Anasayfa | Giriş / Üye Ol
Paylaş

2,5 Yaş Çocuğum Çok İnatlaşıyor, Zarar Veriyor?

10 Kasım 2008


Soru: Benim kızım 2,5 yaşında onunla sürekli konuşuyorum ama çok inat sürekli her dediğinin olmasını istiyor olmayınca da hırçınlaşıyor kendine zarar veriyor kapıları dolapları çarpıyor eşimle nasıl davranacağımızı şaşırdık ikna etmek mümkün olmuyor ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirm ...

Cevap: Çocuklarda 2,5 yaş bunalımı denilen bir kavram vardır, bu dönemde tam da sizin tarif ettiğiniz gibi davranmaları normaldir. Ama geçici bir dönemdir.

-Çevreye ve herhangi birine zararı yoksa istediği şeyleri mümkün mertebe yapmaya çalışın. Bazen size artı bir yük ve iş çıkacak olsa bile.. İnatlaşırsanız çocuğun inadını arttırmış olursunuz.

- Dünyayı tanımaya çalışan ve çevresini, olayları, kişileri anlamlandırma krizi ve bunalımı yaşayan çocuğun bu dönemde yardımınıza ve anlayışınıza ihtiyacı vardır. Sürekli konuşmanız çok güzel, çocuğa duygularınızı anlatarak olabildiğince sakin ve şefkatli bir ses tonu kullanmaya çalışın.

- Çocuğun inadının bir seviyesi vardır, bazen daha çok ileri gitmemiştir. Böyleyse ikna etmeyi deneyebilirsiniz. Mesela uykusunun gelmediğini iddia eden ve "hayı, uku gemedi" diyen oğlumu önce ikna etmeye çalışıyorum ben. "aaaa bak gözlerinin altı kahve olmuş, bak bu oyuncağın da uykusu gelmiş gözlerinin altı kahve olmuş" vs diyerek ikna etmeye çalışıyorum. Ama "hayı, uku gemediiiiiiiiiiiiiiii" diye bağırıyorsa ve iş bir şekilde ileri gidip fazla inatlaşma durumuna geldiyse dikkat dağıtma yoluna baş vuruyoruz. Çoğunlukla birden bire oğlumun hoşuna giden bir şarkıyı tempo tutarak söylemeye başlıyorum. Ya da komik bulduğu çizgi film repliklerini aynı filmdeki ses tonuyla seslendiriyorum gülmekten yerlere yatıyor. Bu ara favorimiz bir Garfield repliği: "Ahaaa! Senin ben olmadığından emindim zaten.."

- Siz de çözüm bulamadığınız durumlarda çocuğun ilgisini başka yöne çekmeyi, dikkatini dağıtmayı deneyin, bunun için ilgi duyduğu şeyleri keşf etmelisiniz. Sevdiği bir oyun, şarkı, yiyecek, bir yere gitmek, camdan bakmak, balkondan bakmak gibi sevdiği şeyleri keşf edin. Dikkatini dağıtmaya çalışın.. Dikkatini dağıtmaya çalışırken siz de dikkat çekmeye çalıştığınız şey ile ilgili heyecan duymalı, çocuğa heyecanı hissettirmeye çalışmalısınız ki çocuğa cazip gelsin. Bayık bir ses tonuyla yapılan dikkat çekme girişimi hele de çocuğun ilgisini çekmeyen bir şeye ise, işe yaramaz. Sonra da anne baba çocuğun dikkatini çekemiyorum diye yakınır. Ama aslında çocuk çocuktur ve dikkatini çekecek bir şeyler her zaman vardır. Biraz sıra dışı düşünmek ve denemek gerekir.

- Hangi isteklerini neden yapamayacağınızı sakin ve sevecen bir ses tonuyla anlatın. Onunla oynama izin veremem, çünkü senin zarar görmeni istemiyorum. Kırılırsa her yer çam parçası olur, senin bir yerine batarsa kanarsa çok üzülürüüm amaaa, çok üzülürüüüm gibi gerilimi dağıtan, ortamı yumuşatan biraz da şakaya vuran cümleler kullanın. Çocuklar ne dediğimizi anlamasalar bile ses tonumuzdan güzel bir şeyler anlattığımızı anlarlar çoğunlukla, sevgi ve şefkatimizi hissederler..

- Bir de, çocukların yaptıkları şeyden vazgeçmeleri için yapma etme şeklinde -me -ma eki içeren fillerle uyarılmaları, o işlerden vazgeçmeleri için değil tam tersi yapmaları için pekiştirme görevi yapabilir. çocuk kendisine başka bir altenatif sunulmadığı için zihninde söylenen fiili algılar. Onunla oynama dersiniz ama, zihninde yine oynamak fiili canlandığı için aynı şeye devam eder ve -me -ma yı algılamaz. onunla oynama demek yerine gel şununla oyna gelin buna bakın gibi farklı alternatifler göstermek gerekir. Sitemizin anasayfasındaki her gün yenilenen "yapma değil şunu yap" bölümü annelerin bu konudaki becerilerini geliştirmeleri için hazırlanmıştır.

- Annelerin yaptığı en büyük hatalardan biri böyle durumlarda çocukların inatlaşmalarını kişisel algılamaktır. Bana inat yapıyor, benimle inatlaşıyor derler. Çocuğun ne anneye ne de başkasına garezi yoktur. Olayı kişiselleştirmeniz yanlış yorumladığınız için çözümden uzaklaşmanıza sebep olur. Ayrıca böyle düşünmeniz ve çocuğa da söylemeniz, çocuğun kendisini suçlu ve kötü olarak kabul etmesine sebep olur, daha çok yapar. Çok inat, benimle inatlaşıyor gibi cümleleri çocuğun yanında kullanmayın. Çocuğa da ne inatsın vs cümleler asla söylemeyin. Bunalım yaşayan çocuğa bir de kötü olduğu mesajını vermemeliyiz. Kötü olduğuna inanan çocuk kötülük yapar.

Sözün özü, çocuğa inatçı demeyin, kendi kafanızda da ay bu çocuk ne inat diye bir imge geliştirmeyin ve başkalarına da anlatmayın yoksa desteklemiş olursunuz. Dikkat dağıtma yöntemi üzerinde uzmanlaşmaya çalışın, olayı eğlenceye abartıya vurarak ve çocukça şeyler yaparak atlatmaya çalışın. Unutmayın ki çocuk canı sıkıldığı için inatlaşır, çocuğu eğlendirin, kendiniz de eğlenirsiniz.

Eğlenme olayına bizim evden bir örnek verelim hemen: Geçen akşam oğlum Mac diye tutturdu. Mac, Arabalar Çizgi filminde Şimşek mcqueen isimli kırmızı arabanın içinde seyahat ettiği kamyon tır tipinde bir araç..

Oğlum ben sana nereden bulayım şimdi bu saatte mac diyorum, evdeki bütün kamyon ve tırlarını veriyorum. Yok. Aradan zaman geçti yemek yedik çay içtik, Mac de Mac. Ortalığı yırtıyor, delirecem. Kul sıkışmayınca hızır yetişmezmiş ya, aklıma geldi, aaa oğlum dedim ben Mac olayım, sen de Şimşek ol. Hadi gel bak ben seni götüreyim California'ya gir içeri.

Ben Mac oldum, oğlum da Şimşek. Sürekli dinlemekten ezberlediğim Arabalar filminin şarkılarını da söyleyerek koridorda emekler tarzda dolaştım. Oğlum da kollarımın altında, güya ben tırım o da araba onu taşıyorum öyle turladık. Filmin baş rolü olan Şimşeğin yerinde olmak da oğlumun bir hoşuna gitti, bir hoşuna gitti. Bayıldı, uçtu. Bak sen Şimşek Mcqueen'sin ben de Mac'im diyorum katıla katıla gülüyor. Bir ara kızım geldi yanımıza, aa Zührenur ne olsun dedim o da lastikçi Guido olsun dedim ve oğlum koptu yine gülmekten...

2,5 yaş çocuğu olan tüm ana babalara Allah kolaylıklar versin..

Bunlar da ilginizi çekebilir :
Yazıya Yorum Yap Giriş / Kaydol
 • busra 11.11.2008 tarihinde dedi ki :
  uzun zamandır aradğım ve bulamadığım bir site çıktı karşıma...inanılmaz mutluyum...kitap almayı düşünüyordum (sıkı bir kitap severim)ama bugünlerde almayacağım sizi keşfettim çünkü....hergün okuyabildiğim kadar okuyacağım...emeğinize sonsuz teşekkürler ve saygılar....
  sevda kılıçaslan
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 12.11.2008 tarihinde dedi ki :
  Cok tesekkürler, gecende sormustum size 2,5 yas cocuguyla ilgili hemende yazmissiniz, yüreginize saglik, bu yazidakileri iyice icime sindirip uygulamaya koyulucam insallah,sevgiler.
  www.kelebekgibi.blogspot.com

  BÜŞRA: Yazı daha önce siteye yorum olarak yazdığım bir cevaptı. İsteğiniz üzerine biraz daha geliştirip koydum.. kolay gelsin..
  Ceyda
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 13.11.2008 tarihinde dedi ki :
  büşra hanım sizi canı yürekten tebrik ediyorum inanın 1 dahisiniz sizinher yazınız mailkutuma gelince çok seviniyorum acil yardımınıza ihtiyacım var.biri 1.sınıfa giden biri 2.5 yaşında 2 oğlum var ama sinir sistemim çöktü yara değil zarar vermeye başladım çocuklarım çok zeki ama ben onları zedeliyorum az 1 sabrı esirgeyince...onları kaybetmek istemiyorum büyük oğlum 7yaşında ama delikanlı gibi büyük yürekli dışarda tam 1 beyefendi evde çok küçük çocuklar gibi hırçın öfke ve asilik dolu...küçük oğlum abisini kopyalamak için aynı anda yeyip içen 1 makineye dönüştü kızarana kadar 20dakika müdahelesis ağlayabiliyor.büyük oğlum çok merhametli ama küçüğü elinden gelse abiye su bile içirmeyecek bense sinir makinesiyim 25 yaşındayım ve asla tahammül edemiyorum beni dinleyen çocuklar olsunlar diye sert ve disiplin yapayım derken hatalar içinde kıvranıyorum onları çok sevip herşeylerini onlar istemeden alıp vermeem rağmen beni en ufak 1 şeyde dinlememeleri beni yıkıp hırçınlaştırıyor.onlarla arkadaş olmak istiyorum ama sorum yok çok çaresizim bu durumu nasıl düzeltebilirim...
  BÜŞRA'DAN CEVAP: bahar hanım, inanın sizin yazdıklarınızı kendim yazmış gibi hissettim. ben de aynı şeyleri yaşıyorum. çocuklarına çok anlayışlı davranan bir anne izlenimi versem de (malesef öyle olmadığım halde öyle göründüğü için rahatsız oluyorum) öyle değilim. siteyi takip etmeye devam edin. bu sorunun şak diye verilecek bir cevabı yok takdir edersiniz ki, bir eğitim sürecinden geçmemiz gerek. kendimizi düzeltmeye ç.alışmamız gerek. sevgiler..
  bahar
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 17.11.2008 tarihinde dedi ki :
  cevap yazdığınız için sağolun samimi davrandığınız için binlerce teşekkürler en azından bu sürecin şak diye olmadığını bilmek beni rahatlattı ayrıca beni kendiniz gibi görmeniz hem gururlandım hemde aynı duyguyla size yöneldiğim için sezgilerimin hala hızla çalışmasına sevindim demek ki herşey bitmedi size yazdığım zaman tam sınırdaydım ama şuan daha iyiyim çünkü yazılarınızı okuyup yatmıştım ve kendimi şartladım olmalı oldurmak için savaş vermeliyim yıkmak için değil diye sağolun...sizi takipteyim allah yardımcımız olsun öpücükler...
  bahar
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 26.11.2008 tarihinde dedi ki :
  26 aylık oğlum var.10 gündür aşırı asabi herseye sinirlenerek itiraz ediyor.dikkatini başka yöne çekmek bazen gerçekten zor oluyor hep onun istediği olsun istiyor.olmadığı zamanda kendini kusturmaya çalışıyor.yazılarınızdan çok etkilendim kendimce doğru yaptığımı sandığım bazı hataları görmemi sağladığınız için teşekkür ederim.
  dilek
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 03.12.2008 tarihinde dedi ki :
  slmlar 24 yasımdayım 28 aylık bır kızım var ve babasıyla 1bucuk yılı askın ayrıyız. son 7 aydır babası gelip kızımı görmedigi için göruşmuyolar ve son 1 veya 2 aydır baba kelımesını çok kullanmaya basladı ona bosandıgımızı ayrılıgımızı ne zaman ve ne sekılde anlatabılırım şuan yaşı buna uygunmu ne yapmalıyım tesekkurler.

  BÜŞRA'DAN CEVAP: sorunuza daha sonra cevap verilecek.
  hülya
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 28.12.2008 tarihinde dedi ki :
  slmlr 23 yasındayım 29 aylık bı kızım var cok ınat ozellıkle babasından cok yuz buluyor dedıgı herseyı yapıyor sınırlerım gercekten cok bozuldu lütfen bana yardımcı olun kızımın ınadını nasıl kırıcam ben dedıgı herseyı aglayarak yaptırıyo yapmak ıstemıyorum ama bıyerde sabrım tasıyor ıllakı yapıyorum bana yardımcı olursanız sevınırım sımdıden tsklr

  BÜŞRA'NIN CEVABI: yukarıdaki yazıda size yeterli cevap var sanırım...
  öznur
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 10.01.2009 tarihinde dedi ki :
  sitenizi yeni keşvettim .çok sevindim. 3 yaşında bir kızım var onunla iletişim kumakta bazen zorlanıyorum.istedigi olmayınca kapıları çarpıyor küsüp yere yatıyor tepki gösterdigim zaman çok hırçınlasıyor vuruyor. nasıl davramam gerekiyor yardım edersenin menmun olurum.teşekkürler
  BÜŞRA'DAN CEVAP: okuduysanız yukarıdaki yazıda sorunuza yeterli cevap var. kolay gelsin..
  esra
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 10.01.2009 tarihinde dedi ki :
  3 yaşındaki kızım beraber yaşadıgı babaannesine karşı çok hırçın .her fırsatta ona vuruyor kötü birsey olunca mesala düşse bunun yüzünden diyor .sevmiyorum onu diyor.neden kaynaklana bilir.

  BÜŞRA'DAN CEVAP: bazı yaşlılar çocuklara hitap edemezler, onların hep sessiz durmasını isterler onlardan yetişkin tavrı beklerler o yüzden olabilir.

  ya da çalışan bir anneyseniz belki çocuğunuz babaannesini sevmediğini söyleyerek sizin dikkatinizi çekmeye çalışıyor olabilir . çalışan annelerin çocukları bu şekilde anne aslında ben seni istiyorum demek isterler.

  bilemiyorum başa sebepleri de olabilir.
  esra
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 07.02.2009 tarihinde dedi ki :
  sitenizi yeni keşvettim.2 yaşında oglum var .cok hırcın hic söz dinlemiyor vuruyo kırıyo babasından cok yüz buluyo istedigi bişey olmasın elinde ne varsa fırlatıyo onun bu hırcnlıgınıı nasıl yenicem psikolojim bozuldu lütfen bana yardımcı olurmusunuz

  BÜŞRA'DAN CEVAP: şimdiye dek okuduğum kitaplardan bildiğim kadarıyla, çocukların aşırı hırçınlığı, ya çok fazla hoşgörüden ya da çok fazla engellenmekten oluyor.

  1- çocuğun istediği, kendisine ve kimseye zararı olmayan şeyleri yapmasına izin verin. saçma ve gereksiz şeyler bile olsa izin verin. insanların "her dediğini yapma şımarır" demesine kulak asmayın.

  2- kendisine, eve ya da bir başkasına zarar verecek şeyler yapmak istediğinde de çok kararlı olun ve asla izin vermeyin. kararlılığınızı bağırarak değil sakin bir şekilde gösterin. göz teması kurun, kaşlarınızı çatın buna izin veremem ama şuna izin verebilirim deyin, bir şekilde izin vermeyin.

  3- anne babanın çok aşırı farklı tutumları, birinin çok hoşgörülü olması diğerinin tam tersi olması çocuğun kendisini güvende hissetmemesine sebep olur, boşlukta gibi hisseder. bu da bir hırçınlık sebebidir. ya da anne veya babadan herhangi biri bir an çok aşırı iyi olurken 10 dk sonra aşırı kızgın ve bağıran bit tip oluyorsa bu da aynı atkiyi yapabilir. bu tür aşırı uçlardan mümkün olduğu kadar kaçınmak, orta bir yol tutturmak lazım ki çocukkendisini güvende hissetsin.

  4- çocuğunuza sürekli onu çok sevdiğinizi söyleyin. ama birşeyi yapmasını istediğiniz zaman rüşvet verir gibi ya da istediğiniz bir şeyi yaptıktan sonra karşılık verir gibi değil. herhangi bir menfaat ilişkisi olmaksızın durup dururken söyleyin.

  aklıma gelenler bunlar.. kolay gelsin.
  nazlı
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 12.03.2009 tarihinde dedi ki :
  ben de sitenizi yeni keşfettim. Kızım 2,5 yaşında. Aslında çok problemli bir çocuk değil ama uyku konusunda saplantıları var. İnatla uyumak istemiyor. Bir kaç kez kendi haline bıraktım ve gözünden uyku akmasına rağmen ve aşırı huysuzlanmasına rağmen uyumuyor. Artık gece 12 gibi olunca ayağımda sallayıp uyutmaya başlıyorum. Bu seferde ertesi gün öğlene doğru uyanıyor. Beni asıl düşündüren konu inatlaşması. Örnek vermek istiyorum: Severek izlediği bir filmi artık dikkatini vermediği halde sabahtan akşama kadar açık olmasını istiyor. Ona daha sonra izleyebileceğini ama şu anda oynadığı halde izlemediğini söylüyorum ama hep arka planda açık olsun istiyor. Aşırı tepki veriyor, benim de açıkçası geriliyorum. Bu konuya \"Çevreye ve herhangi birine zararı yoksa istediği şeyleri mümkün mertebe yapmaya çalışın\" demişsiniz ama kızım doymuyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

  CEVAP: şu an anasayfada bulunan hırçın ve yaramaz çocuğa yaklaşım yazısını okuyabilirsiniz.
  Betül
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 19.03.2009 tarihinde dedi ki :
  BÜŞRA HANIM SİZE COK TEŞEKKÜR EDERİM YALNIZ SİZE Bİ SORUM DAHA OLUCAK OGLUM 3 YAŞINA GİRİCEK 10 GÜN SONRA AMA HALADAHA TAM ANLAMIYLA CÜMLE KURMUYO KAYINVALİDEM DEVAMLI BU COCUK KONUŞAMIYO DİYOR BUDA BENİ COK ÜZÜYOR ACABA DOKTORA GÖTÜRMELİMİYİM ANNE BABA DİYOR AMA NE YAPMALIYIM ACABA

  BÜŞRA'DAN CEVAP:bu konuda sitede bir yazı yazacağım, bekleyiniz.
  NAZLI
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 03.04.2009 tarihinde dedi ki :
  BÜŞRA HANIM SİTENİZİ YENİ KEŞFETTİM.YAZILARINIZ VE PAYLAŞIMINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜRLER YALNIZ BENİMDE BİR SORUM OLACAK OĞLUM 2YAŞINDA FAKAT HALA KONUSMUYOR HERSEYİ VÜCUT DİLİYLE ANLATIYOR DOKTORO GÖTÜRDÜM FAKAT ERKEK ÇOCUKLARI GENELDE GEÇ KONUSURLAR AMA 4 YASINA KADAR MUTLAKA DÜZELİR DEDİ ÇOK ÜZÜLÜYORUM NE YAPMALIYIM

  BÜŞRA: yakında bu konu ile ilgili yazı koyacağım siteye kısmetse.
  fatma yağız
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 18.04.2009 tarihinde dedi ki :
  benim oglum 30 aylık çiş ögretiyoru evde gece gündüz sorun yok fakat dışara cıktıgımda gezmade tuvaleti geldigi halde yaptıramıyorum eve gidelim diye aglıyor ne yapmalıyım.

  BÜŞRAsebebini anlamaya çalışın.
  arzu nar
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 16.05.2009 tarihinde dedi ki :
  büşra hanım mrb.benim 2,5 yaşında bir oğlum var.bu aralar onu tanıyamıyorum.son derece hırçın inatçı sürekli ağlayan bir çocuk oldu çıktı.herşey ağlamasına sebep.uzun süüren ağlama nöbetleri başladı.ne yapsam olmuyo.tuvalet eğitimine başlamıştık.bu arada onuda ısrarla reddediyor.biliyor.ama tutuyor tuvaletini.dayanamayıncada kaçırıyo altına.kızmıyorum hiç.olsun oğlum olur diyorum.nasıl davranacağımızı şaşırdık.ilk ve tek çocuk evde.siz tecrübeli bir annesiniz ne yapmalıyız?

  BÜŞRA: nasıl davranacağınız konusunda kitaplardan yardım almalısınız. kitap tavsiye bölüünde tavsiye ettiğimiz E.A.E aile iletişim dili kitabını okuyabilirsiniz. tuvalet eğitimi konusunda çocuğuma nasıl tuvalet eğitimi vermeliyim ve tuvalet eğitimi hikayemiz yazılarını okuyabilirsiniz.
  hale
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 03.06.2009 tarihinde dedi ki :
  benimde oglum 2,5 yasinda ve son zamanlarda cok inatlasiyor öyle zamanlarda caresiz kaliyorum ve ne yapacagimi sasiriyorum. ayricada 31 haftalik hamileyim bazenn benimde sabrimin tükendigini hissediyorum. cocugum daha tam olarak kendisini ifade edemiyor ama iki gündürde tuvaletini alistirmaya calisiyorum birtürlü söylemiyor. aceba erkenmi basladim ne yapmaliyim ? tesekkürler

  BÜŞRA: kendini ifade edemeyen bir çocukla tuvalet eğitimine başlamanızı tavsiye etmem, çok yıpranırsınız. ve sonuç alamamanız çok büyük ihtimal. benim oğlum da 3 yaşına kadar pek konuşamadı ve konuşana kadar tuvalet eğitimini geciktirdim. üstelik bir de hamile olunca deneyip sonuç alamamak daha fazla yorabilir sizi.
  fatma kilic
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 19.06.2009 tarihinde dedi ki :
  büşra hanım yazılarınızı elimden geldiği kadar takip ediyorum.Oğlum 27 aylık eline ne geçse balkondan aşağıya atıyor.Çok inatlaşıyor,yapcağını yapıyor ondan sonra anne diyerek yanıma geliyor.Bende sabır kalmıyor,nasıl davranmalıyım.

  BÜŞRA: her çocuk aynı dönemde yapıyor bunu. sabır göstermek için biraz çocuğu anlamak lazım. çocuk bir şey atıp yere düşünce merakla ne olduğunu izliyor, adeta deney yapıyor ve mutlu oluyor. benim kızım da bugünlerde bardakları yere atıp nasıl kırıldığına bakıyor. elbette izin verelim demiyoruz gerekli tedbirleri alıp sabır göstereceğiz. her dönem gibi bu dönemde geçecek.
  fahriye
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 20.06.2009 tarihinde dedi ki :
  Sayın Büşra hanım benim 1,5 yaşında bir oğlum var kendisi son 1 haftadır baya bir huysuzlaştı inatlaştı ve kendini gösterme içgüdüsüyle doldu. istediği bişey olmadığında sürekli ağlayan sinirlenen biri oldu 2 yaş sendromu diyecem ancak 1,5 yaşında olurmu bilmniyorum? işte oğlumun davranışlarının bazıları
  1. İstediği bir şey için izin verilmediği takjdirde sinirleniyor ve elinde bişey varsa yere fırlatıyor
  2. Sürekli balkondan yere bişey atmaya çalışuıyor.
  3. Hayır cevabıu aldığında ya da kendisiyle ilgilenilmediğini düşündüğünde yere yatıp ağlıyor ve inanın bağırıyor ağlamaktan ziyade
  4. Babaya çok düşkün bu nedene ben hareketlerime özenle dikkat ediyorum yaptığımı yapıyor. Ona rağmen
  araba kullanmak benimçantamı taşımak benim eşyalarımla oynamak istiyor.
  Sürekli sebze ve meyvelerle oynamak onları elinde tutumak istiyor (kiraz,elma,patates,vb.)
  İnannın büşra hanım bunaltıyor çoğuzaman işim yorucu akşam doğal olarak dinlenmek istiyorum ancak olmuyor ben bitkin düşüyorum NE YAPMAMIZI ÖNENRİRSİNİZ ne olur yardımcı olun

  BÜŞRA: çocuğun ağlaması kendini yere atması sonucunda dediğini yapmayın. yapacaksanız baştan yapın,ağlıyor diye yapmayın. dediğini yapmadığınız durumda da çocuğun dikkatini dediğinin yapılmadığına çekmeyin. o sırada dikkatini başka birşeyle dağıtın. dikkat dağıtma konusunda araştırıcı ve üretken olmak tüm anne babalar için gerekli. evin odanın herhangi bir yerinde çocukların dikkatini çekecek şeyler oluyor da farkında olmayabiliyoruz. ayrıca bu yaş dönemi özelliklerini anlatan kitaplar okumanızı öneririm. anne baba bu tür kitapları okuyunca anlıyor ki aslında yaşadıkları çok normalmiş.. balkondan atmalar da başka şeyler de... kolay gelsin.
  Ahmet
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 26.09.2009 tarihinde dedi ki :
  cocugum uykudan uyanır uyanmaz araba diyor her sözü araba ne yapayım

  BÜŞRA: bilmiyorum.
  banu meles
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 10.10.2009 tarihinde dedi ki :
  benimde oğlum da araba diyor ne zaman araba alsak ona onunla uyur arabaları sever dışarı cıksak bile elinde araba olması lazım bende ne yapacağımı bilmiyorum.
  ayşe
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 17.10.2009 tarihinde dedi ki :
  bu aralar o kadar zor günler geçiriyorum ki...oğluşum 2,5 yaşında sürekli ağlıyor ve bakıcısına da adapte olamadı.çalışan bi anneyim.siteniz ilkyardım gibi imdadıma yetişti.iyi bi evlat yetiştirmek istiyorum bütün anneler ve annem gibi.çok sağolun
  ferim
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 10.12.2009 tarihinde dedi ki :
  merhaba büşra hanım.sitenizi yeni gördüm.benim 3 yaşında bir oğlum var aşırı hırçın sinirli v çok hareketli bazen çok yoruluyorum hiç dur durak bilmiyor benimle çok inatlaşıyor suyuna gidiyorum daha kötü oluyor sürekli bişeyler istiyor hiç bişeyden tatmin olmuyor.artık nasıl davrancağımı bilmiyorum.sinirlerim çok kötü yardımcı olursanız çok sevinirim.

  BÜŞRA: yaşadığınız şeyler çok normal ve her annenin aynı dönemde yaşadığı şeyler. çocuk eğitimi ile ilgili kitaplar okuyunuz. sitemizde de yardımcı olacak yazılar var.kolay gelsin.
  sibel
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 18.12.2009 tarihinde dedi ki :
  büşra hanım benim 1,5 yaşında kızım var çok aşırı sinirli istediği olmadıgında ya ağlşıyor yada bize tokat atıyor.bunun en büyük sorumlusu babannesi vurmayı o alıştırdı birde çoçugun bizden çekinmesini engelliyor.örneğin anne gitisin sen gitme ben anneni döverim diyerek benim hoş görmediğim şeyi yapıyor.ne yapmalıyım

  BÜŞRA: siz de şakayla karışık çocuğa "aa babanne dövmek vurmak hiç güzel eğil desene kızım" filan diyebilirsiniz. kayınvalidenize de şakayla karışık bu konuda uyarı mesajları göndrebilirsiniz tabi bu biraz aranızdaki iletişime bağlı. çocuk bana vurursa senden bilirim bak anne ya filan sıcak ve şakayla yaklaşabilirsiniz. ama en önemlisi çocuğa ayrıcalıklı bir sevgi göstermeniz. gün içinde sebepsiz yere çocuğa sarılın, gel sana bir sarılayım deyin, sıkı sıkı sarılıp sevdiğinizi söyleyin. bunu sürekli yapın. çocuk sizden böyle bir yaklaşım görünce sizi dövmek fikri de ona garip gelecektir.
  mine
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 08.01.2010 tarihinde dedi ki :
  benim kızım 1,5 yaşında ve çok sinirli sürekli kucak istiyor .sürekli ağlıyor babasıyla arası pe kiyi degil sinirlenince her şeyi fırlatıyor .daha konuşmuyor tek sakinleştirici müzik oluyor nasıl davranacagımızı bilemiyoruz ayrıca her yeri karıştırıyor başka bir eve gidincede bunu yapıyor lütfen yardım edin

  BÜŞRa:

  1. çocuğun hırçınlığı çoğu kez benimle özel olarak ilgilenin anlamına gelir. bazen de tam tersi olarak çok ilgilenilmekten hırınlaşan çocuklar olur. çocukla günün belli zamanlarında özel zaman geçirmek gerekir. (birlikte şarkılar söylemek oynamak vs),
  2. evi çocuğa göre düzenlemekve gel burayı karıştır diye önceden hazırladığınız bazı yerleri karıştırarak tatmin olmasını sağlamak iyi olabilir. (karıştırmak bu yaştaki çocuğun normal özelliği, herşeyi karıştıracağını hesap ederek zararlı şeyleri ve ulaşmasını istemediklerinizi yukarılara kaldırmak,)

  3. çocuğun beslenme ve uyku düzeninin rutin işlemesi de çocuğu rahatlatır, güven duygusu verir, stresini alır.. her gün aşağı yukarı aynı saatlerde uyanmalı, uyumalı, ve yemek yemeli.
  pınar
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 20.01.2010 tarihinde dedi ki :
  mrh büşra hanım sitenizi yeni keşfettim çokta hoşuma gitti. benimde 4 yaşında bir kızım var ben çalışıyorum.eve gittigim zaman aşırı dercede,hiç yoktan şeyler için aglıyor hırçınlaşıyor bu sorunun giderilmesi için her işimi bırakıyorum onunla ilgilenmem ragmen yinede en az 2 saat aglıyor bunun için ne yapmam gerekiyor yardımlarını bekliyor şimdiden teşekkür ediyorum

  BÜŞRA: çalışan annelerin çocuklarıla ilgili yardımcı bir yazı bulunca yayınlayacağım.
  leyla
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 28.04.2010 tarihinde dedi ki :
  2.5 yaşında sinirli agresf kırıp döken etrafına zarar veren gece uyumayan bi çocuum var n yaptıysam olmuyor duzelmıyor lutfen yardım şimdiden tşkler
  mustafa
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 28.04.2010 tarihinde dedi ki :
  Mustafa bey, sitede bu yardımcı yazılar var, onları okuyabilirsiniz.

  Verdiğim birçok cevapta söylediğim gibi, çocuklarla ilgili tüm sorunların en çabuk ve en başarılı ilacı; anne babanın her gün başka bir şeyle ilgilenmediği sadece çocuğa mahsus bir zaman ayırıp ( ona özel zaman ayırdığını çocuğa da hissettirerek) onunla oynayarak, eğlenerek, bir yere giderek, faaliyet yaparak çocukla sıcak bir iletişim ve yakınlaşma sağlamasıdır.

  Günde 15 dk dahi olsa sürekli böyle bir zaman dilimini çocuğa ayırmakla başlayabilirsiniz.

  Anababalar zaten bütün vakitlerini çocuklara ayırdıklarını düşünüyorlar haklı olarak, kast ettiğim o değil. Mecburen birlikte olunan çocuğun bakımı, beslenmesi ile ilgili zamanlar dışında ebeveynin de isteyerek çocukla zaman geçirmesidir..

  Kolay gelsin.
  Büşra Karaca
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 28.04.2010 tarihinde dedi ki :
  bence güzel bir şey ama biraz abartmışlar.
  eren
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 09.08.2010 tarihinde dedi ki :
  mrb büşra hanım benim de 2,5 yaşında bi kızım var çalışan bir anneyim şimdiye kadar kızıma annem baktı herşey çok yolundaydı ama başka bi şehre taşındık ve kızımı kreşe verdim 15 gün oldu kreşe gitmek istemiyor sürekli annannesinden bahsediyor ben almaya gittiğimde öğretmenine vuruyor bikaç gündür çok hırçım sürekli ağlıyor kendine çok zarar veriyor her türlü yolu denedim ama nafile eski kızım gitti yerine başka çocuk geldi dediğiniz gibi 2,5 yaş sendromumu yoksa kızımın başka sıkıntısımı var ayırt edemiyorum bunu nasıl anlayabilirim bana yardımcı olursanız sevinirim. Birde genital bölgesi çok dikkatini çekmeye başladı sürekli açıp açıp bakıyor inceliyor onu keşfetme dönemi için daha erken değil mi beni aydınlatın lütfen şimdiden teşekkürler...

  BÜŞRA: anneannesinden ayrılması çocuğu çok ciddi ve derinden etkilemiş sanırım. bu konuda profesyonel yardım almalısınız. genital bölgeyi keşfetmeye çalışması normal. üzerinde durmayın, seyrine bırakın.
  dileks
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 19.08.2010 tarihinde dedi ki :
  aynı sıkıntıları kendimi sabretmeye zorlayarak çekiyorum , ellerinize yüreğinize sağlık iyi ki bu siteyi bulmuşum
  nazlı
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 19.08.2010 tarihinde dedi ki :
  merhabalar... benim 2.5 yaşında bir kızım var .eşimin tayini çıktı biz babadan ayrı kalıyoruz ev değiştirdik ben izine ayrıldım bakıcı izine ayrıldı derken kızım sıkıntıya girdi. aşırı sinirli yemeden içmeden kesildi ağzında aftlar çıktı.ben bu dönemde onu biraz ihmal ettim. dönem dönem suskun sesiz sedasız oturuyor.hiç yanımdan ayrılmıyor benim onu bırakıp gideceğimi düşünüyor ayağa kalksam anne gitme bende gelicem diye ağlıyor.çok yoruldum çaresiz hissediyorum kendimi.onun için çok üzülüyorum napıcağımı bilmiyorum yardım ederseniz mutesekkir kalirim...

  BÜŞRA: bir pedagoga gidebilirsiniz.
  derya øzmen
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 06.09.2010 tarihinde dedi ki :
  bu siteyi şans eseri buldum .Benim sorum kuzenimle ilgili annesi çalışıyor kuzenime babanesi bakıyor tek torun asırı sekilde istediklerini yaptırma eğiliminde ve evde kalmak istemiyor sürekli oynamak ve gezmek istiyor ailesi eve sokamıyor ve kendi odasında yatmayıda reddetiyor acaba ne yapabiliriz şimdiden teşekkürler...
  meltem
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 08.09.2010 tarihinde dedi ki :
  3 buçuk yaşındaki oğlum tuvaletini öğrendiği halde bu aralar balkondan aşağıya işini yapıyor ne yapmalıyım.
  nurhan
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 30.09.2010 tarihinde dedi ki :
  merhaba büsra hanim... bu konuyla ilgili arastirma yaparken teadüfen sitenizi kesfettim. öncelikle sizi tebrik ediyorum yazilarinizin devamini diliyorum...

  kizimla yasadigimiz sorunlarin cevabini aldim hemen hemen. tesekkür ederim. yalniz kizim daha da ileri gidiyor ve inadi tuttugu zaman cevresinden daha cok kendisine zarar veriyor. misal inat durumunda önce sinirleniyor sonra sacini yoluyor yada ellerini kollarini isiriyor. daha da ileri gitmek istedigi zaman karsindakini tirmaliyor isirmaya calisiyor. kendini yerlere atma durumu yok henüz ama bununda gelecgini biliyorum. kizim daha 1 bucuk yasinda ve okudugum yorumlarinizda 2 bucuk yas bunalimindan bahsediyorsunuz. bu yasda bu bunalimin baslamasi normalmidir?

  kizim 1 bucuk yasinda olmasina ragmen yasitlarindan daha konuskan diyebilirim. simdiden tuvalete gitmek istiyor ve sik sik olmasada bende götürüyorum. bu da hosuma gidiyor. her annenin hosuna gittigi gibi onunla ilgilenmek keyif veriyor. ama yukaridada yazdigim gibi sinirlendiginde inadi tuttugunda bazen kendimi kaybediyorum yeter artik yoruldum diyorum kizima. ama tabiki durmuyor devam ediyor.

  yazdiklarinizi simdiden uygulamaya calisacagiz babasiyla. insallah bu dönemi zararsiz atlatiriz.cünkü bizlerde her anne baba gibi iyi bir ebeveyn olmak istiyoruz.

  bir yorumunuzda genital bölge konusunu paylasmissiniz. 2 bucuk yasinda bu kesifin normal oldugunu okumustum. peki 1 bucuk yas biraz erken degilmi?

  vereceginiz cevaplar icin simdiden tesekkür ediyorum...

  Lütfen sorularınızı soru cevap panosunda sorunuz.
  esmeray
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 07.10.2010 tarihinde dedi ki :
  2.5 yaşında bir kızm var.arkadaşları ile oyun oynamayı seviyor. yalnız youncaklarını verdikten kısa bir süre sonra onlar oynarken geri alıyor ya da başka bir odaya kaçırıyor,paylaşmak istemiyor ben\" bak vermediğin için gidiyolar\" dediğim de bu sefer gitmeyin tamam vereceğim oyuncakları diyor ama gene kısa bir süre sonra alıyor ellerinden.bazen arkadaşlarına vuruyor.acıttığını fark edince sarılıyor o da yaptığını üzlüyor. ama genel olarak oyuncaklarını vermek istemyor.
  canan
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 01.11.2010 tarihinde dedi ki :
  merhaba benimde 2.5 yaşında oğlum var .oyun oynamıyo söz dinlemiyo olmayacak şeyler yapıyo
  çoraplar çöpte koltuklar karalanıyo delirecem artık.Sakin diyorum ama bazen kopuyorum artık ev işi bütüngün oğlan .o kadar yorgunum.
  esin şahin
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 26.11.2010 tarihinde dedi ki :
  merhaba ben elif oğlum 2.5 yaşında boyu 90cm bu boy yaşına göre normalmi
  evet
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 07.12.2010 tarihinde dedi ki :
  mrh bu site endişelerimi biraz olsun azalttı teşkkr ederm benim oglum 1,6 aylık dediklerimizi biraz olsun anlıyo fakat konuşamıyo eşimde bu çocuk aptal konuşamıyo bilmem ne bunalıma girdim sıkıldım evliligimden çok yaramaz ve çok hareketli her gördügünü israrla istiyo vermeyincede kafasına vuruyo kendini yere atıp aglıyo ellerini yumruk yapım kendini sıkarak kendini titretiyo ben sabırlı bırı degilim tahammul edemiyorum bırakıp kaçmak istiyorum evden yardım ederseniz sevinirim
  şükran
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 14.12.2010 tarihinde dedi ki :
  merhaba.. benim 2,5 yaşında bir kızım var.istediğim hiçbirşeyi yaptıramıyorum gözümün içine baka baka tam tersini yapıyor.hep kendi istediğinin olmasını istiyor yaptığı şeyin yanlış olduğunu göstermeye çalışıyorum ama kabullenmiyor.mesela önceden tuvaleti gelse hemen haber verirdi anne çiş derdi şimdi onu bile yapmıyor tuvaleti geldiğinde söylemiyor.pantolununu çıkarıp çıplak gezmeyi çok seviyor çorap giymiyor dolasıyla gecleri karnı ağrıyor. ne dediysem yapmadı hep kendi dediğinin olmasını istiyor.. ne yapmalıyım? yardımcı olursanız sevinirm..

  Lütfen sorularınızı soru cevap panosunda sorunuz
  meryem
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 17.12.2010 tarihinde dedi ki :
  tesekur ederım benımde 2 5 yasında oglum var tavsıyelerınızı denıyecegım
  semra cobanoglu
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 23.12.2010 tarihinde dedi ki :
  merhaba..oglum iki buçuk yaşında sürekli anne beni kucagına al diyo ve aglıyo evde hiçbirsey yapmama izin vermiyo sürekli kucagımda olmak istiyor ve tabiiki inatçılık var ne yapmalıyım...

  Sorunuzu soru cevap panosunda sorabilir, benzer sorulara verilen cevaplara göz atabilirsiniz
  gülçin
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 27.12.2010 tarihinde dedi ki :
  33 aylık bir kızım var benim hiç bir dediğim yapmıyor sadece babasının dedikleri yapıyor ve ağlama nöbetlerinde kendisine zarar veriyor saçları yoluyor konuşuyorum ama hiç ikna olmuyor bağırıyorum yine olmuyor lütfen bana yardım edin 2,5 -3 yaş sendromunu nasıl atlatacağız şimdiden teşekkür ederim.

  Sorunuzu soru cevap panosunda sorabilir, benzer sorulara verilen cevaplara göz atabilirsiniz
  ozgen
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 02.02.2011 tarihinde dedi ki :
  mrb benimde 27 aylık bir kızım var. çok akıllı ve tutarlı hareketleri vardı. ama bu aralar çok hırçın, sinirli,inat bir çocuk oldu. yemek yemeği istemiyorsa yediremiyoruz çok geç uyuyor.bu arada çok caillou\'yu izlettik şimdide sürekli istiyor ne yapmalıyız acaba. bende şuan hamileyim hemde çalışan anneyim. Nasıl davranmalıyım lütfen yardımcı olur musunuz?

  Sitemizde sorunuza cevap olabilecek yazılara bakabilirsiniz. Sorunuzu soru cevap panosunda sorabilir, benzer sorulara verilen cevaplara göz atabilirsiniz.
  fatma
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 03.02.2011 tarihinde dedi ki :
  36 aylık oglum var hiç oyuncak tutmuyor alınan bütün oyuncaklar hep kırık çok sinirli bir çocuk ne yapcamızı şaşırıyoruz artık çocuklarla bile oynamıyor hemen kavga ediyor iyi birşey bile söylesem dersini yapıyor lütfen 36 ay çocuk için neler yapmalıyız paylaşırmısınız

  Sitemizde sorunuza cevap olabilecek yazılara bakabilirsiniz. Sorunuzu soru cevap panosunda sorabilir, benzer sorulara verilen cevaplara göz atabilirsiniz.
  nalan
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 01.03.2011 tarihinde dedi ki :
  kızım 2.5 yaşında hala konuşmuyor inat ediyor.aslında istese bi çok kelime biliyor.ama konuşmak istemiyor.ben hep ısrar ediyorum.harfleri öğretiyorum.çoğunu bildigi halde konuşmak istemiyor.toletinide yapmıyor.anne çiş diyor bezine yapıyor .fazla ısrarcı olmuyorum.evin her köşesini dağıtıyor ve toplamasını söylüyorum toplamıyor.tükürüyor ve vuruyor saçımı çekiyor.yapmamasını söylüyorum ama o ısrar ediyor.ben kızıyorum bağırıyorum çok.bağırsamda faydası yok o yine bildiğini okuyor.napmam lazım bilemiyorum.nasıl davranacağımı şaşırdım ben.
  berrin
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 09.03.2011 tarihinde dedi ki :
  size bir sorum olacak benim kızım 2.5 yaşında çalışıyorum kreşe gönderiyorum sende ğel anne diyo ben çok üzülüyorum yanında oldumu nasıl his ettire bilirim

  Dokunarak, tensel teması arttırarak hissettirebilirsiniz.
  cansu
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • bordobeyaz60 26.04.2012 tarihinde dedi ki :
  26 aylık bir oğlumuz var tam bu sendromu yasamakta eşim ev hanımı gunun diyelim 24 saati oglumuzla ilgilenmekte bebegımız defalarca ugrasmamıza ragmen su son 1 haftaya kadar anne sutunu bırakamımıstı bu bizim cocugumuza olan zafiyetindende kaynaklanmakta idi neyseki su son 1 haftadır tam karra verdik ve anne sutunuşimdilik kestık tabi cocuk cıldırmak uzere diyelim ama bu yolun donusu yok birde bebegımız ek gıda almadı bugune kadar anca anca yavas yavas almakta vucudu asıl konu bu 2,5 yas sendromu hayat su an eşim için cok kotu gecmekte evde bebekle ugrasmak cok zor her istediğini yapmak tehlikeli istediği seyleri yaptırmamak cocugum ile annesi arasında buyuk kavgalara yakarıslara sebeb olmakta artık esim tben işyerinde iken daynamayacagını soluyo benim telefonda ona ancak destek olabilmekteyim inanın psikolik tedavi gorsek yeridir işalah bu donem uzun surmez hem bebeğimiz hem anne ve ben cok buyuk sıkıntı yasamaktayız yasayacagızda galiba
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
HAKKIMDA
Büşra Karaca, 1981 Edirne doğumlu, MSÜ Mimarlık terk, 2003'te dünya evine girmiş, 2005'te ilk, 2007'de ikinci, 2013'te üçüncü çocuğunu kucağına almış bir annedir. 2008 yılından beri blog tutuyor.
busra[at]annenotlari.com
DOST SİTELER
Bu site annelik ve çocuk eğitimi hakkında genel bilgiler içerir. Siteden yararlanmak profosyonel yardım yerine geçmez. Kendiniz ya da çocuğunuzla ilgili psikolojik ya da fiziksel sağlık problemleriniz varsa, bir uzmandan profesyonel destek alınız.
web tasarım ve programlama deSen
0.076 sn.