Anasayfa | Giriş / Üye Ol
Paylaş

Uyku Sorunu Ağzımızı Yaktı, Yoğurdu Üflüyoruz

09 Eylül 2008


Uyku sorunları ile ilgili kısa bir araştırma yaptım son günlerde, çünkü 11 aylık bebeğim geceleri zor uyumaya başladı. Sadece araştırma değil, konuya dikkat kesilme ve üzerinde sürekli düşünme dönemi geçirdim. Çünkü ağzım sütten çok yandı, yoğurdu 10 metreden üfleyebilirim.

İlk çocuğum olan oğlum aslında hırçın olmayan ve genel olarak sorunsuz bir çocuktur. Ancak annesinin cahillik dönemine denk geldiği için yani annesi düzgün bir uyku politikası geliştirmediği için zavallı oğlum memeden kesildikten sonra uyku sorunları yaşadı. İşte benim de o sırada sütten ağzım yandı, şöyle ki:

Ben oğlumu emzirerek uyutmaya alıştırdım, bu hem annelik romantikliğimin hoşuna gidiyordu, hem de ayakta ya da başka bir şeyde sallamak gibi yorucu bir iş yerine oğlumla beraber uzanıp emzirerek uyumak çok tatlıydı. Amma velakin emmeden uyumaya hiç alışmamış olan bu çocuk memeden kesilince nasıl uyuyacak diye hiç düşünmedim. Tabi memeden birden kesilmek durumunda kalacağını da bilmiyordum.

Oğlum 18 aylıkken aslında düşündüğüm ama tam planlamadığım bir zamanda hamile kaldım. Bu yüzden oğlumu hemen memeden kesmem gerekti, öyle uzun uzadıya yöntemler denemeye fırsatım olmadan. (1 aylık hamileyken hemen memeden kestiğim halde bir dişim çürüdü iki çocuğa kalsiyum göndermekten)

Zınk diye memeden kesilen çocuk geceleri çok uzun süre uyanık kalan, bir uyandı mı dalamayan bir çocuk oldu. Aslında biberondan süt de içiyordu ama memenin yerini tutmadı. Memesizliğe alışıp uykuya dalmayı öğrenmesi 1 yıl sürdü. Bu bir yıl içinde geceleri ne çektiğimi bir ben bilirim, bir Allah bilir, bir de aynısını yaşayan anneler. Kimisi gece kabusu diyor, kimisi gece terörü.. Adını koyamasam da çok zor bir dönem olduğunu, oğlumun uyumak isteyip 2-3 saat uyuyamadığını, acı çektiğini, benim de uykusuz kaldığımı hatırlıyorum. Bu bir yılın içinde hamilelik ve doğum gibi zor bir dönem de vardı tabi. Bu dönemden pek yakınmamaya kimseye bahs etmemeye çalıştım elimden geldiği kadar.

Üst komşum oğlan geceleri çok ağlıyor uyumuyor neden öyle ağlıyor, uyumuyor diye sorardı. İçimden ah ah derdim, benim yüzümden, çocuğun bir suçu yok..

Tabi uyku sorunu yaşanan gecelerin gündüzlerinde uyku sorunu yaşanmaz mı, aynı gece gibi öğlen uykularına dalması da zor oluyordu oğlumun.

Bebek doğduktan 1 kaç ay sonra eşimin de yardımlarıyla oğluma makul bir uyku düzeni oluşturduk. Sütünü içip 10 dk içinde uyumaya da alıştı. Hatta bugünlerde ben geceleri bebeği uyuturken yanımızda kendi kendine uyuyor.

Tam oğlum normale döndü derken bebek geceleri uykuya dalarken zorlanmaya başladı bu sıralar. Bu sefer düzgün bir uyku politikası belirlemem lazım ve benimle beraber, emerek uyumaya alışmasını engellemem lazım diyerek kolları sıvadım.

Aslında kızımın benimle beraber yatmaması için doğduğundan beri elinden geleni yaptım. Hiç yatarak emzirmedim her zaman oturarak kucağımda emzirdim, sakinleştirdim ondan sonra beşiğine yatırdım.. Ancak kızım 7-8 aylıkken yaptığımız bir şehir dışı yolculukta düzenimiz alt üst oldu. Babası uyanmasın geceleri diye emzirerek uyuttum, dahası bebeği yatırabileceğim beşik gibi bir şey yoktu, yere yatırdım ama yerde de rahat etmedi. Hasılı, kızıma da çok tatlı geldiği için emerek uyumak ve bizim yatakta yatmak hemen bağımlılık yaptı.

İşte bu sorunu çözmek için aldığım kararlar:

1.Önce bizim yataktan ayrılmalı:

Beşikte yatmıyor. Bizim yataktan ayırıp başka odaya götüremeyeceğime göre yer yatağı yapmaya karar verdim. Zaten beşikte yatmak istememesinin sebebi uyanınca hemen inip istediği yere gidememesi<sanırım. Yerde ise uyandıktan sonra istediği yere gidiyor böylece uyanınca ağlamamaya başladı.

İlk yer yatağı yaptığım gece acaba yadırgayacak mı diye korktum ama tam tersi burası benim mi der gibi güldü ve gitti yastığa başını koydu. Kesinlikle emin oldum artık, beşiği sevmemesinin en büyük nedeni kendisinin istediği zaman içine girip yatamadığı, istediği zaman kalkıp çıkamadığı bir yer olması. Şu anda yerde uyumaya alıştı.

2.Yerde yatmaya alıştıktan sonra bir şekilde memede uyumamaya da alışmalı:

Bu ikinci kademeyi ramazan bayramından sonra uygulamaya geçeceğim. Şu an gece yatmadan önce süt içiyor ama gece uyanmalarında içmiyor illa meme istiyor. Gece uyanmalarında kararlı davranıp meme vermemeyi başarabilirsem süt içerek tekrar uykuya dalmaya alışabilir.

Bir çok kaynakta çocukların 1 yaştan sonra geceleri beslenmeye ihtiyaç duymayacağı yazıyor ama benim 3 yaşındaki oğlum bile geceleri en az 2 kere süt içmeye kalkıyor. Çünkü gündüz doymuyor, oğlumun yemeklerle pek arası yok. Kızım gerçi iştahsız bir bebek sayılmaz ama geceleri emmek için ya da süt içmek için hiç uyanmayan, deliksiz uyuyan bir bebeği sadece rüyamda görürüm gibi geliyor. Keşke gerçek olsa..

3.Memede uyumayı bıraktıktan sonra kendisi uyumaya alışmalı:

Kardeşim de ben de uykumuz gelince uyurmuşuz, annem hiç bizi uyutmaya uğraşmazmış. Kayınvalidem görümcem çalıştığı için onun 3 çocuğuna bakıyor, kendisi de 3 tane büyütmüş; çocuklar uykusu gelince iki sallayınca uyur, yada yatırırsın uyur diye düşünüyor. Öyle uzun uzun uyutmaya çalışmak, çarşafta sallamak falan alışmamalı çocuk öyle şeylere.

Etrafımdaki büyüklere bakıyorum da bir şekilde çocuklara kendi kendine uyutmayı öğretmişler. Eskiden iş güç de çokmuş, bez yıkama derdi falan.. Öyle çocuk uyutmaya vakitleri de yokmuş herhalde. Bunu bir şekilde öğrenmek gerekiyor anneler. Ben de kafa yorup deneyip öğreneceğim inşallah.. Rahat ederiz değil mi ama..

Bu konuda pratikanne’nin uyku etiketli yazılarını okudum, çok faydalı oldu ve nasıl olacak bu iş sorusuna cevap olacak fikirler oluştu kafamda. İşte o yazılardan bir tanesi, tıklayın..

4.Kendisi uyumaya alıştıktan sonra odasını ayırmalı:

Ağabeyinin odasında kızıma bir yer bir yatak hazırlamalıyım.. Zaten bebeklerin en geç 1,5 yaşta odalarının ayrılması gerekiyor. Oğlumun odasını da 1,5 yaşta ayırmıştım.

Artık geceleri ikisine birden masal okuyarak mı uyuturum bilmiyorum, oğluma masal okuma denemelerim şimdiye kadar ilgi görmedi gerçi pek.. Geceleri biri uyanıp diğer kardeşi uyandırınca ne olur bilmiyorum. Artık alışsınlar hemen uykuya dalmaya..  Uykunun tadını alsınlar, dalmayı öğrensinler diye telkinlerde bulunacağım..

Bebeklerin ve çocukların uyku sorunları ile ilgili başka yazılar da gelecek.

Yazıyı bitirmeden bizim evden birkaç uyku karesi göstereyim size bu uzun yazıyı renklendirmiş olalım.

Artık geceleri 2 biberon süt hazırlıyorum, iftardan hemen sonra uyku zamanııı diye bağırıyorum.

Pijama giyme törenimiz de çifte oldu. Pijama giymeleri uykuya geçtiklerini anlamaları için iyi oluyor. Bir elimle birine diğer elimle birine biberon tutuyorum aynı anda içiyorlar, kimse kimseyi beklemek istemiyor çünkü. Kızımın yer yatağına oğlum da gelip ilk 10- 15 dakika eşlik ediyor. Her görüntü iki kişilik oldu sanki..

Oğlumun yatmadan önceki cümleleri de şunlar:

Abinin uykusu geldi, bebeğin uykusu geldi (Kendisine abi diyor)
Abi su içti bebek su içti.
Abinin pijaması bebeğin pijaması,
Abi pijamasını giydi, bebek pijamasını giydi,
Abinin sütü bebeğin sütü,

Sonra ışıklar kapanıyor, sütler içiliyor ve uykuya dalınıyor.

Çocuklarınıza ve size, huzur veren, dinlendiren uzun ve deliksiz uykular dilerim.

Bunlar da ilginizi çekebilir :
Yazıya Yorum Yap Giriş / Kaydol
 • busra 11.09.2008 tarihinde dedi ki :
  bu konuya çok ihtiyacım vardı.teşekkür ederim.7 aylık bir oğlum var,ilk 3.5 ay kendi kendine hiç sorun yaşamadan uyudu.daha sonra uykuya dalmada acayip sorun yaşadı.yere koyamadım,bas bas bağırdı.çok zor bir çocuk.salıncağa alıştı.gittiğim yerlerde çok zorluk çekiyorum.nasıl vazgeçer bilmiyorum

  BÜŞRA'DAN CEVAP: elbette çok zor salıncağa alışan çocuğu uyutmak. ama geç kalmış değilsiniz, çocuk daha 7 aylıksa işiniz biraz daha kolay bence.. çocuğu nasıl uyutmak gerekir diye bir yazı koymayı düşünüyorum nasipse haftaya. o yazıdaki bilgiler eşliğinde kendinize bir yöntem geliştirirsiniz ve yavaş yavaş farklı bir methodla uyutmaya alıştırmaya çalışırsınız çocuğu inş. Allah yardımcınız olsun çok zor gerçekten..
  abfa
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 12.09.2008 tarihinde dedi ki :
  yine harikasınız sevgili büşra.bu arada bu sıcacık resimlerle anlatımınız dahada güzel...merakla ve ilgiyle takip ediyorum.
  munise
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 12.09.2008 tarihinde dedi ki :
  Benimde 2 yaşında bir oğlum var ancak daha henüz kendi kendine uyumuyor. Ana kucağında sallıyoruz. Yazınız çok güzel olmuş Ah bir de geceleri adam akıllı uyumayı benim yumurcağa öğretebilsem. Benim ufaklıkda çok fazla yemek yemeyi sevmeyen gece karnı acıkınca da uyanan hareketli bir çocuk İnşallah biz de uyku konusunda başarılı oluruz
  SAADET
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 13.09.2008 tarihinde dedi ki :
  Anlatıkklarınızı okuyunca kendi derdimi kaleme almış gibi hissettim. Aynı şekilde 17 aylık bir kızım var ve sabah akşam gece.. tüm zamanlarda uykumuz emerek oluyor. dediğiniz gibi kolay bir yontem geliyor insana basta ama su anda beni gercekten cok yoruyor. Kendi kendine uyumayı başardığı günü görebilcek miyim bilmiyorum ve memeden nasıl keseceğimi kara kara düşünüyorum cünkü memmmme diye ortalığı yıkıyor. paylaşımınız icin teşekkürler.
  Begüm
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 05.10.2008 tarihinde dedi ki :
  Benim oğlum da 20 aylık oldu, sonunda geceleri de kendi kendine uykuya dalmayı başarıyor. Tatilden önceki 3 gece başarmıştık, tatilde mecbur uyuyana kadar yanında bekledik. Bu gece 9 geceden sonra kararlı bir şekilde kendisinin bir abi olduğunu, yatırdıktan sonra uyumasını beklemeden çıkacağımı belirttim. Hiç sorun çıkmadı, çok sevinçliyim. Bu arada bence odasını ayırmak için birkaç aydan fazla beklememeli, odasını ayırdıktan sonra gece uyanmaları hızla azalıyor. Bu son gelişmeyi yazmaya henüz fırsat bulamadım ama isterseniz bir de benim blog\'umdaki uyku kategorisine göz atın.
  http://www.kitubi.com/CategoryView,category,uyku.aspx
  Damla
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 22.10.2008 tarihinde dedi ki :
  büşra hanım,hatırlarsanız önceden,sizinle bu konuda yorumumu paylaşmıştım,oğlum salıncağa alışmıştı ve çok zor bir çocuktu.Bir gün kalktım ve karar verdim ne olursa olsun salıncaktan vazgeçirecektim,15 gün önce başardım,oğlum artık yerde yatıyor. çok mutluyum eski huysuzluğuda gitti çok şükür Allah\'a.kolay bi karar olmadı ama sonucu harikaydı.bu siteyi açtığınız için Allah razı olsun.

  BÜŞRA'NIN NOTU: tebrik ederim, bana da örnek oluyorsunuz:) benim de uyku konusunda bazı kararlar almama gerekiyor. daha doğrusu aldığım kararları uygulamaya başlamam gerekiyor...

  Siteye bebekleri nasıl uyutalım diye yazı koyacaktım ama Türkçe kaynak bulamadım bu knuda çok fazla, ing kaynakları okumakla meşgulüm. 3,5 yaşında kıskanç bir oğlandan, 1 yaşında karıştırıcı bir kızdan vakit buldukça tabi..
  abfa
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 03.12.2008 tarihinde dedi ki :
  Sevgili Büşra Anne:)Sitenizi beğeniyle takip ediyorum.Ayrıca 2 ufaklıkla sitenizi aktif halde tutmanızı da takdir ediyorum.Ben de çocuk eğitimi üzerine okuyup araştırmalar yapan bir anneyim.Daha önceleri bunu okuldaki çocuklarım için yapıyordum şimdi kendi çocuğum için okuyup,bilgilerimi yenilemeye ve öğrendiklerimi uygulamaya çalışıyorum.
  Ancak kendi çocuğun olunca işler başka oluyor.Çocuğumun uyku düzeni bozuldu.14 aylık olan oğlumu geceleri emzirerek,gündüzleri de salıncakta uyutabiliyorum.Şu aralar uyuması gece 12yi buluyor gündüz 2 saat uyuduğu halde.Ben çalıştığım için babaanne ve anneanne bakıyor dönüşümlü olarak.3 evde de salıncak var.İki tarafın da ilk torunu.El bebek gül bebek.Ya gerçekten zor işler.Yazılarınızı dört gözle bekleyeceğim.Allah ruhen ve bedenen sağlıklı,hayırlı evlatlar yetiştirmeyi nasip etsin.
  leyla
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 01.01.2010 tarihinde dedi ki :
  ilk önce merhaba benim 3 bucuk yasinda bir oglum ve 5 aylik bir kizim var oglumun odasini ayirali tam bir ay oldu ama o günden beri bize geceler haram uyanip yanimiza gelmek istiyor kardesi uyandiracak diye kulagim hep kapida ne yapacagimi bilmiyorum cildirmak üzereyim oglum gerci dogdu dogali uykuyla arasi yok yanimiza gelmek istiyor yada babasinin yada benim yaninda yatmamizi istiyor defelarca konustuk yok olmuyor tamam diyor ama yine ayni simdi kizimi ayirmak istiyorum ama oglum kalktigi icicn ayiramiyorum korkuyorum oda abisi gibi olacak diye evimde baskada oda yok ne yapmaliyim lütfen bana akil verin artik gece olmasini istemiyorum

  BÜŞRA: merhaba, çocukların odasını 1buçuk , en geç 2 yaşta ayırmak gerekiyor. ama isteyen anne babalar 6. aydan sonra ayırabiliyorlar.

  çözüm olarak gece çocuğunuzun odasında birlikte yatıp, o uyuduktan sonra odanıza dönebilirsiniz.(ya da babası) bu aşamada kararlılıkla yapmanız gereken en önemli şey bu. gece kaç kere uyanırsa uyansın onun odasında yanında durup, uyuyunca ayrılın. sabah uyandığında kendini odasında bulmaya zamanla alışır. odada su bulundurup gece uyandığında su içirebilirsiniz, bu rahatlatabilir çocuğu. gece yatmadan önce babası yada siz, masal anlatabilirsiniz. gece yatmadan önce karnının yeteri kadar tok olması da iyi uyuması için gerekli.

  çocuklar odası ayrıldığında ayrılık ve yalnızlık duygusu yaşıyor çoğunlukla, sürekli olarak onu çok sevdiğinizi söyleyip, özellikle gece yatmadan önce sık sık öperseniz kaygıları azalcaktır..

  kolay gelsin..
  hacer
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 11.04.2010 tarihinde dedi ki :
  merhabalar benim6 yaşında ve 4 aylık oglum var bebek surekli salıncakta sallanarak uyumak istiyor abisi 5 yaşına kadar salıncakta uyudu sallanarak tabiki ama cok yoruldum artık sallanmayarak uyutmak için ne yapmalıyım 4 aylık bebegi gece beslemem gerek diyor doktorlar anne sütü yok mamayla sizce çünkü 2 defa uyanıyor saat4 ten sonra uyanıp uykuya dalamıyor mecbur salıncaga koymak sallamak zorunda kalıyorum teşekkurler

  BÜŞRA: Bebeklerde Gece Uyanmaları Nasıl Bitecek? yazısını okuyunuz.
  esin cingoz
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 12.04.2010 tarihinde dedi ki :
  mrb oglum 15 aylik tek basina uyumayi biliodu ama duzen kayinvalidem de daha dogrusu ikisi ayni yatakda uyumuslar bi kac gun duzen bozuldu sutunu verip direkt yatagin,a koyuyorum aglamaya baslio almadim yarim satt kustu yani cok aglayinca kusmaya basliyor yardim edin lutfen tesekurler.

  BÜŞRA: eski düzeninize devam ederseniz alışır sanırım. birkaç günde düzeni tamamen değişmemiştir.
  esra
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 25.05.2010 tarihinde dedi ki :
  Canım çok teşekkür ederim rabbim sizide darda bırakmasın bu dertden muzdaribim benziyor sıkıntılarımız, rahatlattınız çok sağolun
  smr
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 06.07.2010 tarihinde dedi ki :
  benim sorunum oğlumun uyumaması değil.benden başkasıyla uyumaması.bu ay sonu işe başlıyorum.babaannesi bakacak.alışsın diye evden çıkyorum babaannesi uyutsun diye ama çok ağlıyor.en sonunda ağlamaktan uyuya kalıyor.alışması için ne yapmalıyım?oğlum 7 aylık...yardım lütfen

  BÜŞRA: çocuğunuz çok küçük ve sizi aramakta haklı. bilemiyorum ne yapmanız gerekir. kolay gelsin.
  brc
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 05.11.2010 tarihinde dedi ki :
  Merhabalar; benim 21 aylik oglum var dogdu dogali uyku sorunu yasiyoruz eee tabiiki bunu en cok stres yapanda benim babamiz niye bu kadar takiyorsun birak istedigi gibi uyusun diyor dolayisiyle cocuga normal sekilde yataginda yatip uyuma terbiyesi vermekte yalniz kaliyorum ve buda beni günden güne cildirtiyor.ben 1,5 yasida odasini ayirdim ablasi var 7 yasinda onunla ayni odada yatiriyorum aksamdan daha kendi yalniz yatmiyor illa ben onu uyutana kadar yastikta basim beraber yatiyormus gibi 20,30 dak bekliyorum uyuyunca odadan cikiyorum veeeeee bu uyku anca 3 saat sürüyor daha sonra uyanip bizim yataga geliyor kararli bir sekilde yatagina götürüyorum cilginca agliyor pesimden geliyor sonuc dahada berbat sinirden KUSUYOR lütfen bana yardimci olun lütfen !!!!!!!!!
  AYSENUR
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 06.11.2010 tarihinde dedi ki :
  ayşenur hanım, şurada sorunuza cevap verdim:

  www.annenotlari.com/yardimlasma/32-uyku-sorunlari/165-merhabalar-benim-21
  büşra k.
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 11.11.2010 tarihinde dedi ki :
  merhaba benim de 5 yaşında bir oglum var aglayınca kusmaya başlıyor bunun bir tedavisi varmıdır ? sebe bi nedir acaba bilginiz varmı şimdiden teşekkürler

  Lütfen sorularınızı soru-cevap panosunda sorunuz.
  erhan
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 06.01.2011 tarihinde dedi ki :
  merhaba büşra hanım sizinle görüşmek istiyorum ne olur bana dönün artık yazıyla ifade edemiyorum.çok bunalımdayım.
  lale
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 22.01.2011 tarihinde dedi ki :
  merhaba ben Bakuden GunayVahidova benim 21aylik 1kizim var geceler uykuya cok zor daliyor,agliyor,uykusu gelir ama uyumak istemiyor aglaya aglaya uyuyor ne yapmaliyim?

  Sorularınızı soru cevap panosunda sorabilir, benzer sorulara verilen cevaplara göz atabilirsiniz.
  VAhidova Gunay
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 06.03.2011 tarihinde dedi ki :
  merhaba bu sayfada okuduklarım beni yakından ilgilendirdi benimde şöyle bi sorunum var oğlum 18aylık geceleri hiç şaşmadan kalkıyor saati saatine 4_5 kez hemde saatlerce uğraşıyorum uyutmak için en az 1saat içinde uyuyo bu arda 1 yaşından itibaren oadasını ayırdım uykusuda çok hassas en ufak bi tıkırtıda uyanıyor bu duruma çare arıyorum.....

  Sitemizde sorunuza cevap olabilecek yazılara bakabilirsiniz. Sorunuzu soru cevap panosunda sorabilir, benzer sorulara verilen cevaplara göz atabilirsiniz.
  tuğba
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
HAKKIMDA
Büşra Karaca, 1981 Edirne doğumlu, MSÜ Mimarlık terk, 2003'te dünya evine girmiş, 2005'te ilk, 2007'de ikinci, 2013'te üçüncü çocuğunu kucağına almış bir annedir. 2008 yılından beri blog tutuyor.
busra[at]annenotlari.com
DOST SİTELER
Bu site annelik ve çocuk eğitimi hakkında genel bilgiler içerir. Siteden yararlanmak profosyonel yardım yerine geçmez. Kendiniz ya da çocuğunuzla ilgili psikolojik ya da fiziksel sağlık problemleriniz varsa, bir uzmandan profesyonel destek alınız.
web tasarım ve programlama deSen
0.084 sn.