Anasayfa | Giriş / Üye Ol
Paylaş

2,5 Yaş Çocuğunda Ağlama Davranışı

04 Mart 2009


Sitemizde daha önce anket bölümü varı hatırlarsanız. Oradaki anket yorumlarından biri ve sorusu aşağıda. Soru şöyleydi:

2,5- 3 yaş civarındaki çocuğunuz sözünüzü dinlemiyor. Kendi isteklerini yaptırmak için ağlıyor, diretiyor. Ne yaparsınız?

Bebek doğumuyla birlikte duygularını göstermeye başlar. Yeni doğan bebek , ilk duygusal tepkisini ağlama ile gösterir. Bebeklerin gösterdiği duygusal tepkilerin iki nedeni bulunmaktadır. Bu nedenlerden biri , bebeğin istek ve gereksinimlerinin doyurulması , diğeri ise istek ve gereksinimlerin engellenmesidir.

İstek ve gereksinimler karşılanıp doyurulduğunda genel bir mutluluk ve memnuniyet duygusu ifade edecek şekilde gülümser. İstekleri geciktirildiğinde ya da engellendiğinde mutsuzluğunu ve şikayetini ağlayarak göstermektedir.

Yani bu ağlama davranışı bebeklik döneminde en sık rastladığımız  en çok gözlemlediğimiz davranıştır. Bebek büyüdükçe dili ve toplumsallığı arttıkça isteklerini sözle ifadeye başlar.Bu biz anne babaları çaresizliğimizden kurtaran bir can simididir. Dili gelişen bir çocuk isteklerini rahatça belirtir , söyler. Bu sefer de biz büyüklerin çocukların bu isteklerine bir sınır koyma , çocukları sınırlarla tanıştırma vaktidir.

2,5 -3 yaşları, çocukların istekleri konusunda  direnç gösterdikleri inatlaştıkları bir dönemdir. Bu dönemde anne babalar çocukların her isteğine karşı çıkmamak  yada her istediğini yerine getirmemek arasındaki dengeyi kendileri kurmakla görevlidir. Bu konuda herkes şu soruyu sorabilir: Çocuğumun bu konudaki isteği makul bir istek midir? Bu isteğin karşılanmasının sonuçları neler olabilir? Bu konuda çocuğun yerine kendimizi koymak onun bakışıyla olaylara bakmak da etkilidir. Çocuğun istediği direndiği şeyin bir yetişkinin gözünde bir anlamı olmayabilir, ama bir çocuk için o şey çok değerlidir.

Çocuk  her istediği olmadığında buna direniyor sürekli tepinip ağlıyorsa istediğini bu şekilde yaptırmaya çalışıyordur. Çocuk da bu isteği elde etmek için anne babaların, karşısında fazla kararlı olamadıkları ağlama davranışına başvuruyordur. Öfke nöbetleri denilen duruma her istediği yapılan çocuklarda daha sık rastlanmaktadır. Öfke, çocuğun her istediğini elde etmesi ve engellenme eşiğinin çok düşük olması ile ilgilidir. Çocuklar engellenme duygusu yaşamadıkları için en küçük bir engellenme duygusu ile ciddi krizlere girebilirler.

Öfke nöbeti yaşayan çocukların öfkeyi alışkanlık haline getirmesi ve bunu bir ilişki şekli haline getirmesi engellenebilir. Eğer onun dikkatini başka bir şeye çekiyorsanız ona çalışınız ama onun bu davranışla isteğini elde etmesine izin vermeyiniz.

Öfke nöbetleri bir huzursuzluk oluşturduğundan bizde de hemen bir öfke uyandırır. Anne babanın sakin davranması bu problemin aşılmasında çok önemli bir adımdır. Çocuğa belli ölçülerde engellenme duygusunun yaşatılması, isteklerinin engellenmesi karşısında toleransını geliştirecektir.

Öfke nöbetlerini sık yaşayan çocukların stresini azaltmak için onlarla daha çok vakit geçirme, onlara uygun faaliyetlerle meşgul etme, arkadaş ve sosyal ilişkilerini destekleme,  sık sık sevgi mesajı verme gibi uygulamalar yapılabilir.

Psikolog Betül Sırma

Bunlar da ilginizi çekebilir :
Yazıya Yorum Yap Giriş / Kaydol
 • busra 06.03.2009 tarihinde dedi ki :
  küçük oğlum bu ay 2.5 yaşında oldu ve dediği olmadığında beni dövüyor ben hiç 1 şekilde ona ulaşamıyorum izah ediyorum büyük oğlmun anlaşılmaz olduğunu sanırdım ikna edilmez derdim o bile ikna oluyor anlattıklarımdan küçük kök söktürüyor sözlerimi çok iyi anlıyor ama kabul etmiyor isteğinin yerine getirilmediğinide unutmuyor en önemliside abisi artık bunaldı çocuğun elind ne varsa ona verilmesini istiyorbiraz benimde suçum var ağlamasın ver kardeşine diye geçen 1 hanım size sizi seviyorum demiş özendim seni seviyorum büşra anne öptüm seni
  bahar
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 09.05.2009 tarihinde dedi ki :
  sitenize tesadüfen rastladım.ben 2 çocuk annesi çalışan biriyim.kızım 3 yaşında ve geçtiğimiz haftaya kadar ona teyzesi bakıyordu.fakat bırakmak zorunda kaldı.bir haftadır başka biri bakıyor.ama çok değişti hiç söz dinlemiyor.koşuyor.anlam veremiyorum.küçük olduğu için kreşe vermek istemedim.sabah uykularına da kıyamadım açıkçası en azından 9 a kadar uyuyor yatağında.birebir iletişim daha iyi olur diye düşünüyorum.ama çocuğumun yaramaz olmasından korkuyorum.bir süreç bu atlatırım diye düşünüyorum.4 yaşını doldurmadan kreşe vermek istemiyorum.sık hastalanmasndan korkuyorum.kafam çok karıştı.bana bir fikir verirseniz çok memnun olurum:ayrıca siteniz için sizi tebrik ederim.her annenin ihtiyacı olabilecek bir site bence.

  BÜŞRA: şehir dışındayım sorulara cevap veremiyorum.
  birsen
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 11.09.2009 tarihinde dedi ki :
  sitenizi tesadüfen gördüm biraz dolaştım çok beğendim eminimki çoğu annelerede yardımcı olmuşsunuzdur ellerinize sağlık teşekkür ediyorum.
  yasemin metin
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 08.10.2009 tarihinde dedi ki :
  çok teşekkürler Büşra hanım.benim de 2 yaşında bir oğlum var.sitenizde bir çok soruma cevap buluyorum.annelik hususunda ciddi anlamda rehberim oldunuz.çok tesekkürler....
  hatice
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 11.11.2009 tarihinde dedi ki :
  betül hanım yazdıklarınız için çok tesekkür ederim ama bi konuyu atlamıssınız ve dile getirmek istiyorum biz cocugumuzu belirli konularda engelmek isterken büyüklerimiz özellikle anneane ve babannesi bizim söylediğimizin tam tersini yapıyorlar ve cocugumuz ikilemde kalıyor ve dahda hırcın oluyor saygılarımla
  mesut kaya
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 10.12.2009 tarihinde dedi ki :
  merhaba benım oglumda katılma nöbetı dıye bısey basladı ve aglarken katılıyo ve morarmaya baslıyo ondan sonra gozler kayıyoo ve kendınden gecıo orasını tam anlamıs degılım aslında bayılıyomu?kendındenmı gecıyo tam anlamıs degılım aklıma daha kötusude gelıyo ama kullanmak bıle ıstemıorum suyla kendıne getırıyoruz 3 dr.gourdum ama bu bayılma kısmını pek soleyen olmadı bana anlatırsanız sevınırım sımdıden tesekkurler

  BÜŞRA: çocuğunuzun durumu sitenin konusu dışında. acilen alanında uzman bir dr.a götürün.tüm belirtileri söyleyiniz. inş yoktur ama bir hastalığı varsa da kabullenmek gerekiyor. aklıma daha kötüsü geliyo ama kullanmak istemiyorum diyerek kendinizi negatif ruh durumunda haps etmeyin lütfen. böyle yaparsanız bazı şeyleri kabullenmeniz daha zor olur. kolay gelsin.
  öznur
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 01.06.2010 tarihinde dedi ki :
  evet benim kızımda 3 yaşına yaklaştı bu dediğiniz ağlamaları genelde bizden başka bir 3. kişi olduğu zaman yapıyor. babasıda dahil olmak üzere birde ağlamasına tahammül edemeyen kişilerin yanında daha çok ağlamasını kullanıyor.susturmak için mecbur istediğini yapıyorum birde yumuşak yüzümü fırsat bilerek istediğini zaman geçse bile unutmuyor gün içinde elde edinceye kadar istiyor.birde kızım yüz tırmalıyor sinirlenince bilmiyorum sabretmek kimi zaman zor geliyor
  arzu
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 06.07.2010 tarihinde dedi ki :
  merhaba büşrahanım cocugum 25 aylık ve biraz hareketli ve ısırma huyu var cok üzülüyorum ilk bebegim ve sabırsız bir anneyim amca cocukları ve dayı cocuklarıyla aynı yas gurubundalar oyun esnasında elinden oyuncakalma veya degişik şekilde vs. seylerle oynarken sinirleniyor ve hırcınlaşıyor ısırınca sakinlesiyor.bu seferde ben karşı tarafın cocuguna zarar verdigi icin kızıyorum ve istemeden vuruyorum bana lutfen yardım edin cunku cocukla beraber benimde psikolojim bozuluyor sitenizi tesadüfen gördüm belkide rabbim dualarıma karsılık cıkardı sitenizi karşıma şimden Allah razı olsun

  BÜŞRA: dikkat dağıtmayı deneyebilirsiniz. çocuğunuzun ısırma ihtiyacını gidermesi için gün boyu ısırabileceği havuç salatalık elma gibi şeyler verebilirsiniz. çocuğa vurmanız çocuğun davranışını değiştirmez, malesef kızınca çoğu anne şiddet kullanıyor ama işe yaramıyor.

  yazıda da değinildiği gibi engellenme eşiği düşük olan çocuklar hırçınlık eğilimi gösterir ve istekleri yerine gelmeyince aşırı sinirlenir tepki gösterirler. (ya da tam tersi çok ve gereksiz yere herşeyde engellenen çocuklar hırçın olur. )

  günlük hayatınızda çocuğunuzun zararlı sonuç doğurabilecek davranışlarını, orada dur, onu elinden bırak (yapma etme demeden yapacağı şeyi tarif ederek) gibi cümlelerle yönlendirirseniz çocuk dozunda engellenmeye alışmış olur. hırçınlığı zaman içinde azalabilir. kolay gelsin.
  ibrahimbaykal
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 10.07.2010 tarihinde dedi ki :
  Merhaba,benim 3 yas 7 aylik bir oglum ve 2 yas 3 aylik bir kizim var.Su an okuyan bir cok insan ayni seyi dusunuyor \'\'ne kadar yakin yaslari diye\'\' evet ama birbirlerinede hem sahip cikiyorlar hemde birlikte oynuyorlar.Oglum su an bana gore buyudu,bende yemek konusunda cok problem cektim ve halada cekiyorum.Ama 3 yasindan sonra beni daha iyi anlamaya basladi.Ona onun anlayacagi dilde hersey icin aciklama getiriyorum kandirmadan dogrulari anlayacagi dilde.Ben yurtdisinda yasiyorum ve oglum gunde 3 saat okula gidiyor bir nevi kres gibi.Gecen gun okul toplantisinda ogretmeni onun icin hep olumlu seyler soyledi,sinifina olan adaptesi,kurallara uymasi gibi,buda beni sevindirdi tabiki.benim oglumda 3 yas oncesine kadar cok hareketli,arada aglayan ve isteklerini bize yaptirmaya calisan bir cocuktu.Ama su an hersey degisti,biraz sabir,ilgi,sefkat,oksama,sevgi sozcukleri,konusma zamanla onu bu kivama getirdi.Kizima gelincede su an cok hareketli,abisini okula birakmaya gittigimizde o bizden once sinifa giriyor ve oyuncaklarla,boyalarla oynuyor ve onu disari cikarmak icin bayagi bir ugrasiyorum:) 9 ay sonra oda okula baslayacak.Ben su an bu yaziyi yazarken oglum dvd izliyor kizimda kuvette oyuncaklariyla oynuyor ve kendince yuzuyor(bu yaziyi yazana kadar kac kez oturup kalktim )iki cocugumda sevgi dolular,paylasmayi seviyorlar ve benim yasadigim yerde insanlar cocuklariyla gercekten cok ilgililer.Bana gore herseyin cozumu ebeveynlerde ama en buyuk gorev tabiki biz annelerde.Cunku butun gun bizlerle beraberler.Her anne kendine gore cozum buluyor.Bende oyle yapiyorum,okuyorum,soruyorum.Benden simdilik bu kadar,bugun tesadufen girdim bu siteye,guzel yazilar ve paylasimlar okudum.Herkesin cocugu kendine ozel.Sevgilerimle...

  BÜŞRA: paylaşımınız için çok teşekkürler.
  o.fulya
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 24.07.2010 tarihinde dedi ki :
  Merhabalar benimde 33 aylık bir oğlum var.Çok hareketli bir çocuk.Çalışan bir anne olduğum için akşamları eve gidince hep onunla ilgilenmemi istiyor, elimden geldiğince ilgileniyorum.yaklaşık 4 aydır normalden fazla hırçın ve isteklerini ağlayarak yaptırmaya çalışıyor.Bazen benimde sabrım taşıyor ağladıkça.Neyse bu günlerde geçer önemli olan sabretmek,sinirlere hakim olmak. Eşim ve Oğlum sizi seviyorum.
  hatice
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 26.07.2010 tarihinde dedi ki :
  kızım 2,5 yaşın da geceleri aglayarak uyanıyor soka çıkarıyorum susuyor bazen çok iyi sonra bir bakıyorum kafasını yerlere vuruyor tahammül sınırım bitiyor benim de psikolojim bozuldu lütfen yardım edin teşekkürler saglık sorunu yok

  BÜŞRA: sitede bu konu hakkında bir çok yazı var, onları okuyabilirsiniz.
  serap çelik
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 14.09.2010 tarihinde dedi ki :
  merabalar benim 2,5 yaşında bir oğlum var ve dediği olsada olmasada çok ağlıyor bazen çok sinirleniyor bana vurup sende ağla diyor numaradan ağlamaya başlıyorum sonrada ağlama annecim lütfen ağlama diyor,susuyorum bu sefer bana vurmaya başlıyor tekrar ağla diyor bu aralar gündüzleri geçtim gece uykusunda gözleri kapalı ağlıyor kendinde olmuyor bazen bende uyku sersemi çok sinirlenip hırpalıyorum ondan sonra yavaş yavaş susuyor ve bana sarılıp uyuyor sürekli ağlamalarından psikolojim bozuldu arkaşlarımın çocukları böyle değiller neden benim çoçuğum böyle diyorum napıcamı şaşırdım...

  BÜŞRA: bir uzmana çocuk pedagoguna gitmenizi öneririm.
  Nesibe
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 25.09.2010 tarihinde dedi ki :
  merabalar benım 33 aylık bır oğlum var
  acıl tıp teknısyenı olduğum için çok sık hatta gun asırı nöbetler tutuyorum ve bu oğlumu dahada hırcın bır hale geıtırıyor simdı esım askere gıttı oğlum babanesıyle kalıyor ben nöbettlere gıttımde sureklı ağlıyor anlamlı anlamsız anlatıyorum susuyor sonra yaptırmak ıstedıği hersey için yenıden baslıyor ağlamaya vurmaya tekmelemeye basa cıkmayorum
  önerılerınız için şimdıden tesekkur ederım büşra hanım:)
  alaz murat
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 05.10.2010 tarihinde dedi ki :
  meraba benim çocuğum yemek yememek konusunda ve emziği verilmeme konusuyla ilgili çok fazla ağlama nöbetleri geçiriyor.bu durumda beni ve kendisini çok fazlaca yıpratıyor.klasik sözlerden bıktım artık aç bırakınizamanı gelince yiyecek zmanı gelince emziği bırakacak...ben onu üç günde aç bıraktım hastanelere düşüp serumlar la ayağa kalktı her zman zorla yediriyorum elimde şiringayla ilaç torbasıyla yediryorum ağlayarak kusarak bi şekilde midesine bişeyler gidiyo.drlara gidildi hiç birşey bulunamadı.ben psikolojik bir şeyin olduğunu düşünüyorum artık ama psikoloğa gitmek için de erken kendini çok fazla ifade edemiyor henüz 2 buçuk yaşında... ne yapıcam bilemiyorum kendimi bir çıkmazda gibi görüyorum:(

  Sorunuz soru cevap panosuna aktarıldı.
  yeliz
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 11.11.2010 tarihinde dedi ki :
  5 yasında cocugum var bugune kadar pek aglaması olmazdı fakat bırkac gundur en ufak seylerede hemen gozlerı doluyor moralı bozuk ama okulda proplem var fakat bana pek soylemıyor acaba ne yapabılırım?

  Lütfen sorularınızı soru cevap panosunda sorunuz
  nursen
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 26.11.2010 tarihinde dedi ki :
  32 aylık oğlum var çok ağlıyor her gelen gidenin arkasından ağlıyor ne yapmam lazım bana lütfen yardım edin

  Sorunuz hakkında soru cevap panosunda verilen cevaplara göz atabilirsiniz
  nurten
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 19.12.2010 tarihinde dedi ki :
  meraba benim oglum 31 aylik yaklasik 1 seneden fazla öfke nöbetleri geciriyoruz istedigi olmadimi nerede olursak olalim aglamaya basliyor ve hic durmaksizin agliyor. ilgisini baska yöne cekmeye calistikca daha cok hircinlasiyor ve daha cok agliyor ve bu sefer ben cok sinirleniyorum bazen poposuna vuruyorum. gün geliyor daha sakin bir cocuk oluyor gün geliyor daha hircin ve inatci.. ne yapacagimi bilemiyorum aglamasi bitip sakinlestikten sonra alip karsima güzelce konusuyorum yaptiginin yanlis oldugunu anlatmaya calisiyorum o zaman birdaha aglamayacagini söylüyor.. ne yapmam gerektigini bilmiyorum bu konuda bana yardimci olursaniz sevnirim.. tesekkürler...

  Lütfen sorularınızı soru cevap panosunda sorunuz
  meryem
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 03.01.2011 tarihinde dedi ki :
  bnm 2,5 yaşında bi kızım vr geceleri ağlayarak uyanıyor gündüz ağladığı şeyleri sayıklıyor bir saate yakın inanılmaz ağlıyor ne yapsak fayda etmiyo kimseyi istemiyor ağlarken ne yapıcamı şaşırdım süreklide gece 4,5 ta uyanıp ağlıyor gündüzde istedini yapmassak çıldırmış gibi ağlıyor sizce doktoramı başvurmalıyım yardımcı olursanız sevinirim .ayrıca böle bir site açtınız için de tşklr .

  Sorunuzu soru cevap panosunda sorabilir, benzer sorulara verilen cevaplara göz atabilirsiniz
  süheyla
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 12.02.2011 tarihinde dedi ki :
  merhaba.benim 26 aylık bir oğlum var çok hırçın.hereşeyi ağlayarak halletmeye çalışıyor.umursamıyorum bu sefer dahada hırsa çıkıyor.ne desem dinlemiyor.abisinin elinde ne varsa onu istiyor çok bunaldım napacağımı şaşırdım gözünü açtığı dakika ağlamay başlıyor olur olmaz şeylere.taa ki yatana kadar.napmam lazım lütfen yol gösterinnn
  simge
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 15.02.2011 tarihinde dedi ki :
  merhaba benım 2.5 yasında kızım var ve 2 haftadır herseye aglıyor hatta bagırıyor.Birseyı tutturdumu aynı kelımeyı saatlerce tekrarlıyor.gecelerı uyku sorunumuz var beraber yatıyoruz ona ragmen gecelerı uyanıp aglıyor hatta ellerıyle bana vurmaya calısıyor.kızıma ananesı bakıyor daha once gunduzlerı annesıyle sorunu yoktu ama bu hafta ordada durup dururken bagırma ve aglama krızıne gırıyormuş.ıyı nıyetlı yaklasıyorum konusmaya calısıyorum ama olmuyor.hatta dovdum daha kotu oldu bagırması aglaması cogaldı.çalısan anneyım kızım benı cok yoruyor.ne yapıcagımı bılmıyorum...yardım edın lutfen

  Sitemizde sorunuza cevap olabilecek yazılara bakabilirsiniz. Sorunuzu soru cevap panosunda sorabilir, benzer sorulara verilen cevaplara göz atabilirsiniz.
  sezen
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 04.03.2011 tarihinde dedi ki :
  21 aylık 1 oğlum var .doğduğundan beri uyku problemmimiz var.çok sık uyanıyor ve yemek yemiyor.beraber yatıyoruz eskiden kalkınca piş piş ler uyuturdum.fakat şimdei geceleri çığlık çığlığa kalkıyor.kucağıma bile alamıyorum zor sakınlerştiriyorum.sabah erken kalkıyor uykusu olduğu halde yatmak istemeyip kendini yerlere atıyor.başka şeylere ilgisini çekiyorum fakat çığlığı hiç bitmiyor sakınleştiremiyorum.bazen kızıp vurduğum halde hiç susmadan bağırıyor,kendiniatıyor.birde yabancı hiç kimse istemiyor hemen ağlamaya aşlıyor gitmiyor kimseye lütfen yardım edin artık bende çıldıracağım ACIL cevap bekliyorum lütfen

  Sitemizde sorunuza cevap olabilecek yazılara bakabilirsiniz. Sorunuzu soru cevap panosunda sorabilir, benzer sorulara verilen cevaplara göz atabilirsiniz.
  deniz..
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 18.03.2011 tarihinde dedi ki :
  merhaba oğlum tam 2,5 yaşında ve çok hırçın birşeye sinirlendimi eline ne geçirirse atıyor televizyona felan, lambayı kapatıyor açıyor yapma patlar diyorum beni hiç dinlemiyor bendende babasındanda korkmuyor istediğini yaptırana kada bağırıyor bana vuruyor eline ne geçirirse atıyor inatlaşıyormesala dün sabah kalkınca süt istedi ısıttım kattım kattığımı az bulup biraz daha kat dedi bende 260m biboronun 260 m ne kadar doldurdum yukarda çok minik bir boşluk kaldı orayıda doldurmam için 2 saat ağladı bende her dediğini yaptırmasın diye katmadım siz ce doğrumu yoksa yanlışmı yapıyorum ne yapmam lazım bende çok sinirleniyorum bazen dayanamıyorum ama oğlumu çok seviyorum onunla doğru iletişim kurmak istiyorum

  İsterseniz etkili iletişim anne grubumuza katlabilirsiniz.

  Sitemizde sorunuza cevap olabilecek yazılara bakabilirsiniz. Sorunuzu soru cevap panosunda sorabilir, benzer sorulara verilen cevaplara göz atabilirsiniz.

  eda
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • zumram 08.07.2013 tarihinde dedi ki :
  nolur cevap verin çok çaresizim aslında ne yazacağımı ve nasıl başlayacağımı bile bilmiyorum sadece kötü anne olduğumu yada anne olamadığımı düşünüyorum, kızım 2,5 yaşında en ufak isteğinde ağlayarak ve acayip bir ses tonuyla bağırarak istiyor daha olmaz demeye fırsat kalmıyor genellikle her istediğini yapan birisi değilim ağlamasına izin veriyorum umursamıyorum daha da hırçınlaşıyor bize vuruyor hatta elini kaldırıp anne döverim bak diyor yemek yemiyor (kreşte yiyormuş hemde çok güzel) süt beğımlısı hemde kutu sütten başka bişi içmiyor oda çileki yada muzlu banyo yapmak istemiyor ağlatarak yaptırıyoruz mecbur konuşsskta çözüm olmuyor altını değiştirmek istemiyor sabahlrı ne giyicem kavgası çıkıyor yanına jyaklaşan hekese bapırıp çemkiriyor çok inat ve asla vazgçmiyor mesela süt tiyor evde yok ağlıyor süt diye kızım şimdi okula gidrken maktten alırız diyorum ta ki onu açıp içiene kadar anne süt ver süt istiyorum diye ağlıyor uyumak istemiyor inanın canımdan bezdim rabbim acısını göstermesin ama ben bittim psikolojim bozuldu günde sadece 10-15 dakka güldüğünü görüyorum sinirlerim yıprandı tahammül edemiyorum sabır gösteremiyorum kzıp bağırıp çok nadirde vurduğum oluyor
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
   busra 08.07.2013 tarihinde dedi ki :
   bence acilen bir uzmana gidin çocuğunuzla birlikte.
HAKKIMDA
Büşra Karaca, 1981 Edirne doğumlu, MSÜ Mimarlık terk, 2003'te dünya evine girmiş, 2005'te ilk, 2007'de ikinci, 2013'te üçüncü çocuğunu kucağına almış bir annedir. 2008 yılından beri blog tutuyor.
busra[at]annenotlari.com
DOST SİTELER
Bu site annelik ve çocuk eğitimi hakkında genel bilgiler içerir. Siteden yararlanmak profosyonel yardım yerine geçmez. Kendiniz ya da çocuğunuzla ilgili psikolojik ya da fiziksel sağlık problemleriniz varsa, bir uzmandan profesyonel destek alınız.
web tasarım ve programlama deSen
0.065 sn.