Anasayfa | Giriş / Üye Ol
Paylaş

Tuvalet Eğitimi Hikayemiz

19 Haziran 2008


Sonunda tuvalet eğitimi maceramız bitti. 11. günde söylemeye ve söylediği için mutlu olmaya başladı oğlum. Her söylediğinde de mutlu oluyor, galiba normal hayata dönüyoruz. Tuvalet eğitimi hakkında bilgi almak için tuvalet eğitimimizin 10. gününde siteye koyduğum Çocuğuma Nasıl Tuvalet Eğitimi Vermeliyim? yazısını okuyabilirsiniz.

İşte bizim hikayemiz:

Tuvalet eğitimine başlamak için hiçbir yere gitmek zorunda kalmayacağım bir haftayı bekledim. Son hafta arkadaşlarla piknik ve komşunun düğününü de atlattıktan sonra, bu hafta başlayabiliriz dedim, ve 2 Haziran Pazartesi günü başladık.

Benim unutkanlığıma bakın ki bugünün oğlumun doğum günü olduğunu unutmuşum. (Zaten evlilik yıldönümü, kendimin ve eşimin doğum gününü de, bak unutma Büşra kadınlar böyle günleri unutmazlar diye kendime telkinlerde bulunduğum halde yine unuturum.) Neyse 2 haziran günü öğlene doğru ?aaa oğlum bugün senin doğum günündü? dedim ama iş işten geçmişti bir kere, bezi çıkartmıştık tekrar takmak olmazdı. Doğum gününde olmaz mı olur, ama böyle çişli kakalı bir devreye oğlumun doğum gününü geçirip başlamak isterdim, ya da tam o günde başlamak istemezdim. Ama kader...

Lazımlığı koridora koymuştuk, ve oraya çiş yapılacağını çokça tekrar etmiştim son aylarda. Buzz Light Year oyuncağının çişini oraya yaptırmıştık defalarca. Oğlumun artık oraya çiş yapılacağını epey anladığını düşünüyordum. (O kadar da çabuk anlamazmış oysa ki) Artık çişini oraya yapacağız diyerek o sabah bezi çıkardım.

1. gün(Ptesi): Lazımlığın başına geçip ?çişşşşşşşşşşş? diye uzun uzadıya tekrar ederek bekliyorduk ama oğlumdan bir şey çıkmıyordu. Kendisi de gülerek ve keyif alarak ?çişşş? diyordu ama bir şey yapmıyordu. İlk çişini yapana dek epey dayandı ve sonunda babasının bilgisayar sandalyesine ilk çişini yaptı ben uzaktayken. Lazımlığın başında çişşşş demelerimize rağmen, 4-5 defa ortalığa yaptı o gün, ve hep ben yokken yapıyordu, çişini yaparken bir görsem de lazımlık tasını tutuversem diye bakıyordum ama sadece çiş göletiyle karşılaşıyordum. Alıştırma külotlarını da giymek istemiyordu.

2. gün(Salı): Pek bir gelişme olmadı çişin gelince oraya yapalım tamam mı demelerimi ve vaad ettiğim ödülleri duymazlıktan geliyor gibiydi. Sadece Buzz Light?ın çişini yaptırıyordu. Ben olmadığım zaman, genellikle bebekle ilgilenirken bir yere salıveriyordu. Her bırakışında iyi ki halıları kaldırmışız diyordum. O gün babasının odasında ben bebeği uyuturken kakasını ve çişini yapmış odanın ortasına. Kakasını görünce dehşete düşmüş ben ne yaptım der gibi ? Bugün başında nöbet bekler gibi bekledim lazımlığın tasını göstermeden. Ve uzaklaşıyor gibi yaparak çişini bekledim. Uzaklaşıyor gibi yapmalarımın birinde salıverdi ve hemen tası tuttum önüne.

3. gün(Çarş): Yine aynı.Ben nöbet bekliyorum çaktırmadan, oğlum salıverirken önüne tası yetiştirmeye çalışıyorum. Allah Allah bu iş böyle mi başlıyormuş, herkes aynı şeyleri mi yaşıyormuş diye düşünmeye başladım. Oğlum çişini salınca ?gitti gitti? diyordu daha ilk günden. Öyle dediğine tutmak istiyor ama tutamıyor gitti diyor herhalde diye düşündüm. O gün tas tutma işini baya sıkı tuttum. Akşamı oğlum çişini söyledi ve süper mutlu oldum tabi, lazımlığa yaptık ve gece yatmadan önce bir daha söyledi. Ancak o gece oğlum gece kalkıp çişini söylediğinde (gece de bez bağlamadım hiç) bebeği de uyandırdığı için bebeği mi tutayım oğluma mı koşayım şaşırdığım, daha önce bu yazıda anlattığım zor anları yaşadık ve oğlum çişini salıverdi yere yine.

4. gün (Perş):O sabah yanıma geldi çişini söyledi ama kaka yapan bebeğin altını yıkadığım için hemen koşamadım (önceki yazıda anlatmıştım yine o anı), ve oğlum salıverdi. Sonrasında sanki çişini hiç söylememiş gibi ortalığa yaptı o gün ve benim tası önüne yetiştiremediğim anlarda yaptı hep. O gün çocuklar öğlen uykusundayken siteyi güncelledim, yaşadıklarımı yazdım. Moralim oldukça iyiydi. Ama beni birazdan neyin beklediğini bilmiyordum. Akşam üstü civarı tası yetiştirdim önüne tam yaparken, bu sefer de pipisini tutup özellikle tasın dışına çevirdi ve dışarı yaptı. Aynısını bir sonraki çişte de yapınca biraz kızdım ve hayal kırklığı yaşadım.. Acaba ne demek istiyordu tepki mi veriyordu? Herhalde gece bebek yüzünden ve sabah yine bebek yüzünden bakamadığım için kızdı diye düşündüm. Veya başka bir sebebi olabilirdi.

5. gün (Cuma): Bugün benim bunalım günümdü. Hem çocuklar sabah çok erken uyandılar, hem de öğlen uyku saatleri planladığım gibi olmadı. Yapmak istediğim bir çok işi yetiştiremedim. Hem de 3. gün söylediği halde oğlum çişini ortalığa bırakmakta ısrar ediyordu, moralim çok bozulmuştu. Tası fırlatıyor, kendisini lazımlığa yanaştırmaya çalıştığımda bağırıp çağırıyor lazımlığı tekmeliyor, deviriyordu. Çok kızgın ve sinirliydi. Tüm gün kakasını yapmasını beklediğim halde yapmadı. Ne zaman ki bebeğin altını almaya başlıyorum oğlum bırakıyordu çişini, bebeği emzirirken, bebeği uyuturken bırakıyordu. Bebek olmasa daha mı kolay alışırmış acaba diye düşündüm ama çaresi yoktu, bebek varken de alışmayı öğrenmesi gerekiyordu. Akşam olunca bugünün bittiğine çok şükrettim. Oğlumun da benim anlayışıma ihtiyacı vardı belki

6. gün (Ctesi): Önceki güne göre biraz daha toparlandım. O sabah tam bebeği yıkamaya başladım banyoda, ilk suyunu döktüm, bir de ne göreyim oğlum yanımızda kakasını banyonun kapısının önüne yapıverdi. Ne yapsam bebeği yıkamaya devam etsem oğlum iyice alınacak, hem de her yere yapacak hala yapıyor. Bebeği banyo paspasının üstüne bıraktığım gibi oğlumun yanına koştum, şortunu çıkardım. Bebek emekliyor pıtır pıtır, kakaya gelmesin diye hemen temizledim ortalığı. Aferin oğlum ne güzel yaptın rahatladın bak, bundan sonra lazımlığa yapacağız değil mi filan dedim. Apar topar bebeği yıkadım bu arada.

İlk kakasının bebek uyurken hadi oğlum babanın yanına git dediğimde yapmıştı, ikinci kakasını da bebeği yıkamaya başladığımda yapmıştı. Evet bu işin bebekle ilgisi vardı kesinlikle. Oğluma ekstra anlayış göstermeye çalıştım bunu anladıktan sonra. Ne zaman bebeği kucağıma alsam sürekli oğlumla konuşmaya başladım, ben seni çok seviyorum biliyor musun, istersen sen de gel kucağıma gibi şeyler söylüyordum. Zahiren bebekle ilgileniyordum ama oğlumla konuşuyor onu güldürüyor eğlendiriyor, bebeği bir kolumda emzirirken onu gıdıklıyor saçlarını okşuyordum. Bebekle ilgilenirken kendisini ihmal ettiğim hissine kapılmasını engellemem gerekiyordu.

Bir de tuvalet eğitimine başladığımızdan beri hiç dışarı çıkmamıştık. Bu da oğlumu bunaltan şeylerden biri olabilirdi, mutlaka her gün olmasa da ?hemen hemen her gün? denilebilecek sıklıkta dışarı çıkardık oğlumla. O gün alıştırma külotunu giymeye ikna ettim ve bebeği uyutup dışarı çıkardım oğlumu. Yanımıza yedek külot şort ve tabiî ki lazımlığın tasını da aldık. 3 saat gezdik. Dışarıda yine bıraktı çişini, değiştirdik. Yolda lazımlığa yapmayacağını bildiğim halde lazımlığı çıkarıp hadi buna yap diye teklif ettim, tabi yapmadı.

7. gün (Pazar): Yine bırakıyordu ama galiba söyleyerek bırakıyordu artık oğlum. Yanıma geliyor söylüyordu, pipisini tutuyordu ama lazımlığın başına geçmeyi red ediyordu. Tutabildiği kadar tutuyor tutamadığı yerde ve çoğunlukla yoğun duygulu bir anda, kahkaha atarken ağlarken salıyordu çişini. O gün yine dışarı çıkardım, bu işe alışması için mutlu olması ve rahatlaması gerekiyor diye düşündüm. En azından kaka için lazımlığa yanaşması gerekiyordu, bunun için de lazımlığın üstüne napoliten çikolatalardan yapıştırdım. Yanına gitti hepsini aldı açtı yedi. Farklı çikolatalarla bu işlemi tekrarladım Pazar günü.

Bu arada geceleri bizim için daha kolay geçiyordu, oğlum gece 2 de ve sabah 5?te süte kalkar. Bu kalkma anlarında uyku sersemi olduğu için tutmayı pek beceremiyordu, tası önüne tutuyordum yapıyordu. Bazen daha kalkarken yatağa yapıyordu, bazen de kalkıp yere yapıyordu. Ama dediğim gibi çarşafın kuru kaldığı gece çok oldu, geceleri daha kolaydı işimiz. Uyurken yapmıyor, uyanırken ya da uyandıktan sonra yapıyordu. Yatağa da yatak pedlerinden koyuyordum.Üstüne çarşaf yayıyordum.

Pazar gecesi tuvalet eğitimi ile ilgili bir sürü yazı okudum. Bazı sitelerde bezi hemen çıkarmak değil de yavaş yavaş çıkarmak tavsiye ediliyordu. Acaba yanlış mı yaptım bezi birden çıkardım, alıştıra alıştıra mı yapsaydım diye tereddüt ettim. Ama bu saatten sonra tekrar bez bağlamak çocuğun kafasını daha çok karıştırır diye düşündüm. Bu şekilde öğrenebilirse öğrenir, yoksa 1 ay deneriz olmazsa geri döneriz diye düşündüm.

8. gün (Ptesi): Çiş aynen devam, söylüyor ama yapmıyor tutuyor. Ama akşam kakası gelince söyledi ve lazımlığın başına gitti. Sanırım artık anlamıştı bu kaka benden sürekli çıkıyor ve bunu ortalığa değil de bir yerlere yapmam lazım diye düşündü. Lazımlığa yaptı. Kalan bir kısmını babasının terliğinin üstüne yapmış ama olsun, bir sonraki kakada daha başarılıydı.

9. gün (Salı): Çişi söylüyor ama yapmıyor tutuyordu. Moralim birkaç gün önceye göre oldukça iyiydi. Denediğim yöntem doğru 1 ay deneyeceğim, olmazsa çocuk hazır değil demektir, 1 ay deneyip olmazsa bez bağlarız, yaz sonuna bırakırız diye karar aldım. İçim rahat. Evin içinde oluşan çiş göletlerini silmeye devam, geçen 9 gün içinde evde yıkanan çamaşır ve çarşaf sayısı belli değil. Atılan çişli bezlerin haddi hesabı yok. Oğlum günde 6-7 defa çiş yapıyor ve hepsini ortalığa yapıyor. O akşam kayınvalidem geldi, geceleri altını bezle daha kolay oluyor, uyanmadan çıkar bezi dedi ama hem yöntem değiştirmek istemedim, hem de yaptığımın doğru olduğunu düşünüyordum.

10. gün ( Çarş): Çiş yine aynı. O gün siteye tuvalet eğitimi ile ilgili okuduklarımı özetledim koydum yazı olarak. Akşam kakasını yine lazımlığa yaptı, posta posta yaptığı halde her gelişte gitti 2 şer dk arayla lazımlığa yaptı. Aferin baba sana araba alacakmış dedim, eşim araba getirdi dışarıdan. Kaka tamam galiba ama oğlum çişini söylesin diye hiçbir beklenti içinde değilim, 1 ay deneyeceğiz olmazsa beze geri döneceğiz diye düşünüyorum. Hiç beklenmedik bir şey o akşam oğlum çişini söyledi ve lazımlığın başına geçti yaptı. Gece yatmadan önce de biraz nazlanarak lazımlığa yaptı.

11. gün (Perş) : Çişini söylüyordu ve lazımlığın başına gidersek yapıyordu ama lazımlığın başına gitmek biraz oyun gerektiriyordu, hadi gidelim demeyle gitmek istemiyordu. Oğlumu gıdıklayıp kucağıma alıp karambolle lazımlığın önüne getiriyordum. Yine böyle bir karambol anında ağzımdan çıkan, oğluma tılsım gibi gelen bir kelimeyi de keşf edince sonuç çorap söküğü gibi geldi. O kelimeyi duyunca heyecanlanan oğlum lazımlığın başına geliyor ve çişini yapıyordu. Allahım bugünleri de gördük çok şükür. O gün dışarı çıktık ailecek dışarıda yapmadı, arabaya da yapmadı eve gelince yaptı.

Cumartesi de ailecek bütün gün dışarıdaydık neredeyse, hep söyledi ve söylediği anlar yaptı, hiç bırakmadı. Ve 1 haftadır yani söyleyip yapmaya başladığından beri gayet güzel ve mutlu bir şekilde yapıyor.

İşte hikayemiz böyle, yazı biraz uzun oldu okuması sabır istiyor ama inanın bana yaşaması çok daha fazla sabır istiyor. Bu işte ümitsizliğe düşmemek ve sebat etmek gerekiyormuş. 5. ve 6. günler benim için zor geçti. Vazgeçme aşamasına geldim ama 1 ay deneme kararı aldıktan sonra rahatladım ve rahatlığım çocuğa da yansıdı sanırım ve sonunda oldu.

Tam 2 hafta sonra yani 16 haziran günü temizlik yaptım ve halıları tekrar serdim. Hala o temizliğin devamı olan genel temizlik yapıyorum kademe kademe çocuklar ortada yokken. Lazımlığı da banyoya koydum. Çok şükür Allahım, normale döndük.

Bunlar da ilginizi çekebilir :
Yazıya Yorum Yap Giriş / Kaydol
 • busra 20.06.2008 tarihinde dedi ki :
  Bu zorlu dönemde gosterdigin sabırlı tutumlarına birkac gun sahitlik etmiş biri olarak seni tebrik ediyorum Büşra. Zülfikar bu hafta ısrarla cantamda çikolata aramakla ne kadarda haklıymış şimdi anlıyorum : )
  elif ayse
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 24.06.2008 tarihinde dedi ki :
  mrb, sabrinizin karsiligini almaniza sevindim, bir daha bez baglamiyarak en dogru olanini yapmissiniz, benim oglum da yaptiktan sonra cis diye haber veriyordu:)) gercekten zor bir durumdu... merak ettigim alistirma suresince cocuga pantol,camasir giydirmediniz mi, sevgiyle kalin...

  büşranın notu:alistirma kulotlarini basta reddetti. sonra disari cikarken giymeye ikna ettim. evin icinde icine kulot giydirmeden şort giydiriyordum. sadece kulotla durmuyordu ustune pantolon gibi baska birsey de giymek istiyordu mutlaka. kulot giydirmeden sadece şort giydiriyordum biraktiginda kulot batmasin sadece şort batsin diye şort giydirdim. 10 gün boyunca sürekli her yere yaptı, ama söyledikten sonra da hiç yapmadı.
  feslegenbahcesi
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 31.07.2008 tarihinde dedi ki :
  iyi çalışmalar büşra hn tuvalet eğitimi için bende uyraşıyorum oğlum 19 aylık ama bir türlü başaramıyorum tam 1 ay oldu yinede sabırlı olmaya çalışıyorum daha öncede denemelerim oldu ama hepsi başarızızsı bu sefer başarmalıyız diye düşünüyorum sizin yazınızı okuduğumda yaşadıklarımı sizinde yaşadığınızı gördüm demekki sadece ben yaşamıyorum dedim ve içim çok rahatladı size çok teşekkür ederim...
  TUĞBA
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 16.08.2008 tarihinde dedi ki :
  inş. bende sizin gibi sonucunu alırım.10 gündür 28 aylık olan oğluma tuvalet eğitimi veriyorum.sizden çok faydalandım ALLAH RAZI OLSUN.9,gün kakasını söyledi ama çiş hala söylemiyor.sürekli altına yapıyor.lazımlık sevmiyor ama suyla oynamak için tuvalete gidiyor kakasını oraya yapıyor.tılsımlı kelimenizi çok merak ettim özel değilse söylermisiniz veye bir başka örnek çok bunaldım çünkü.
  zehra
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 07.09.2008 tarihinde dedi ki :
  Öncelikle bu siteyi keşfettiğim için kendimle guru duyuyorum.Çok özel bir site tebrik ederim herkesi.Benim kızım henüz 24 aylık.tuvalet eğitimine başlayalı 3 gün oldu.Kızıma dikkat çekici merdivenli bir klozet üstü lazımlık aldım.çok sevdi.kendisi çıkıp oturuyor zevk aldı.ama çişini genellikle altına yaptıktan sonra klozetin yanına gelip sırıtarak \"annee çişş\"diyor.Eşimle ters düşüyoruz erken başladın diyor.ama kızımdan sinyalleri aldım o yüzden rahatım.her yerden çiş kaka kalıntıları temizliği ile meşgulüm.ve sıkıldım..mıştım. yazınızı okuduktan sonra anlıyorum kii sabredicekmişim oldukçaa..ki siz bunu 2 çocukla başarmışsınız..süpersiniz..teşekkür ederim..sevgilerimle...
  BÜŞRA'NIN NOTU: aynı şeyi 2, 3 ve daha çok çocukla başaran bir sürü anne var. bilmediğimiz, tanımadığımız. kimbilir adı sanı bilinmeyen kaç fedakar anne var..
  yadi
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 23.09.2008 tarihinde dedi ki :
  merhabalar 27 aylık oğlumla tuvalet eğitiminde bir zorluk yaşamadım allaha şükür.fakat geceleri bez bağlamıyorum 2 saatte bir kalkıp tuvalete götürüyorum.kendi uyanmıyor.bunun için daha çok mu erken acaba?önerilerinizi bekliyorum.sitenizdende çok memnunum.rabbim kolaylıklar versin size.allaha emanet olun .teşekkürler.

  BÜŞRA'DAN CEVAP: Ne için erken diye sordunuz anlamadım, geceleri bez bağlamamak için mi, tuvalete kaldırmak için mi. Gece bez bağlamamak için elbette erken değil, çocukların tuvalet alışkanlıkları zaten gece ve gündüz aynı verilmesi gerekiyor. Gece bez bağlamayı bazı insanlar tavsiye eder ama çoğunlukla annelere sorun çıkaran ve çocuğa bıraktıramadıkları birşey olur gece bez bağlamak. Bir sorundur yani gece bez bağlamak.

  Gece kaldırmanız da normal, ancak çocuğu çok fazla sizin kaldırmanıza alıştırmadan yavaş yavaş kendisinin kalkmasına zemin hazırlayabilirsiniz çocuğun hazır olduğunu düşündüğünüz zaman.
  elif
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 10.01.2009 tarihinde dedi ki :
  merhaba benım 29 aylık kızım var tuvalet egıtımınde hıc zorluk cekmedım fakat bu aralar hep altına kaçırıyo bunu sureklılık halıne getırdı ben soyledıgımde yok tuvaletım dıyo sonra aradan 5 dakıka gecınce altına yapıyo ne yapmalıyım sızce onceden hep soyluyodu sımdı soylemıyo bıde bez baglıyorum sızce dogrumu bu bana yardımcı olursanız sevınırım sımdıden tesekkur ederım

  BÜŞRA'DAN CEVAP: bez bağlamanızın doğru olmadığını düşünüyorum. çocuklarda bu tür geri dönüşler olabilir. bez bağlamanız size daha karışık ve uzun vadeli sorunlar getirebilir. çocuk yeniden beze alışırsa çok kötü olur, pişman olabilirsiniz.

  çocuklarda tuv. eğitimi bittikten bir süre sonra bu şekilde söylememey başlamaları çok yaygın görülen birşey. sebebi de çocuğun oyunu bırakmak istememesi, o ısrada tuvalete gitmenin zor gelmesi, tuvalet işinin eğlenceli gelmemesi vs. tuvalet işini eğlenceli hale getirmeye çalışın, tuvalet şarkısı, aynalara çıkartma yapıştırmak ya da her çişten sonra verilen küçük bir ödül gibi.. kolay gelsin..
  öznur
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 14.04.2009 tarihinde dedi ki :
  kızım 26 aylık, oğlum 7.. bugünlerde kızıma tuvalet eğitimine başlamayı planlıyorum nette bu konuyu araştırırken tesadüfen buldum siteni.. şuan için sadece bu konuyu okudum ama sık kullanılanlara ekledim bile :) öncelikle çok yaratıcısın.. oturağa çikolata yapıştırma fikrine bayıldım.. ayrıca bebeği banyo yaptırırken oğlunun kakasını yapması yaşadığın ikilem sonraki tutumun çok hoşuma gitti ve de güldürdü sanırım bikaçgün sonra aynı leyleri yaşayabileceğimi düşündüm.. bu yazının bana yol göstereceğini düşünüyorum. eline sağlık..
  nihan
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 25.04.2009 tarihinde dedi ki :
  Su gunlerde bana ilac gibi gelecek bir yaziydi Busracigim. Kizim 27 aylik, oglum 7 aylik. Tuvalet egitimine basladim biraktim cok yakin bir zamanda.Halilari kaldirma zamanina erteledim. Bu yazindan sonra eminim, halilar kalkip temizlik yapildiktan sonra baslanacak bu ise. Toplum icinde yaptigi zaman herkes, cok pis kokuyor, sen neden kakani soylemiyorsun vs gibi elestirilerde bulunuyor. Bu da beni geriyor ve kizima yansitiyorum. Yetisememek duygusu kapliyor icimi cesaret edemiyorum.
  Bugunlerde cok sorunluyuz zaten, inat, uyku, yemek.... daha neler...
  Elif
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 26.04.2009 tarihinde dedi ki :
  öncelikle bravo cok sabırlısın.benim kızım 20 aylık italyada yasıyoruz evde aksama kadar basbasayız havaların biraz ısınmasını bekliyorum bu maratona baslamak icin lazımlıgını aldık cok sevindi ama henüz bi denememiz olmadı.kakasını yaptıktan sonra söylüyor zamanının geldini düsünüyorum.merak ettigim bisey var cocukların kac aylık.tebrikler tekrar tsklr bunları bizlerle paylastıgın icin

  BÜŞRA: tuvalet eğitimi serüvenimizi 2008 haziranda yaşamıştık. o zaman oğlum tam 3 yaşındaydı, kızım da 8 aylıktı. şu an oğlum 4, kızım 1,5 yaşında. umarım rahat atlatırsınız, kolay gelsin.
  zeynep
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 01.05.2009 tarihinde dedi ki :
  merhabalar benimde 26.12.2005 doğumlu bir kızım var bizde tuvalet eğitimine tam 2,5 yaşında başladık kızım mina 3.gün çişini söylemeye başladı fakat kakayı tam 1 ayda söylemeye alıştı allaha şükür şimdiye kadar arasıra kaçırıyordu fakat bunlar gayet normal..fakat son bi kaçgündür çişini çok tutmaya başladı ben kesinlikle çişin varmı diye sormuyorum çünkü sorduğum zaman kesinlikle yok diyor..ben de onu gözetliyorum suyun yanına götürüyorum hadi gel ellerimizi falan yıkayalım diyorum su sesini duyunca anne önce çişimi yapacağım çişim var diyor..fakat bende unuttuğmda, onu devamlı kontrol etmek istemiyorum çok sıkışında altına kaçırıyor..bu durumun uzun sürmesinden korkuyorum nasıl davranmam gerekir bana yardımcı olursanız çok sevinirim..teşekkürler

  : daha önce bazı sorulara verdiğim cevaplarda da geçmişti, çiş yapmayı ya da banyoda tuvaltte geçirdiği süreyi çocuk için eğlenceli hale getirmeye çalışmak iyi oluyor böyle durumlarda.
  yeliz
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 23.05.2009 tarihinde dedi ki :
  slm büsra gecen ay yazmıstım.kızım suanda 21 aylık henüz konusamıyo bile ama biz 1 haftada cis olayını hallettik gecen pazar baslamıstık bugun cumartesi ve kızım artık cisini lazımlıgına yapıyor.sadece ilk gün hep altına yaptı ama zamanla alısıyor,geceleri bezlemiyorum sabahları uyanınca lazımlıgına yaptırıyorum kakasınıda lazımlıgına yapıyor ama sürekli takip etmek gerekiyor.sanırım ben biraz sanslıyım yada kızım cok anlayıslı bilmiyorum ama bildigim tek sey onla konusmam ve beni dinlemesi.aslında cok sabırsız binsanım sizin yazılarınızı okudumda hayret etmistim cok sabırlı oldunu düsünmüstüm.ben senin yasadıklarını yasamadım cok kolay oldu bizim serüven ama onlar herseye deger ögretmek bizim görevimiz paylasımın icin saol neticede cis kokmadan hallettimmmmmm mutluyum....
  zeynep
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 05.06.2009 tarihinde dedi ki :
  merhabalar.sitenizi dün keşfettim ve fırsat buldukça okuyorum.benim 27 aylık bi oğlum var.daha önce tuvalet eğitimine başlamıştık fakat başarılı olamadık.çünkü bacağının eti oturağa sıkışmış ve fark etmemişiz.o yüzden çok korkuyo.başka oturak aldım ama yine olmadı.ne yapacağımı bilemiyorum.direk tuvalette başlatayım dedim ama o da olmuyo bazı sebeplerden dolayı.çok zor durumdayım.etraftan da bi sürü laf duyunca iyice gerildim.sanki ben öğretmek istemiyormuşum gibi.yardımcı olursanız çok sevinirim.

  BÜŞRA: sitemizdeki tuvalet eğitimi ile ilgili yazılar size yardımcı nitelikte. onları okuyunuz.
  yüsra
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 15.07.2009 tarihinde dedi ki :
  merhaba büşra hanım.maalesef yine ben.oğlum hala tuvalet alışkanlığı kazanamadı.yazdığınız her şeyi yaptım hemen hemen.hatta çok büyük bir sabırla.hala uğraşıyorum.ama sadece oturağa oturtabildim.ve ben oturtursam sadece küçük çişini yapıyor.ilgilenemz unutursam salıveriyor.büyük çişini hiç söylemiyor.ne yapabilirim bilemiyorum.oğlum tam olarak konuşamıyor.söyleyememesinde bir etki olabilir mi bilemiyorum.sizin ve tüm annelerin yardımını bekliyorum.

  BÜŞRA: çocuğun konuşamaması bir sebep oalbilir evet. zaten tuvalet eğitimine başlamak için çocuğun derdini anlatacak derecede konuşması şartı var "çocuğuma nasıl tuvalet eğitimi vermeliyim" yazısında. başlayalı ne kadar oldu, ne kadar sürdü çabanız yazmamışsınız. eğer belli bir yönteme başlayıp, ara vermeden ve asla bez bağlamadan devam edip 1,5 ay içinde sonuç alamadıysanız bir uzmana danışabilirsiniz. yöntemden kastımız bezi çıkarıp bir daha hiç takmamak elbette. ama anneler istiyrolar ki ben istediğim zaman bez de takayım dışarı çıkarken, çocuk da alışsın zaman içinde. ama öyle olmuyor. bezi çıkarıp bir daha takmamak gerekiyor tuvalet eğitiminin aylarca sürmesini istemiyorsak. kolay gelsin.
  yüsra
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 15.08.2009 tarihinde dedi ki :
  merhaba yazılarınızı sureklı takıp edıyorum.bırcok konuda fıkır alıyorum sızden.3.5 yyasında bır kızım var.tuvalet egıtımını 1 yıl once verdım.cokda kolay alıstı gunduzlerı hıc bır sorunumuz yok.ama sadece gunduzlerı.bu benım secımım degıldı.ılk donem gecede denedım ama olmadı.1 ay kadar gecede denedım ama olmayınca yenıden sadece geceleı bez baglıyorum.sımdı yenıden basladım gecelerı 2 kere kaldırmama ragmen yınede alısamadı.cok akılılı bır cocuk bez baglamamı oda ıstemıyor.sabahları uzuluyor yatagını ıslak gorunce.farketmedıgını soyluyor ıslaklıgı.gecelerı uyanıp 2 3 kere su ıcıyor.ben ona baglıyorum alısamamasını.ama su ıcmesınıde engelleyemem.sızce ne yapmayalım.15 gundur gecelerı bez baglamıyorum hala alısamıyor kaldırmama ragmen.tekrar gece bez kullanmayı dusunuyorum sızce dogrumu olur.fıkırlerınızı paylasırsanız sevınırım.

  BÜŞRA: 15 gün daha devam etseniz iyi olur. bu sırada bir tablo hazırlayıp odasına asabilirsiniz. ben denemedim gerek olmadığı için ama bir çok kişiden duydum bu yöntem çok işeyarıyor. günleri listeleyin ve sabah kalktığınızda altını ıslatmışsa o günün hanesine yağmuru yağan bir bulut çizin. eğer ıslatmamış olarak kalkarsan yarın sabah gülen bir güneş çizeceğiz deyin. ve ıslatmamış olarak kalktığında gülen bir güneş çizin. bu şekilde deneyin, belli daha çok dikkatini toplar.

  olmazsa bir uzmana sormanız iyi olabilir. sebebi ve çözümünü. kolay gelsin.
  elif
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 10.10.2009 tarihinde dedi ki :
  merhaba iki yaşını bitirdi çişine alıştı ama sonradan altına yapmaya başladı bir kaçkere dögdüm hiçsöylemedi sakın sizdeöyle yapmayın tekrar çişe alıştırmaya çalışıyorum sabırlı olmak lazım herkese kolaygelsin
  zuhal
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 28.12.2009 tarihinde dedi ki :
  oğlum 22 aylık15 gün önce büyük çişini kendisi söyleyince tuvalete götürdüm ve yaptı,ben de bi daha bez bağlamamaya karar verdim,her şey çok güzeldi,3 gn içinde tutup bırakma eylemi gelişmişti tuvalete gittiğimizde yapıyordu,bir hafta sonra kendi söylemeye başladı fakat ben bu olayı bir kaç kişiye anlattıktan sonra ve hala 6 gündür tuvalete girmekte zorlanıyor özellikle büyük çişini kesinlikle tuvalete gitmiyor evin herhangi bir yerine yapıyor..hiç kızmadım,ses tonumu bile yükseltmedim inş. kısa sürede geçer..öneriniz var mı merak ediyorum,
  teşekküre ederim

  BÜŞRA: devam edebilirsiniz bence, bu normal bir süreç. kendi yaptığı şeyden rahatsız olmayı öğrenmesi için bazen 3 gün bazen 10- 15 gün gibi süreler gerekiyor. asla beze dönmeyin ve anlayışlı bir şekilde teklif edin; bu sefer oturağa/ tuvalete yapalım mı gibi şeyler deyin. bir süre sonra kabul eder. başkalarına mümkün olduğu kadar anlatmamak da iyi olabilir.

  kolay gelsin.
  abfa
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 18.05.2010 tarihinde dedi ki :
  merhaba ben izmit\'ten nesrin
  benim 24 aylık bir oğlum var ne kadar çişini yada kakasını tuvalete yaptırmak istesem de her seferinde başarısız oluyorum bu durum benim psikolojimi etkilemeye başladı acaba öğretmekte geç mi kaldım yoksa tekniğini mi bilmiyorum? anlamadım. sadece bezini çözüp tuvalete götürdüğümde 1 kere çişini yapmıştı. yaparken gülüyor ve güldükçe çişi kesik kesik oluyordu. şimdi ne tuvalete götürebiliyorum ne lazımlığına oturtabiliyorum ne de klozete neden böyle yapıyor bi anlam veremedim. sadece çişşşşşşş diyor ama bi türlü yapmıyor. bu konuya çok canım sıkılıyor. benim nasıl davranmam konusunda aydınlatırsanız çok sevinicem ve yardımınıızı bekliyorum!:.. şimdiden teşekkür ederim

  BÜŞRA: tuvalet eğitimi için bez bağlamayı tamamen bırakmak gerekiyor, ayrıntılar yazılarda var. tuvalet eğitimi ile ilgili yazıları okuyunuz.
  Nesrin Salih
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 28.05.2010 tarihinde dedi ki :
  merhaba benim 3 yaşında bir kzım war.çişini yapmayı yeni öğrendi fakat kakasını tuwalete yapmıyor.yapacagı zaman bez bağlamamızı istiyor.ona tuwalete yapılması gerek bizde oraya gidiyoruz diye söledik hatta sifonu çekmeyi bile sewiyor.ozaman ilgileniyor geliyor yanımıza ellerini yıkıyor ama kakasını yapacagı zaman illa...ki bez baglamamızı istiyor.nasıl alıştırabiliriz?birde henüz gecede kalkıp tuwaletini yapmıyor.daha başlamadık.nasıl bir yöntem uygulamalıyız? konu ile alakali yazilariniz tamamini yorumlarla birlikte dikkatle okudum, fakat beze kaka yapma konusuyla ilgili bi sey bulamadigim icin yazmak durumunda kaldim... yardimci olursaniz mutesekkir kalirim...sevgiler...

  BÜŞRA: benim fikrim bez bağlamayın bu durumu daha da karışık hale getirebilir. evde gerekli önlemleri aldıktan sonra(halıları kaldırmak gibi) kakası geldiği zaman istediğin yere yapabilirsin deyin. ve gerçekten bunu göze alarak söyleyin. çocuğu rahatlatarak ve güven vererek söyleyin. çocuklar bu durumda 1-2 kez altına ya da altı açıksa evin ortasına yaptıktan sonra kakanın ortalığa yapılmayacağını (pis koktuğunu,pislik olduğunu) anlıyorlar. ama bunları kendiniz söylemeyin, yani pis kokuyor pislik oluyor tuvalete yap diye çok fazla telkinde bulunmayın. çünkü ortalığı pisleteceğim diye düşünüp stresten yapmıyorlar o zaman da.

  çocukların kaka yapmaları için rahatlamaları gerekir. rahat olup, rahatlığınızı çocuğa yansıtıp, istediği yere yapabileceğini söyleyip, şefkat ve güven vererek yaklaşın.bez bağlamama konusundaki kararlığınızı da böylece göstermiş olursunuz.

  kolay gelsin.
  elmas sezginer
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 28.05.2010 tarihinde dedi ki :
  merhaba benim 28 aylık bir kızım var ona tuvalet eğit. vermeye çalışıyorum başlayalı 5 gün oldu her yolu deniyorum klozete oturmak istemiyor kızıma klozete oturması için oturak aldım ayrı birtanede istediği yerde yapsın diye oturak lazımlık aldım ama hala altına yapıyor en kötüsüde çişim var demiyor çişiyle kakasıyla ilgili altına yapsa bile tek kelime etmiyor sadece bacaklarını açarak yanıma geliyor. gündüz hiç bezlemiyorum öğlen uykusunda bile benada dün başladım dün öğlen uykusundan kuru kalktı şaşırdım bakalım bugün ne olacak ama geceleri bezliyorum doğru mu bilmiyorum acaba neden çişim geldi demiyor ve eğitime başladığımızdan beri kakasını hep gece bezlerine yaptı tuvalette kasılıyor ama kakasını yapmıyor ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun sabrımda tükeniyor bazen çok bağırdığımı farkediyorum şimdiden teşekk.

  BÜŞRA: diğer yorumlarda ve yazılarda ayrıntılı yazdığım gibi gece-gündüz bez bağlamadan saburla 10-15 gün geçmesini beklemek gerekiyor. kolay gelsin.
  derya turan
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 29.09.2010 tarihinde dedi ki :
  bu site beni öyle rahatlaTTI Kİ.
  arzu söğüt
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 29.09.2010 tarihinde dedi ki :
  BU ZORLU DÖNEMİ YAŞAYAN BİRİYİM.KIZIM MART 2008 DOGUMLU.15 GÜNDÜR TUVALET EÜİTİMİNE BAŞLADIK.ÇİŞİNİ SÖYLÜYOR.KAKASINI YAPMIYOR.KARNIM AĞRIYOR DİYOR O ZAMAN ANLIYORUM KAKASI VAR ANCAK YAPMIYOR.DIŞARDAYSAKTA NE ÇİŞ NE DE KAKA YAPMIYOR.SİNİRİM EN ÜST DURUMDA YARDIM ARTIK.........

  Sorularınızı soru cevap panosunda sorunuz.
  arzu söğüt
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 30.09.2010 tarihinde dedi ki :
  slm.benimde 28 haziran 2008 doğumlu kızım var .bizde yaz başından beri uğraşıyoruz ara ara yoklama çektim pek oralı olmadı.ama bu hafta dahada ısrarla akşama kadar altını bağlamadan lazımlığa yada klozete oturtuyoruz gülüyo bizlerde girerken yanımızda alıyoruz ablası babası sadece aaa abo deyip kahkaha atıyosende yap dedikmi kaçıyo.ama dün akşam lazımlağa yaptı.buğünde ablasının okuldan geldiği anda bende televizyonda birşey dinleme dalmışken anne anne diye etrafımda dolandı dur diyince anne çiş çiş diyom diye bağırdı hepimiz güldük koşarak yarı yere yarı üstümüze tuvalete yapmış gibi alkışladık.baakalım yarın ne olacxak herkese kolay gelsin.her çocuk birbirine benzemiyo büyük kızım beni hiç üzmedimişti ama bu cadı herşeyiyle uğraştırıyo çok inat oluruna gitmezsek mümkün değil yaptıramıyoruz.çok sabır versin Allahım bana ve sizlere.iyi akşamlar.
  nihal
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 09.12.2010 tarihinde dedi ki :
  merhaba,ege adında 32 aylık oğlum var bizde başlayalı 11 gün oldu lazımlığa ve tuvalete benim takip etmem sonucun da gün içinde 1,2 sefer yapıyor veya tutuyor bazen altına
  bırakıyor bazende söylüyor lazımlığa oturuyor ama yapmıyor.sabırla söyleyipte çişini ve kakasını yapacağı günü bekliyorum.ayrıca sizi çok tebik ederim ama şu tılsımlı kelimenizi herkez gibi bende çok merak ediyorum. bizlerle paylaşırsanız sevinirim.

  Tılsımlı kelimemiz "patladııı" kelimesiydi. Çişini yapmayı patlatmak gibi düşünmüştü. "Hadi oğlum patlat, pat diye patlat" filan diyorduk, bu kelime çocuğu heyecana getiriyordu ve çişini bırakıyordu. Sonra da bağırıyorduk "patladı patladıı"....
  hatice irdal
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 28.12.2010 tarihinde dedi ki :
  sizi tebrik ediyorum . bunu en çok da ikinci bir bebekle başarmış olmanızdan dolayı. kendimi sizin yerinize kyuyorum da ben yapamazdım herhalde. yani yapardım ama sinir krizleri geçirerek :)benim de 2 ,5 yaşında bir oğlum var biz de bir aydır başladık nerdeyse. lazımlık kullanmak istemedi ben de direk tuvalete götürdüm. sorun sadece şu .tuvalete götürünce büyük çişini de küçüğünü de yapıyo tuvalet kağıdyla pipisini kuruluyo hatta tuvaleti yıkamaya çalışıyo falan ama normalde tv izlerken yada oyun oynarken çişini yaptıktan sonra söylüyo ane çim yaptım diye :) geç olmadımı oğlum diyorum:) ama ben biraz titiz olduğum için hiçbiryer çiş olmasın diye bez kullanıyorum hala . neredeyse bez bütün gün kuru ama yinede kullanıyorum ev kirlenmesin diye. heryer halıfleks döşeli yani laminant olsa silerim ama onları kaldırıp yıkayamam silmekle de rahat edemem.bu gidişatın neresinde sorun varsa farkeden bir arkadaş söylerse sevinirim . belki ben farkedemiyorumdur. teşekkür ederim şimdiden
  nurcan
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 10.01.2011 tarihinde dedi ki :
  merhaba ben daha önecede yazmıştım. artık oğlum bir ayın sonunda çişini söylemeye başaladı15 gündür söylüyo ve 4 gün önce de gece bezi bıraktık gece 2 sefer kaldırıyorum yalnız benim sorunum sa kakasını ilk günlerde söylemesine rağmen şunda altına yaması ve yaparken çiş demesi
  büyük çişini görünce çok tedirgin oluyor klozete bırakıyyorum ama ona uzaktan garip gözlerle bakıyor ama birtürlü söylemiyor .napıcağımı şaşıdım kakasıyla bir problemi var ne onu bulamadım bilen varsa lütfen söylesin
  artık çok bunaldımmm ve şuanda 5 aylık hamileyim biranöce bu sorunu halletmek istiyorum herkeze çooooooooook kolay gelsin

  Sorularınızı soru cevap panosunda sorabilir, benzer sorulara verilen cevaplara göz atabilirsiniz. Sitemizde tuvalet eğitimi ile ilgili yazıları okuyunuz.
  hatice
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 11.01.2011 tarihinde dedi ki :
  Merhabalar.....
  oğluşum 2,5 yaşında ve yaklaşık 1 ay önce tuvalet eğitimine başladık.çişini çok güzel lazımlığa yapıyor ama kakası gelince kesinlikle yapmıyor ve 2-3 gün tuttuğu oluyor.kakası geldiğinde bez bağlıyalım dedim onuda kabul etmiyor.Lütfen bu konuda ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız çok sevinirim.Teşekkürler....

  Sorularınızı soru cevap panosunda sorabilir, benzer sorulara verilen cevaplara göz atabilirsiniz. Sitemizde tuvalet eğitimi ile ilgili yazıları okuyunuz.
  zehra
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 29.01.2011 tarihinde dedi ki :
  pekı çocogunuz kas yasındaydı bu çişi ögretırken ????

  Cevap: 2,5
  kubra
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • elifsuyum 02.11.2011 tarihinde dedi ki :
  büşra hanım mrb lar ben sitenizdeki yazıları okudum gerçekten çok faydalı ve aydınlatıcı teşekkür ederek başlamak istiyorum. ben çalışan bir anneyim(öğretmenim) kızım şu an 34 aylık. tuvalet eğitimini 20 aylıkken aldı. yaz tatilinde öğrenmiştikaka da sorun yok Allh a şükür. çiş te gece hiç sorunsuz ancak gündüz arada kaçırıyordu. eylül ayında ben okula başladım ve bakıcımızda gündüz hiç söylememeye başladı gece yine sorunsuz devam etti. yarıyıl tatilinde aydına abimlere gittik gece gündüz çişimiz sorunsuzdu.hep tuvalete yaptı. ikinci dönem yine gündüz söylememeye başladı. yaz tatilinde yine sorunsuz geçirdik fakat 2 haftadır gündüzleri yine söylemiyor. işimiz öle karmaşık bir hal aldı ki anlam veremiyorum. (bu arada bu sene annem bakıyor) 17-18 aylıkken kakasını sürekli belli edip peşimden tuvalete gelmeye çalışıyordu erken olacağını düşündüm ama 20 aylıkken artık bezini çıkarmıştım nerde hata yaptım ya da bundan sonra ne yapmalıyım. bu durumuna üzülüyorum ona kızmamak için bazen yattıktan sonra ağlıyorum yoruldum çünkü 1,5 yıldır bi söylüyo bi söylemiyo. cevap yazarsanız sevinirim
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • glrgn 26.09.2012 tarihinde dedi ki :
  oğlum 3.5 yaşında. gece ve gündüz çiş problemimiz kalmamış olmasına rağmen kakamızı hala tuvalete yapmıyoruz. kakası geldiğinde bezini bağlamamı istiyor. önerilerinizi bekliyorum. teşekkürler.
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • yesildeniz 03.09.2013 tarihinde dedi ki :
  büşra hanım yazınız için çok teşekkür ediyorum zira benim için çok aydınlatıcı ve toparlayıcı bir yazı.bu hafta ilk kez 22 aylık oğluma lazımlık klozet nedir öğretmeye başlayacağım,pek çok araştırma yaptım ama sadece bu yazıyı okusam yetecekmiş :) tekrar teşekkürler
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • burcueymen 31.05.2014 tarihinde dedi ki :
  Lazimliktan klozete gecmek uzun surdu mu acaba?gerci daha 5.gun ve tik yok bizimkinde.yaziniz cok aydinlatici cok tesekkurler boyle bir yazi paylastiginiz icin.insallah bizimkide ortaliga yapmaktan vazgecip artik lazimliga yapar bir mucize bekliyorum.
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
HAKKIMDA
Büşra Karaca, 1981 Edirne doğumlu, MSÜ Mimarlık terk, 2003'te dünya evine girmiş, 2005'te ilk, 2007'de ikinci, 2013'te üçüncü çocuğunu kucağına almış bir annedir. 2008 yılından beri blog tutuyor.
busra[at]annenotlari.com
DOST SİTELER
Bu site annelik ve çocuk eğitimi hakkında genel bilgiler içerir. Siteden yararlanmak profosyonel yardım yerine geçmez. Kendiniz ya da çocuğunuzla ilgili psikolojik ya da fiziksel sağlık problemleriniz varsa, bir uzmandan profesyonel destek alınız.
web tasarım ve programlama deSen
0.072 sn.