Anasayfa | Giriş / Üye Ol
Paylaş

Bebeklerde Gece Uyanmaları Nasıl Bitecek?

24 Aralık 2008


Bu yazıyı bu konuda olumlu tecrübeler yaşamış biri olarak yazmak istiyordum ama öyle olmadı. Olumsuz tecrübeler de yaşamadım gerçi ama, yazıyı sadece bu konuya iyice kafa yormak ve bana da yardımcı olması amacıyla yazıyorum. Kızım şu an 15 aylık, inşallah faydası olur da olumlu tecrübeler de yazarım.

Geçen akşam eşime dedim ki, "her yerde aynı şey yazıyor, çocuk ağladıkça sen hemen çocuğun yanına gidivermezsen, hemen ağzına meme tıkmazsan çocuk zamanla yanına kimsenin gelmemesine zamanla da uyanmamaya alışır". Çok hoş geliyor kulağa ama ya uygulaması?

Nasıl olacak uygulaması, nasıl olacak diye düşündüm durdum. Olayın önce benim beynimde bitmesi gerekiyor sanırım. Bazı kurallar koydum bu işi çözmek için.

Kural 1: Aklınıza sokun ki, çocukların gece uyanmalarının bitmesi, sizin çok mükemmel yöntemler denemenizle olmayacak. Gece uyanmalarının bitebileceğine kanaat etmeniz ve bitirmek adına kesin bir niyetle yola çıkmanızla olacak. Çocuk ağladığında biraz beklemek, hemen meme tıkmamak kafanızın içindeki kararlılıkla, niyetle olacak bir şey. Hayır bu işi devam ettireceğim diyeceksiniz kendinize gecenin bir yarısı uykulu uykulu. Eşinizin neden susmuyor bu çocuk diye sızlanmasını, komşuların rahatsız olmasını, amacınız uğruna  bir süre takmayacaksınız.

Kural 2: Doğrusunu yaptığınıza kanaatiniz tam olacak, çocuğa eziyet etmediğinizi bileceksiniz..

Çocuğunu ağlatmayı elbette kimse istemez ama bazılarımız çocuk iki mırıldansa ağladığını düşünüyoruz, aman ağlamasın diye acil susturma alarmı veriyoruz. Çocuğunuzu ağlatmayın ama önce "çocuğu ağlatmak" ne demek bu kavramı netleştirin.

Mırıldanma, sızlanma ve ağlama farklı şeyler. Özellikle bu dönemde (9-18 ay), mırıldanmalara, sızlanmalara ağlama demiyoruz. (Aslında hiçbir zaman dememek gerekiyor.) Eşimize lütfen çocuk ciddi olarak ağlamadıkça rahatsızlığını bildirme, bu dönemde senin de desteğine ihtiyacım var diyelim.

Çocuğun sızlanma ve mırıldanmaları anında sakinleştirme yöntemleri deniyoruz. Ancak ciddi gücenmiş ve incinmiş olarak yüksek sesle ağlamaya başlarsa, eski uyutma yöntemimize ya da ağzına meme verme yoluna başvuruyoruz.

Kural 3:
Zorlandığınız anlarda alacağınız sonuçları düşünmek ve vazgeçmemek. Çocuğunuzun gece uyanmalarının bitmesinin, akşam ilk yatışta kendi kendine uyumasını da destekleyeceğini düşünün. Hem kendi uyuma, hem gece uyanmama. Hem eşinizin hem de sizin mışıl mışıl uyuyacağınız geceleri düşünün. Yani bu dönemde çektiğiniz sıkıntıların uzun vadede çok güzel sonuçlar getireceğini düşünerek, amacınıza dair motivasyonunuzu yüksek tutmaya çalışın. Bebeğiniz de stres olmadan kütük gibi uyuyacak :) bir sonuç da bu..

Evet olayın kafada halledilmesine dair kurallar bitti, şimdi uygulama esnasında yapılacaklar geliyor pratik anne den:

9. aydan sonra yani katı gıda düzeni yerleştikten sonra geceleri uyanmak ve süt içmek veya meme emmek ihtiyaçtan çok alışanlıktan kaynaklanır diyebiliriz. Uyku serisinde önerdiğim gece depolaması ile bence 4. ayda bile 7-8 gibi yatıp ikişer saat ara ile 11-11.30 a kadar iki defa daha uyanmadan süt içen bebek bir derdi olmadığı sürece rahatlıkla sabah 6-7 ye kadar uyuyabilir. En kötü ihtimalle gece 1 kere süt emmeye kalkması normaldir.

Fakat 9 aylık ve daha büyük bebeklerin 2 saatte bir (Yazılarımda uykuların bioritm gibi inişli çıkışlı (bir derin, bir hafif) olduğunu yazmıştım.) meme emmek için kalkması çok büyük bir olasılıkla alışkanlıktır. Tabi benim bu dediğim arka arkaya her gece olan bir durumlar için. Hiç uyanmıyorken 3-4 gün gece uyanması oluyorsa, bunlar diş çıkarma, büyüme dönemine girme ve fiziksel olarak dönmeyi, tutunarak ayağa kalkmayı veya yürümeyi öğrendiği dönemlerde olabilir.

Öncelikle aşağıdaki tavsiyelerimi uygulamadan önce bu uyanmaların alışkanlık olduğuna kanaat getirin. Süte ihtiyacı olduğu için değil, uykusunun hafifleştiği saatlerde rahatça geri uyuyabilmek için kendini rahatlatmak için emzik niyetine emiyor diye düşünüyorsanız okumaya devam.

1. Süt istiyorsa yerine su verin. Meme kesinlikle vermeyin. İlk başta kızar. Hadi kızım/oğlum uyu canım, ben burdayım deyip yine şarkı türkü söyleyin. Çok uzatmadan odadan çıkın. Ağlamaya devam ederse 5 dk bekleyin, tekrar gelin. Yine ben burdayım, hadi uyu oğlum vs, çıkın. Ağlarsa bu sefer 10 dk. Böyle böyle inşallah o uyanmalar kaybolacak.

2. Eğer duyabiliyorsanız, tam kalkmadan (açılmadan) ıkıldanmaya başladığında yanına gidip pışpış, pıtpıt, çok hafif ninni ile geri uyutmaya çalışın.

3. Uyanmışsa yanına gidin. "Bak hala gece karanlık kızım. Uyuyalım, yarın kalkıp oynayacağız" vs deyin. Pışpış, pıtpıt, sırtını sıvazlayın. Ben burdayım, sen uyu deyin çıkın. Sonra yine 5-10-15 araları uzatarak, her seferinde ben buradayım kızım hadi uyu diye hem kendisini ikna etmeye çalışın, bir yandan da güven verin.

4. Ağlama çok uzun sürüyorsa, ben buradayım deyip o uyuyana kadar odada kalıp, uyuduktan sonra da çıkabilirsiniz. Biz bazı dönemler böyle yapmıştık.

Bunları yaparken ilk başta çok şiddetli ağlıyorsa kucağınıza alıp sakinleştirip yatağa koyun. Sonra yataktan almamaya çalışın. Ama ona dokunun, poposuna pışpış, sırtına pıtpıt sıvazlama yapın. Eğer vızıldanıp mızıldanma halinde ise sadece başını okşayın, sırtını pıtpıtlayın vs. Ağlamasını tartın; ciyak ciyak ağlar vaziyette tek başına bırakmanızı tavsiye etmem. 5 dk içinde ağlamalar azalmıyorsa veya şiddetlenerek artıyorsa başka bir yöntem deneyin. Vızıldanıp zırıldayan ağlamalar var ise ellemeden yanında konuşmaya, ninni veya pışpış söylemeye devam edin.

Böyle böyle artık gece uyanınca istediği cevabı alamayınca uyanmaktan vazgeçerler. Ama bu süreçte ağlamayı minimale indirmiş olursunuz ve o da ne oluyor bu insanlar nereye kaçtı diye düşünmez.


Evet pratik anne'nin tavsiyeleri burada bitti. Bizim odamız farklı değil henüz odamızı ayırmadık ama çok fazla etkisi olmaz inşallah.

Uygulama aşamasıyla ilgili bir ek tavsiye:

Yatmadan önce bebeğinizi mutlaka iyice doyurun ki açlık yüzünden mi böyle ağlıyor ihtimali aklınıza gelmesin. Yukarıda gece depolaması olarak da geçmiş. Muhallebi, süt, devam maması, meyve püresi, kavanoz maması vs. Gece uyanmalarda besleme yapmayacağız sadece su vereceğimiz için ayrıca önemli..

Herkese neler dilediğim belli sanırım,
Herkese derin uykulu geceler..
Ama öncee birazcık gayret isteyen geceler..

Bu yazının yazılmasında www.babycentre.com ve www.pratikanne.com sitelerinden yararlanılmıştır.

Bunlar da ilginizi çekebilir :
Yazıya Yorum Yap Giriş / Kaydol
 • busra 28.12.2008 tarihinde dedi ki :
  16 aylik oglum var.O da hep kucakta ya da emerek uyumak istiyordu,Ben de öyle yapiyordum.Bir süre sonra bütün gününü kucagimda ya uyumaya calisarak ya uyuyarak gecirmeye basladi.Yataginda nerdeyse hic uyumaz oldu cünkü uyundiginda yaninda beni istiyordu.Bir süre sonra gece de yanimiza tasindi ve bütün gece emiyordu.Bu da beni yorgun ve stresli yapti,evde2 cocuk daha, isler dag gibi birikti.Sonunda ben yeter dedim,bu böyle olmaz.Onu yatagina biraktim ama daha yatirmadan basladim anlatmaya burasi senin yatagin,uyku zamani,uyumalisinvs.Yatmadi tabii basladi ciyaklamaya hem de avazi ciktigi kadar.Önce sik sik girdim odaya sonra daha uzun bekledim.Bazen 1 saat agladi bazen aglarken oturdugu yerde uyuyakaldi,ama 1 hafta sürdü.Simdi yatagina yatiyor ve uyuyor.Gece de sadece 1 kere emmek icin kalkiyor,bazen de susuyor.kucagima alsamda sonra mutlaka yatagina birakiyorum,yataginda uyuyor.Dün 45 dakika yatakta döndü,ama yinede yataginda uyudu.Onlarin da hemen uykuya dalmasini beklememek gerek ve dalis süresini mutlaka yatakta gecirmeleri gerek.Düsünebilirsiniz 1 saat aglamak cocuga zarar vermez mi?doktoru vermez dedi.Ayrica 3 günde de tersine alisabilir bu yüzden hasta,dis cikariyor gibi sebeblerle de olsa alin sakinlestirin ama yatagina geri birakin.Ben 1 yasinda basladim ama keske erken baslasaydim.Emerek uyudugu icin ek gida az almis ve hem kilosu düsük,hem de demir seviyesi düsük cikti.Simdi demir ilaci kullaniyorum.Ben hikayemi anlatmak istedim,size kolay gelsin.Unutmayin aglamasi alistigi seyi istedigi icin ama kendi yataginda deliksiz uyumasi onun sagligi icin.hangisi önemli siz karar verin.
  sema altunel
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 28.01.2009 tarihinde dedi ki :
  benim bebeğim şu an 9,5 aylık. gecede 2, 3 sefer uyanıyor, ve meme istiyor. yatağı hemen yatağımın yanında olduğundan daha mızıldanırken uyanıp meme verip uyutabiliyorum. hatta babası uyandığımızı bile duymuyor. bu aydan sonra artık uyanmadan uyuyabilmesi gerektiğiyle ilgili yazıları ben de okudum ve denedim. ancak benim uykum da hafif ve ben o ağlayıp iyice uyanınca ya da sık sık pışpışlayınca yeniden uyumakta zorlanıyorum. 3 gün denedim, ama sonunda kendim pes ettim. çalışan anne olarak işte zorlanıyorum. belki yanlış ama meme vermek ve kendi uykumu da fazla açmamak daha kolay geliyor. amaç zaten benim uykumu bölmemesi değil mi? acaba yanlış mı düşünüyorum. bir de sanırım gece emmesini sütümün fazla azalmaması için istiyorum. çünkü işe başladıktan sonra ister istemez azaldı ve ben en azından bu seviyede tutabilmek için çok uğraşıyorum. acaba ileride bana sorun olur mu?

  BÜŞRA'DAN CEVAP: Çocukların memede uyumaya alışmalarının ne büyük bir sorun olduğu, memeden kesildiklerinde anlaşılıyor. Çocuk kendi kendine uyuma becerisi gelişmediği için meme olmadan uyuması gerekince aylar süren bir uyku bunalımıgeçiriyor ve anneye de zor günler yaşatıyor. Bu konudan, çocuklarla anılar ketegorisindeki "Uyku sorunu ağzımızı yaktı, yoğurdu üflüyoruz" yazısında bahsetmiştim. Tanıdığım bir çok anne de aynı sorunu yaşadı.

  Sütünüzün azalmaması için yaptığınız mantıklı görünüyor tabi..

  Çocuklara kendi kendilerine uyuma becerisi kazandırmak git gide zorlaşır. 9 aylık bebeği alıştırmak daha kolayken 1 yaş bebeği daha zordur, 1,5 yaş daha zordur, 2 daha zordur.

  Gerçi babamızın uyku probleminden dolayı biz de gelişme kat edemedik, hala memede uyuyoruz ama aklınızda not oolarak bulunsun giderek daha zorlaştığı..
  rahşan yıldırım
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 30.01.2009 tarihinde dedi ki :
  aslında bende birsıkıntımı dile getirmek istiyorum ama nereye yazacamı bilmiyorum yardımcı olurmusunuz

  BÜŞRA'DAN CEVAP: : özel değilse herhangi bir yazının alrına yorum olarak yazabilirsiniz. ya da busra@annenotlari.com adresine gonderebilirsiniz.
  sevgi
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 10.03.2009 tarihinde dedi ki :
  büşra hanım sayenizde gece uyanmalrından kurtulduk.çok sağolun.benim oğlum 22 aylık.2 yaşından sonra sütten kesmeyi düşünüyorum.peki bu nasıl olcak?çocuğa yaklaşımım nasıl olmalı?yardımcı olursanız sevinirim.

  BÜŞRA'DAN CEVAP: memeden kesme konusu şu an gündemimde değil. oğlumda kesmemiz de çok ani olmuştu. 18 aylık olan kızımı memeden kesme kararı aldığımda bu konuya eğilebilirm.
  emine
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 24.04.2009 tarihinde dedi ki :
  merhaba.sitenizi tesaduf sonucu buldum ve uyku ile ilgili tüm yazılarınızı bir solukta okudum.genelde heryerde aynı şeyler yazıyor cocuklara iyi bir uyku alışkanlığı kazandırmak için ama yine de sizin de aynı tecrübelerden geçip bunu kaleme almanız bana daha güvenilir geldi.cunku ben yazılanların gerçek hayatta uygulanabilrliğini gerçekten sorgular oldum.benim ikizlerim şu an 14 aylık.doğduklarından beri 2,3 saatten fazla uyuduklarını görmedim.uykuya dalmalarında her zman bir problem oldu.ancak bir yaşından sonra ben o şikayet ettiğim eski günlerimi bile mumla arar oldum.zannedersem sizin yaşadığınız memeye bağımlı olma durumunu biz biberonla yaşıyoruz.bu aralar kesin kararlıydım şu bibreonu vermeyeyim gece bir şekilde suyla ve sallayarak felan inat edip vazgeçirebilirim sandım.ama kızımda asla bunu başaramadım.kızım korkunç ağlıyor eğer müdahale etmezsem.gerçi kucağıma bile alsa feryat figan bu sefer sakinleştirip uyutabilmek daha büyük sorun yine vazgeçiremedim.bir de bir yaşından sonra bırakın 2 saati tam uyutuyorum 10 dakıkada bir yarım saatte bir sürekli uyanıp ağlıyor.ben nasıl bu biberondan vazgeçireceğim bu cocukları .oğlum ise bir şekilde sadece saat 23,24 gibi pirinç unlu muhallebi yiyip tüm gece dalamayıp ayakta sabaha kadar uyutmay şekilinde.tek fark o kadar cok ağlamıyor ve suyla idare edilebiliyor.3 gundur bu şekilde.acaba uyanmaları bitermi bir süre sonra yoksa bu seferde sallanmak için mi uyanıcak.boşuna mı yapıyoruz.sallamayı kestiğimiz an uyanıp ağlamaya başlıyor.
  benim bunları 5 dakikada bir sakinleştirip odadan çıkma gibi bir sansım olmuyor nerde kaldı 10 dakıka sonra gireyim.gecen gece 1 saat sakinleştirmekle uğrastık.neler yapmadık neler.carsafta sallamai ayakta vs bilimum ne varsa artık.bir yerlerde hata yaptım ama nerde ve nasıl kurtulacağım hiç bilmiyorum.ne yapacam ben .var mı tavsiyeniz.siteniz için teşekkürler,ellerinize sağlık büşra hanım.

  BÜŞRA: Reyhan hanım, yazdıklarınızı okuyunca şok oldum. Allah kolaylık versin gerçekten.

  ne yaparsanız düzelir bilmiyorum ayrıca ikiz bakmak çok ayrı bir meziyet ben uzağım ama bir kaç şeye dikkat etmenizi önereceğim:

  1. çocukların gece uykularını güzel uyumları için günlük beslenmelerinden tatmin olmaları önemli. tatmin olmak, hem tat olarak lezzet almak hem de doymak anlamında anlaşılabilir.12-18 ay çocukları hep değişik bir şeyler arıyorlar. ve bir çoğu hazır mamadan bıkmış oluyor. katı gıdalarla araları nasıl bilmiyorum pilav, haşlanmış patates gibi şeyleri seviyorlar. tokluk hissetmeleri ve değişik tatlar almaları mutlu ve huzurlu olmaları için önemli. mutlu ve huzurlu olmaları da gece uykuları için önemli. tabi iki çocukla yemek işi sizin için zor oluyordur ama mümkün olduğunca değişik şeyler yedirmeye çalışmanız iyi olur. ve daha çok akşam yemeğinde doymuş ve mutlu olmaları önemli. yatmadan önceki besleme ek öğün mahiyetinde olmalı.

  2. gece su içiyorlar mı? çocuklar mama ya da süt içseler bile susuzlukları olabiliyor. biberonu sütle özdeşleştirdiyseler, bu yüzden suyu biberonla içmek istemeyebilirler. suyu yatmadan önce bardakla da verebilirsiniz. bazı çocuklar gece içleri yandığı için çok ağlıyorlar.

  3. yatma saatine de dikkat etmek ve erkene çekmek gerekiyor. uyku saatleri geçince çok hırçın ve uyutulamaz bir hale gelmek bebekler için çok yaygın bir durum. uyku öncesi düzen ile ilgili sitemizdeki yazıyı okumuşsunuzdur, her akşam aynı olan bir uyku öncesi düzen ve yatma saati yerleştirmeye çalışırsanız büyük ölçüde değişen ve iyiye giden bir şeyler olabilir.

  4. biraz da neler hissettiklerinden bahs edelim. anne olarak mutlaka çocuklarımıza çok şefkat duyuyoruz ama bazı çocuklar özellikle yumuşak ses tonu, kendilerini rahatlatan ve melodisinde şefkatimizi hissettikleri ninnilere çok ihtiyaç duyuyorlar. ve bu şekilde güven içinde olduklarını hissediyorlar. hem gün içerisinde hem de uyutmadan önce ekstra bir dikkatle rahatlatıcı cümleler ve ses tonu kullanmayı deneyebilirsiniz.

  5.çocuğu "hadiii uyusana artııık yetti canıma" şeklinde bir ruh hali ve "hadi canım benim uyu tatlım" gibi iki ayrı ruh halinde salladığım zaman çocukta fark gördüğümü çok hatırlarım. gerçi sizin sinirleriniz yıpranmış olabilir haklısınız ama gene de denemeye çalışın. kafasını tepeden tutup alna doğru sürekli okşamak ve kısık sesle şarkı söylemek iyi olabilir. öpücükler, gülücükler, okşamalar, şarkılar çocuklar için çok önemli. bazı günler bakıyorum koşturmaktan iki çocuğumun da gözünün içine gülerek bakıp doğru dürüst bir kucaklaşma sevgi göstergesi bir şey yapmamışım. çocuklar hissediyor bu eksikliği mutlaka. ruh hallerinden anlaşılıyor.

  6. huzursuz olmaları ve çok çabuk uyanmalarının arkasında başka ne gibi sebepler olabileceğini sizin de gözlemlemeniz ve bulmanız gerekiyor. uyandığı zaman neden uyanmış olabileceği ile etrafı gözleyerek tahminler yapın ve nedenleri yok etmeye çalışın. bu anne kafasını çok geliştiriyor :)

  7. elimdeki ikizlerle ilgili bir kitapta ikisini aynı saatte yemek yedirin, aynı zamanlarda aynı şeyleri yapın yazıyor. hatta birine yemek yedirirken diğeri uyuyorsa uyuyanı uyandırın ve ona da yemek yedirin diyor. aynı anda aynı şeyleri yapmaları hem sizi rahatlatır, hem de ikizlerin güven duygusunun gelişmesini sağlayabilir. hatta kendi belirlediğiniz bir aya kadar beraber yatırın yazıyor kitapta. aynı odada yatmaları gerekiyor mutlaka.

  8. çocukların mutlu olmaları için yemek gibi oyun konusu da önemli. haliniz var mıdır oynamaya tabi onu da düşünmek gerek, ama siz oynayamasanız bile mutlaka birileri enerjilerini atmaları için onlarla oynamalı. özellikle de yatmadan önce.

  kolay gelsin, umarım değişen bir şeyler olur. ikiz bebeklerle ilgili kitaplar da var, onlardan da yardım alabilirsiniz.
  reyhan
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 27.04.2009 tarihinde dedi ki :
  büşra hanım hemen cevap yazmanız ve ayrıntılı bir şekilde cozüm ürettiğiniz için cok teşekkür ederim.ama sanırım ben bunların hepsini fazlasıyla yapıyorum.beslenmeyle ilgi allahtan hiç bir problemimiz yok evde ne pişerse güzelce yiyebiliyorlar ve değişk ürünlerden faydalanmaları için elimden geldiğince beslenmelerini çeşitlendiriyorum.yine de acıkabilirler diye23:24:00 gibi pirinç unlu muhallebi yapıyorum.henüz bardakta su içemiyorlar ama gün boyu biberonla bol miktarda su içiyorlar.özellikle yağmuru öğleden sonraki uykusuna bağlı olarak yatma saati gecikebiliyor.hiç uykusu olmuyor.uyutmak istediğimde 2 saat uğraşabiliyorum.22 de başlıyosam uyutmaya 23:30 24:00 leri bulabiliyo.eğer huysuzsa ağlayaağlaya oluyo tabi bu süreç.uyutma aşamasında mutlaka en yumuşak ses tonu ve bildiğim tüm ninni ve şarkıları okuya okuya sakinleştirerek oluyo mutlaka.hiç bir zaman bıkkınlığımı yorgunluğumu gece uykusuz kalsamda hissettirmiyorum cocuklara.her zman yumuşak ses tonu ve okşamalrla yapmaya calısıyorum.ve her zman ikisini aynı zmanda yediriyorum.ama yağmurun uykuya dalması problemli olduğu için oğlum hep önceden uyuyuveriyor.soyle bir az uyanmaya başlasalar ilk yapacağım seydir aynı odada yatırmak ama malesef ikiside sık uyanıyor ve farklı odalardan bile birbirlerini uyandırıyorlar.şu an imkansız bunu başarabilmem.
  yardımlarınız ve ilginiz için size cok cok teşekkrü ederim.sanırım yakın zmanda bir pedegoga gideceğim.doktorum önerdi.ben bu kadar küçük cocuklara nası bir etkisi olabilecek hiç bilmiyorum ama bir de onu deneyelim.eğer fayda görürsem sitenizde de paylaşmayı istiyorum.belki bizimle aynı dertten muzdarip birileri varsa bir faydamız olsun.tekrardan cok teşekkürler yardımlarınız için.reyhan
  reyhan
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 05.05.2009 tarihinde dedi ki :
  genel yazılarınızı takip etmeye başladım ama bu tavsiyelerinizi birde ortalama yaşlarla belirseniz daha iyi nezaman en azından başlamak lazım bilmek isterdim
  natali
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 25.05.2009 tarihinde dedi ki :
  bende çalıştığım için anne sütünü çok alsın ve sütüm azalmasın diye muhallebi vermeden yatırıyordum ve sık sık emzirmekte zoruma gitmiyordu. ama iş çığrından çıktı artık. yatmadan önce muhallebide versem çok sık uyanıyor.alıştı tabi.
  mim
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 13.07.2009 tarihinde dedi ki :
  mrh arkadaşlar sizlere danışmak istedigim bir konu var kızım 4 yaşında son bir kaç aydırki banyo yapmak istemiyor özellikle saçlarını yıkamamı ve başına su dökmemi hiç istemiyor çok aglıyor ve titriyor ne yapmalıyım bilmiyorum.banyo yaparken hikayede anlattım oyunda oynattım ama olmuyor ne yapmalıyım bilmiyorum tavsiyenizi bekliyorum
  şimal
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 04.09.2009 tarihinde dedi ki :
  merhabalar busra hanim siteniz cok guzel.ellerinize ve yureginize saglik.benim sorum soyle olacakti:1.5 ysinda oglum sallamaya oyle alisti ki..Gece kalktiginda su,olmadi sut veriyorum.Ama yine aglamaya devam ediyorsa karyolasinda sallayarak yeniden yatirmaya calisiyorum.bu benim icin oldukcs faydali..ama baska yere gittigimizde sallanan bisey olmadigi icin cok zorluk cekiyorum..yani gece uykuya dalisi yine sallayarak oluyor..ne yapmaliyim?sallama olayini nasil bitirebilirim?selam ve sevgiler.fatma aydin

  BÜŞRA: çocukların bu tür alışkanlıklarını değiştirmek, yaptığımız şeyi kararlı olarak bırakıp başka bir yöntemi kararlı olarak uygulayama başladığımızda değişebiliyor. sallamayı bırakıp her yerde uyuglayabileceğiniz bir yönteme çocuğunuzu alıştırmaya çalışabilirsiniz. süreç biraz zorlu olsa da çocuğa karşı anlayışlı ve yöntemimize kararlı olmak gerekiyor. kolay gelsin.
  fatma aydin
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 22.10.2009 tarihinde dedi ki :
  mrb benim 19 aylık bir kızım var.Geceleri çok su içiyor.Biberonla uyuyor.Ve saatlerce ağzından çıkarmıyor.İçindeki su bittikçe istiyor.Su bitti diyorum olmuyor.İçinde böcek var diyorum bas bas bağırıyo doldur diye.Tabi çişi ta sırtına kadar taşıyor.Bazen farketmiyorum ölece sabahlıyor.Napçam bilmiyorum.
  turkan
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 08.12.2009 tarihinde dedi ki :
  MErhabalar,

  benım 12aylık bır oglum var. yaklasık bır ay once anne sutununden kestım oglumu. Sutten keserken gunduzlerı pek sıkıntı yasanadım gecelerı de en fazla 3 gece agladı sızladı bende ayagımda sallayarak tekraruyumasını salladım ve gece bıberonla su verdım. bır ıkı gece uykusu gayet ıyıydı bır defa falan kalkıyordu. FAkat su aralar cok sık kalkıyor kalkdıgında da bıberonla su vermıyım dıyorum ama cok aglıyor tekrar vermek zorunda kalıyorum. Ayrıca oglum gece uyandıgında gece ayagımda sallayarak uyuttugum ıcın cogu gece ayagımda onu sallayarak uyuya kalıyorum.
  AYrıca gece yatmadan once bır bıberon sut ve ıcıne bır kac tane bebe bıskuvısı koyuyorum. Ac kalıyor olabılır mı gercı muhallebı verıp yatırdıgım zamanlarda oldu ama yıne kalktı tabıkı :( Ama bugunden ıtıbaren aksam yatmadan sut yerıne muhallebı verım dıyorum. Oglumun gece kalkıp agzında bıberon ve ayagımda sallayarak uyumasını nasıl engelleyebılırım bana bu konuda yarımcı olur musunuz ? Sımdıden tesekkurler

  BÜŞRA: Sallamak yerine bir yatağa koyup yanına yatarak uyutsanız daha iyi olur. Uyuyunca yanından kalkarsınız, zaman içinde kalkıp gittiğinizi de kabullenir ve kendisi uyumaya alışmış olur.

  Yatmadan önce ister muhallebi ister süt verin ama gece susadığında mutlaka su vermeli, bardakla da verebilirsiniz.

  Sürakli hadi yatalım, şimdi uyuyalım deyin, gece uyanınca da, hadi biraz iç sonra yine uyuyalım gibi şeyler söyleyin. Uynınca hadi bir başka odaya gidelim sonra uykumuza devam ederiz vb diyebilrisiniz.
  Gonul
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 27.05.2010 tarihinde dedi ki :
  mrhb benim 14 yaşında bir kızım var ergenliğe 2 sene önce girdi çok çekingen benimle hiçbir konuyu paylaşmıyor ben de ona hiçbirşey anlatmadım şu ana kadar.tabi büyük bir sorunumuz daha var banyosunu hala ben yaptırıyorum.bu gerçekten ciddi olmalı bu yaşa gelmiş bir kız için..ağda vs gibi konulardan habersiz.haberi varsa da istemiyor.içine kapanıyor.bu konuda neler yapmalıyım lütfen bana yardımcı olun acil olarak

  BÜŞRA: sorunlarınız ciddi. lütfen bir uzmana gidip yardım alınız. çocuğunuzu götürmeyi kast etmiyorum, kendiniz gidiniz.
  büşra
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 28.05.2010 tarihinde dedi ki :
  pardon anlayamadım neden benim gitmem gerektiğini açıklarsanız sevinirim.

  BÜŞRA: çocuğu bu tür durumlarda dra götürmek zordur, ve sizin çocuğa yaklaşım konusunda rehberlik almanız gerekiyor gibi görünüyor.
  büşra
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 28.05.2010 tarihinde dedi ki :
  öncelikle teşekkür ederim cevap verdiğiniz için fakat sizin söyleyeceğiniz bir öneri yok mudur acaba?

  BÜŞRA: böyle bir tecrübe yaşamadım, çocuklarım küçük, bilgi sahibi olmadığım bir konuda ne söyleyebilirim ki. uzman bir kişi de değilim, birçok yerde yazdığım gibi. sorununuz çocuğunuzun kişiliğiyle ilgili önemli problemlere yol açabilir, profesyonel yardım almak gerekli gibi görünüyor.
  büşra
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 14.07.2010 tarihinde dedi ki :
  annelere müjde. bebek iki yaşına gelince uyku derdi kalmıyor. Kendi kızımda da yaşadım, görümceminkinde de, etraftan duyduklarımdan da aynı geribildirimi aldım. yatağa koyarken uyanacak mı diye korktuğumuz bebeğimizin, uyurken üstünü bile rahatlıkla değiştirebiliyoruz şimdi :)
  Rahşan yıldırım
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 14.07.2010 tarihinde dedi ki :
  8 aylık bir oğlum var 3 haftadır her gece uykusunda yarım saatte bir yada 1,5 saatte bir ağlıyor yanına koşuyorum uyuyor ama devamlı ağlıyor canı yanıyor gibi.uyutmak için meme veriyorum yoksa dalmıyor. ne yapacağım ben ? neden uykusunda ağlıyor devamlı nedeni ne olabilir yaşayan var mı aranızda?? hiç uykum kalmadı?

  BÜŞRA: yukarıdaki yazıyı okuduysanız size yardımcı olur.
  seden
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 26.08.2010 tarihinde dedi ki :
  Yukarıdaki yazınızı okudum. Ben bu yöntemi denedim. Nedense bebnim kızımda pek etkili olmadı. Şu anda kızım 22 aylık beşiğimiz yatak odamızda kızımız yanlız uyuyamıyor. Beşiğine yatırıyorum. 3- 4 saat sonra ağlamaya başlıyor ve beni istiyor yatağımıza yatırıyorum. Sabah doğal olarak birlikte kalkıyoruz. Buna çözüm bulamadım. Bana yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

  BÜŞRA: gece sizin yanınızda uyuduktan sonra yatağa yatırsanız kendi yatağında uyansa, bunu denediniz mi?
  serpil kurmuş
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 14.09.2010 tarihinde dedi ki :
  öncelikle merhaba.1hafta sonra 3 aylık olacak şirin bi oğluşum var.Allah a şükür sakin ve uyumayı seven bir çocuk.yaklaşık 1 hafta öncesine kadar çok düzenli bi uyku zamanı vardı.ben çocuk gelişimi öğretmeni olduğum için bu konularda biraz daha bilgili ve tutarlıyım.uyku düzenini oturtmuştumki tatile gittik,hava değişti ,soğudu,ısındı derkeeen akşam 9da yatıp gece4de sonrada sabah saat 8 civarlarında kalkan oğluşum artık akşam saat 9 da kendi kendine uyumasına rağmen gece 2şer saat arayla 3-4 defa uyanıyo.bu durumda beni çok üzüyo.aslında ağlayarak uyanmıyo mıkır mıkır ediyo ellerini yalıyo,üstünü açıyo bende alıp emziriyorum.benim eski düzenime dönmek için neler yapmam lazım?bi sorum daha olacak ELLERİ,PARMAKLARINI SÜREKLİ ŞAP ŞAP EMİYO,BEN DE NE KADAR UYGUN GÖRMESEMDE YALANCI MEME VERİYORUM SİZCE ? şimdiden teşekkür ederim.sevgiler...

  BÜŞRA: yalancı meme kullanmayan çocuklarda parmak emme çok sık görülüyor verebilirsnz bence de. diğer sorunu ise bilemiyorum.
  mineee
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 14.10.2010 tarihinde dedi ki :
  merhabalar 1.5 yasında bır oglum var herseye aglıyor herseyı ıstıyor vereyıncede oturup aglıyo ne yapmalıyım ve nasıl davranmalıyım.
  arzu oguz
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 29.12.2010 tarihinde dedi ki :
  merhabalar..benim 22 aylik oglum var dogdugundan beri gece uykularimiz delik desik neler neler denemedik sizin yukaridaki tavsiyelerinizide uygulamistik fakat hepsi sonucsuz kaldi.Ben oglumu tam 1,5 yasinda ablasinin odasinda yatirmaya basladim fakat her aksam en az yarim saat yanin da yatarak uyutabiliyorum eger yatmazsam anain aglayarak kalkiyor eger ciddi sekilde tavir yaparsamda iki öksürüp arkasindan KUSUYOR cok sikintili bir durumdayim inanin cok zor ancak ceken anneler anlar beni ! Birde aksam uyuttuktan yaklasik 3 saat sonra kalkip bizim yatagimiza geliyor ve sabaha kadar bizimle yatiyor uyuduktan saonra odasina götüremiyoruz cünkü aninda uyaniyor lütfen yardimmmm tesekkürler.

  Soru cevap panosunda daha önceki sorunuzun altına yeni bir cevap verdim.

  http://www.annenotlari.com/yardimlasma/32-uyku-sorunlari/165-merhabalar-benim-21-aylik-oglum-var-dogdu-dogali-

  Kolay gelsin.

  aysenur
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 19.01.2011 tarihinde dedi ki :
  Ben Azerbaycandan yaziyorum.Benim21 aylik kizim var 2aydir ki,anne sutu vermiyorum,geceler cok sik sik uyanmuyor ama ister oylen uykusu istersede gece uykusuna cok zor uyuyor. Bunun icin bir sey onere bilirsiniz?

  Sorunuzu soru cevap panosunda sorabilir, benzer sorulara verilen cevaplara göz atabilirsiniz.
  vahidova gunay
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 21.03.2011 tarihinde dedi ki :
  merhaba,ben ikiz annesiyim ve doğduklarından beri hiç uyku problemi yaşamadım.kızım 6.ayından bu yana tek başına ayrı bir odada yatıyor du ve yanında hiç kimseyi istemiyordu.yalnız meme ve battaniye koklama bağışıklığımız var.o battaniye ve memesi olduğu zaman hiç kimseye ihtiyaç duymaz.şu anda 22 aylık olduk oğlum da aynı şekilde uyku problemimiz yok gündüz 1 kere uyuyup gecede saat 10,00 gibi yatırıp sabah saat 8 buçuk ta kalkıyolar.son 1 aydır kızımı yatırdıktan 1 saat sonra çığlık çığlığa ağlayarak uyanıyo ve e*ğer içeri girmezsek kusmaya başlıyo ve mecburen girip üstünü başını değpiştirip yanımıza alarak uyutmaya çalışıyoruz ve bu her gece böyle devam ediyo yanımızda yattığı zaman direk uykuya dalıyo.ister istemez oğlumda uyanıyo ve biz ne yapacağımızı şaşırıyoruz.artık dayanılmaz hale geldi ve alışkanlık yaptı kusması olmasa odaya bile girmiycem ama bu problem beni çok tedirgin ediyo ne yapmam gerektiğğini bilmiyorum.yanımızda yatmayı alışkanlık haline getirecek diye korkuyorum.çünkü odasında kalmak beşi\"ğinde durmak istemiyo tırmanıyo...

  Sitemizde sorunuza cevap olabilecek yazılara bakabilirsiniz. Sorunuzu soru cevap panosunda sorabilir, benzer sorulara verilen cevaplara göz atabilirsiniz.
  berna
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
   mina 15.12.2013 tarihinde dedi ki :
   Merhaba benimde 9aylik bir kizim var oda geceleri 5bazi gecelerde 7kez kalkmalari oluyor tabiki bende hemen meme veriyorum.ayrica gunduz1kez uyuyor oda 15dakika.surekli ayakta oldugum icin kilo kaybida oluyor yorgunum.birkaz kez sizin soylediklerinizi denedim su verdim gece sakinlestirdim uyuttum sadece uyunmamasi 2gun surdu simdi asla bunlari kabul etmiyor.baska oneriniz varmi acaba
HAKKIMDA
Büşra Karaca, 1981 Edirne doğumlu, MSÜ Mimarlık terk, 2003'te dünya evine girmiş, 2005'te ilk, 2007'de ikinci, 2013'te üçüncü çocuğunu kucağına almış bir annedir. 2008 yılından beri blog tutuyor.
busra[at]annenotlari.com
DOST SİTELER
Bu site annelik ve çocuk eğitimi hakkında genel bilgiler içerir. Siteden yararlanmak profosyonel yardım yerine geçmez. Kendiniz ya da çocuğunuzla ilgili psikolojik ya da fiziksel sağlık problemleriniz varsa, bir uzmandan profesyonel destek alınız.
web tasarım ve programlama deSen
0.064 sn.