Anasayfa | Giriş / Üye Ol
Paylaş

Bilgisayar Oyunlarının Yararları Da Var..

22 Mart 2009


Bilgisayarın çocuğa zararları üzerine yüzlerce yazı bulunabilir internette. Aşağıdaki yazıdaysa yararları anlatılıyor.

Çocuklara bilgisayar dünyasından ne kadar az yenilik gösterilirse o kadar iyi diye düşünüyorum. Çünkü bir oyunu (ya da siteyi) gösterdikten sonra çocuk belli bir doyuma ulaşıyor ve bir sonrakini istiyor. Çocuğa gösterdiğiniz her yenilik, çocuğun bir sonrakiyle tanışmasını hızlandırıyor.

Çocuk eğitiminde önemli bir kural; çocuğun isteyeceği bir şeyi göstedikten sonra vermemek değil, baştan göstermemek ve tanıştırmamaktır.

Özellikle aman çocuk beni rahat bıraksın düşüncesiyle, çocuğa yeni yeni oyunlar ve siteler bulan ebeveynler çocuğun bağımlılığını arttırdıklarını bilmeliler. Artık bilgisayar bağımlılığından daha tehlikeli yeni bir bağımlılık da çıktı: "internet bağımlılığı"

Çocuğa sürekli yenilikler göstermek yerine, çocuğun daha önceden tanıştığı, bildiği, gördüğü oyunlar ve sitelerle vakit geçirmesine ebeveynin kontrolünde izin verilmeli. Belli bir süre ve çocuğa uygun kurallar konularak kontollü bilgisayar kullanımı yerleştirilmelidir.

Aşağıdaki yazıda anlatılan faydalar da, seçici olmamız bakımından bize yardımcı olabilir. Ve anlatılan faydaları elde etmek için, çocuğun bağımlı olarak değil hayatındaki bir eğlence aracı olarak bilgisayarla muhatap olması gerekir. Aşağıdaki faydaları okuyup da, bağımlı olan çocuğunuza "aman evladım faydaları da varmış, yanlış düşünmüşüz, boşuna engellemişiz seni" düşüncesiyle yaklaşmayın. Bağımlılar için, bilgisayarın zararları her zaman faydalarından çoktur.

Şunu da aklımızın bir köşesinde bulunduralım; bilgisayar oyunları hiperkatif çocuklar için tedavi edici olabilirken, içine kapanık, sessiz ve antisosyal çocuklar için büyük bir tehlike oluşturuyor.

Yazı şöyle:

Bilgisayar Oyunlarının Yararları Da Var..

NASA'da görevli bilim adamları bilgisayar oyunları ile çocuk, genç ve erişkinlerde dikkat ve konsantrasyonun artırdığını belirtiyorlar. Özellikle hiperaktif çocuklarda tedavi edici değere sahip.

Bilgisayar oyunlarının en önemli riski şiddet kullanımını teşvik etmesi. Özellikle çocuklarda yanlış değer yargıları ve tutumlar oluşturmasına ve saldırganlığa neden olabilmektedir. Ancak bilgisayar oyunları da televizyon gibi bir araçtır. İyi yönde kullanılırsa teknolojinin olumlu bir kazanımı olur.

Dikkat eksikliği çeken, hiperaktif çocuklar aceleci ve sabırsızdırlar, kıpır kıpırdırlar. Kafa yoran işlerden sıkılır ve kaçarlar. Kitap başında oturamadıkları için dersi izleyemedikleri için zekalarını kullanamazlar.

Dikkatini toplamakta zorluk çeken küçük büyük herkes için bilgisayar oyunları tedavi amacıyla kullanılabilir.

Beyin dalgalarının ölçümü ile ilgili yapılan tekniklerde çocuk joysttick'le oynarken beyin dalgaları ölçülüyor. Oyun esnasında dikkat arttığını gösteren yüksek frekanslı dalgalar beyi tarafından daha çok üretiliyor. Bunun da tedavi edici etkisi var.

Çocuk dikkatini toparladığını hissettiğin de konsantrasyonu öğreniyor. Güzel bir kontrol ve üstünlük duygusuna sahip oluyor. Beyin yüksek frekanslı dalga üretmeyi yani dikkatli olmayı öğreniyor.

Hiperaktif çocuklarda ve stresli erişkinlerde sakinlik kazandırıyor. En önemlisi de stresli oyun esnasında "gergin anlarda soğukkanlı kalma becerisi kazanılıyor.

Bu beceriyi öğrenmek ve güçlendirmek aceleci, sabırsız olan hiperaktifler de tedavi edici değere sahiptir. Ayrıca bellek, sıralama, tasnif etme becerilerini problem çözme yeteneğini artırması da önemli kazanımları arasındadır.

Anne ve babaların en çok dikkat edecekleri şey yasaklamak yerine yönlendirmek, kısıtlamak yerine seçenekler sunmaktır.

Çocuğun tek ilgisinin bilgisayar olması sakıncalıdır. Ama bilgisayarı zihnini geliştirmekte kullanmakta çocuğun akademik başarısında önemlidir.

Çocuk şiddeti öğrenmesin ama enerjisini keşfedicilik, yaratıcılık becerisine dönüştürmek büyüklerin sorumluluğundadır.

Şu da unutulmamalı; aile içindeki şiddet bilgisayardaki şiddetten daha zararlıdır.

Haber7.com

 

Bunlar da ilginizi çekebilir :
Yazıya Yorum Yap Giriş / Kaydol
  • busra 01.04.2009 tarihinde dedi ki :
    çok güzel ama daha iyide olabilirdi
    ebru
    Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
HAKKIMDA
Büşra Karaca, 1981 Edirne doğumlu, MSÜ Mimarlık terk, 2003'te dünya evine girmiş, 2005'te ilk, 2007'de ikinci, 2013'te üçüncü çocuğunu kucağına almış bir annedir. 2008 yılından beri blog tutuyor.
busra[at]annenotlari.com
DOST SİTELER
Bu site annelik ve çocuk eğitimi hakkında genel bilgiler içerir. Siteden yararlanmak profosyonel yardım yerine geçmez. Kendiniz ya da çocuğunuzla ilgili psikolojik ya da fiziksel sağlık problemleriniz varsa, bir uzmandan profesyonel destek alınız.
web tasarım ve programlama deSen
0.060 sn.