Ekleyen : busra
Tarih : 2008.10.14 00:00:00
Sağlıklı beslenme

Hangi Süt İyi, Ne Zaman Verilmeli?Soru: sevgili kardeşim ben bebeklerimi trabzonda yetiştirdim burda torunuma dah içmeye süt vermedik 16 aylık doktorlarda vermeyin demiş ama yani hep sütler ilaçlı hangi sütü yatarken verelim bu günlük sütler olurmu ben 10 sene önce yani kızım ilk okula giderken fazla süt verdim zihini açılsın diye başı dönmeye başladı sonra bıraktım geçti. dayanıklı olsun diye katkı maddesindenmi bilmem amadoğal süt hiç yapmamıştı diğer çocuklarımı memlekette neyse.tornuma bal verebilirmiyim süt verebilirmiyim hangisi sağlıklı bu konuda bilgilerinden yararlanmak isterim

Öncelikle, bebeklere 1 yaştan önce bal verilmemesi gerekiyor.

Süt konusunda ise, piyasada 3 çeşit süt var:

- UHT süt denilen kutu sütler; açılmadan önce markette buzdolabına konması gerekmiyor, açıldıktan sonra buzdolabında 1 hafta bozulmadan duruyor. Bunlarda ilaç ya da katkı maddesi yok ama neticede işlenmiş süt. Çok yüksek ısıda sterilize edilip kaymakları alınıyor, paketleniyor.

- Günlük sütler; UHT sütler kadar yüksek ısıda olmasa da belli bir ısıda pastörize edilip paketleniyor. Markette buzdolabında durması gereken, 2-3 gün kullanım süresi olan, açıldıktan sonra son kullanma tarihine kadar buzdolabında ancak saklanabilen sütler. UHT sütlere göre biraz daha doğal ve süte benzer bir tatları var.

- Sütçüden aldığımız sütler. Bu sütlerin de pişirilirken kaynadıktan sonra kısık ateşte dibi tutturulmadan 15- 20 dk.fokur fokur kaynatılması gerekiyor.

Hangisi daha iyi derseniz, sütçüden alınan taze süt benim tercihim. Dışarıda bıraktığınız halde 3-4 gün bozulmayan sütlerin içinde neler var kimbilir. Hazır süt alınacaksa 2-3 kullanım süresi olan günlük sütler tercih edilmeli.

Her anne kullanım, tad ve saklama şartlarını değerlendirerek evi ve çocuğu için hangi sütün en iyi olduğuna karar verebilir.

Zihni açılsın diye süt veriyorum demişsiniz, sütün zihin açıcı bir özelliği var mıdır bilemiyorum genelde uyku getirir.

Bebeklere 1 yaşına kadar süt verilmemelidir. Ama ufak ufak çorbalara, muhallebilere katılabilir. Ben 10. aydan sonra geceleri süt içirmeye başladım. Bir çok anne de 9. veya 10. ayda süt içirmeye başlar. Neden 16 aylık çocuğa süt vermeyin demiş doktor bilemiyorum, belki tespit edilmiş süt ve süt ürünleri alerjisi olabilir. Süt ve süt ürünlerine alerjisi olan çocuklar poğaçanın içindeki sütten yoğurttan bile rahatsız oluyorlar.

Herşey kararında ölçülü olarak ve doğru zamanda verilmeli elbette. "Derman hadden geçse dert getirir" denilir ya faydalı şeylerin de fazlası ve aşırısı zarar. Çok fazla verildiğinde kansızlığa sebep oluyor süt.

Süt ideal olarak kahvaltıda ve yatmadan önce verilebilir. 1 yaşında bir çocuğun içeceği süt günlük olarak 500 ml. yi, yani 2-3 bardağı geçmemeli. İlerleyen yıllarda da aynı miktarı geçmemesine dikkat edilmeli.

Torunlarınıza ve size sağlıklı ve mutlu günler..

Yorum yazmak için GİRİŞ »
46799
busra 2008.10.29 tarihinde dedi ki :
fikirlerinize ben de katiliyorum... sutcuden sut alamadigimiz icin kendi tecrubemle gercekten sute en yakin tadi olan aynes sutu tercih ediyorum. iyi calismalar.
erbain
busra 2008.11.05 tarihinde dedi ki :
selamlar,29 aylık bir oğlum var ve aşırı derecede süt seviyor.sizin gibi haftanın üç dört günü kendi sütcümüzden sonra uht süt veriyorum.biberonla içiyor ve günde bir litreye yaklaşıyordu.doktorumuz yarı yarıya su ile karıştırmamızı söyledi.onada alıştı,büyük bir zevkle içiyor..tabi bu arada yemeklerle arası iyi değil.biberonu bırakmadıkca sütüde azaltmayacak.ne tavsiye edersiniz nasıl bir yol deneyebilirim biberon için.şimdiden teşekkürler

BÜŞRA'DAN CEVAP: Biz de aynı durumdayız, oğlum yatmadan önce ve gece biberonla süt içiyor. Ama bizimki biraz daha az tabi, günde 400 ml yibile bulmuyor.

Ben biberona koyduğum sütü azaltarak azaltma yolunu seçtim. Önceden tam dolardı biberon sonra, 3/4 ünü doldurmaya başladım. Şimdilerde ise sadece yarısını doldurarak veriyorum. Sonra da biberonu küçültüp, küçük biberonun yarısına indirmeye çalışacağım. Siz de bu şekilde deneyebilirsiniz.

Bir de çocuğa gündüz süt vermemeye çalışın. Verseniz bile kahvaltıdan sonra karnı doyduktan sonra verin. Süt istediği zaman süt yerine sıvı başka birşeyler verebilirsiniz, meyve suyu ya da ayran gibi. Ihlamur çayı gibi..

Çocukların sıvı almaları büyüme ve sağlıkları için çok yararlıdır. Bazı çocuklar yemek yerine sıvıyla doyarlar, bundan endişe etmeyin. Hem sıvı alımı susuzluğunu giderdiği için başka katı gıdalara olan telebi de artabilir. Ama sütün fazlası zarar. Kansızlığa sebep oluyor.

Kolay gelsin..
zehra
busra 2008.12.15 tarihinde dedi ki :
merhaba.benim oğlum 1.5 yaşını geçti fakat hala inet sütü içmiyor,içmek istemiyor.beni emiyor ama ben süt de içsin istiyorum.ne yapmalıyım bu konuda.bir de gündüzleri emzirmek konusunda ne düşünüyorsunuz.çocuk her istediğinde emzirmelimiyim.teşekkürler.

BÜŞRA'DAN CEVAP: gündüzleri yemek saatine yaklaştığınızda emzirmemeye dikkat etmek gerekir. yemek öncesi 2 saat emzirmemekte fayda var. yemekten sonra emzirebilirsiniz.

mesela kahvaltıdan sonra bir posta emziriyorum ben, sonra bir daha emziriyorum isterse. ama bakıyorum ki öğlen yemek vakti yaklaşıyor, bir daha emzirlimiyorum. isterse eline meyve falan verip oyalıyorum ya da su veriyorum. öğlen yemekten sonra emziriyorum. akşam için de aynı şey geçerli. en son gece beslemesi yapacaksam yine 2 saat kala dikkat ediyorum, muhallebisinin yedirdikten sonra emziriyorum uyutuyorum.

çocuğa şefkatle yaklaşmaya ve durumu inatlaşmaya dönüştürmemekte fayda var tabi.

süt vermeyi biberonla denediniz mi bilmiyorum, içine çok az şeker de katabilrisiniz. 2-3 hafta bir süre çocuk hiç içmese bile devamlı olarak aynı saat ve ortamda deneyin. kendisine yapılan bu teklife evet demek isteyecektir.
emine
busra 2009.05.10 tarihinde dedi ki :
selam 19 aylık kızım var inek sutu içmiyor biberonu sevmiyor ısırıyor sadece beni emiyor yeterlimi selamlar

BÜŞRA: şehir dışındayım sorulara cevap veremiyorum. ama kısaca, yoğurt sütten daha faydaalı ve sütün neden olabielceği bazı zararlara neden olmaz. yoğurt verebilirsiniz.
arzu
busra 2009.07.17 tarihinde dedi ki :
slm ben de emine hanım gibi aynı dertteyim oglum 17 aylık süt dahil hiç bir şey bogazina gitmiyor ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun

BÜŞRA: sitemizde beslenme sorunları ile ilgili yazıları okuyunuz.
amine
busra 2009.07.24 tarihinde dedi ki :
selam büşra hanım size bi sorum olucak 1.5 yaş çocuguma hiç bir şekilde süt içiremiyorum. geçen gün azıcık kakao ve şeker atınca içmeye başladı. sizce kakaonun zararlı veya bagimlılık yapan bir yanı varmıdır. teşekkürler

BÜŞRA: kakaonun bağımlılık yapan bir yanı var mıdır bilmiyorum, ama çok fazla alışmasa iyi olur. süt yerine yoğurda alıştırmanızı tavsiye ederim. yoğurt her zaman sütten daha faydalı, sütün fazla tüketildiğinde verdiği bazı zararları da vermiyor.
amine
busra 2009.11.04 tarihinde dedi ki :
kızım 1yasında sütü sevmiyor nasıl sevdirebilirim

BÜŞRA: değişik öğünlerde deneyebilirsiniz, örn kahvaltıda.
nilüfer
busra 2010.02.26 tarihinde dedi ki :
çocuğum 3 yaşında yemek yemiyor nadiren bu yüzden kabız oldu sadece süt içiyor günde 3 bazen 4 iştahını açmak için ne yapmalıyım

BÜŞRA: sitede sorunuza cevap olan yazılar var onları okuyunuz.
mehmet
busra 2010.02.27 tarihinde dedi ki :
merhaba ben kızıma ilk 10 ay hiç süt içirmedim. mama takviyeside yapmadım.ilk 6 ay sadece anne sütü sonra ek gıdaya başladık.önce ek gıdasını veriyordum sonra emziriyordum.kızım emmeyi çok sevdiğinden ek gıdalara karşı çok iştahlı değildi malesef.muhallebisini mamayla yapıyordum yoğurdunu da 10 aya kadar mamayla kendim yaptım.sonra süt le yine kendim mayalıyordum.1 yaşından sonra süt içirmeye başladım.normal kutu pastörize süt içiriyorum hala.önce sütü içmek istemedi çünkü hala emziriyordum farklı geldi tadı.ama içine şeker kakao nesguik gibi yöntemler denemedim ben daha çok daha süslü bardakla sunmak yada kamışla sunmak gibi cici şeyler denedim ki kamış çok eğlenceli geldi ve öyle sevdi sütüde.yoğurduda 1 yaşından sonra kendimiz ne alıyor yiyorsak ondan yedirmeye başladım.bal konusundada bilinen 1 yaş öncesi verilmez uyarısını yaptı doktorumuz.bende öyle yaptım kızım balı çok sevdi hala da seviyor ama pekmezi sevmedi halada sevmiyor. bal konusunda şöyle bir şey duydum bunu paylaşmak istedim.marketten aldığımız bilinen markalı çiçek balı 6 aydan sonra verilebiliyormuş bir zararı olmazmış 1 yaştan önce vermeyin demelerinin sebebi karadenizdeki güçlü içerikli ballar ve birde norveç te bir bal çeşidi varmış bunun gibi ballar için bu uyarı yapılıyormuş.bunu bir doktordan dinledim.tabiki yine doktorunuza danışmakta fayda var.ama sütün içine şeker koymaktansa bal konulması daha faydalı diye düşünüyorum.birde yiyecekler hakkında o kadar çok şey duyuyor öğreniyoruz ki hiçbirşeyden emin olamıyoruz ben mesela meyve sebze yedirirken içim rahat değil yada süt yoğurt yani aslında her konuda günümüz şartlarında bu şekilde yaşıyor yiyor içiyoruz ama tv de duyduğumuz şeyler inanılmaz etkiliyor biz anneleri.ben kendi adıma çok kafama takmamaya çalışıyorum.çünkü bunun sonu yok sürekli bu şöylemi bu böylemi dersek yakında hiçbişey yiyemez hale gelicez... ben kendi adıma en iyi yaptığım şeyin 2 yaşına kadar emzirmek olduğunu düşünüyorum.bağışıklık sistemiminin güçlendirmenin en önemli yolu bu bana göre. tabi bunlar benim düşüncelerim paylaşmak istedim.hepinize çocuklarınızla beraber sağlıklı seneler dileğiyle...

BÜŞRA: filiz hanım, sitede gıdalarla ilgili yazılar da var. çok incelersek yiyecek birşey bulamayacağız doğru ama incelememiz ve kendimizi korumamız gereken şeyler de var. yazılarda bulabilirsiniz.
filiz demir
busra 2010.03.01 tarihinde dedi ki :
merhaba, gıdalarla ilgili diğer yazılarıda inceleyeceğim teşekkür ederim...tabiki herşeye kafamızı takarsak bişey yiyemeyeceğiz derken sağlıklı beslenmeyi önemsemekten vazgeçelim demek istemedim...ben kızıma her zaman doğal şeyler yedirmeye çalışıyorum bu çok önemli...örneğin ek gıda döneminde yemediği şeyleri şekerle sunmadım hiç yada 2 yaşına kadar çikolata yemedi diyebilirim şuan 2.5 yaşında hala çubuk kraker yemedi mesela içinde çok fazla tuz olduğunu düşünüyorum 2 yaşından sonra da küçük bir parça çikolata yada meyveli sakız gibi şeyler yiyor en fazla oda yemek yemeden önce vermem hiç.kızımın abur cubur çekmecesinde herkes gibi şekerlemeler değil gün kurusu kayısı,siyah kuru üzüm,ceviz, fındık vardır ve çok sever 9 aylıktan beri hep elindedir kuru meyveler.Benim annelere sizin aracılığınızla nacizane tavsiyem sütte yoğurtta diğer yiyeceklerde önemsedikleri katkı maddelerini abur cubur çekmecelerindeki çikolata jelibon ve cipslerde daha çok önemsemeleri... bunlar çocuğa hem gereksiz kilo aldırıyor hem iştah kapatıyor hemde asıl içlerinde ne olduğu bilinmeyen gıdalar bunlar diye düşünüyorum.yani çok bilinçli yaklaşmak lazım bu konudaki katkılarınız için sağolun....
filiz demir
busra 2010.05.11 tarihinde dedi ki :
oğlum 1 yaşında eşim hala emziriyor.fakat geceleri doymadığı için süt vermek istiyor içmiyor.ne biberonla nede bardakla ne yapmamız gerekiyor.sadece geceleri değil hiç içiremiyor...

BÜŞRA: Bazı çocuklar süt içmeyebiliyor, illa içsin diye uğraşınca ana baba yıpranıyor. Gece yatmadan önce nişastalı muhallebi yedirirseniz karnı doyar, gece uyandığında da anne sütü yeterli olur böylece. Sütü gündüzleri plastik bardakla, bazen gerekli tedbirleri alıp dökmesine oynamasına izin vererek teklif edebilirsiniz. Belki faydası olabilir. Kolay gelsin.
ercan
busra 2010.09.15 tarihinde dedi ki :
benim 1 yaş 2 aylık kızım var hiçbir şekilde yemek yemiyor sadece emiyor yogurt yiyordu onuda 1 haftadır bıraktı kilosu 8 boyu 73 ne yapmam lazım lütfen yardımcı olun

BÜŞRA: sitede bu konuda çocuğum yemek yemiyor etiketinde bir çok yazı var. onlara bakınız.
salih
betl66 2013.04.03 tarihinde dedi ki :
benim kızım da şimdi herşey aynı durumda değişik olarak 13 aylık 9 kilo boyu da 72 cm sizin çocuk yaşıtlarına yetişti mi ben çok merak ediyorum büyüyecek mi kızım
busra 2010.09.16 tarihinde dedi ki :
ercan bey bende kızıma ilk defa 1 yaşında süt içirmeye başladım ama anne sütüne alışmış olduğu için tadını beğenmedi ilk önce...ama ben tepki göstermeden değişik yöntemler denemeye devam ettim, farklı bardaklar renkli yani tabi içmedi suluk denedim içmedi en son kamış denedim çok hoşuna gitti ve içmeye başladı....kamış denemenizi önerebilirim:) şuanda kızım tam bir sütkolik 2 yaşına kadar emzirmeme rağmen aynı zamanda süt de içti hep..kolay gelsin...
filiz demir
busra 2010.09.20 tarihinde dedi ki :
hayırlı günler 1,5 yaşında kızım var bibiron süt içmiyor ne yap lazım
yılmaz
busra 2010.10.18 tarihinde dedi ki :
benim kızımda 1 yaşında ama gece yatarken ne yedirmeliyim.bana yardımcı olurmusunuz?

Sorularınızı soru cevap panosunda sorunuz
nisa
busra 2011.01.30 tarihinde dedi ki :
slmlar benim 16 aylık oğlum var hiçbirşey yemiyor sadece anne sütü istiyor ve geceleride 8 yada 9 defa kalkıyor emmek için ben ne yapabilirim.......

Sitemizde sorunuza cevap olabilecek yazılara bakabilirsiniz. Sorunuzu soru cevap panosunda sorabilir, benzer sorulara verilen cevaplara göz atabilirsiniz.
sevilay
busra 2011.02.22 tarihinde dedi ki :
mrb benim kızım 16 aylık ve ben memeyi bırakalı 2 gün oldu geceleri biberonla süt veriyorum ve 100mm i geçmiyor acaba bu zararlı olurmu bilmyiroum çünkü hiç süt içmezdi ve birden bu kadar süt içmesi kızıma zarar verirmi

Sitemizde sorunuza cevap olabilecek yazılara bakabilirsiniz. Sorunuzu soru cevap panosunda sorabilir, benzer sorulara verilen cevaplara göz atabilirsiniz.
gülsenem
busra 2011.03.24 tarihinde dedi ki :
benim 18 aylık bir kızım var ve ben ona yatarken ve eger gece kalkarsa şeker koymadan süt veriyorum.yaptıgım sey dogrumu kimiler gece yatarken süt verilmemeli diyor.beni bilgilendirirseniz memnun olurum.

Sitemizde sorunuza cevap olabilecek yazılara bakabilirsiniz. Sorunuzu soru cevap panosunda sorabilir, benzer sorulara verilen cevaplara göz atabilirsiniz.
bahriye
busra 2011.04.02 tarihinde dedi ki :
yenım iki aydir sudan başhıçbır şey yemıyor yardımcı olursanı iyi olur dokturlar.da gıttık hasta ilaçlarıda kabul etmiyor .

Sitemizde sorunuza cevap olabilecek yazılara bakabilirsiniz. Sorunuzu soru cevap panosunda sorabilir, benzer sorulara verilen cevaplara göz atabilirsiniz.
karacalı
busra 2011.04.02 tarihinde dedi ki :
13 yaşında yenım yemek yemır sadece su içiyur dktralra.da gıtık ilaçlaı yemıyor yardıcı veya önerilerinız nedır

Sitemizde sorunuza cevap olabilecek yazılara bakabilirsiniz. Sorunuzu soru cevap panosunda sorabilir, benzer sorulara verilen cevaplara göz atabilirsiniz.
karacalı
busra 2011.04.02 tarihinde dedi ki :
benimde 1 yaşında bir kızım var anne sütü alıyor ama diger sütü sevmiyor yemek yemeyi seviyor ama sütü bir biberonu zor içiyor nasıl sevdiricem bilmiyorum
ekrem
Yeni yazılardan haberin olsun
Paylaşmak İstediklerim
Instagramdan Kareler
web tasarım deSen
Her hakkı saklıdır © 2010
Kaynak gösterilerek ve aktif (tıklanabilir) link ile alıntı yapılabilir.
Bu site annelik ve çocuk eğitimi hakkında genel bilgiler içerir. Siteden yararlanmak profosyonel yardım yerine geçmez. Kendiniz ya da çocuğunuzla ilgili psikolojik ya da fiziksel sağlık problemleriniz varsa, bir uzmandan profesyonel destek alınız.

Annelere 12 Maddede Disiplin Sağlama Yolu

Teşekkür Ve Minnettarlık Ağacı