 tarihinde dedi ki :
  30 aylık oğlum var yaklaşık 5 aydan beri tuvalet eğitimi veriyorum...gündüzleri hiçbir problemimiz yok ancak geceleri 3 kez ben uyandırmazsam kesinlikle kendisi uyanıp çişini söylemiyor...her gece çok stres oluyorum ...bazen yorgunluktan uyanamadığımda hemen altına kaçırmış oluyor ve kesinlikle rahatsız olup uyanmıyor. Acaba ne yapmam lazım ...yada 5 ay kısa bir süre mi? Doktora gitsem faydası olurmu ?tavsiyelerinizi bekliyorum

  BÜŞRA'DAN CEVAP: pakize hanım, yazıyı okuduysanız 5 yaşa kadar geceleri alt ıslatma normal. Yazıda da yazmıştım, çocuğa yatmadan önce çişini yaptırırken haydi hepsini bitir hiç kalmasın diyebilrisiniz. Yani psikolojik olarak sabaha kadar tutmasını telkin edebilirsiniz. biz yetişkinler gibi çocuklar da yatmadan hemen önce çiş yaptılarsa sabaha kadar tutabilirler bazen.

  Çocuğun çişe kendisinin kalkması için kendisinin rahatsız olması gerekiyor. Yani çiş yaptığı için hem bedenen hem de psikolojik olarak rahatsız olması gerekiyor. Bunu nasıl sağlarsınız bilmiyorum ama bak gece çiş yapınca yatak ıslanıyor, kıyafetlerin ıslanıyor, üşürsen hasta olursun gibi cümlelerle ikna ederek en azından çişini yapınca size haber vermesini sağlamaya çalışın. Çocuk yaptığı çişini haber vermeye alıştıktan sonra, yapmadan önce haber vermeye de alışabilir. Uykusunu bölüp çişiyle ilgili birşeyler yapmayı daha kolay kabul edebilir.

  Benim yöntemim şöyleydi, ilk tuvlaet eğitimi ayında oğlum gece düzenli olarak süte kalkardı o sırada yapardık. Ama sonra hiç kalkmamaya ya da gecece sadece 1 kez kalkmaya başladı. Kendisi söylemeye alışsın diye düşünerek hiç bir zaman geceleri çişe kaldırmadım. Sadece yatmadan önce yapmadıysa uyuduktan 1 saat sonra kaldırıyordum. Ama yatrmadan önce yaptıysa kaldırmıyordum. Yatak petlerini kullanıyordum çarşafın altına seriyordum.

  Zaman içinde anladı ki bu çişi gündüz olduğu gibi gece de söylemek gerekiyor. Sonra gece çişi gelince benim yanıma gelmeye başladı, ama uykudan çişim geldi diyemiyordu. Alçak sesle ağlayıp sızlıyor, sayıklıyor gibiydi, anladım ki çiş için geliyor. Başlarda hemen her gece kaçırıyordu. Sonra haftada 1e sonra, 15 te bire düştü kaçırmaları. Şu an ayda 1 kez belki kaçırıyor belki kaçırmıyor. Gecede 2 defa bazen de 1 defa yanıma gelip söylüyor.

  Bana güvenmesin diye hiç kendim kaldırmaya alıştırmadım. Ve çok zor olmadan atlattık. Her çocuk bir olmaz ama siz de çocuğun size güvenmesini engelleyerek kendi sorumluluğu olduğunu bir süre çişli çarşaflarla uğraşmayı göze alarak deneyebilirsiniz. Kolay gelsin..
  pakize
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 19.12.2008 tarihinde dedi ki :
  benim 3 yaşında oğlum var çiş vekakasını soylemiyor tuvalete nede lazımlıga oturmak istemiyor çok inatçı diger çocukların yanındayken çiş söylüyor ama eve gelince soylemiyorçok rahatsızım lütfen yardım edin ne denediysem olmadı.

  BÜŞRA'DAN CEVAP: Sorununuz karışık bir soruna benziyor. Bir uzmana danışabilirsiniz. Hem normalde söylemiyor hem de, başka çocukların yanında söyleyip eve gelince söylemiyorsa garip bir durum..
  enes
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 20.12.2008 tarihinde dedi ki :
  Büşra hanım, benim 26 aylık bir oğlum var. 22 aylıkken tuvalet eğitimini tamamladık. hiç zorlamadan.kendisi bezi taktırmak istemedi ancak 1 aydır sık sık gece altına kaçırıyor.geçen gün kreşte de gündüz uykusunda yapmış.ayrıca biz de şu anda sendrom dönemimizdeyiz.herşeye ağlıyor ve bağırıyor.geçen gece külotunu giymemek için 30 dk ağladı.altına kaçırması bu dönemiyle ilgili birşey olabilir mi?ayrıca her gece çişe kaldırınca sanki daha çok sinirleniyor?kimisi de gece bez tak falan diyor ne yapacağımı şaşırdım.bu konudaki tecrübelerinizden faydalanmak isterim.şimdiden teşekkürler

  BÜŞRA'DAN CEVAP: kesinlikle gece bez takmayın. çocuklarda böyle dönemler olur, bazen nedenini anlarız bazense anlayamayız. üstelik oğlunuz oldukça küçük. geçenlerde 1 hafta kadar bir dönem benim oğlum da sanki hiç çişe alışmamış gibi geceleri sürekli altına kaçırdı.

  1 ay uzun bir süre tabi, sizinki biraz uzun sürmüş ama kesinlikle beze dönmeyin. marketlerde satılan yatak pedlerinden kullanabilirsiniz. dediğiniz gibi çocuğun tam 2,5 yaş sendrom dönemi olduğu doğru. belki kendisini etkileyen kreşte ya da evde birşeyler vardır.

  bu dönemde çocuğun moralini iyi tutmaya çalışmak ve inatlaşmamak lazım. kolay gelsin..
  seyhan
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 05.01.2009 tarihinde dedi ki :
  Büşra hanım, 1 ocak 2006 doğumlu bir kızım var. yani tam 3 yaşında. cin gibi herşeyi biliyor. kendini çok rahat ifade ediyor. 9 aylıkken çok net konuştu. fakat ısrarla tuvaleini haber vermiyor. söylediğiniz belirtileride vermiyor. yani yaparken hiç gizlenmiyor. altını değiştirmemi istemiyor. ben hep söylüyorum ama popom söylemiyor diyor. doğum gününde söz vermişti söyleyecekti ama malesef yine bir değişiklik yok. şimdiye kadar hiç baskı yapmadım. hep sakin karşıladım. o üzüldüğü zamanda üzülme bir dahaki sefere dikkat et diyerek geçiştirdim. ama ben bu kadar yumuşak olunca hiç ilerleyemiyoruz. çevremdende çok tepki alıyorum. ne yapacağımı şaşırdım. bana bir yol gösterirseniz çok sevinirim.

  BÜŞRA'DAN CEVAP:: belirtiler yok demişsiniz bu yüzden size bezi çıkarın diyemem. ilginç bir durum, bence acilen bir uzmana danışın.
  handan
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 26.01.2009 tarihinde dedi ki :
  büşra hanım 4 yaşında bir oğlum var.henüz çişini ve tuvaletini söylemiyor.ilk tuvalet eğitimine ikibuçuk yaşındayken başladık.fakat hep reddetti.kaçtı zorlamayayım diye erteledim daha sonra bu yaz tekrar başladık.ben çalışıyorum bakıcısıyla birlikte bez bağlamamaya başladık fakat hiçbir şekilde çişini yapmayı kabul etmedi. ne tuvalete gitmek istiyor ne lazımlığa oturmak nede klozete oturmak istiyor.oyunlarla ödüllerle biraz olsun lazımlığa alıştı ama yinede hadi çişe gidel,m dediğim zaman kaçıyor.çişin varmı diye sorduğumda yok diyor.devamlı takip ediyorum hiç bir belırti vermiyor.çiş yapma saatleri ikibuçuk üç saati buluyor o arada soruyorum çişim yok diyor bakıyorumki iki dakika sonra altına yapmış.götürdüğüm zaman artık mecburiyetten yapıyor ama takip etmesem olduğu yere işiyor.bundanda rahatsızlık duyuyor hehen üstünü çıkartıp bir kenara atıyor.bu durum tam9 aydır bu şekilde.babasıda çok ilgili çok büyük ödüller koyduk sevdiği yerlere götüreceğimizi söyledik yapmadığımız şaklabanlık kalmadı.bütün gayretlerimiz bu yönde.artık iyice gerildik daha fazla tahammül edemiyorum her yere çişini yapan kakasını yapan bir oğlum var.kakası gelince bir odaya giriyor kapıyı örtüyor ve bizim içeri girmemizi iz,n vermiyor dışarı çık diye bağırıyor oğlum ne yapıyorsun dediğimde kaka yapıyorum diyor lazımlığa yapalım deyince bağırıyor ikna edip lazımlığa oturtuyorum ama bekliyor bekliyor yapmıyor yapmadığını anladığımda hadi kalk oğlum diyorum birsüre sonra tekrar gizleniyor tekrar yakalayıp oturtuyorum ama nafile birgün boyunca kedi fare oyunu oynadık lazımlığa yapmadı kendisini kabız yaptı mecburen ertesi gün bez bağladım aksilik bez bağlamamıda istemiyor.babasıyla aldık karşımıza konuştuk.niçin çişini tuvalete yapması gerektiğini insanların hep tuvalete gittiğini bunda utanılacaksıkılacak birşey olmadığını söyledik.üstüne yaptığında pis kokacağını anlattık.birdaha çişin geldiğinde bize söyle dediğimizde söylemeyeceğim diyor.nezaman sorsak çişimi söylemeyeceğim diyor.fizyolojik bir problemi olduğunu zannetmiyorum çünkü 15 dakikada götürsem zorlayıp 1 , 2 damla çıkartabiliyor.bakıcısı bir anne gibi şevkatli onu çok seviyor psikoloğa götürdük size tepki gösteriyor dedi.ben oğluma 14 ayına kadar baktım ondan sonra hep aynı bakıcı devam etti.eve gelincede babası ve ben ilgileniyoruz ..bu neyin tepkisi.çalışan bütün annelerin çocukları böyle tepkili mi.ben ne yapacağımı şaşırdım.en sonunda şiddete başvuracağım.çünkü sabrım kalmadı.gelen yazıları okudum.en vahim durumda olan galiba benim.lütfen bana bir yol gösterin.

  BÜŞRA'DAN CEVAP: ebru hanım, bu durumun bir çok sebebi olabilir. psikoloğun dediği gibi benim de aklıma ilk size tepki veriyor olabileceği geldi. tuvalet eğitimi esnasında yapılan küçük bir hata oğlunuzu çok etkilemiş olabilir, ya da gündüz başka akşam başka bir insanın muamelesiyle tuvalet eğitimine tabi olmak da olabilir.

  bütün çalışan annelerin çocukları öyle değil elbette. ama her çocuk kendine özeldir bunu unutmamak lazım, sizin çocuğunuzun dünyasında bazı şeyler çok daha fazla yer tutuyor olabilir. çocuğunuzun hisleri ve algıları daha kuvvetli olabilir. annesinin çalışmasına her çocuk üzülür tepki gösterir ama sizin çocuğunuzun bunu daha fazla duyumsuyor olabilir bu sebeple daha fazla tepki gösteriyor olabilir. bu durum sizin için şu an eksi bir durum gibi görünse de çocuğunuzun kabiliyetleri açısından artı bir durumdur.

  anlattıklarınızdan sorununuzun tuvalet eğitimi sorunu olmaktan çıkıp, çok daha büyük sorunlara dönüşmeye başladığı hissi uyandı bende. çocuğunuzun çiş kaka düzeni istediğiniz gibi olabilir bir gün, ama bu süreçteki yıpranmışlığınızın etkisi çabuk geçmeyebilir. bu sebeple bir an önce profesyonel yardım almanızı öneriyorum. alacağınız yardım size sorununuzun sebebini bulmaktan öte, çözüm süreci göstermeli ve bu süreçte birlikte olmalı, destek olmalı. bu konuda başta mutabık olmalısınız.

  çalışmayı bırakmak gibi bir durumda ise çocuğa suçlu gibi bakmamak lazım, ya da herhangi bir şekilde ben senin için çalışmayı bıraktım gibi bir psikolojiyi aksettirmemek lazım. çocuk masumdur, annesinin çalışacağını kabul ederek dünyaya gelmemiştir. çocuğun anneye olan ihtiyacı ve bu ihtiyacı göstermek için verdiği tepkiler samimidir. zaten çocuğun bu konuda suçlanması ve yargılanması durumu daha da zorlaştırır.

  şiddet ise hiç bir zaman çözüm olmaz, iletişimi kayb eden ebeveynlerin baş vurduğu bir yoldur. sorunları büyütür ve olayları zora sokar.

  bir de bakıcınızdan ne kadar eminsiniz? annelerin çok iyi bildiği ama çocuğa hiç de iyi davranmayan o kadar çok bakıcı hikayesi biliyorum ki, çocuğunuz bu sebeple bunalım yaşıyor da olabilir...

  Belki çok teorik gelebilir size ama annelerin yaşadığı bütün sorunların çözümünün "şefkat"i hissetmekten ve hissettirmekten geçtiğini düşünüyorum. Karşılık beklemeden verilen şeyler şefkatle verilir, şefkatte başa kakma yoktur, sonuç alınamasa da şefkat göstermek vardır. Anneler şefkate en çok kabiliyeti olan varlıklardır, ve masum çocuklar da şefkati en çok hak eden ve hisseden varlıklar.. Durum ne olursa olsun, ara sıra bağırsak çağırsak da, şefkatle hareket edersek çözüme yaklaşırız.

  Kolay gelsin ebru hanım, en kısa zamanda çözüm bulmanız dileğiyle. Allah yardımcınız olsun..
  ebru
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 03.02.2009 tarihinde dedi ki :
  oğlum 5yaşında çiş eğitimini 2yaşında öğrendi bundan 2 ay öncesi ilk kez kabız oldu.kabızlığıda atlattık fakat kakasını şuan altına yapıyor ne yapabilirim.konuştum tepki vermedim ama yine yaptı çok üzülüyorum ne yapabilirim.güzel bi doktorda bulamadım.sizden yardım almak istedim.

  BÜŞRA'DAN CEVAP: böyle bir deneyimim olmadı açıkçası ne yapmak gerekir bilemiyorum. biraz zamana bırakmak gerekebilir diyeceğim ama çocuğun buna alışma tehlikesi de var tabi. internet ortamında uzman kişilere sorabilirsiniz. kolay gelsin..
  seyhan
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 19.02.2009 tarihinde dedi ki :
  oğlum 27 aylık halen daha konuşamıyor veçişini söylemiyor bir saat arayla kendim tuvalete götürüyorum küçük çişini yapıyor ama kakasını yapmıyor bez taktığım zaman bezine yapıyor öğle uykusun da bezkullanmıyorum veuykudan kalkınca hemen tuvalete götürüyorum çişini yapıyor
  k
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 21.04.2009 tarihinde dedi ki :
  merhaba büşra hanım öncelikle teşekküe etmekle başlamak istitorum tam tuvalet eğitimini bıraktığım gece tanıştım sitenizle ilk 1 haftayı çok kötü geçirmiştim tesadüfen araştırırken buldum sitenizi iyiki bulmuşum tam 1 saat olmuştu kızımın altını bağladım herhalde erken dedim tamam öğrenmesin demiştim hemde kızım kendi istemişti ama o gece sitede yazan tuvalet eğitimi konusundaki yazınız beni kendime getirdi hemen bağlı bezi söküp çıkardım napıyorum ben dedim şimdi tam2 hafta oldu kızım kendi yapıyor arkadan birde bye bye diyoruz teşekkür ediyorum size yazmayı sakın bırakmayın yazılarınızı takip etmek büyük bir zevk
  sema
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 23.04.2009 tarihinde dedi ki :
  merhabalar benim 2,5 yaşında bir kızım var çiişi ögretmek istiyorum vede çabalıyoruzda ama sorunnumuz kakasını yaparken çok korkuyor yapmıyor çişinide bilmiyor yani sadece büyğk çişini yapacagı zaman söylüyor vede ondanda çok korkuyor ne yapmalıyım

  BÜŞRA:korkusunun sebebini anlamaya çalışın. bütün insanların çiş ve kaka yaptığını bunun çok normal olduğunu anlatın. anne ya da babadan biri tuvalete girdiğinde bak şimdi baba da kaka yapıyor diye söyleyin. kaka yapma fikrine alışır zamanlar.

  kaka yaparken canı acıyor da olabilir. bu dönemde kabız yapıcı şeyler yedirmeyin, kolaylaştırıcı şeyler yemesini destekleyin. ishal de olmasın tabi :)

  kolay gelsin.
  pınar
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 07.05.2009 tarihinde dedi ki :
  Selamaleyküm benim 17 aylık oğlum var tuvalet eğitimine ne zaman başlıya bilirim bu konuda bana yardım ederseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

  BÜŞRA: yukarıdaki yazıda bu konuda yeterli bilgi var. yazıyı okuyunuz
  sultan
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 03.05.2009 tarihinde dedi ki :
  merhaba büşra hanım oğlum 3 yaşını dolduralı 2 ay oldu ve geçen ağustosta tuvalet eğitimini denedik fakat katiyen söylemedi erteledik şu anda tuvalet eğitimine başlayalı 1 ay oldu oğlum kreşe gidiyor orada bakıcısının sormasıyla tuvalete gidiyor nadiren kaçırıyor evde ise gece nadiren altına yapıyor hiç kalkmıyor gündüz uykusu da öyle ama çişini de kakasını da evde hiç söylemiyor götürsem de yok diyor yaptıktan sonra çişim geldi diyor ve evde uzun zamandır kakasını hep altına yapıyor hiç bez bağlamıyorum çiş kilodu kullanıyorum artık dayanamıyorum hep altına yapıyor ve altını değiştirmeyince rahatsız olmuyor umursamıyor tuvalete gitmeye çok hevesli ama bazen de inatlaşıyor sizce ne yapmalıyım teşekkürler

  Büşra:şehir dışında olduğumi çin cevap veremiyorum vaktim kısıtlı.
  özlem
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 16.05.2009 tarihinde dedi ki :
  merhaba busra hanim benim 2,5 yasinda bir oglum var ilk cocugum ,ben daha bir haftadir tualete alistirmaya calisiyorum ve cisini yapiyor ama biraz altina yapip daha sonra soyluyor ve cikartiyorum altini lazimliga oturtuyorum rahat oturuyor ama orayada az yapiyor ve cok sik 15 dak.bir cis yapiyor bu normal mi yoksa degilmi ve daha buyuk tualetini soylemiyor geceleri ve disariya cikarken altini bezliyorum acaba dogrumu yapiyorum lutfen bana yardimci olurmusunuz tesekkurler

  BÜŞRA: çocuklar alışana kadar çok farklı şeyler deneyebilirler. doğru davranmayı bırakmadan devam etmek gerekir tuvalet eğitimine. ben gece ya da dışarı çıkarken bez takmanın çocuğun adaptasyonunu zorlaştırdığını ve kafasını karıştırdığını düşünüyorum. kendim de oğluma bez takmamıştım. size de takmamanızı öneririm, bu şekilde daha çabuk alışıyorlar. ve gece bağlanan çocuklar yıllar geçse de gece sorununu atlatamayabiliyorlar kolay kolay.
  SULTAN
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 18.05.2009 tarihinde dedi ki :
  merhaba benim 2 yaşında oglum var çişe nasıl alıştıracam kaç gün sürer ögrenmesi bugün bezini çkardsım çok mutlu oldu tuvalete götürdüm yapmadı sonra tekrar göürmeyi bekliyormki altına yapmış bana yardımcı olumusunuz teşekkürler

  BÜŞRA: yukarıdaki yazıda sorularınızın cevabı var.
  dilek
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 18.05.2009 tarihinde dedi ki :
  merhaba büşra hanım,oğlum bu ayın sonunda3,ünü dolduracak.1 heftadır tuvalet problemi ile uğraşıyorum bir türlü söylemiyor.gece uyuduktan sonra altını bağlıyorum sabah kalktığı gibi çözüp tuvalete götürüyorum ozaman çişini yapıyor,sonra hangi aralıkla götürsem yapmak istemiyor,kakasıda olmak üzere altına yapıyor.yaptıktan sonra söylüyor,çok düzgün konuşuyor ama çişini söylemiyor ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim

  BÜŞRA: bilmiyorum.
  RABİA
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 20.05.2009 tarihinde dedi ki :
  selamaleyküm büşra hanım benim 17 aylık bi oğlum var banyo yapmaktan çok korkuyo suyunu hazırlamaya başlarken başlıyo ağlamaya kaçıyo banyo yapmak istemiyo oyuncaklarını falan getiriyorum suyla oynuyorum korkmasın kendide oynasın diye banyo sırasında hiç bişey dikkatini çekmiyo çocuk dayak yiyomuş gibi bağrıyo o derecede kötü yani tuvalet eğitiminede başlıycaktım ama banyo korkusunda onuda yapmıyo çişin varmı oğlum gidelimmi diyorum geliyo bezini çıkartıp tuvalete veya banyoya götürdüğüm zaman ağlamaya başlıyo çişin varmı dediğim zaman bezini tutuyo yani anlıyo neyapabilirim şimdiden teşekkür ederim çalışmalarınızda başarılar dilerim

  BÜŞRA:bayno konusunda benim oğlum da aynı durumda, çözüm bulursanız bana da iletirsiniz.
  sultan bahce
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 07.06.2009 tarihinde dedi ki :
  merhaba Büşra hanım, oğlum 4 yaşında çişini, kaksını herşeyi biliyor. uzun saatler boyu kuru da kalıyor. hiç bez takmasak altına bile yapmıyor ama sorun şu ki çok sıkışınca illaki tuvalet, lazımlık,vs. yerine sadece beze yapmak istiyor. lazımlığa daha öncveleri oturma konusunda oldukça hevesliydi. birkaç defa yaptı ve arkasından çok korktu. bu süreçlerde hep cesaretlendiriyorum kesinlikle yalnız bırakmıyorum ama çişi gelipte bez yok diyince ağlıyor, ağlaya ağlaya yaptırmak mı, yosa beze devam mı? hangisi doğru lütfen bir çözüm yolu gösterin.

  BÜŞRA: sanırım bütün bunlar bezi birden çıkarmamamış olmanın sonucu. ortalık kirlenmesin, bezi birden çıkarırsam ilk günler evin her yeri pislenir diyen anneler sonradan daha çok zorlanıyor. bezi çıkarıp bir daha asla ve asla takmazsanız böyle sorunlar yaşanmıyor.

  söylediklerimi bezi bir daha asla takmayın şeklinde anlamayın. bu en başta yapılması gereken şeydi. durumunuza bence profesyonel biri yardımcı olabilir, uzmandan yardım alınız.
  şerife
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 08.06.2009 tarihinde dedi ki :
  selam.2 yaşında bir oğlum var.biz çişe alışmaya başladık.ve çok iyi gidiyordu.daha sonra sanırım kabızken zor çıktı ondan dolayı 15 gündür altına yapıyor ve sonra söylüyor.şaşkınım nasıl davranacağımı bilmiyorum yardımcı olrsanız sevinirim.şimdiden teşekkürler

  BÜŞRA: çok normal, düzelir. sakin ve normal davranmaya devam ediniz.
  esra
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 17.06.2009 tarihinde dedi ki :
  büşra hanım merhaba öncelikle bizlere bukonuda yardımcı olduğunuz için teşekkürler.Benim kızım 21 aylık 17. günümüz bugün ilk haftanın sonunda ağlamayı bırakarak tuvalette oturmaya başladı ilk başladığımız günden beri gece ve öğlen uykularında yapmıyor ama uyanıruyanmaz tuvalete götürmesem yapıyor.Bende gayret ediyorum sabırla bekliyorum.Fakat son iki gündür sabrım kalmadı artık. Bugün ilk defa kakasını belli etti götürdüm tuvalete yaptı.Alkışladım afferim yaptım havalara zıplattım sevdim onu.Yarım saat sonra yine altına yaptı.İlk hafta bende dışarıya çıkmadım daha sonra alıştıma kilodu giydirerek çıkmaya başladım.Kendini tutmaya başladı 4 5 saat tutabiliyor ama hala ne belli ediyor yaparken nede söylüyor.Sadece başka odalara gidiyor.Bizde 10gün sonra memlekete gidicez sizce ne yapmalıyım 10 güne söylermi?Ne yapacağımı şaşırdım.Şimdiden teşekkürler.......

  BÜŞRA: tuvalet eğitimi ile ilgili sorunlar çok çeşitli olabilir. ama hemen hemen hepsi aynı davranışları gösterdiğimiz ve olayları abartmadan sabır gösterdiğimiz zaman geçer. sitemizde tuvalet eğitimi ile ilgili, nasıl davranılacağı ile ilgili yeterli bilgi var. yorumlara verdiğim cevaplarda da yeterli bilgi var. onları okup genel olarak nasıl bir tavır içinde olmanız gerektiğini belirleyebilirsiniz.. kolay gelsin.
  zuhal
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 26.06.2009 tarihinde dedi ki :
  sultan bahce20.05.2009 19:58:48selamaleyküm büşra hanım benim 17 aylık bi oğlum var banyo yapmaktan çok korkuyo suyunu hazırlamaya başlarken başlıyo ağlamaya kaçıyo banyo yapmak istemiyo oyuncaklarını falan getiriyorum suyla oynuyorum korkmasın kendide oynasın diye banyo sırasında hiç bişey dikkatini çekmiyo çocuk dayak yiyomuş gibi bağrıyo o derecede kötü yani tuvalet eğitiminede başlıycaktım ama banyo korkusunda onuda yapmıyo çişin varmı oğlum gidelimmi diyorum geliyo bezini çıkartıp tuvalete veya banyoya götürdüğüm zaman ağlamaya başlıyo çişin varmı dediğim zaman bezini tutuyo yani anlıyo neyapabilirim şimdiden teşekkür ederim çalışmalarınızda başarılar dilerim

  banyo konusunda benim 1.5 yaşındaki oğlumda aynı tutmdaydı.fakat ben abisiyle beraber yaptırıyorum.ve inanılmaz ama 3 yaşındaki abisi sevdirdi banyoyu.önce onun arkadaşı gibi davrandım sanki bu bi oyunmuş gibi.elimle üstüne su fırlatıp gülmeye başladım.ve bi şarkı uydurduk.her banyoda şimdi bu şarkıyı söleyerek gidio.oyun olarak gösterin sakın zorlamayın ve kızmayın.anlayış ılım ve birazda yaratıcılıkla çözülüyor bu tip sorunlar.
  demet
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 26.06.2009 tarihinde dedi ki :
  tuvalet eğitimi konnusunda ise oturakla tanıştırdım.ona artık büyüdüğünü büyük insanların tuvalete gideceğini söledim.ve bezin ona artık zarar verdiğini tuvalete yapmanın daha rahat olaçağını anlattım.ve oturağın üzerine beraber adını yazdık.banyoya koyduk ve kendiside kuzenini örnek verdi anne başak giğbi yapıorum bak dierek benden takdir istedi kanımca bende her tuvalete gittiğinde minik çukolata verdim.çok fazla baskı yapmamak gerekio bi sürü hiç çişin varmı die sormadım bi nevi bu sorumluluğu ona yüklemiş oldum.hiç ilgilenmedim.yani ona büyükmüş gibi davranmakdı niyetim.ve o da bunun farkında ki şimdi bana söelmeden kendi yapıo.ona korkmadan sorumluluklar verin çok üstüne düşmeyin.
  demet
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 22.08.2009 tarihinde dedi ki :
  3,5 yaşında kızım son 1 aydır büyük tuvaletini yapmak istemiyor. Tuvaleti geldiğinde karnı ağrımaya başladığında beni uyutun diye ağlıyor karın ağrısı bir süre sonra geçince nırmale dönüyor. En son durumda kakasını yapıyor. Geçen gün imdat diye ağlaya ağlaya yaptı. Tuvaletini yaparken acımadığını ama korktuğunu söylüyor. Korkunun sebebini soruduğumzda cevap yok. Bu konuda ne yapabiliriz. iyi çalışmlar

  BÜŞRA: bilemiyorum, bir bilene sorabilirsiniz. uzmana yani.
  serkan
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 21.08.2009 tarihinde dedi ki :
  mrb büsra hanim. oglum 32 aylik ve bundan 2ay önce tuvalet egitimne baslamistim. fakat 8 aylik hamile oldugum icin birde oglum fazla konusamadigi icin siz tuvalet egitmini ertelememi yazmistiniz. suan tekrar basladik 5 gün önce. ilk günü ben kardesini doyururken arada bir ogluma lazimliga oturmasini söyledim ve yapmisti bir kere. suan fazla oturmak istemiyor ve arada bir bez baglamami söylüyor. altina kacirdiginda cok mahcup oluyor. tuvalete hazir oldugunun sinyallerini almistim halbuki bilmiyorum aceba hazir degilmi?

  BÜŞRA: alta kaçırmalar çok normal neden hazır olmadığın düşünüyorsunuz anlayamadım. çocuklar ilk 1 hafta 10 gün her yere çiş yaparlar . halılarınızı kaldırın, gece naylon vb. serin, çocuğun kaçırmalarını çok fazla önemsemeyin. aynen devam edin bence.

  mahçup olması kötü değil hatta iyi birşey, siz önemli değil bundan sonrakini oturağa yapmaya çalışırsın deyin.

  benim fikrim her zaman bez bağlamamaktan yana, tekrar bağlamak işleri karıştırıyor. süreci uzatır ve sizi daha çok yorar. kolay gelsin.
  fatma k.
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 01.10.2009 tarihinde dedi ki :
  merhaba büşra hanım bu size 3.yazışım kızıma tuvalet eğitimini 21 aylıkken başladım o arada memlekete gittik oradayken mmikrop kaptı ishal oldu serum verdiler bu yüzden altını 10 gün bağladım eve gelince aynı aşamalrdan yine geçtik kesinlikle kimse vazgeçmesin sonra daha zor oluyor.kızım eylül 18 2 yaşına girdi hergün olmasada altına kaçırıyo bende okadar temizlik yaptım ev kalmadı her taraf geri battı ama tuvaleti seviyo büyük tuvaletini özellikle bay bay yapıyo zaten ondan bi sorun yok hiç altına kaka yapmıyor sölüyo geceleride hiç yapmıyo tek sorun gündüzleri malum önümüz kış sizce ne yapayım herkes bırak bağla diyo ben inatla direniyorum 3 aydır direniyorum tekrar başada dönmek istemiyorum aslında kızım çok akıllı şimdiden saolun

  BÜŞRA: bilemiyorum. kendiniz karar verseniz daha iyi olur sanırım. kolay gelsin.
  zuhal
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 19.10.2009 tarihinde dedi ki :
  merhaba büşra hanım benım 2.5 yasında kızım var tuvalet egitimine basladım ama bır turlu tuvalete oturmaya ıkna edemıyorum hemen bez takmak ıstıyor uzerını gıyınmek ıstıyor bırde tuvalet egitiminde sizce geceleri altını baglamalımıyım cevabınız ıcın sımdıden tesekkur ederım.

  BÜŞRA: sorularınızın cevabı yukarıdaki yazıda var.
  sevgi
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 17.11.2009 tarihinde dedi ki :
  oğlum 22 aylık.18 aylıkken kendiliğinden çişini söylemeyi öğrendi.zaten 1 yaşından beri geceleri altını ıslatmıyordu.fakat 10 ngündür çişini yaptıktan sonra söylüyor.hiçbir zorlama olmadı öğretieken.asla kızmakta yok.ama unutması nedendir?çok üzülüyorum.hiç bir hastalığı yok.lütfen yardım edin..

  BÜŞRA: böyle dönemlerin olması anormal değil. bizim de sebepsiz geri dönüşlerimiz olmuştu, sonra geçmişti. ve çocuğunuz daha küçük, 2 yaşında bile değil. tamamen alışamamış olması da çok normal. siz aynı şekilde ve şefkatle devam edin. ayaklarından üşütünce de çocuklar çişlerini tutamayabiliyor. ayağını da sıcak tutmaya çalışabilirsiniz, patik veya ev aykakkabısı ile. kolay gelsin.
  sevcan sevtaş
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 18.11.2009 tarihinde dedi ki :
  büşra hanım öncelikle teşekkür ederim teşekkür ederim puntoları geri koymuşsunuz enbüyüğü ile okuyorum:)))) bu arada kızım 2yaşını geçti çişini falan söylemiyor bezini almam gerekiyormuş alışması için kendi evimde olmadığı için bunuda yapamıyorum büyük tuvaleti geldiğinde fark ediyorum ama hadi gel dediğimde gelmiyor bi kaç kere utandırdılar inkar ediyor kaçıyor ne yapmalıyım selamlar

  BÜŞRA: en güzeli halıları kaldırıp, bezi tamamen çıkarmak. ortalığa çiş yapılmasından rahatsız olacak büyüklerin evinde bu işe hiç başlamasanız daha iyi. kendi evinize geçme ihtimaliniz varsa 2,5 yaşı bekleyebilirsiniz. oğluma geç konuştuğu için 3 yaşında tuvalet eğitimi vermiştim. kızım da 25 ayını geçti ama daha bir kaç ay daha beklemeyi düşünüyorum tuvalet eğitimi için. biraz geciktirmenin zararı olacağını düşünmüyorum, hele de çocuk henüz çişini söylemiyorsa.
  arzu
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 29.01.2010 tarihinde dedi ki :
  selam busra hanim, benim oğlum 4 ay sonra 3 yaşını bitirecek tuvalet alışkanlığını kazandı.kendisi benim eşliğimde tuvalete gidiyor ama sünnet olmasına rağmen genellikle kilotunu biraz da olsa ıslatıyor.yaklaşık 5ay kadar oldu öğreneli.bu beni endişelendiriyor üroloğa götürmeyi düşünüyorum.aceba bir rahatsızlığı olabilir mi?beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim...

  BÜŞRA. anormal bir durum değil sanırım. dr.a götürebilirsiniz içiniz rahat eder.
  neva kackar
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 02.02.2010 tarihinde dedi ki :
  merhaba. 6 yasında bır erkek ogrencım var. kendısnde gelısım gerılıgınden kaynaklanan konusamama durumu soz konusu. gercı yuvaya geldgnden beri ıfadelernde bı haylı yol kat ettık öhmee(ogretmenım) gıbı sozcklerı artk rahatlıkla kullanabılıo telaffz da eksıkler olsa da sayıları sayabılıobu anlamda cok mutluyz. yalnz somestirdan 2 hafta once 2 kez altna kakasını yaptı bu olay ıkı hafta ust uste oldu. sanirim pisikoljık bır problem soz konusu. aıleyı blgılendrdk ama bu anlamda ben nelere dıkkat etmelyım? yantlarsanız cok sevınırm tesekkurler.

  BÜŞRA: biraz özel bir durum. bu konuyu uzman birine danışsanız iyi olur.

  öğrenciniz hakkında böyle duyarlı olduğunuz için tebrik etmeden de geçemedim.
  hulya sevim
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 12.02.2010 tarihinde dedi ki :
  merhabalar, benim oglum 2 yasına girdi ve kendiliginden tuvaletini bıraktı artık gündüz soyluyor götürünce yapıyor gecede altını ıslatmıyor sabah uyanınca yapıyr tuvaletini tutmayı ögrendi sanırım , acaba böbreklerine zarar verirmi sabaha kadar tutması

  BÜŞRA: tutamasa altına yapardı. gece yatmadan önce yaptırırsanız sabaha kadar tutmasında anormal bir durum yok bence..
  sema simsek
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 25.03.2010 tarihinde dedi ki :
  şimdiden cok teşekkür ederim.size cocuğum dört yaşında tuvalet eğitimi aldı cok şukur. alma söylemeden altına kacırıyo. ne yapmalıyım.

  BÜŞRA: söylediklerinizden net bilgi çıkmıyor. çocuk 4 yaşında mı, 4 yaşında tuvalet eğitimi mi aldı?.
  hasan
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 01.04.2010 tarihinde dedi ki :
  slm nasısınız yazılarınızı okudum çok beğendim benim 27 aylık oğlum var 1 hafta oldu çişini öğretmeye başlayalı yaptıktan sonra söyluyo lazımlığa oturmuyo oyun oynarken oturuyo tuvalete oturmuyo çığrınıyo oturmucam diye tam konuşamıyor cümle kuramıyor tv çok bakıyor kısıtladım artık altınıgündüz bağlamıyorum akşamları bağlıyordum artık bağlamıcam altını açtıktan sonra 2 saat çişini yapmıyor tutuyo kızıyordum ama sizin yazılarınızı okuduktan sonra artık daha sabırlı davranacağım
  bana yardımcı olursan sevinirim ne yapmam gerekiyo oğlum çok inatcı bayağa beni zorlucak

  BÜŞRA. yaptıktan sonra söylemesi çok güzel bir gelişme. çocuğu rahatlatmaya, eğlendirmeye ve aranızda samimi bir yakınlık kurmaya çalışın. size tepki verme derdinde olmazsa daha çabuk alışır. kolay gelsin.
  naz
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 06.04.2010 tarihinde dedi ki :
  sitenize yeni üye oldum.19 aylık bir oğluşum var.kesinlikle bilgilerinize çok ihtiyacım olucakB
  neslihan
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 14.04.2010 tarihinde dedi ki :
  merhaba yazınızı okudum ve size birşey sormak istiyorum benim kızım 26 aylık şuanda tuvalet eğitimine başladım bugün 3. günüm geceleri çok iyi kızım sabaha kadar çişini yapmadan durabiliyor fakat çişini yaparken çok korkuyor ve paniğe kapılıyor lazımlığa oturmaktan da kormuyor tuvaleti gelince oturmak istemiyor ve korkuyor ne yapacağımı bilmiyorum ona korkmamasını anlatıyorum yanında duruyorum ama yinede korkuyor :((

  BÜŞRA. korkması normal, korkmamasını söyleyince de değişen birşey olmuyor. anlıyorum korkutuğunu deyin, öpün teselliş edin. zaman içinde alışmasını beklemek elimziden gelir sadece.
  dilek asya
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 23.04.2010 tarihinde dedi ki :
  tuvalet eğitimi konusunda bu yazının çok faydasını gördüm çoook teşekkür ederim..sevgilerr
  seda
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 25.04.2010 tarihinde dedi ki :
  MERHABA 16 AYLIK OĞLUM VAR 6 AYLIK OLDUĞUNDAN BERİ WC ÇİŞ TUTUYORUM BAŞLARDA(1 YAŞINA KADAR) LAZIMLIĞA OTURUYOR ÖNÜNE OYUNCAKLARLA OYNARKEN ÇOK RAHAT YAPIYORDUK BEN SADECE TAHMİN EDİYORDUM SADECE KAKASI TABİİ.DAHA ERKEN OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜĞÜM İÇİN ALTINIBAZEN BAĞLIYOR BAZEN BAĞLAMIYORUM 9.AYDAN BERİ KURU KALKIYOR SABAH HEMEN TUVALETE YAPTIRIYORUM İLERİDE BANA KOLAYLIK OLSUN DİYE.SON 3-4 GÜNDÜR ALTI AÇIK OLDUĞU ZAMANLARDA ÇİŞİNİ YAPARKEN ÇİŞ DİYORBAZEN YAPMADAN SÖYLÜYOR KAKASI GELİNCE EGG HEMEN KOŞUYORUZ WC YE YAPIYOR ÇOK HAZIR GİBİ GÖRÜNÜYOR ACEBA 2 AY DAHA BÖYLE DEVAM ETMELİMİYİM YADA BİRAN ÖNCE BEZİ ATMALIMIYIM.LÜTFENN YARDIM EDİN.BASİT BİRKAÇ SEYİ SÖYLEDİĞİMDE ANLIYOR AMA ÇİŞ HİSSİNİ ANLATAMAYACAĞIM İÇİN KARARSIZIM LÜTFENNNNNNNNNNN YARDIM....!

  BÜŞRA: çocuğunuz oldukça küçükmüş. bilemiyorum kendiniz karar vermelisinz.
  emel
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 27.04.2010 tarihinde dedi ki :
  Ben de 3.5 yaşında kocaman, herşeyden anlayan fakat bezin dışına asla çiş yapmak istemeyen oğlunun tuvalet eğitimiyle kafayı kırmaya başlayan bir anneyim. Yalnız olmadığımı internette aynı sorunu paylaşan onlarca anne görünce anladım. Ve şuna kesinlikle inanıyorum: Tuvalet eğitimi için iki yaş öncesi erken, sakın başlamayın tabusu bizi bu hale getirdi. İnanmayanlar lütfen internetten \'diaper free baby\' (\'bezsiz bebek\') organizasyonunu araştırın veya türkçeye de çevrilen kitabı okuyun. Eskiler yanılmamışlar.
  Nihal
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 25.05.2010 tarihinde dedi ki :
  kızım 3,5 yaşında ve çişine alıştıramadım . birtürlü çiş demiyor ve çoğunlukla yere yapıyor defalarca denedim ve geri bağladım .ne yapacamı şaşırdım nasıl anlatacamıda neler yapabilirim onun çiş demesini beklesemmi yoksa bezi çıkartalı 3 gün oldu bağlamayayımmı

  BÜŞRA: tuvalet eğitimi hakkındaki yazıları okuyunuz, ayrıntılı bilgiler var. 3 gün nedir ki, en az 10-15 gün geçmesini beklemelisiniz. tuvalet eğitimi sabır gerektiren bir dönem.
  kolay gelsin.
  bahar şensöz
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 01.06.2010 tarihinde dedi ki :
  Sevgili Büşra ..yazılarından öyle faydalandım ki sana teşekkür etmek istedim.. Allah senden razı olsun ki çok değerli olan bilgileri herkesle paylaşıyorsun..Kızıma tuvalet eğitimi verdiğim şu günlerde yazıların sayesinde herşey çok kolay oldu. Sadece gece olayını çözemedim..Var da ben mi kaçırdım bilemiyorum. Gece tuvalete kaldırmalı mı, uyku düzeni değişir mi, yoksa öğreninceye kadar hiç kaldırmayıp ıslatmaya devam mı bilemiyorum..Bazı sitelerde ıslandığında değiştirmeyin rahatsız olsun, çarşafları kendi yıkasın gibi bana korkunç gelen yöntemler var..Sizin önerilerinize çok güveniyorum..Cevabınız için şimdiden teşekkürler..

  BÜŞRA: çarşafı kendisinin yıkaması gibi gülünç ve gerçek dışı bir yöntem ilk defa duyuyorum. gece eğitiminde başlarda çocuğu kaldırmak ve çiş yaptırmak gerekli. buradaki amaç çocuğa mesaj vermektir. bak gece altına yapmak yerine tuvalete yapmak lazım mesajı. ancak zaman içinde bazen yapacağınız bile bile kaldırmamaya başlamak ve bunları arttırmak gerekir diye düşünüyorum. kalkma sorumluluğu yavaş yavaş çocuğa geçer böylece. altını ıslatınca rahatsız olmasa da üşümüyor çocuklar pek endişe etmeyin. siz fark ettiğinizde değiştirseniz yeterli olur. çocuğu rahatsız olsun diye bekleyip o şekilde çişli bırakmak da doğru değil diye düşünüyorum.

  başlarda kaldırmak, sonra bir süreç içersinde yavaş yavaş kaldırmadığınız geceleri artırmak şekline özetleyebiliri gece eğitimini. klay gelsin.
  aynur
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 01.06.2010 tarihinde dedi ki :
  kızım yatmadan önce sulu gıdalar tüketiyor.yanlış yöntemler sonucu çişini söylemiyor artı sormadan tuvalete götürsemde yok diyor gelmeyi reddediyor inatlaşıyor altına yapmak itiyor beni sinir etmek hoşuna gidiyor sanırım tepkimi ölçüyor.kızmamayı denedim bak bir daha tuvalete gidelim diyorum hayır diyor tuvalete götürüyorum yapıyor ve bunu gördüğü halde anne yok diyor anlamış değil önceleri anne bak geldi bak çiş bitti derdi şimdi farklı.çişini yapınca öylece çişli bırakayım diyorum yaçişli çişli duruyor yada çıkarıp atıyor çişli giysisini yada kucağıma oturuyor kalkmıyor birde uyurken tutuyor tutuyor uyanınca çişin varmı kızım diyorum yok diyor yok demesine bakmadan gidelim diyorum daha ben yataktan kaldırmadan bırakıveriyor çişini hergün çarşaf yıkıyorum ve ev sliyorum ve çişli don yıkıyorum:(((
  arzu
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 10.06.2010 tarihinde dedi ki :
  merhaba,benim kızım 17 aylık yaklaşık yirmi gün önce ona lazımlık ve daha öncedende klozet aparatı almıştım.lazımlıkta oyunlar oynuyoruz,geçenlerde anneannesi,annesi kızımın altını aç da çiş yapsın dedi açtık ama lazımlıga tam oturamıyor içine düşecek gibi oluyor belkide zayıf olduğu içindir,bende aldım duşakabinin içine koydum oturdu ama çiş yapmadı,yaklaşık 2 saat sonra çiş dedi götürdüm ve hemen yaptı,altını bezletmek yerine öyle dolaşmak istedi ama ben bağladım çünkü hazır olup olmadıgını anlamak istiyorum,sizce tuvalet eğitimine başlamalımıyım?

  BÜŞRA: bu kararı kendiniz vermelisiniz ama çocuğunuzun gösterdiği gerçekten büyük bir gelişme. 1- haber vermesi ve 2- haber verdikten sonra kendi isteğiyle bırakıp çişi yapabilmesi. ayrıca bezletmek istememesi de çocuğunuzun hazır olduğunun işaretini veriyor aslında.
  esra
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 12.06.2010 tarihinde dedi ki :
  merhaba kızım 3 yaşında kızıma tuvalet eğitimine başladım bu güne kadar zorlamadım bekledim fakat klozeten ve oturaktan korkuyor otursa bile yapmadan kalkıyor uzun süre oturmyor fakat altına yaptığın da yada kakası çişi geldiğinde belli ediyor altını evde gündüzleri açık bırakıyorum fakat klozet yada oturak yerine yere yapıyor yaptıktan sonrada ağlıyor bezine pislerkende ifade ediyor fakat ne yalan söyleyim sanırım ben biraz sabırsız davrandım ve ona bir kaç anlayışlı davranışımdan sonra bağardım kötü davrandım şimdi çok pişmanım ve onu iyice korkutuğumdan korkuyorum açıkçası zorladım şimdi ne yapmalıyım tekrar o güveni kızıma nasıl verebilirim yardımcı olursanız sevinirim tsk

  BÜŞRA: tuvalet e.ne başlayalı kaç gün oldğunu yazmamışsınız. çocuğunuzun yaşı yeterli, küçük değil. geri dönüş yapmayın. bağırdığınızda işlerin daha kötüye gittiğini ve çocuğun korktuğunu anlamışsınız. gündüzleri yine altını açık bırakarak bir süre istediği yere yapmasına izin verin, tepki olarak da rahatladın değil mi bak, yavaş yavaş öğreniceksin sana güveniyorum gibi cümleler söyleyin. bir süre sonra kendi isteğiyle istediği yere çişini ve kakasını bırakmayı öğrenecektir. kolay gelsin.
  güneş
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 24.06.2010 tarihinde dedi ki :
  merhabalar benim 23 aylık bir kız bir erkek ikizlerim var ve son bir iki aydır özellikle bezlerini istemiyorlar, sıcaktanmıdır bilmiyorum. Henüz bezi çıkarmış değilim sadece soruyorum bezmi istersiniz yoksa lazımlığa oturalımmı diye ikisi de oturuyor ama işleri yok oyun niyetine. Onlar hazır olduğunda buna başlamak istiyorum bezlerini çıkardıklarında bi güzel ortalığa yapıyoruz lazımlığa yada beze yapalım diyorum çiş falan diyorlar hatta pozisyon falan alıyoruz ama umurları değil oyun gibi geliyor. Kızım kakası gelmeden söylüyor oğlum yaptıktan sonra söylüyor biz tuvalete giderken çiiiiiş diyorlar girmek istiyorlar tuvalete bizimle (tabi banyodaki karıştırılacak şeylerde etkili buna). Tuvalet eğitimi için çocuğun derdini anlatacak kadar konuşması gerekmiş ama bizimkiler de iki kelimelik basit cümleler kuruyorlar dediklerimizi çok rahat anlıyorlar ama konuştuklarının yarısı arapça :)
  yaptıklarını da toparlamak çok zor oluyor biri çiş yaparken öbürü kakasını oraya buraya yapmış oluyor (bezlerini kendileri çıkarıyorlar)oğlum kakasını yaptığında bana gösteriyor aaa falan diyor:) alkış yapıyoruz oda bişey yaptığının farkında ama nereye yaptığının önemi yok:) sakin davranmaya çalışıyorum ama insan ister istemez yıpranıyor. Birde günde bikaç kez biberonla içeyoruz aslında bardaktanda içiyorlar kendileri ama sanırım benim kolayıma geliyor biberon. Biberonu da bırakmalıyım sanırım çünkü içerken altımıza yapıyoruz çoğunlukla. Emziğe bıraktık sayılır, bikaç gün ortalıkta bırakmayınca unuttular sanırım. Sabahları kızımın bezi çok fazla dolu değil ama oğlumun okkalı diyebilirim:) Açıkçası zamanımı değilmi çokta emin değilim havanın sıcak olması bu konuda avantaj ama kışında çok mu geç olur bilemiyorum ne tavsiye edersiniz. Sizi de çok tebrik ediyorum tüm yorum soru yazan arkadaşlara cevap vermeye çalışıyorsunuz süpersiniz ...yaptığınız çalışmalar, yayınladığınız tüm bilgiler için ayrıca teşekkür ederim.

  BÜŞRA: Çocuklar bezlerini istemeyerek en büyük işareti vermişler gibi görünüyor. Basit cümleleri kurmaları size yeterli geliyorsa başlayabilirsiniz. Banyoya gidip lazımlığa oturarak yaptığınız alıştırma/ön hazırlık dönemini birazcık daha devam ettirabilirsiniz sanırım.İlgilenmeniz gereken iki farklı çocuk olduğu için bezi tamamen çıkarmadan önce ne kadar ön hazırlık yapsanız o kadar iyi olacaktır çabuk atlatmanız ve yıpranmamanız açısından.Kolaylıklar diliyorum.
  Mehtap
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 30.06.2010 tarihinde dedi ki :
  bnmde 1.5 yaşında bir kız yeğnim var dışarıdan eve gelmek istemiyor milletin bisikletine biniyordu bizde bisiklet aldık ona binmiyor neden acaba bir bilginiz varmıı

  BÜŞRA: çocuk bu sebebini bilemezsiniz.
  gülşah
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 30.06.2010 tarihinde dedi ki :
  az önce yazmayı unutmuşum yeğnim 1.5 yaşında ama hala konuşamıyor neden acaba sadece baba deyde lala gibi şeyler konuşuyor biz sorsu sorduğumzda ise mesela ağzında ne var dryince ağzını açıyor vb harekeler yapıyor bizimle konuşmak istiyor ama konuşamıyor acaba neden?

  BÜŞRA: konuşma konusuyla ilgili ayrıntılı yazı var sitede, oraya bakınız. ama daha 1,5 yaşındaysa bu kadar konuşması normal.
  gülşah
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 05.07.2010 tarihinde dedi ki :
  merhaba 3.5 yaşında bir oglum var bizim sorunumuz kaka çişini çok güzel söylüyor faka t kakaya gelince söylüyor tuvalete götürüyorum yok deyip kalkıyor daha sonr a altına yapıp tuvalete koşuyor güzelce konuşuyorum bunun yanlış oldugunu tuvalete yapması gerektigini tamam diyor tekrar aynı hareketi yapıyor bezi çıkartalı nerdeyse 1 ay olacak ne yapmam gerekiyor şimdiden teşekkür ederim

  BÜŞRA: ödül vaad edebilirsiniz. ama sürtekli ödülden bahs ederek çocuğa baskı uygulamak şeklinde değil, sevdirerek.

  belki problemi klozettir. altına tas koyabilir ya da eski tip tuvalete yapmasını teklif edebilirsiniz. bazı çocuklar kakayı klozete yaparken zorlanıyor.

  kakanın geldiğini haber vermesi bir gelişmedir, bunu unutmamak lazım.
  arzu
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
   suenm 23.10.2012 tarihinde dedi ki :
   merhaba benim oglum da su an 3 yasinda ayni problem var nasil cozdunuz tsk.
 • busra 08.07.2010 tarihinde dedi ki :
  Merhaba Büşra Hanım kızım bugün 18 ayını doldurdu.Size bir ay önce yazmıştım,kızım bezini istemiyor hatta çişini söylemeye bile başlamıştı ama hastalandı bir hafta altını bezledim,sonrasında yine söylüyordu ama ya yaptıktan sonra ya da gidiyoruz oturuyor kalkmak istiyor bende zorlamıyorum bir süre sonra altına yapıyor ve çiş diyor şimdilerde kakasını yapmadan önce söylüyor yalnız lazımlık istemiyor duşakabin içine girmek istiyor ama ordada oturup kalkıyor şampuanlarla oynamak istiyor,eski tip tuvalete götürmeye başladım suyu açtım oynayarak yapsın diye ama bişey yok bu arada altını bir açtım bir bagladım acaba hata bendemi bir hafta sonra tatile gidecegiz 15 gün kalacagız orda altı hep açık olacak orada alıştırmak dogru olurmu birde gece 2 kez gündüz 2-3 kez emiyor alıştırmayı etkilermi,şimdi parka gidegiz altını bezleyecekmiyim,yardı bekliyorum.

  BÜŞRA: yukarıdaki yazıda ayrıntılı yazıyor. bir yere gidecekseniz, evde her zamanki düzeninizde olmayacaksanız tuvalet eğitimi vermeyin. altını bezleyin. en az 2 ay evde kendi düzeninizde olacağınız zaman başlamak gerekiyor.
  esra
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 16.07.2010 tarihinde dedi ki :
  büşra hanım merhaba sitenizi yeni keşfettim ve şu anda sadece tuvalet eğt. ile ilgili olan yazılarınızı okuyorum hemde defalarca tam 24 aylık bir oğlum var 2 gün sonra bezi atmayı planlıyorum ona şimdiden abi oldun çişini artık bezine değil tuvalete yapacaksın falan diyorum 2-3 haftadır bunu söylüyorum 2-3 gündür büyük tuvaletini yapınca bana haber veriyor elimden tutuyor yatıyor cici diyor buda beni sevindiriyor umarım fazla sorun yaşamayız sizden çoook şey öğrendimm iyiki varsınız ve tam zamanında karşıma çıktınız.allahın izniyle kışa kadar bu işi halletmek istiyorum bilmiyorum bende çokmu uzun süre verdim ama kendime çok uzun bir süre koyunca daha rahat olurum diye düşündüm dolayısıyla oğlumda rahatlar benim korkum şuki kışın oğlumun bir kardeşi olacak :) ve tam çişe alışmışken onun altını bezli görünce kendide istermi başa dönermiyiz :S bu beni tedirgin ediyor acaba oğluma hiç fırsat vermeden kardeşinin altını açarken bak bardeşin bebek o yüzden altına yapıyor sen abisin yapmıyorsun kardeşin biraz büyüsün onada öğreteceğiz falan gibi şeyler söylemek iyimi olur kötümü kötümü derken onun duygularını bastırımak olursa altına kaçırıyor gibi yapıp çişini yaparmı bu konuda sizin tecrübeniz varsa faydalanmayı çok isterim.
  ayrıca yorumlarınızda oğlunuzun banyoyu ve suyu hiç sevmediğini yazmışsınız nacizana bir önerim olacak benimde oğlum hiç sevmiyordu etinden et kopmuş gibi ağlıyordu biz ona şişme havuzlardan aldık balkonda sıcaklarda 1-2 saat oynamasına izin veriyorum ama oynamadan önce orada oynayacaksın sonra bıcı bıcı yapcaz diyorum kabul ederse oynatıyorum ve yıkanırken çok fazla sorun çıkartmıyor ayrıca babası banyodayken sırtını oğluma sabunlatıyorum çok eğleniyor bak baba bıcı bıcı yaptı diyorum herkese anlatıyorum umut bıcı bıcı yapıyor babasıda diye yavaş yavaş düzeliyoruz banyo fiskiyesini heryere tutuyoruz ıslatıyoruz arada onada geliyor su :) bende bu arada yıkıyorum veya o fiskiyeyle oynarken ona göstermediğim kovadan tas tas döküp yıkıyorum. başınızı ağrıttım vaktinizi aldım kusura bakmayın. kolay gelsin diyorum...
  saygılarla.

  BÜŞRA: merhaba. çocuğunuz tuvalete alışmış olursa, ama kardeşini görüp altının bağlanmasını isterse altını bir kaç defa bağlarsınız. Saliha Erdim böyle yaptığını söylemişti. Peki sen yine bebek gibi altının bağlanmasını istiyosan bağlıyım demiş ve bağlamış. Siz çocuğun duygusunu anlamış oluyorsunuz, aranızda duygusal bir çatışma olmuyor. Tuvaletini söylemeye ve bezsizliğin rahatına alışan çocuk da zaten bezi istemiyor. Beze tekrar alışmıyor. Saliha Erdim'in tecrübesiydi bu :) kolay gelsin.
  havin
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 19.07.2010 tarihinde dedi ki :
  merhaba büşra hanım sitenize bayıldım ve deneyimlerinizi , başarılarınız ve mücadelerinizi hayran kaldım
  takipcinizim bundan böyle
  oğlum emre 31 aylık t.e. çok geç kalanlardanım ):
  bu alanda oğlumda bi gayret beklentisi içindeydimi ama yanlış düşündüğümü anladım
  bezi kullanmak istemiyor oturak tuvaleti kullanmak istemiyor
  her kaka yaptığında bende köşe bucak kaçıyor ()= temizlenmesinide istemiyor halinden gayet memnun hiç rahatsız olmuyor
  ne bende ne de oğlum da bi ilerleme gayreti yok
  kesinleikle baskı+zorlama yapmıyorum, yapamıyorum
  eğer bu yaz yapamazsan seneye yaza kadar bez bağlamak zorunda kalırsın+kışın çok zorlanırsın+gerekirse disipline edip katı olmamı önerenler var
  açıkcası zor ama imkansız olmayan bi dönemmiş
  çocuk eğitmek, betona ağaç dikmek demekmiş (:
  emre
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 19.07.2010 tarihinde dedi ki :
  Merhaba Büşra Hanım..Benimde 26 aylık bir kızım var.Tuvaletinin geldiğini hareketleri ile belli etmiyor ancak ben 2 saatte bir tuvalete götürdüğümde çişini yapıyor.Ancak bir iki gündür çişini yapmadan önce ayağa kalkmaya ve çişini ayakta yapmaya başladı.Ben de acaba bu işten sıkıldı mı diye düşünüyorum.Sizce biraz ara mı vermeliyim?

  BÜŞRA: zannetmiyorum. böyle değişik denemeler yapabilirler çocuklar. Tutma ve bırakmayı öğrenirken denemeler yapıyorlar. Kolay gelsin.
  gls:))
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 11.08.2010 tarihinde dedi ki :
  merhaba Büşra hanım biz tatilden döneli bir hafta oldu orada altı hep açık durumdaydı çünkü sabah akşam denizdeydik,geldikten sonra çişini söylemeye başladı gece hiç çiş yapmıyor ve son iki gündür gece çişini söylüyor yalnız şöyle bir durum var kakasını yaparken gördü ve korktu şimdi çişinide yaparken zorlanıyor kakam diyor gidiyoruz oturuyor yapmadan kalkıyor sonra birkaç kez böyle yapıyor şıkışıncada mecbur yapıyor ama kakasını görünce tamamlamadan hemen ayağa kalkıyor bu arada benim sinirlerim çok bozuldu yanlış olduğunu biliyorum ama dayanamayıp kızıyorum sonrada çok üzülüyorum kızım hareketli bir çocuk şu sıralar hep birlikte oynamak istiyor onunlada oynayınca işlerim aksıyor ozamanda çok sinirli oluyorum oda farkında oluyor ve ağlıyor kendini öptürüyor dün akşamdan bu yana 3kez ishal gibi kaka yaptı şu an 19 ayını doldurdu ne yapacagımı bilmiyorum korkusunu nasıl yenebilirim

  BÜŞRA: evinizin normal düzeninde t.e. vermek daha iyi olurdu. çocuklar sizin çocuğunuza benzer tepkiler gösterebiliyor. t.e. yapılmaması gerekenler yazısını okuyabilirsiniz.
  esra
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 13.08.2010 tarihinde dedi ki :
  mehaba benim 28 aylık bir oğlum var 10 gün kadar çiş eğitimi vermeye başladım ama baktım oğlum zorlanmaya başladı evin içinde koşturup ağlamaya ve korkma korkma demeye gel çiş dediğim zaman ağlama krizine giriyordu.bende biraz ara vermeye ve üstüne düşmemeye karar verdim.ara sıra bezini çıkarıyorum çişi geldiği zaman bezimi bağla diyor bağlamak istemediğim zaman ağlamaya başlıyor.lazımlığa ara sıra oturtuyorum ama hemen kalkıyor tu valete götürüyorum ağlıyor. ne yapacağımı şaşırdım kışa kalmasını istemiyorum çiş eğitiminin. bezinden hiç rahatsız olmuyor.çiş demiyor.acaba erkenmi davrandım 2.5 yaşınımı beklesemi çok inatçı bir çocuk.öğretemiyeceğim diye korkuyorum.bana bir tavsiyede bulunursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

  BÜŞRA: devam edin erken değil. sitedeki konu ile ilgili yazıları okuyunuz.
  ela
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 02.09.2010 tarihinde dedi ki :
  merhabalar bir sorum var yardımlarınızı bekliyorum oğlum 2.5 yaşında çişinide kakasınıda tuvalete yapıodu fakat 3 gündür çocuk kakasını tuvalete yapmıo poposuna getirio ve bana sürekli yıkattırıo.rahatsızda oluo tuvaletete oturmuo kaka poposuna bulaşıo sonra ağlamaya başlıo yıka die oğlum kaka tuvalete yapılır die anlattıysamda yok olmuo.ben soruyorum oğlum nasıl oluo neden böle yapıosun dedimde bana anne kendi oluo böle sıkıom kendi oluo dio olum tuvalete oturup öle kendini sık yap bir daha böle popopn kaka olmıcak diyorum yok yine öle yapıo.sebep neden olabilir sizce bide bir kere ishal oldu halıya kaçırdı bense sildim tmm olum ishal olduğun için oldu bişi olmaz dedim.ve ertesi gün ishali olmadı halde başladı böle yapmaya ne yapabilirim aceba bi doktara gitsemmi lütfen en kısa zaman da cevap bekliyorum e maile atarsanız çok sevinirim tşk.

  BÜŞRA: bilemiyorum ödül vaad edebilirsiniz.
  esra
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 04.09.2010 tarihinde dedi ki :
  benim adım neşe 2 yaşında bir kızım var ben onu çişe alıştırmaya bakıyorum ama kızım çişi geldigini söylemiyor bende biraz ara verdim ne yapmam gerekir onu üzmek istemiyorum bana yardım edin

  BÜŞRA: sitedeki yazıları okuyunuz. ayrıntılı bilgi var.
  neşe
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 12.09.2010 tarihinde dedi ki :
  kızım 22 aylık bundan ıkı ay önce çiş eğitimi vermeye çalıştım ama ögrenemedı ara verdım bu gunlerde gene başladım ama ne oturaga oturuyo nede tualaete gırıyo gırıncede suyla oynuyo cışini tutuyor hep üzerinı giydırdığim an altına yapıyo ya yaparken soyluyo yada yaptığı an her ıhtımalde de altına yap
  ı
  yo ne yap
  malıyım
  zübeyde atmaca
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 13.09.2010 tarihinde dedi ki :
  Merhabalar, benim 3,5 yasinda bir kizim var sorunum ise tuvalet aliskanligi ile alakali, cis olayini hallettik ancak digeri ile sorun yasiyorum kesinlikle tuvalete yapmak istemiyor kiloduna yapiyor surekli.Bende internette arastirdim, bir sayfada;\"kiloduna yaptigi zaman onu tuvalete goturun gosterin tuvalete attiginizi...,sonrada flashi cekin ve bunun burada olmasi gerek bir daha kiloduna yapmamalisin diye yonlendirin cocugunuzu\"diye bir yazi okudum ve o sekilde yonlendirdim,bir sure bu sekilde gitti,sonra bunu kendi uygulamaya basladi,bir anlik unutmamdan yaralanip, ogrettigimi kendi uyguladi bir kac sefer, o yuzden surekli pesindeyim, sinirlendigim halde bunu ona belli etmedim hic . ancak gecen gun tam 2 kere yaptiktan sonra eliyle alip odasinda bazi yerleri pisletince bende bu sefer biraz kizginligimi belli ettim,... oda agladi tabii dogal olarak,bugunde oldugu halde kesinlikle yapmak istemedi sureklide sordum oyun haline getirmeye calistim ama nafile, yapmadi... acaba bana daha etkili bir cozum onerebilirmisiniz? simdiden tesekkurler..
  sengul ucar
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 17.09.2010 tarihinde dedi ki :
  üçüzlerim var hepsini aynı anda nasıl alıştırcam bilmiyorum yardımcı olun ltf

  BÜŞRA: Yakında sitemizde soru-cevap bölümü açılacaktır. Sorularınızı o bölümde sorabilirsiniz.
  fatmaertürk
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 19.09.2010 tarihinde dedi ki :
  oğlum ekim 11de 3 yaşına gircek geçen sene ve bu yaz başında tuvalet eğitimi vermeyi denedim reddetti. şimdi yine başladım bugün 3.gün önceki denmelerimde hiç klozete ve lazımlığa oturmazken şimdi en azından lazımlığa oturuyor bezi tamamen çıkardım gün içinde 4 kez lazımlığa çişiniyaparken 6 kez üstüne yapıyor söylemiyor sizce devam etmelimiyim yoksa aramı vermeliyim yine kararsız kaldım etraf kirlenincede çok canım sıkılıyor fakat kızmıyorum ama günler geçtikçe sabrım zorlanıyor...
  bilgin
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 25.09.2010 tarihinde dedi ki :
  benim 20aylık bir kızım var. Tam anlamıyla 1hafta oldu tuvalete alıştırmaya. Kakasını zaten yapıyor ama çişini ben götürürsem yapıyor her götürdüğümde de azda olsa yapar. Ama tam yaparken anne kaka diyor. Kızım çişinede kaka diyor. Ne bikaç gündür baya zorlanıyorum oda şu konuda; götürdüğümde çişini yapıyor ama sonra asla külot ve pantolon giymek istemiyor. Bazen zorla bazen de tüm bebeklerine de giydirerek anca giyiyor.Bu konudaki öneriniz nedir ve yine de hala ben hadi demesem çişini heryere yapıyor.Anormal giden bişey varmı sizce???
  şule
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 06.10.2010 tarihinde dedi ki :
  merhaba oğlum 24 aylık tam zamanı olduğunu düşünüyorum bugün 5 . günümüz ama geceleri göl oluşturuyor resmen , tedbirliyiz ama bu kadar çok işemesine anlam veremiyorum gece işediğinde uyanıyo hadi oğlum bi çiş yapalım die ikna etmeye çalışıyorum ama nafile eeeeeee deyip yatmaya çalışıyo . gündüzleride 1 saat arayla çıkartıyoruz çalıştığım için halam bakıyor saati geçirmedikçe kaçırmadığını söyledi , kakada da problemlerimiz var! 2 günü geçirdiği oluyo mecbur kalınca yapıyo galiba henüz rahat hissetmiyo o yüzden yapamıyor. lazımlığı başından beri kabul etmedi klozete de oturmadı hiç alafranga nın önüne fayans kısmına çömelip yapıyo çişini figürlere benzetip gülüyo :) top,adam mamun gibi :) sizce ilerlememiz nasıl sanki geceleri hep yatağa yapacakmış gibi gelio şu an tek sıkıntım kakası ve gece kaçırmada değil ayan beyan işemeleri . sabırlı olmak şart inatlaşınca herşey daha kötü oluyor annede çocukda yıpranıyo kasmaya gerek yok bayrama yakın halılar yıkamaya gidecek o zamana kadar öğrenmesini umud ediyorum.hepinize çok teşekkür ederim paylaşımlarınız çok güzel
  çiğdem
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 15.10.2010 tarihinde dedi ki :
  merhaba;benim 28 aylık bir oğlum var bu yaz çişe alıştırmayı düşünüyordum ama 6 aylık bir bebeğim daha olduğu için erteledim.oğlum bezini zaman zaman takmak istemiyor geçenlerde hatta beni tuvalete götürdü kendisini klozete otutturdu ve kakasını yaptı çok sevindim tabi ona sevgi gösterilerinde bulundum sanırım çok kolay olacak dedim ama devamı gelmedi.açıkcası bende üzerine fazla düşemiyorum ne yapmalıyım bilmiyorum havalarda soğudu şimdi diğer bebğimin özel ilgiye ihtiyacı var...sizin fikriniz nedir tuvalet eğitimine başlamalımıyım?
  neslihan
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 29.10.2010 tarihinde dedi ki :
  Büşra hanım merhaba;benim 3,5 yaşında kızım var 3 yaşında tuvalet eğitimi verdik.Herşey normaldi.Son 1 aydır kakasını sürekli altına yapıyor.ödül vaadettim olmadı ceza verdim olmadı.ne yapacağımı şaşırdım.doktor olarak hangi doktora götüreyim çocuk mu psikolog mu? cevabın için şimdiden teşekkürler.

  Çocuk psikologu ya da pedagoga götürebilirsiniz.
  EMİNE
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 19.11.2010 tarihinde dedi ki :
  merhaba,
  benim 5 yaşında bi oglum var bi türlü gece çişini ögretemedim.eger gece sabaha kadar 3 - 4 kez kalkıp tuvalete götürürsem sorun yok eger uynamazsam altına çiş yapıyor . koskoca yaz boyunca bu böyle devam etti ve halende devam ediyor . bazan yanlış oldugunun bilidgim halde kızıyorum ama yinede olmuyor . ne yapacagımı bilmiyorum . anasınıfına gidiyor ve halen bezleniyor. bu konuda ne yapmam lazım bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

  saygılarımla

  Soru cevap panosundak ilgili cevaplara bakabilirsiniz.
  derya karga
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 24.11.2010 tarihinde dedi ki :
  bizde 27 aylık kızıma 2 gün önce eğitime başladık. gündüz bakıcımız uğraşıyor .akşam ben. bezi gece ve gündüz atmayı hedefledim . ilk gün gündüz bakıcı ile hep lazımlığa oturmuşlar. akşama kadar bu işle uğraşmışlar. sadece 1 kez altına kaçırmış. akşam benle lazımlığa oturmayı reddetti. bende üstü ile oturmasına izin verdim.kloduna çişini yaptı. değiştirmeyi reddetti. çok gergin ve hırçındı. bezini takmamı istedi. bende mecbur taktım. çünkü inatlaştı ve çok bıkkındı. 3 saat sonra lazımlığa çiş yaptırıp bezi ile yatırdım.
  -sizce bezi ara ara takıp yavaşmı bırakalım. çünkü tüm gün lazımlığa oturmaktan çok usanıyor ve reddediyor.
  -bezleri ortadan kaldırıp yok ki mi desem. ama külod bile giymeyi reddediyor.
  -biraz ara verip sonra mı tekrar denesem.
  -kışın çok üşüyor. yaz çok mu geç olur.
  cevabınız için şimdiden teşekkürler. tecrubenize ihtiyacım var..

  Lütfen sorularınızı soru-cevap panosunda sorunuz.
  mim
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 13.12.2010 tarihinde dedi ki :
  merhaba Büşra hanım;
  27 aylık bebeğimim tuvalet eğitimine 3 gün önce basladık. sonuçlar beklediğimden daha olumlu. zorlanmadan tuvalete gidiyor geldiğinde çoğunlukla haber veriyor.. yarım saat içinde yapmazsa eşimle birlikte benimde çişim geldi diyerek hep birlikte tuvalete gidiyoruz ..yalnız sorunumuz su;kaka yaptığında korkuyor ,kaka yaptım diye bağırarak ağlamaya baslıyor. onun o halini görünce hiç baslamasaydık demiyor değilim.. elimden geldiği kadar sakinleştirmeye çalısıyorum çok güzel bişey yaptığını ve bunu yaptığı için onu çok sevdiğimi tekrarlayıp duruyorum ama beni dinlemiyor.. lazımlık hiç kullanmadık . oturmak istemedi.. 3 günün değerlendirmesi bana göre iyi.. hazır olduğunu düşünüyorum
  ama korktuğu konuda nasıl davranacağımı bilmiyorum. yardımcı olur, fikirlerinizi paylasırsanız sevinirim..şimdiden tesekkürler...

  Lütfen sorularınızı soru cevap panosunda sorunuz
  serpl çetin
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 14.12.2010 tarihinde dedi ki :
  merhaba büşra hanım,sizinle tuvalet sürecimizi paylaşmıştım bikaç ay önce.1.5ay geçti hala altına defalarca kaçırdığı için bez bağlama başladık. Şuanda 22.5aylık kızım. 2.kez denemeye ne zaman başlamalıyız sizce?
  şule
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 28.12.2010 tarihinde dedi ki :
  29 aylıkoğlum 3 aydır tuvalet eğitimi veriyorumilk günden itibaren gece altına hiç yapmıyo gündüzleri tuvalete hiç gitmek istemiyor. ödüllerle ben ikna ediyorum 3 aydır hiç kendisituvalete gidicem demedi ve 4 gündür altına ypıyo sürekli geceleride yapıyo hemde ne yapıcamı bilmiyorum

  Sorunuzu soru cevap panosunda sorabilir, benzer sorulara verilen cevaplara göz atabilirsiniz
  neşe
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 07.01.2011 tarihinde dedi ki :
  meraba benim 4 yaşında bir oğlum 2 yaşından beri çişini ve kakasını söylüyor.fakat şu iki aydır çişini tutuyor.son hattede artık tutamaz duruma gelince tuvalet koşuyor.bazen tam daha oturamaya yetişemeden ayakta işiyor.ikikez üsütünü soyarken işedi.kkonuşarak anlattım olmadı kızdım olmadı ceza verdim olmadı.tutuyoo son dakka zor yetişiyor.lütfen yardımcı olun nasıl tavır takınacağımı şaşırdım

  Sorunuzu soru cevap panosunda sorabilir, benzer sorulara verilen cevaplara göz atabilirsiniz
  gülşah
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 17.01.2011 tarihinde dedi ki :
  benim kızım 20 aylık iki aydır çişini ve kakasını söylüyor ben bir ay önce bezini tamamen çıkardım ilk gün 9 kere ikinci gün 5 kere altına kaçırdı daha sonra hep söyledi altına hiç kaçırmadı geceleride saat kurup çişe kaldırıyodum iki haftadır kreşe gidiyor oyun oynarken kendini kaybediyor öylene kadar 5 kere çiş kaçırdığı için üstünü değiştiriyorlar bende kreşte üşütmesin diye bez bağladım eve gelince hemen çıkarıyoruz ve evde bağlamıyoruz ama üç gündür çok fazla çiş yapıyor ve hep altına kaçırıyor hatta iki sefer kakasını bile kiloduna yaptı çıplak kaldığı zaman yapmıyor söylüyor ama kilot giydiğinde her seferinde ıslatıyor ne yapıcağımı şaşırdım gece uykuları çok düzenliyken artık hiç uyumuyor devamlı kalkmama rağmen yatağı hep ıslak acaba doktoramı götürsem

  Soruları soru cevap panosunda sorabilir, benzer sorulara verilen cevaplara göz atabilirsniz
  denizçoban
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 29.01.2011 tarihinde dedi ki :
  mrb busra hanım hıkayelerı ve tavsıyelerınızı okudum gercekten guzel onerıler ve sayfanız var ılk anne olusum ıremnur ısmınde zekı olduguna ınandıgım1 kızım var ve suan21 aylık ve çiş ögretmeye calısıyorum ama bunu 1 aydır ustunde fazla durmayarak yanı sıkmayark ogretmye calısyorum.ılkte tısının nerden gelecegını ogrettım tısının geldıgınde soyleyecıgıne syledım ogren ona lazımlık aldım oturmasını ogrettım.suan bunları bılıyor ama bazen soyleyıp +yapıyoruz hatta karsına gcp bende bak yapıyorms gb yaptımgıysılerımle tb.ama bazende benı kandırıyor bıttı dyp kalkıyor ama yapmamıs olup ve yapmıyor . bezı gunduzlerı arada cıkarıyorum tısını soruyorum ama genelde tısını soylemeden yapıp ustelık kakasını bıle yapyor .ve ben buna kızı
  yordum

  daha yapmaams
  ını soyleyıp buyuklerımızın cahılce deıklerı cakmakla yakakarım deyıp korkutuyodum yanlıs oldugunu bılıyodum ama buyukler byle yapıyoz bız dyp tavsıyeler dınleyınce cavreden byle oldu ama sızın sıtede daha yanlıs oldgnu anladım suan tavsıyenız nedır bunları unuturup tekrar cocuguma dogru tuvalet egıtımı nasıl verırım. dedıgınız gb yaptıgımda hedıye yontemı gercekten ıse yararmı lutfen cvbınızı ılgıyle beklıyorum bana ayırdıgınz zaman ıcın sımdıden tesekkurler

  Sitemizde sorunuza cevap olabilecek yazılara bakabilirsiniz. Sorunuzu soru cevap panosunda sorabilir, benzer sorulara verilen cevaplara göz atabilirsiniz.
  kübra
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 31.01.2011 tarihinde dedi ki :
  İyi Günler Büşra Hanım,
  mevcut sorunumuza cevap ararken sitenize rastladım.Yaklaşım tarzınız ve önerileriniz beni de yazmaya itti;şimdiden yardımlarınız için teşekkür ediyorum.
  5 Yaşına henüz girmiş bir kızımız var.Karı-koca ikimiz de çalıştığımız için çocuklarımızla bazen kayın validem;büyük çoğunlukla da annem ilgileniyor.Büyük kızım da 3,5 yaşında bu eğitimini tamamladı ve o zamanlar küçük çocuğumuz 2 yaşındaydı.Ablasının tuvalet eğitimi sırasında o da söylüyecekti fakat annem ikisiyle birden ilgilenemeyeceğini düşünerek ona bu eğitimi vermedi.Biz de zamanla tekrar söyleyebileceğini düşündük.Fakat zamanla kızmın söylemeye niyeti olmadığını ve bazen de annemin gerekli yaklaşımı göstermeyerek ona bu eğitimi vermediğini söyleyebilirim.Nihayetinde geçen yaz memelekette hem de taşra ortamında bunun daha kolay olabilceğini düşünmüştüm ama maalesef değişik nedenlerin de etkisiyle bu eğitimi yine veremedik.Son zamanlarda \"Bu paket bitince söylüyeceğim .\" diyor; fakat ,iş ciddiye binince ağlıyor ve söylemek isyemiyor.Her türlü büyük küçük ödül vaadlerimizi kabul etmiyor; hatta istediği bir şeyi eğer söylerse alacağımızı,ödüllendireceğimizi söylediğimiz zaman onu istemediğini söylüyüveriyor akabinde.Ne tavsiye edersiniz?

  Sanırım geç kalma söz konusu olmuş. Pedagoga gitmenizi önerebilirim.

  Sitemizde sorunuza cevap olabilecek yazılara bakabilirsiniz. Sorunuzu soru cevap panosunda sorabilir, benzer sorulara verilen cevaplara göz atabilirsiniz.

  Büşra
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 01.02.2011 tarihinde dedi ki :
  Merhaba Büşra Hanım;
  Kızım şu an 24 aylık,1 ay öncesinde gece ve gündüzlü olmak üzere tuvalet eğitimimiz oturmuş durumda,biz kendi isteği ile 17 aylıkken başlamıştık ama tatil ve ev tadilatı bu dönemi hem uzattı hemde sancılı geçmesine neden oldu,şimdi çok rahatız gece uykularında asla kaldırp tuvalete oturtmadım alışmaması için kendisi uyanıyor ve yatmadan önce sulu gıdalar vermemeye dikkat ediyorum.Ben okulöncesi öğretmeniyim sizin önerilerizle bunu başardık,teşekkür ediyorum benim ailelere önerim önce sabırlı olmak daha sonra ise bez konusunda bile adım adım değil bir anda bırakmaları,büyük tuvaletiyle ilgili her çocukta olduğu gibi kızımında korkuları oldu onunla ilgili olarak da çok büyük yapmasını ve bunu coşku ile karşıladık şimdilerde yalnız yapmak istiyor bizde buna saygı duyuyoruz.Yardımlarınız için sonsuz teşekkürler Büşra Anne
  esra
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 03.02.2011 tarihinde dedi ki :
  Kızım 2,5 yaşında ilk 2 yaşında başladım eğitime ama geri tepti çişini yaptını farkettiğinde lazımlığa birde irkildi. Sonra bir daha hiç oturmak istemedi ne klozete nede lazımlığa ve inatla 5 gün boyunca sıktı kendini bezine daha yapmamak için direndi. bende anında bıraktım. Yavaş yavaş tuvalete gitmeyi kabul etti yapmasa bile son bir haftadır ise ara ara gidip yapıyor çişini. Ben çalışan bir anneyim kızım işyerimin kreşinde yolda çok vaktimiz geçiyor bezi tamamen atamadım. Yolda ve geceleri bağlıyorum. Ama kreşte ve evde çıakrıyorum. Kreşte daha düzenli ama evde bir panik halde geldi diyor gidiyoruz o neye isterse ya klozete yada lazımlığa oturyoruz kaldır diyor 3 saniye durmadan. Altına yapıyor az kaçırdım anne diyor. kaçırmam bir daha diyor yine kaçıyor. Korkuyorum ilk deneme gibi geri tepmesin okulda bu sorunu olmuyor ama evde böyle bir problem var. Ve baştan doğru yaklaşmalıyım. Ve çok özeniyor gitmeyi istiyor yapmayı istiyor. Ben o istesinde diye akşam eve geldiğimizde koşup tuvalete gidicem diyorum çişimi yapıcam oda bende anne diyor önce ben diyor. Yada ben yaparken özeniyor yapıyormuş gibi gösteriyorum oda heyecanlı bende yapacam diye bekliyor. Ve kaslarını kontrol edebiliyor isterse arada tutup eve gelene kadar bekleyip evde yaptığıda oldu. biraz sabırsız bir anneyim. Sabırlı olmaya çalışıyorum ama kızım bunu fark ediyor. Yapmadığında üzmedim dimi anne seni diyor. Bana daha farklı ne önerebilirsiniz yazınızı okudum çok yararlı oldu. Ama eksik bişeyim olmasın diyorum.

  Tutup bırakması gelişmişse ara sıra kaçırması normaldir. 2-3 sene içinde tam öğrenirler.
  Hande
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 05.02.2011 tarihinde dedi ki :
  oğlum 3 yaşında hala altına yapıyor tuvalete gidince ağlıyor nasıl öğrete bilecegimi bilmiyorum çünkü ilk çocugum bazıları korkutmamı öneriyor bende taraftar degilim bana yadmcı olmanızı istiyorum

  Korkutursanız kendi işinizi zorlaştırmış olursunuz. Sitemizde sorunuza cevap olabilecek yazılara bakabilirsiniz. Sorunuzu soru cevap panosunda sorabilir, benzer sorulara verilen cevaplara göz atabilirsiniz.
  seda
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 01.03.2011 tarihinde dedi ki :
  çocuğum 4 yaşında ama henüz çişine alıştıramadım.ne lazımlığa oturmak istiyor, ne de tuvalete yapmak istiyor. bir senedir üstüne düştüm genede başarılı olamadık.Ne yapmam gerekiyor

  Sitemizde sorunuza cevap olabilecek yazılara bakabilirsiniz. Sorunuzu soru cevap panosunda sorabilir, benzer sorulara verilen cevaplara göz atabilirsiniz.
  aygün
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 07.03.2011 tarihinde dedi ki :
  3yasinda bir oglum var, onu tuvalette alistirmaya calisiyorum 4 gün oldu ama henüz tuvalette cisini yapmadi. ona herseyi anlattim ama haber vermiyor altina yapiyor, sik sik götürüyorum ama yapmiyor. bana yardaim ederseniz sevinirim

  Sitemizde sorunuza cevap olabilecek yazılara bakabilirsiniz. Sorunuzu soru cevap panosunda sorabilir, benzer sorulara verilen cevaplara göz atabilirsiniz.
  tuba
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 08.03.2011 tarihinde dedi ki :
  büşra hanım benimde sorum olucak size 24 aylık oğlum var cisede kakayada alışmıştı son günlerde neresi ras gelirse donunada tabiki yapıyor tuvalete götürnce yapıyor ama sölemiyor 5 gündür ne yapmalıyım birseyde söyleyemiyorum hiç umursamıyor zaten normal birsey yapmiş gigi insallah normale döner.
  zeliha
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 14.03.2011 tarihinde dedi ki :
  Kızım 5 yaşında çişini kendisi yapabiliyor ama kakasını ben yaptırıyorum ve bundan artık rahatsızlık duyuyorum.Kendisinin bunu yapacak yaşta olduğunu söylüyorum ama reddediyor.24 saattir kakası geldiği halde kakasını yaptırmıyorum kendisi yapsın diye bunu daha öncde enedim 2 gün yapmadı. şimdide yapmıyor vücüduna bir zararı olur diye korkuyorum hatata vijdan azabı cekiyorum ama öğrenmesi lağzım ne yapmam gerekiyor bilmiyorum lütfen yardımcı olurmsunuz.

  Sitemizde sorunuza cevap olabilecek yazılara bakabilirsiniz. Sorunuzu soru cevap panosunda sorabilir, benzer sorulara verilen cevaplara göz atabilirsiniz.
  zehra
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 25.03.2011 tarihinde dedi ki :
  kizim 4 bucuk yasinda .2 yasinda tuvalet egitimine baslamistik/gunduzleri bir sorunumuz yok ama geceleri altini islatiyor/uykusu cok agir .bu beni cok yipratiyor.nasil alistirabilirim .tavsiyelerinizi bekliyorum/tesekkurler///

  Sitemizde sorunuza cevap olabilecek yazılara bakabilirsiniz. Sorunuzu soru cevap panosunda sorabilir, benzer sorulara verilen cevaplara göz atabilirsiniz.
  nurdan
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • zeynepg 13.07.2012 tarihinde dedi ki :
  32.ayına girmiş bir kızım var.Lazımlığına oturuyordu yavaş yavaş tuvalet eğitimine başlayalım dediğim ilk gün anne kakam geldi dedi ve bezini çıkarmamı istedi çiş ve kakayı yaptıktan sonra genellikle böyle söyleyip bezini değiştirmemi ister.Bezini çıkardım baktım çişini yeni yapmış ama lazımlığa alışsın diye tamam sen otur yine de dedim ben mutfaktayken kakasını yapmış ben sevinerek aferin kızım dedim onu motive edecek sözler söyledim ama ondan sonra şimdi lazımlığa oturmak bile istemiyor ne yapmam lazım çok üstüne gitmek istemiyorum .Ancak bezi kuru halde kalkıyor sabah ...
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • ayferozel 08.09.2012 tarihinde dedi ki :

  Merhaba,
  Kızım 18.10.2010 doğumlu kızım ve 22 aylıkken 18 ağustosta tuvalet eğitimine başladık.bugün 22.gün.Tuvalet eğitimine başlamadan 1 hafta öncesinden çişler tuvalete kakalar tuvalete artık kızım yapmayacak altındaki beze diye şarkı söyledim. Bu şarkıya kızımda eşlik ediyordu.Tuvalet eğitimine başladığım günden beri gündüzleri bezi altıdan çıkardım ve sık sık lazımlığa oturttum.Geceleri ise uyuduktan sonra altını bezledim sabah kalktığı anda da bezi alıp hemen tuvalete götürdüm.Kızım kimi zaman bezine yapmış oluyordu kimi zamanda yapmamış oluyordu.Kızım çiş yada kakası geldiğinde anne kaka diyerek koşarak banyodaki lazımlığa gidiyorukz.Tabi arada kaçamaklarımız hep oldu.Halıya , koltuğa , sandalyeye defalarca yaptı gayet sakin davranmaya , hiç kızmayaya çalıştım.Evimize misafir geldiğinde yada biz misafirliğe gittiğimizde altını daha çok ıslatıyor.Kakasını hep lazımlığa yapıyor ancak çişini günde ortalama 3 defa kaçırıyor.Kızım 4 gündür hastaydı ateşlendi bu süre içinde çişini çok fazla altına kaçırdı.Bugün hastalığı düzeldi iyiydi ve 22. günde olmamıza rağmen bugün çişini 6-7 kez altına yaptı ve hep yaptıktan sonra anne çiş dedi bana..Artık sinirlerim bozuldu ,artık tahammül sınırım doldu galiba kızıma altına yaptıktan sonra çok fazla kızmaya başladım.kendime engel olamıyorum resmen, ki ben normalde çok sabırlı biriyimdir ama kızımda acayip inatçı, annecim çiş varmı diyorum yok diyor tuvalete bile götüremiyorum ama hemen sonrasında gözümün içine baka baka işeyip anne çiş diyor. sürekli çamaşır yıkamaktan , halı , koltuk silmekten bıktım.halıları kaldııramıyorum çünkü kızım yerlerde oturmayı çok seviyor.Acaba tuvalet eğitimine erken mi başladık? beze geri dönsek ilerleyen aylarda tekrar mı denesek? kızımın psikolojisi bozulur mu ?
  Yardımlarınızı rica ederim.
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • ozlemkose 21.11.2013 tarihinde dedi ki :
  öncelikle merhaba sitenizi çok beyendim çok faydalı bilgiler var. benim 31 ekim doğumlu 2 yaşında bir oğlum var ekim 25 den beri oğlumun isteği üzerine tuvalet eğitimiyle uğraşıyoruz .gecemizi 2 gün sürmedi çözdük çok şükür çokk nadir kaçırıyor onuda denedim yanında yattığımda söylüyor ama kısık sesle eminim diğer odadan duymuyorumdur ama gündüzmüz hala çok zor önce kaçırıyo sonra söylüyo yada hiç demiyor sadece misafirlik ve dışarda daha dikkat ediyor daha uzun tutuyor yada söylüyor ne yapıycağımı bilmiyorum dr a da gitttim tamam kendini çok güzel ifade ediyor ama herşeyide bekleme diyor tuvalete henüz hazır olayabilir diyor beze dön bence çok yol kattettim sizin fikriniz nedir???
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • mel 04.02.2014 tarihinde dedi ki :
  merhabalar
  28 aylik oglu var.yazin agustos ayinda 1 ay boyunca tuvalet egitimini denedik ama basarili olamadik tekrar beze donduk...gecen carsamba tekrar denemek istedim ondan epey once bizler tuvalete girerken hep soluyordum bak sende cisini ve kakani izler gibi buraya yapacaksin tamam mi diye tuvalet aparati almistim ona oturmaya basladi bazen oturup kakasini bile yaptigi oldu ve odullendirmistim iste bak yaptin aferin gibilerinden 2 saat te bir oturtuyordum oturunca yapmiyor kalkinca 1-2 dk.sonra cisini altina yapiyordu anne bak cis diye sesleniyordu.3 ve 4 gun kakasinin geldigini hissettigimde oturmak istemedi altina yapiyordu ve sonrasinda dokundurtmuyordu bende tekrar beze geri dondum ne yapmam gerekiyor bana yardimci olanilirmisiniz
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
HAKKIMDA
Büşra Karaca, 1981 Edirne doğumlu, MSÜ Mimarlık terk, 2003'te dünya evine girmiş, 2005'te ilk, 2007'de ikinci, 2013'te üçüncü çocuğunu kucağına almış bir annedir. 2008 yılından beri blog tutuyor.
busra[at]annenotlari.com
DOST SİTELER
Bu site annelik ve çocuk eğitimi hakkında genel bilgiler içerir. Siteden yararlanmak profosyonel yardım yerine geçmez. Kendiniz ya da çocuğunuzla ilgili psikolojik ya da fiziksel sağlık problemleriniz varsa, bir uzmandan profesyonel destek alınız.
web tasarım ve programlama deSen
0.094 sn.