Anasayfa | Giriş / Üye Ol
Paylaş

Bebeklerde Ek Gıdalara Geçiş Ve Ayrıntılar

20 Eylül 2008


Her annenin ilk çocukta hevesle beklediği dönemdir bu. Minik bebeğinin kaşıkla bir şeyler yiyen bir varlık olduğunu hayal etmek anneyi çook heyecanlandırır. Bu heyecanı iyi kullanın kıymetini bilin, ikinci çocuklarda sönmüş oluyor biraz :) hele de ilk çocuğunuzda yemek yeme problemi yaşadıysanız…

Ek gıdalara nasıl geçilmeli, bir doktorun tavsiyelerine ek, okuduğum yaşadığım bildiğim şeyler:

- Sütünüz yetiyorsa kesinlikle 6. ay dolana kadar başka hiçbir şey vermenize gerek yok. Bebek için en faydalı gıda anne sütüdür. Oğlumda heves edip 6. ay bitmeden havuç suyu ve birkaç meyve suyu vermiştim ama kızımda 6. ay dolmadan hiçbir şey vermedim hatta 7. ayın ortalarında başladım ek gıdaya, sütüm fazlasıyla yetiyordu, bebişimin kilosu da yerindeydi.

- Sütünüz yetmiyorsa ya da kesildiyse, bebeğinizi anne sütü değil de devam mamasıyla besliyorsanız 4. ay dolduktan sonra meyve sularına başlayabilirsiniz. Çünkü meyve suları devam mamasına göre daha doğaldır. Fabrika yapımı mamanın yanında bebeğinizin doğal bir şeyler almasını sağlamalısınız. Meyve sularına alıştıktan sonra muhallebi vermeye başlayabilirsiniz. Havuç ve patates püreleri verebilirsiniz.

İlk ek gıdalar:

- Pirinç unuyla yapılan muhallebi, meyve suyu, meyve püresi veya sebze suyu(havuç gibi), sebze püresi, ev yapımı yoğurt bebeklere verilebilecek ilk ek gıdalardan bir kaçıdır.. Tercih sizin ve bebeğinizin isteğine göre. Oğlum ilk ek besini havuç suyunu sevmişti ama kızım almadı. Kızımın ilk ek gıdası muhallebiydi.

- Muhallebiler: bebeklere genelde pirinç unuyla yapılan muhallebiler tavsiye edilir ama bazı bebekler pirinç ununu sevmezler. Ben bebeğime nişasta, pirinç unu ve irmiği karıştırarak muhallebi yapıyordum, çok seviyordu.

- Çorbalar: Sebzeyi buharda pişirerek bebeğinize püre veya çorba hazırlayabilirsiniz. Çorbaları karışık sebzeyle değil de tek çeşitten başlayarak hazırlamaya başlayınız. Sonraki pişirimlerinizde sebzenin bir yenisini ilave ediniz. Hem bebeğinizin bağırsaklarını yeni gıdalara kademe kademe alışması kolay olur, hem de sebzenin yenisini ekledikçe bebeğinizin hangi tatları sevip sevmediğini anlamanız kolay olur.

Mesela önce patates çorbasıyla başlayıp, sonraki bir pişirimde havuç, sonra bunlara ek olarak karnabahar domates gibi sebzeleri her pişirimde bir yenisi olmak üzere ekleyebilirsiniz. Aklınızda tutmak için not alabilirsiniz, geçen gün şunu pişirmiştim diye :)

Çorbalara baklagil koymaya başladığınızda gaz yapmaması için mutlaka süzgeçten geçiriniz, kabukları ayrılsın.

Ayrıca Bebek Yemeklerini Pişirirken Dikkat Edilecekler yazısını okuyunuz.

6. Ay Bitip 7’ye girince başlanacak ek gıdalar:

- Kahvaltı:
Tuzunu almak için akşamdan suya koyduğunuz 1 çay kaşığı peynir +
Yarım çay kaşığı pekmez +
1 çay kaşığı pişmiş yumurta sarısı +
Ocakta kendinize göre bir ölçüyle suda pişirdiğiniz pirinç unu/irmik /mısır unu/nişasta+

karıştırılıp verilir.
Yumurta her gün yavaş yavaş arttırılarak 10 gün sonra tam bir yumurta sarısı olacak şekilde verilir.

- Muhallebi: Benim yaptığım muhallebinin tarifi burada var. 6. ay bittikten sonra muhallebinin üstüne üzüm pekmezi, kuru incir, kuru üzüm ezmesi rendeleyebilir, dövülmüş ceviz, badem, fıstık serpebilirsiniz. (Ceviz ve badem serpme işini abartmayın, fazlası dokunuyor çocuğa)

- Sebze Püresi: Sebze Püresinin içine çekilmiş et koyabilirsiniz. Dana eti hariç, kuzu ya da tavuk olabilir. Et suyu da güzel oluyor.

- Sütlaç: Pirinç iyice püre gibi oluncaya kadar suda haşlanır, devam maması kullanıyorsanız devam mamasıyla, kullanmıyorsanız bir iki kaşık süt ilavesiyle bebeğe verebilirsiniz. Süt 10. aya kadar bebeklere tavsiye edilmiyor ama mama ve çorbalara azar azar katmak çoğu annenin yaptığı bir şey sanırım.

- Balık: Sebze püresi ile karıştırarak verilebilir. Haşlanmış ya da ızgarada pişirilmiş balıklar çatalla ezilerek püre haline getirilir, ya da rendelenir. Ben arkadaşım Elif’in evinde kızıma ilk balığını yedirmiştim hatırlıyorum. Yanılmıyorsam Çipura idi, biraz irmik pişirip balığa katmıştım, sevmişti kızım.

7. Ay Bitip 8’e girince başlanacak ek gıdalar:

- Kahvaltı: Mevsime göre kendi sıkımınız olan meyve suyu, (portakal şeftali), domatesin suyu, tavada pişirilmiş peynirli yumurta, muz ve elma dilimlerine başlanır.

- Ekmek: bebeğinize mercimek tanesi kadar ekmek vermeye başlayabilirsiniz. Üzerine kahvaltıda tere yağ reçel sürebilir, evde hazırladığınız biberli domatesli kahvaltılık gibi şeyleri de sürebilirsiniz. Çorbalara da doğrayabilirsiniz ama çoğu bebek bu aylarda çorbada ekmeği yiyemiyor, çorbalara doğramak için 10. ayı bekleyebilirsiniz.

- Tarhana Çorbası: İçine çekilmiş kıyma veya didilmiş et ilave edilmeli, protein değerini arttırmak için. Et suyunun bebek beslenmesinde yeri yoktur diyor bazı uzmanlar ama çorbanın lezzetini arttırıyor sonuçta,  kıyma veya et koymaya vaktim yoksa sade yapmak yerine buzluğa koyduğum et suyuyla yapıyorum ben.

- Baklagiller: En güzeli baklagilleri çorbalara ekleyip vermek. Ama bebeğinizin yiyeceğini düşünüyorsanız 5-10 tane yi iyice pişirip kabuklarını soyup eline verebilirsiniz. Çorbalara katarken gaz yapmaması için tel süzgeçten geçirilmesi ve kabuklarının ayırılması gerekiyor.

9. Ay Ve Sonrasında Başlanacak Gıdalar:

- Makarna, Pilav, Koyu Şehriye Çorbası: Makarnanın suyu dökülmeden pişirilmeli. Bunun için suyunu gözünüzle ölçerek koyabilirsiniz. Suyun içine koyacağınız makarna dolu dolu tam suyun hizasında olmalı. Yarım paket makarnaya 1 yemek kaşığı yağ gelecek şekilde yağını da ekledikten sonra, suyunu çeker çekmez altını kapatın kapağı kapalı halde 15 dk. demlenmeye bırakın.

- Pilavı taneli olduğu için yadırgarsa başlarda elinizle pilavı biraz sıkıp verebilirsiniz. Artık püre halindeki çorbalardan çok sıkılan bebeğiniz şehriye çorbalarını da çok sevecektir.

- Süt: Sütçüden alınan sütü kaynadıktan sonra çok yavaş ateşte 15- 20 dk fokur kokur dibini tutturmadan pişirmek gerekiyor. Hazır sütleri ben kaynatmadan veriyorum.

- Köfte: Köfteye çok fazla baharat katıyorsanız yoğururken bebeğiniz için ayrıca ayırdığınız bir kısma az baharat katabilirsiniz.

- Ev yemekleri: 9. ve 10. aydan itibaren özellikle kız çocukları ev yemeklerini yemeye hevesli oluyorlar. Türlüler, dolmalar, baklagiller verilebilir. Yemek sularına ekmek bandırılarak verilebilir.

- Muhallebi Ve Sütlaç: Artık suyla değil sütle yapılabilir.

- Tarhana Çorbası: Sütle pişirilebilir, ben bazen piştikten sonra tabağın içine soğutmak için 1 çay kaşığı yoğurt da katıyordum. Her bebek sevmeyebilir tabi.

10. aydan sonra bebekler yavaş yavaş evde yetişkinler için pişirilen çorba, yemek dolma, pilav ve makarnalarla tamamen doymaya başlıyorlar. Kahvaltıları yetişkinlerden farklı olmaya devam ediyor bir süre ve yatmadan önceki muhallebileri de ek olarak devam ediyor. 10. aydan sonra yatmadan önce süt de vermeye başladım ben.

Yukarıda verdiğim tavsiyeler bir doktorun hazırladığı listelerden yararlanarak ve kendi bilgi ve tecrübelerimle harmanlanarak yazılmıştır. Muhakkak ki her bebeğin yeme alışkanlıkları farklıdır, beklenenden önce bazı gıdaları yiyebilir isteyebilir, ya da zamanı gelmiş gibi görünse de bazı gıdaları almayabilir. Dişlerinin çıkması ya da çıkmamasının da etkisi olabilir. Biz annelere düşen, bilinçli bir şekilde çocuğun çizgisine uyum sağlamak ve alternatif sunmak olacaktır.

Bunlar da ilginizi çekebilir :
Yazıya Yorum Yap Giriş / Kaydol
 • busra 15.10.2008 tarihinde dedi ki :
  sevgili kardeşim ben bebeklerimi trabzonda yetiştirdim burda torunuma dah içmeye süt vermedik 16 aylık doktorlarda vermeyin demiş ama yani hep sütler ilaçlı hangi sütü yatarken verelim bu günlük sütler olurmu ben 10 sene önce yani kızım ilk okula giderken fazla süt verdim zihini açılsın diye başı dönmeye başladı sonra bıraktım geçti. dayanıklı olsun diye katkı maddesindenmi bilmem amadoğal süt hiç yapmamıştı diğer çocuklarımı memlekette neyse.tornuma bal verebilirmiyim süt verebilirmiyim hangisi sağlıklı bu konuda bilgilerinden yararlanmak isterim ALLAH YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN KALIN SAĞLICAKLA BAYAT
  BÜŞRA'DAN CEVAP:
  Öncelikle, bebeklere 1 yaştan önce bal verilmemesi gerekiyor.

  Süt konusunda ise, piyasada 3 çeşit süt var:

  - UHT süt denilen kutu sütler; açılmadan önce markette buzdolabına konması gerekmiyor, açıldıktan sonra buzdolabında 1 hafta bozulmadan duruyor. Bunlarda ilaç ya da katkı maddesi yok ama neticede işlenmiş süt. Çok yüksek ısıda sterilize edilip kaymakları alınıyor, paketleniyor.

  - Günlük sütler; UHT sütler kadar yüksek ısıda olmasa da belli bir ısıda pastörize edilip paketleniyro. Markette buzdolabında durması gereken, 2-3 gün kullanım süresi olan, açıldıktan sonra son kullanma tarihine kadar buzdolabında ancak saklanabilen sütler. UHT sütlere göre biraz daha doğal ve süte benzer bir tatları var.

  - Sütçüden aldığımız sütler. Bu sütlerin de pişirilirken kaynadıktan sonra kısık ateşte dibi tutturulmadan 15- 20 dk.fokur fokur kaynatılması gerekiyor.

  Hangisi daha iyi derseniz, yeteri kadar strelize edebilyorsanız sütçüden alınan taze süt benim tercihim. Ancak diğer sütlerin dediğiniz gibi bir yan etki yapacağını düşünmüyorum. Saklama kolaylığı açısından işlenmiş sütler de tercih edilebilir. Haftanın 3 günü sütçüden aldığım sütü verdikten sonra, 4 gün, UHT yani kutu süt veriyorum ben de. 2 gün içinde hemen tüketebiliyorsanız günlük sütler UHT'den daha ideal. Ama 2 gün içinde tüketemezsem bozulmasın diye günlük süt yerine UHT alıyorum. Günlük sütlerin sürekli bozulduğunu görüp atmak da moralini bozuyor insanın, özellikle yaz aylarında.

  Her anne kullanım, tad ve saklama şartlarını değerlendirerek evi ve çocuğu için hangi sütün en iyi olduğuna karar verebilir.

  Zihni açılsın diye süt veriyorum demişsiniz, sütün zihin açıcı bir özelliği var mıdır bilemiyorum genelde uyku getirir.

  Bebeklere 1 yaşına kadar süt verilmemelidir. Ama ufak ufak çorbalara, muhallebilere katılabilir. Ben 10. aydan sonra geceleri süt içirmeye başladım. Bir çok anne de 9. veya 10. ayda süt içirmeye başlar. Neden 16 aylık çocuğa süt vermeyin demiş doktor bilemiyorum, belki tespit edilmiş süt ve süt ürünleri alerjisi olabilir. Süt ve süt ürünlerine alerjisi olan çocuklar poğaçanın içindeki sütten yoğurttan bile rahatsız oluyorlar.

  Herşey kararında ölçülü olarak ve doğru zamanda verilmeli elbette. "Derman hadden geçse dert getirir" denilir ya faydalı şeylerin de fazlası ve aşırısı zarar. Çok fazla verildiğinde kansızlığa sebep oluyor süt.

  Süt ideal olarak kahvaltıda ve yatmadan önce verilebilir. 1 yaşında bir çocuğun içeceği süt günlük olarak 500 ml. yi, yani 2-3 bardağı geçmemeli. İlerleyen yıllarda da aynı miktarı geçmemesine dikkat edilmeli.

  Torunlarınıza ve size sağlıklı ve mutlu günler..
  sabahat
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 28.10.2008 tarihinde dedi ki :
  merhaba, sitenizle tanışalı çok olmadı ama artık merakla takip eden bir müdavimi oldum diyebilirim. benim de bebişim 6.ayına yeni girdi. o bakımdan da yeni eklemiş olduğunuz beslenme bölümleri çok ilgimi çekti. size bir sorum olacak. 1.ayından sonra bebişimi takip eden doktorumuz beni anne sütüne devam konusunda çok teşvik etmiş, belki de bu zamana kadar çok zorluklar çeksem de anne sütü ile beslenmemizi sağlamıştı. yalnız 5. ay itibarı ile gittiğimizde bizim hemen ek besinlere başlamamız gerektiğini söyledi. kilosu da olması gerekenin bir hayli üstünde yani kilo almamış da değiliz. peki siz özellikle neden 6.aya kadar anne sütü demişsiniz açıklayabilir misiniz? henüz daha başlamadık ek besinlere acaba 6.ay oluncaya kadar bekleyeyim mi? selamlar..

  BÜŞRA'NIN CEVABI: doktorunuzun neden öyle tavsiye ettiğini bilemem tabiki, sorabilirdiniz aslında uygun bir üslupla neden hemen ek gıdalara geçmemiz gerekiyor diye . sağlık bakanlığının da özel sektörde bir çok kurumun da eğitimlerinde anne sütü yetiyorsa 6. ay bitene kadar başka bir şey vermeyin dediklerini iyi biliyorum.

  bilemiyorum bazı doktorlar sonra çocuk çabuk alışmazsa gıdalara diye başlatıyorlar, aslında bence ilgisi yok ha 5. ay ha 6. ay. bazı doktorlar da anne baba sürekli ek gıdalar konusunu sorduğu için hadi başlasın artık diyorlar :)

  sizinki öyle bir durum değil tabii ki ama çocuğunuzun kilosu da yerinde olduğuna göre endişelencek bir şey yok. ve çocuklar sıvı gıdalarla daha çok büyüyorlar anne sütü de çocuğa verilebilcek en güzel sıvı..

  seçim sizin tabiki, ben dr değilim neticede. fikrimi de söyledim.
  tuğba
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 28.05.2010 tarihinde dedi ki :
  BENIM BEBEĞİM 4AYLIK 3 AYLIKKEN DOKTOR TAVSİYESİYLE EK GIDALARA BAŞLADIM.ELMA SUYU,PASTÖRİZE SÜTTEN YAPTIĞIM YOĞURT ,HAVUÇ SUYU,ARMUT SUYU TABİ AZ VE 2 -3GÜN ARALIKLARLA. Bu şekilde olması ne kadar doğrudur=?

  BÜŞRA: sütünüz yetiyorsa başka şeylere gerek yok yazıda da yazdığım gibi. sevgiler.
  NURCAN
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 28.05.2010 tarihinde dedi ki :
  Bebeğimin yüzünde öpmeden dolayı kırmızı lekeler çıkmıştı.(Şimdi böyle bir sorunumuz kalmadı.)Doktorumda ADVANTAN diye bir krem tavsiye etti.Kullandım ama cok az.Bebeğim henuz 4 aylık sonradan bir zararı olurmu?

  BÜŞRA: bilemiyorum.
  NURCAN
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 03.09.2010 tarihinde dedi ki :
  merhaba
  bebeğim 10 aylık emmiyor.pişirdiğim yemeklerden yiyor.yediği çeşit az.yeterli beslenemediğini düşünüyorum.günde bir öğün mamaya başlasam mı?

  BÜŞRA: boy ve kilo değerlendirmesi yaprak bir uzmana sorun. içeriğine hiç güvenmediğim hazır mamalar konusunda başlayın diyemem.
  ismihan
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 10.12.2010 tarihinde dedi ki :
  benim ikiz bebeklerim var suanda tam 1 yasindalar o kadar alistirmya calistiysamda iri taneli besinleri yemiyorlar sürekli mama yogurt gibi gidalar veriyorum buda beni cok üzüyor ne yapmaliyim tesekkürler

  Lütfen sorularınızı soru cevap panosunda sorunuz. Kısaca: üzerlerini rahatça batırabilecekleri bir ortam hazırlayıp, karınları da açken, çocuklarınızı taneli yiyeceklerle baş başa bırakın. Mesela iyi pişmiş yumuşacık makarna olabilir. İlk kez alışmasalar bile, haftada bir böyle yapın.
  melda
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 03.03.2011 tarihinde dedi ki :
  10 aylık bebegım var gecelerı mama verıyorum aksam yemegınde bazen balık yıyoruz onada verebılırmıyım mama ıle bı zararı olur mu?

  Sitemizde sorunuza cevap olabilecek yazılara bakabilirsiniz. Sorunuzu soru cevap panosunda sorabilir, benzer sorulara verilen cevaplara göz atabilirsiniz.
  kübra
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
HAKKIMDA
Büşra Karaca, 1981 Edirne doğumlu, MSÜ Mimarlık terk, 2003'te dünya evine girmiş, 2005'te ilk, 2007'de ikinci, 2013'te üçüncü çocuğunu kucağına almış bir annedir. 2008 yılından beri blog tutuyor.
busra[at]annenotlari.com
DOST SİTELER
Bu site annelik ve çocuk eğitimi hakkında genel bilgiler içerir. Siteden yararlanmak profosyonel yardım yerine geçmez. Kendiniz ya da çocuğunuzla ilgili psikolojik ya da fiziksel sağlık problemleriniz varsa, bir uzmandan profesyonel destek alınız.
web tasarım ve programlama deSen
0.060 sn.