Anasayfa | Giriş / Üye Ol
Paylaş

Çocuğum Hala Konuşmuyor Ne Yapmalıyım?

05 Nisan 2009


1. BÜŞRA HANIM SİZE COK TEŞEKKÜR EDERİM YALNIZ SİZE Bİ SORUM DAHA OLUCAK OGLUM 3 YAŞINA GİRİCEK 10 GÜN SONRA AMA HALADAHA TAM ANLAMIYLA CÜMLE KURMUYO KAYINVALİDEM DEVAMLI BU COCUK KONUŞAMIYO DİYOR BUDA BENİ COK ÜZÜYOR ACABA DOKTORA GÖTÜRMELİMİYİM ANNE BABA DİYOR AMA NE YAPMALIYIM ACABA

2. BÜŞRA HANIM SİTENİZİ YENİ KEŞFETTİM.YAZILARINIZ VE PAYLAŞIMINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜRLER YALNIZ BENİMDE BİR SORUM OLACAK OĞLUM 2YAŞINDA FAKAT HALA KONUSMUYOR HERSEYİ VÜCUT DİLİYLE ANLATIYOR DOKTORO GÖTÜRDÜM FAKAT ERKEK ÇOCUKLARI GENELDE GEÇ KONUSURLAR AMA 4 YASINA KADAR MUTLAKA DÜZELİR DEDİ ÇOK ÜZÜLÜYORUM NE YAPMALIYIM

Çocuğum hala konuşmuyor diyen annelerin hislerini ve sıkıntılarını çok iyi anlıyorum. Benim oğlum da geç konuştu ve çocuğun derdini anlatamamasının sıkıntısını ailecek çok çektik. 1,5 yaşında kelime söylemeye başlamıştı ama sonra bıraktı (bırakmasında sanırım o dönemde bilgisayarda çok çizgi film izlemesinin de etkisi var).  Ve 3 yaşına kadar anne, baba gibi 5-10 kelime dışında doğru düzgün bir şey söylemedi. 3 yaşında konuşmaya adım attı, şu an 4 yaşında olmasına 2 ay kaldı, bu arada çok yol aldı. 1-2 aydır her şeyiyle düzgün konuşmaya başladı.

Kız çocuklarında neredeyse hiç görülmeyen, erkek çocuklarında ise çoklukla görülen bir durum geç konuşma. Doktorlar çoğunlukla 4- 4,5 yaşına kadar bekleyin konuşur diyorlar.  

Konuşamayan çocuk derdini anlatamadığı için hırçınlık mızmızlık yapar, anne babalar hem çocuğun yaramazlığına kızar hem de derdini anlatamamasına sinir olur. İnsan bir yandan niye kızıyorum ki çocuğa zaten konuşamıyor diye kahrolur diğer yandan o yaşa gelip derdini anlatamayan çocukla uğraşmak hiç kolay değildir, ister istemez agresif olur ana baba.

Ama, neticede yetişkiniz ve ne kadar bunalsak da olayları değerlendirebilir, çözüm arayabiliriz, düşünebiliriz. Ama çocuğun bu şansı da yoktur, sadece duyguları vardır. Ona kızdığınızda sadece hissettiklerini yaşar, ve bu hisleri tüm dünyasını kaplar. Ne düşüneceğini bilemez, sadece duyguları yaşar. Korkar veya acı çeker.

Çocuğa bu dönemde mümkün olduğu kadar şefkat, ilgi anlayış göstermeye çalışmak gerekir.

Anne baba çok bunalmasına rağmen sıkıntısını başka bir şekilde boşaltmanın yollarını aramalıdır. Çocuk zaten ne olduğunu bile anlayamadığı bir bunalım yaşar konuşamadığı için, çocuğa kızarak masum yüreğini ve zihnini iyice karanlığa sürüklememelidir. Zaten çocuğa kızmak çocuğun konuşmasını daha da geciktirir. Halbuki çocuğun konuşması için mutlu olması gerekir.

Evet, aklınızda tutmanız gereken en önemli şey şu ki, çocuğun konuşması için mutlu olması gerekir.. Konuşmayı ve anlatmayı isteyeceği çok sevdiği şeyler yapıp, ardından da yaptığı şeyi kelimelerle ifade etmek İSTEMESİ gerekiyor. Bunu desteklemeye çalışın.

Benim oğlum arabaları çok sever ve ona "araba durdu, araba gitti" ikilisini sürekli onlarca kez coşkuyla söyleyerek konuşmasına vesile olmuştuk. Arabayı çok sevdiği için arabanın durması ve gitmesi onun için çok önemliydi, bunu ifade etmek istedi ve böylelikle konuşmaya başladı.

Aşağıya çocuğunuzun konuşmasını hızlandırmak için yapabileceğiniz aklımagelen alıştırmaları yazıyorum:

1- Etrafınızdaki nesnelerin isimlerini sürekli tekrar edin, bak kitap, bak ışık gibi. Ya da "bu ne" diye sorarak da tekrar edebilirsiniz" Bu ne, sandalye; bu ne, kaşık; aa bu ne, böcek. Gibi. Ses tonunuz canlı ve çocuğun merakını davet eder şekilde olmalı.

2- Nerede? -Burada soru cevap ikilisini çocuğa öğretebilirsiniz. Baba nerdeeeee, diye sorup babayı bulup baba buradaaa diye bağırabilirsiniz. Nerde diye sormayı ve sizin nerede sorularınıza burada diye cevap vermeyi bu şekilde öğrenir.

3- Çocuğun cümle kurması için fiiller üzerinde çokça durmaya çalışın. Açtı, kapattı, yattı, kalktı, yedi, bitti, gitti, geldi, düştü, döndü, oynadı, uyudu, uyandı gibi basit fiilleri sürekli tekrar edin.

4- Eğer fiilleri söylüyor ise, cümle kurması için basit cümleler kurun. Ben geldim, baba gitti, kuş uçtu, araba durdu, çocuk koştu, kaşık düştü vb. Çocuklar konuşmayı en başta di"li geçmiş zamanla öğreniyorlar. Sadece özne ve yüklemden oluşan bu cümleleri çocuğun ilgi alanı olan konularda ve çocuğun aklında kalacak coşkulu bir tonlama ve genelde aynı melodi ile söyleyin. Ve çok tekrar edin, birlikte gördüğünüz her olayı çocuğa rapor edin.

5- Çocuk özne ve yüklemden oluşan cümleleri öğrenip kolayca tekrar etmeye başlarsa konuşmaya başlamış demektir. Bu cümlelere nesneleri de istediğiniz gibi ekleyebilirsiniz:

Ben eve geldim, baba işe gitti, kaşık yere düştü, biz çarşıya gittik vb.

6- Yaşadığınız olayları da üzerinden zaman geçse de tekrar edin. Oğlum biz bugün nereye gittik diye sorun, çocuk cevap vermeyecekse bile cevap verebileceği kadar bir süre bekleyin. Sonra siz söyleyin; "çarşıya gittik". "Çarşıda ne yaptık?" (Aynı şekilde cevap bekleyin) Sonra cevaplayın, "Oğluma pantolon aldık." Başka ne yaptık" (Aynı şekilde cevap bekleyin)  "Dondurma yedik" gibi.. Akşam eve gelen babaya misafire bir başkasına aynı şeyleri çocukla beraber tekrar edebilirsiniz: "Oğlum gel anlatalım babaya" "Biz bugün nereye gittik biliyor musun babası"" "Çarşıya""Çarşıda ne yaptık?""Başka ne yaptık"

7- Kendini ifade etmesi için yardımcı olmalısınız. Çocuğu herhangi bir şey için "gel, gel" diye yanınıza çağırdığınızda "hadi şimdi geldimmm de oğlum" diyebilirsiniz. "Buraya otur" dediğinizde çocuk oturunca; "oturdummm de hadi oturdummmm de oğlum" diyebilirsiniz. Çok tekrar gerekli.

8- Basit sorulara cevap vermesi için, - mi -mı ekli sorulara cevap vermeyi öğretebilirsiniz. Çocuğa sadece sorunuzun  fiil kısmını tekrar ederek cevaplayabileceği sorular sorun.

"bak kuş, gördün mü" "gördüm de oğlum, gördümmm de" deyin. Çocuğun vereceği cevap: Gördüm
"bu oyuncağı sevdin mi" Çocuğun vereceği cevap: Sevdim
"buraya tekrar gelelim mi"
"bugün parka gidelim mi"
gibi

9- Yaşına uygun resimli kitaplar alıp oradaki nesneleri elinizle göstererek tekrar edin, resimdeki basit olayları tekrar edin.


Çocuğun geç konuşmasının en önemli nedeni uyaran azlığıdır. Yani çocuğun konuşmayı öğrenebileceği kadar kendisiyle konuşulmaması diyebiliriz. Uyaran azlığının da pek çok sebebi olabilir.  Kimi anne baba az konuşur. Benim eşim çok hızlı konuşur ne dediği anlaşılmaz, ben net konuşurum ama dilbilgisi olarak çok karışık konuşurum. Oğlumun geç konuşmasının bizim bu özelliklerimize bağlı olduğunu da düşünüyorum.

Sözün özü, çocukla net basit cümleler kurarak, çoşkuyla ve istekle sürekli konuşmak gerekir. Yukarıda aklıma gelen alıştırmaları da yazdım, zenginleştirmek mümkün. Kendi günlük gidişatınıza göre yaşayışınız ve olayları anlamlandırmanıza göre kendi alıştırmalarınızı keşf edin.

Ayrıca bu çocuk konuşamıyor, neden hala konuşmuyor gibi olumsuz değerlendirmeleri ne siz çocuğun yanında konuşun ne de başkasını konuşturun. Bunlar çocuğu kötü etkiler.

Allah yardımcınız olsun, zor bir dönem ve insana hiç bitmeyecekmiş gibi gelir. Ama emin olun geçecek zamanı gelince inşallah..

Bunlar da ilginizi çekebilir :
Yazıya Yorum Yap Giriş / Kaydol
 • busra 08.04.2009 tarihinde dedi ki :
  Elleriniz,yüreğiniz dert görmesin...1.5 yaşında kızım var.Ablası onun yaşındayken bülbül gibi şakıyordu..Ama miniğim sadece anne diyor.Önerdiğiniz egzersizleri yapacağım inş.Konuşma anlamında şimdi daha umutluyum..Zira insan ister istemez üzülüyor.
  Sevgiler.
  munise
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 09.04.2009 tarihinde dedi ki :
  Busra hanım merhaba yazınızı cok faydalı buldum. Bu yöntemler kesinlikle işe yarıyor. Benimde 16 aylık bir oglum var dogdugundan beri onunla konusuyorum sarkı soyuyorum. kitap okuyorum herşeyi sınıflandırarak (renk, şekil, boyut, vs.) anlatıyorum. Evimizde televizyon yok ve nadir oalrak bilgisayarda birşeyler seyrettiriyoruz. Oğlum su anda rahatlıkla 50 kelime soyluyor ve cok karışık, hızlı olmadığı taktirde her dediğimizi anlıyor. Hiç bir cocuk birbirinin aynı değildir, ama bazı şeyleri geliştirmek için anne babanın ilgi ve çabası gerekiyor.
  melek
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 16.04.2009 tarihinde dedi ki :
  merhaba büşra hanım yazılarınızı tesadüfen gördüm.gerçekten çok faudalı bilgiler veriyorsunuz.2 yaşında bir oğlum var.dinlenmek nedir hiç bilmiyor,çok hareketli tam konuşamıyorda ama herşeyi çok güzel kavraya biliyor.ama benim gücüm ona yetmiyor.sabırsız bir insanım,bağırdığımda çok oluyor gerçegi söylemek gerekirse bazen acıtmadanvurduğum bile oluyor.sonrada vicdan azabı çekiyorum.bu konuda ne yapmalıyım?nasıl vakit geçirmeliyim ve nasıl sakin davranmalıyım?şunuda söylemem gerçekten onu çok seviyorum.şimdiden teşekkürler

  BÜŞRA: sitemizde özellikle sorulara cevaplar kategorisinde sorularınıza cevap olabilecek yazılar var.
  fahriye
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 04.07.2009 tarihinde dedi ki :
  konuşamayan çocuğu konuşan küçük çocuklarla oynatın arkadaşlarına sık götürün bir de bu duayı her gün 41 defa okuyun dua **vahlül ugdetem millisani** 41 gün devamedin
  nurcan sökmen
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 09.07.2009 tarihinde dedi ki :
  cocugum inatla tuvalete oturmuyor ne yapmalıyım o yüzden tuvalet eğitimini yarıda kesmek zorunda kaldım

  BÜŞRA: çocuğun tuvalete oturmaması çok rastlanan bir surum. bunun için niye tuvalet eğitimini bıraktığınızı anlayamadım. çişini oturak ya da tasa yapmaya alışıp, sonra tuvalete geçebilir. benim oğlum en başta oturağa da oturmamıştı önüne tas tutuyordum. sitemizdeki tuvalet eğitimi ile ilgili yazıları okuyun, cevaplar var.
  sevda
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 08.09.2009 tarihinde dedi ki :
  büşra hanım benim eşimin yiğeni 27 aylık e hiç konuşmuyor annesine anne bile demiyor( ağlarken cok nadir bazen) garip sesler cıkarıyor. maymun de bakiim dediğinde maymun diyor ama ( sanırım buna ekoli deniyor) istediği şeyi göstermiyor. cok zor yemek yiyor sadece reklamla . televizyon görünce kitleniyor. anne calısıyor anneannebakıyor babayı sadece hafta sonları görüyor. otizle ilgli cok sey okudum ancak o yazıların hepsinde cocuk kesinlikle göz teması kurmaz insanlara yakınlık göstermez yordu ama yiğenimiz biz gidince cok mutlu oluyoır saatlece sarılıyor ( zate konusursanız onunla suratınıza bakmadan sarılıp kalıor)benim kızım kendisinden 7 ay küçük ama sözel anlamda kzıımın yapabildii hiçbirşeyi yapamıyorr.oyuncaklarla oynama mantıgı yok. sadece eline alıyor inceliyor atıyor.
  srmak isteğim sey bu en önemli faktör olan insanlara karsı asosyal olma durumu dısında yiğenimiz otizim belirtileri gösteriyor mu ? anneanne biraz pimpirikli cocugu neline kalem kagt vs hiç bişiy vermiyor. annesi zin alınca biraz daha iyi oluyor sani ama kısa süre sonra ynı oluyor yine. ailede yetiştirme otizmi tetikler mi? yiğenimizz otistik olabilir mi?

  BÜŞRA: otizmle ilgili pek bilgim yok. annesi olunca düzelmesinden, annenin çalışmasıyla ilgili bir bunalım gibi bir şey olduğu düşünülebilir. bir de anneanne- babaannelerin baktığı çocuklar çok fazla televizyon izliyor malesef.. çocuğa reklamla yemek yedirmek de ayrı bir olumsuzluk.

  çocuğu mümkün olduğu kadar değişik şeylerle meşgul etmek, faaliyet yaptırmak, dışarı çıkarmak iyi olabilir. cinsiyeti yazmamışsınız galiba ama çocuk erkekse bu yaşta konuşmaması erkek çocuklarda çok rastlalan bir durum. bir doktora götürseniz iyi olabilir.
  zeynep
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 11.09.2009 tarihinde dedi ki :
  cok özür dilerim cinsiyeti kız. anne konusacagını düşünüyor. hatta konusunca hiç susmayacagını düşünüyor. amacok sakin bir cocuk. kitaplara bakmaya bayılıyor uuzn süre kitaplara bakıyor.

  BÜŞRA: ilgilenilmesi gerekiyor çocukla. ama içiniz rahat etmezse dediğim gibi dr.a götürülse iyi olabilir.
  zeynep
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 10.10.2009 tarihinde dedi ki :
  oğlum 22 aylık ve gapip korkuları herşeye korko falan diyo ışığı kapatınca açdiye ağlıyo garip sesler duydunda yerinden kımıldayamıyor uykusundada korkmaya başladı ağlıyarak uyanıyo we etrafa garip garip bakıyo bu beni rahatsız ediyo tedirginleşiyo birden mesela ben pişt pişt diye seslendim o sesin benden geldiğini algılayamadı we korkom diye bağırmaya başladı ben annecim benim bak ben yaptım bi daha yapıyım korkma bişey yok falan dedim ama anlamadı bide daha yeni yeni iki kelime kurmaya başladı anlamadım bile korko demeyi nerden öğrendi büşra hanım bana bu konuda neyapabilirim yardım edermisiniz

  BÜŞRA: anlıyorum korkuyorsun deyin. başka birşey demeyin, teselli edin. korkularının üstüne gitmeyin, korkacak birşey yok deseniz de anlamaz. korktuğunu anlıyorum bebeğim gibi şeyler söyleyin. sürekli olarak onu anladığınızı söyleyin. fazla üzerinde durmayın, bu yaşlarda çok çok normal. büyütürseniz daha fazla büyür sorun.
  şeyda koşar
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 12.10.2009 tarihinde dedi ki :
  mrb ben çalışıyorum.oğluma bakıcı baktı.2 aydır kreşe gidiyor.sizin çocuğunuz kaç aylıkken cümle kurmaya başladı yani 3 yaşında belirli kelimeler söylüyordu. benim de aynı durumda oğlum var yeni cümle kurmaya başladı.38 aylık.birde bazı kelimeleri ters söylüyor değiştiremiyoruz.top yerine pot gibi bazı harfleride çıkartamıyor.tam net olarak konuşmaya kaç aylık ken başladı acaba yazabilirmisiniz?

  BÜŞRA: tam net olarak konuşmaya 3,5 yaşında başladı yani 42 aylık diyebiliriz. erkek çocuklarda çok görülen bir durum. ama yine de geç olmaması için çaba göstermek gerekiyor. mümkün olduğu kadar çabuk konuşmasını geliştirici egzersizler yapın çünkü kreşte vs. de arkadaşlarından konuşma olarak geri olunca onlarla da iletişim kuramıyor. yazıda bazı egzersizler yazmıştım, mümkün olduğu kadar istekli coşkulu olmak gerekiyor çocukla konuşurken.
  GÜL
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 13.10.2009 tarihinde dedi ki :
  çok tşk ederim cevapladığınız için.inanın o kadar üzülüyorum ki. benim psikolojim de bozuluyor.devamlı konuşmaya çalışıyorum ama benim oğlumun konuşması çok zor olacak galiba ağlayarak her dediğini yaptırmaya çalışıyor.yapmayıca da agresifleşiyor.çoğu söylediğini anlamıyoruz. en çok ben anlıyorum.konuşmamak için göz temasıda kurmak istemiyor.soru soracaklar diye.çok teşekkür ederimilginiz için.
  gül
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 16.10.2009 tarihinde dedi ki :
  benimde oglum dört yasina gircek daha tam olarak konusmuyor.bende aynen üzülüyorum.insallah tam olarak o da konusur .saygilarimla tskler.
  zeliha
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 21.10.2009 tarihinde dedi ki :
  benim oglum 3yasinda hala konusmuyor ne yapmaliyim? hic bilmiyorum bu beni cok üzüyor cok anne baba demedi hic hersey normal tek sorunu konusmamasi bana lütfen yardim edin cok caresizim

  BÜŞRA: yukarıdaki yazıyı okuyn.
  ebru
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 20.11.2009 tarihinde dedi ki :
  benim 27 aylik kizim var her dedigimi anliyor komutlarimi yerine getiriyor.anne baba gitti geldi düstü ve benzeri kelimelri soyluyor.benim soylediklerimi tekrar ediyor ama kendi kendine soylemiyor.kulaklarini kontrol ettirdik sorun yok sizce ne yapmaliyim.tesekkur ederim

  BÜŞRA: bu yaştaki çocuğun o kadar konuşması normal. desteklemek için yukarıdaki yazıdaki alıştırmaları yapabilirsiniz.
  gül demirci
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 23.12.2009 tarihinde dedi ki :
  merhaba benım 23 aylık bır erkek bebegım var yukarıda yazılanları sureklı uyguluyrm ama benı oglum konusmamakta ısrarcı davranıyor onunla cok sohbet edıyrm yola bıle cıksak sureklı cevrede olan herseyın ısmını soyluyrm hatta oynadıgı oyuncaklarla ılgılı hıkayeler bıle uyduruyrm anne yada baba cok az zamanlarda soyluyrm endıselenıyrm ama abartmıyrm onun konusmasını cok ıstıyrm onunla okadar coksey varkı anlatacagım oynayacagım meraklandrıcagım merkına cevap verecegım ınsallah konusur senı sevıyrm bebegımmmm

  BÜŞRA: merak etmeyin böyle ilgileniyorsanız elbette konuşur. zaten yaşı da çok fazla değil.
  ezo
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 29.12.2009 tarihinde dedi ki :
  29 aylık bir oğlum var bazen baba diyor her istediğimiz şeyi yapıyor istediği şeyi gösteriyor fakat konuşmuyor ne yapmam gerek

  BÜŞRA: yazıdaki alıştırmarları yapınız.
  berrin dede
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 11.01.2010 tarihinde dedi ki :
  Büşra hanım,sitenizi yeni keşfettim.Artık devamlı takipçiniz olacağım.Araştırmalarınız çok güzel.Benim 7yaşındaki oğlumla ilgili sıkıntılarım var.sizin yazılarınızı okudukça yüreğim rahatlıyor.Çok teşekkürler.
  arzu
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 06.02.2010 tarihinde dedi ki :
  benim oğlum 15.07.2006 doğumlu ama çok basit ve az kelime kullanıyor cümle kurmuyor 2 yaşında normal gelişimi iyiydi sonra parmağı kapıya sıkıştı koptu travma atlattı yani ondan olabilirmi çocuk psikiyatrisinede götürdüm bişey zeka ile dil çakışıyor dedi zeka daha ilerde gitti için diline veremiyor dedi, bana pek inanadırıcı gelmedi cümle kurmuyor herşeyi anlıyor yapıyor zehir gibi daha çok beden dilini kullanıyor ne yapmalıyım yardım edin lütfen arkadaşlar sizlerdende yorum bekliyorum

  BÜŞRA: yazıdaki alıştırmalar çok faydalı oluyor, onları yapınız. sürekli, net ve yüksek sesle konuşarak. çocuğun söylenenleri anlaması farklı bir şey, bu konuşmasına sebep olmaz. konuşmak için çoşku hissetmesi, istek duyması gereklidir.
  yagmur
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 08.02.2010 tarihinde dedi ki :
  merhaba...benim kızım tam 2.5 yaşında. ben dil gelişimi ile ilgili çok uzmandan makale okudum kızımın bebekliğinden beri. genelde dil gelişimiyle zekanın ilişkili olduğu söyleniyor. kızların beyni kendini ifade etmeye yönelik çalıştığı için daha erken konuştuğu erkeklerinde biriktirip geç konuşsada aniden konuşmaya başladıkları söyleniyor. Aslında anne baba olarak çocuklarımızın herşeyi erkenden başarmasını bekliyoruz ama malesef öyle olmuyor her insanın kapasitesi birşeyi becerme yeteneği farklı olduğu gibi çocuklarda da bu böyle. bu konuda şöyle şeyler de duyuyoruz halk arasında anneler babalar önce çocuğum konuşsun diye çabalarlar sonra da ömür boyu ne kakadar çok konuşuyor ne kadar çok şey istiyor diye yakınıyor deniliyor:)) Bende böyle diyenlerdenim:)) kızımın dil gelişimini desteklemek için bilinçli davranmaya çalıştım...yazıdaki herşeyi yaptım diyebilirim. doğduğundan itibaren hep konuşurum şarkı söylerim tekerlemeler ninniler söylerim vs. bebekliğinden beri beyin gelişimini destekleyici yatıştırıcı bebek müzikleri dinlettim. yine bebekliğinden itibaren olabildiğince farklı uyaranlarla karşılaşmasını sağladım.örneğin farklı yerlere götürmek gezdirmek bol bol fotoğraf resim göstermek üzerinde konuşmak anlatmak vs. 6 aydan itibaren bol resimli kitaplar okudum. çok konuştum karşımdaki büyük bir insan varmış gibi ama bebekçe konuşmadım hiç. 11 aylıkken düştü bitti gitti al mama gibi şeyler söylüyordu. 1 yaşında kaç yaşındasın sorusuna 1, kaç kilosun sorusuna 10 diyebiliyordu. 15 aylıkken istediği kitabı getirip anne oku diyordu. 2 kelimelik cümle kuruyordu yani. 17 aylıkken ilk cümlesi anne burda bebek var demişti.sonrası hızlı gelişti.18 aylıktan beri konuşuyor nerdeyse.şuanda da benim ona okuduğum hikayeleri o bana resimlere bakarak doğru olarak anlatıyor. tabiki kızımın kendi zekası kendi yeteneğiyle böyle ilerlemiştir dil gelişimi ama benim yaptıklarım fazla uyaranla karşılaşması bol bol konuşulması nın da etkisi olmuştur muhakkak.bunlar yapıldığında her çocuk eğer ciddi sorun yoksa en az 2 yaşında cümle kurabilir gibi geliyor bana. bu zorlu yolda tüm annelere ve bebişlerine kolaylıklar diliyorum. sevgiler... Filiz ve İrem
  filiz demir
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 10.02.2010 tarihinde dedi ki :
  BÜTÜN ANNELERE SEVGILERIMI GÖNDERIYORUM BIR OGLUM VE BIR KIZIM VAR OGLUM 5YASINDA KIZIM 4 YASINDA KIZIM KÜCÜK OLMASINA RAGMEN GÜZEL CÜMLELER KURUYOR AMA OGLUM KURAMIYOR GÖTÜRMEDIGIMIZ DOKTOR KALMAMISTI NORMAL COCUK DOKTORUNA GITIGIMIZDEDE BIZE HEP BEKLEYIN KONUSACAK SAGLIKLI GIBI VESAYRE SEYLER DIYORDU AMA BEN ANNEYDIM KIZIMIN SAGLIKLI AMA OGLUMUN BAGZI SORUNLARI OLDUGUNU ANLIYORDUM HIS EDIYORDUM AMA HEP DOKTORLAR KONUSUR SAGLIGI IYI DIYORDU ARTIK BUNA BIR SON VERDIM KENDI COCUK DOKTORUMA COCUGUM OGLUM BANA GÖRE HASTA KONUSMUYOR DEDIM VE ONLARDAN BASKA BIR HASTANEDE MUAYENE OLMASI ICIN BELGE ISTEDIM ALDIM GÖTÜRDÜK COCUGUMUN TEK KULAGINDA PROBLEM OLDUGUNU ÖGRENDIM ORDAKI DOKTOR SAGLIKLI DUYAMADIGI ICIN SAGLIKLI KONUSAMADIGINI SÖYLEDI VE BADEMCIKLERINE BAKIP COK BÜYÜK OLDUGUNU KONUSAMA NEDENLERIN BU IKSI ARASINDA OLDUGUNU BELIRTI BEN SOK OLMUSTUM CÜNKI BEN COCUGUMU SÜREKLI RUTIN KONTROLERINI YAPTIRIYORDUM BASKA YERLEREDE GÖTÜRMÜSTÜM NASIL OLUR DIYE GÖTÜRDÜGÜMÜZ DOKTORLARA ICIMDEN KIZIYORDUM VE ARTIK COCUGUMUN AMELIYATLA INSALLAH DÜZELECEGINI ÖGRENDIM ANNELER SIZLERE SESLENIYORUM TEK DOKTORLA YETINMEYIN GEREKIRSE 5DOKTOR GEZIN VE MUHAKAK KULAK BURUN BOGAZ DOKTORLARINA GIDIN VE 1TANEYLE YETINMEYIN CÜNKi COCUKLARIN KONUSAMAMA SEBEBININ100,80 ni BUYMUS UMARIM BIRAZCIK SIZLERE YARDIMCI OLABILMISIMDIR
  anneyim ben
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 17.03.2010 tarihinde dedi ki :
  BNIMDE COCUĞUM KONUSMUOR.3 YASINDA COK ACAYIP DAVRANIYOR BAZEN.COK ENDISELIYIM
  TUĞÇE
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 09.04.2010 tarihinde dedi ki :
  merhaba yazınızı okudum benimde sıkıntım aynı 16 aylık oglum var canı istedigi zaman anne baba diyo istemedigi zaman söylemiyo her söyleneni çok güzel anlıyo ama konuşamıyo hıhı başka birşey yok kendini ifade edemiyo çok agresif bir çocuk bazen nasıl davrancamı şaşırıyorum birşey istedigi zaman zaman zaman aglıyarak istemeye çalışıyo anlamıyorum bu seferde beni bezdiriyo sizden bana yardımcı olmanızı rica ediyorum oglumu aglatmadan nasıl çözüm bulmalıyım bana bi fikir verirmisiniz teşekkür ederim

  BÜŞRA: 16 aylık çocuğun bunları yapması normal. biraz zor bir dönemdir. sadece çocuğa ayırdığınız özel vakitleriniz olsun, oyun oynamaya eğlenmeye faaliyet yapmaya çalışın. hem çocuğa hem size iyi gelecektir. 4 yaşına kadar konuşmayan erkek çocukları var. 2,5 yaşına gelene kadar konuşmasında ciddi gelişme beklememek gerekir. kolay gelsin.
  nuray
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 02.05.2010 tarihinde dedi ki :
  oğlum bu ay bir yaşına girecek ancak hiç bir kelime etmiyor sadece bir takım sesler çıkarıyor konuşamadığı için derdini ağlıyarak anlatıyor kızım oğlumun yaşındayken her şeyi söyllüyordu korkuyorum bir problem var diye ne olur bana yardımcı olun ..............

  BÜŞRA: şu an konuşmaması bir bozukluk oldğunu göstermez. 3 yaşına kadar kelime bile söylemeyen erkek çocukları var, benim oğlum da öyleydi. 2- 2,5 yaşı geçtiği halde birşey söylemezse o zaman endişelenmek gerekebilir belki.
  yaprak
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 03.05.2010 tarihinde dedi ki :
  busra hanim, 4 yasindaki ogluma ev disinda anaokulu v.b ,yasitlari cocuklar sebepli sebepsiz ittirerek , vurarak davrandiginda, sende karsilik ver, kendini koru oglum demelimiyim, nasil bir tutum sergilemeliyim...arkasasiminda kizi bu yaslarda kizi var, anaokuluna gidiyor. oda bu sorundan muzdarip. onlarca cocugun icinde illaki aktif cocuklar oluyor, ve kizima satasiyorlar, ogretmenleriyle konustum, cocuk bunlar sonucta, konusuyoruz fakat, yinede bizim olmadigimiz anlardada satasabiliyorlar dedi. ben anne olarak kizima sende karsilik ver demeliyim diye cikmazda kaldi oda.. yardimci olursaniz seviniriz.. tesekkurler...
  nesrin naz
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 06.05.2010 tarihinde dedi ki :
  Nesin hanım, inanın bu tür sorulara nasıl cevap vereceğimi bilmiyorum. yakınlarda konuyu açıklığa kavuşturan bir yazı bulup yayınlamayı düşünüyorum. kolay gelsin. sevgiler.
  Büşra Karaca
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 11.06.2010 tarihinde dedi ki :
  merhaba

  kızım 2 Haziranda iki yaşını doldurdu.anlayabiliyor söylediklerimizi ancak belli kelimeleri söylüyor.\'otur ,anne ,baba,teyze ,ada (abi),gel,hala,anneanne,dede,Danone gibi.iki kelimeli cümle kurmuyor.\'anne gel\'gibi.
  evet anneler gerçekten endişeli oluyor.çalıştığım yer itibari ile çok fazla sorunlu çocuk görüyorum.ve kendime aklıma gelenler konusunda engel olamıyorum.kızım yazları anneannesinde kalıyor.onu sadece hafta sonları görebiliyorum.hiç bir şeyi iki güne sığdıramıyorum.ne yapmalıyım?nasıl yapmalıyım.geceleri masal okumaya başladım ;en az iki üç tane okuyorum.yazılarınızı ilgi ile okuyorum.umarım kendimi ifade edebilmişimdir.
  teşekkürler

  BÜŞRA: nihal hanım, çocuğunuzu düşünmeniz ve ilgili olmanız ne güzel. ama 2 yaşında bir çocuğun annesini sadece haftasonları görebilmesi ne büyük bir kayıptır, inanamadım okuyunca.çocuk daha 3 yaşında bile olmamış! çalışıyorsanız bile hergün görebileceğiniz bir şekilde bir program uygulamanız, çocuğunuzun ruh sağlığı açısından kritik önem taşıyor. ayrıca sizin ruh sağlığınız için de.bilemiyorum boşanmış olan ve eşinden destek alamadığı için mecburen böyle yoğun çalışmak zorunda anneler olabiliyor. sizinki öyle bir durum değilse, ya da eşinizle ayrı olmasanız da o işe çok mecbur değilseniz, işinizi ya da programınızı değiştirmenizi şiddetle önerebilirim, bir çok pedagog ve uzmanın görüşüne dayanarak.

  siz o işe mecbur değilsinizdir, ama çocuğunuz size mecbur çünkü onun annesi sizsiniz. ileriki yıllarda ne kadar birlikte olsanız da geride annesiz geçen 2 yaşını 3 yaşını dolduramazsınız.

  çocuğun konuşması hakkında sormuşsunuz ama bu durumda bence çocuğun konuşması daha küçük bir sorun.

  sevgiyle kalın, çocuğunuzu sizin sevginizden ve ilginizden haftanın 5 günü mahrum etmeyin.lütfen...
  Nihal KARTAL
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 13.06.2010 tarihinde dedi ki :
  merhaba büşra hanım çocuğum 1.5 yaşındayken bazı kelimeleri soyluyordu. Ama 2.5 yaşına gelince bazı kelimeleri söylemiyor bu duruma ailece çok üzülüyoruz.gelişmiyor geç yürudu ve çok erken diş çıkardı [4 aylıkken] hafıften eli titriyor.kansız ve zayıf .lütfen biran önce cevaplarsanız çok memnun olurum sıze ve bütün muminlere dua edecem ALLAH yardımcınız olsun SEVİLERİMLE

  BÜŞRA: çocuğun konuşması için gerekli egzersizler yukarıdaki yazıda var.

  çocukta kansızlık ve zayıflık durumu ciddi ise dr.a götürmelisniz. geç yürüdü diye gelişmediğini düşünmeyin, geç konuşma da fiziksel gelişmeyle ilgili değil.

  çocuğa sürekli yiyecek sunmadan, sadece 3-4 saatte bir ana yemekleri yedirmenizi, yemeklerden 2 saat sonra bol bol meyve yedirmenizi, kış aylarında sabahları 1 tatlı kaşığı keçiboynuzu pekmezi vermenizi önerebilirim.
  sevda
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 14.06.2010 tarihinde dedi ki :
  değerli yorumlarınız için teşekkür ediyorum.
  bazı konulara açıklıkgetirmek istedim çünkü daha açık olursam daha net yardımcı olabilirsiniz diye düşündüm.aslında anlattıklarımı eksik ifade ettiğimi farkettim.
  bengü iki kış boyunca bizimleydi.yani sadece yaz dönemlerinde anneanneye gidiyor.1 aydır orada kışın hepimiz yaşadığımız yerdeyiz;evimizde ...anne baba ayrılığı da yok .ancak hayat şartları anneyide babayıda çalışmaya mecbur kılıyor.kızım eylül ekim gibi yine yanımızda olacak.ancak bu boşluk bile azımsanamayacak kadar çok ve etkili.tesselli bulduğum tek konu emin ellerde bakılıyor olması.bunun arkasına sığınmıyorum ancak bu zorlu dönemi en kolay şekilde atlatmanın yollarını arıyorum.çünkü hepimiz için zorlu ve zorunlu bir süreç bu.
  aklıma gelen bir şey daha var.tuvalet eğitimine başlamadık.benim edindiğim bilgilere göre iki kelimeyi yan yana getiremiyorsa ve kendini net ifade edemiyorsa çoçuklarda ileriki yaşlarda sorun olduğu idi.bu konuda da yorumlarınızı bekliyorum.
  paylaşmak istediğim,
  bu hafta sonumuzun çok güzel geçtiği ve bengü\'nün yeni kalimeler söylemeye başladığı.....
  tşk
  Nihal KARTAL
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 23.06.2010 tarihinde dedi ki :
  OĞLUM TAM 3 YASINDA VE HIC 1 KELIME SOYLEMIYOR COK NADIR ANNE VEYA ANANE BA BA DIYOR..COK TUHAF DAVRANISLARI OLUYOR BAZEN AGLAMAYA BASLIYOR ORTADA 1 SEY YOKKEN HIC 1 SEY YOKKEN BAZEN EVIN ICINDE KOSUP GULUYOR..DOKTYORA GTTIK 1 AKAC DEFA OTISTIK DEGIL DEDI..ASLINDA COK AKILLI 1 COCUK EVDEKI HICBIRSEYIN YERINI UNUTMUYOR SOKAKTA GTTIGI YERLERI EZBERLIYOR ..GORUNCE HEMEN TANIYOR..AMA COK HIRCI.NAPMALIYIM NOLUR YARDIM EDIN..COK ZOR DURUMDAYIM

  BÜŞRA: benim oğlum da aynı durumdaydı. 3 yaşında çok az kelime söylüyordu. şu an size düşen anlayışlı olmak, çocuğa kızmamak, ve yukarıda yazıda yazdığım egzersizleri devamlı olarak uygulamak. kolay gelsin.
  TUĞÇEM
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 03.07.2010 tarihinde dedi ki :
  Büşra hnm yazdıklarınızı uygulamaya gayret gosterıyorum.olumlu bakısınız benı umutlandırıyor.2007 nisan dogumlu oglum halen konusmuyor.cok uzgun ve endıselıyım.işitme testı yaptırdım ılk olarak cok sukur sorun yok.sonra pedegog konusamadıgı ıcın zeka testı yapamıyor ,gelısım testı yaptı.at kedi kusu goster gıbı.yap boz.ınsan yuzu kulagını tak gozunu tak vs.oyuncak verdı ucagı anneye ver.komyonu bana ver.bunlar 2 yas gurubu cocugun yapabılıecegı etkınlermıs.3 yas gurubu iki asamalı ıslerı yaparmıs.ornegın ucagı anneden al bana ver.resımler gosterıyor.en buyuk top hangısı,en kucuk ev hangısi,ayakkabı kutunun ıcındemi altındamı ustundemi yanındamı soruyor.konusamayan cocuk algı dılı de gerıde kalıyormus. sonra konusma terapistıne yonlendırıldık.kelıme haznesı az ses ogretemıyor.oda oyun halınde soruyor beraber cevaplıyoruz.kuzu nasıl ses cıkarır?(me)..ınek,tavuk,ordek,at,horoz,tren,araba vs bunları sordu ve bana evde tekrar etmemı soledı.oglum aslında canı ısterse soluyor en azından benzetıyor.konusma terapistı bana sız onun bı organı gıbı davranıyorsunuz dedı.oglum kalk demek yerıne elımden tutuyor benı kaldırıyor.bırısı oyuncak alınca bana bakıyor yuzumu cevırıyor.vs.tabı bende her sey anlıyorum onun demek ıstedıgını.bu ısın bole yurumeyecegını onun anlamasını sagla dedı.yanı onu anlamazlıktan gel.anlamıyorum senı.boyle davranınca kızıyor sınırlenıyor.elıne gecenı her yere atıyor.hatta bana vuruyor.yıne cok yıpratmadan anlıyormus gıbı davranıyorum.cok zor bır surec.adım attıgınızda adım attım dıye soleyın.konusmaktan cenenız agrıyana kadar konusun dedı.kurdugunuz cumleler 2 yada 3 kelımden olussun basıt seyler soleyın.onunla goz teması kuracak sekılde onun boyunda egılın dedı.cocuklar annelerını uzmek ıstemez agladıgında benı cok uzdun cok uzgunum vs seyler soleyerek duygularınızı bılsın dedı.aglama vs sınırlı oldugunda sabırlı davranıp sakınlesmenı beklıyorum deyın dedı.umarım basarılı olacagım.hepımız oluruz.. anne olarak yasadıklarınızı anlıyorum..umarım sızde benı anlarsınız.sevgılerle.tesekkurler....

  BÜŞRA: evet zor bir dönem, sizi anlıyorum. ne zaman biteceğini bilemezsiniz. ama bitiyor merak etmeyin. gayretiniz anlayışınız bol olsun kolay gelsin diyorum, çocuğunuzun buna ihtiyacı var. sevgilerle.
  seval1234
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 05.07.2010 tarihinde dedi ki :
  merhabalar!! Benim 21 aylık BALIM adında bir kızım var . Kızım tek tek cümle kurabiliyor derdini de hareketleri ile anlatabiliyor ve her söyleneneni anlayıp uygulayabiliyor fakat cümle kuramıyor . KEndi kendine evcilik bile oynuyor bebegine Ayse diyor ve yemek yedirip altını açıp uyutabiliyor.onun cümle kurabilmesi için ne yapmalıyım ?? Ayrı olarak bir şey daha danışmak istiyorum kızım doğdugundan beri benimle uyuyor ve hala Anne sütü alıyor nasıl bıraktırabilirim ayrı uyumasını ona nasıl anlatabilriim beşiginde yatmıyor genç odası yatagı aldık orada yatmak istiyo ama benımle o uyuyunca kalkıyorum fakat uyanınca yine benimle uyumak istiyr şimdiden teşekkür ederim ii geceler

  BÜŞRA: kızınızın anormal bir durumu yok, yazıda geçen cümle kurma alıştırmalarını yapabilirsiniz. sütten kesme ile ilgili yazılar sitede var, beraber yatma ile ilgili bir yazıda ilerde gelecek.kolay gelsin.
  çağla sertyamaç
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 15.07.2010 tarihinde dedi ki :
  2.5 yaşında oğlum var.bizde aynı sıkıntıyı çekiyoruz.10 kelimeyi geçmiyor konuşması.kızım 1.5 yaşında konuştu.bundada aynı olur diye bekledik ama konuşamıyor.vucüt dili kullanmayı tercih ediyor.çok üzülüyorum derdini anlatamayınca kızıyor ve ağlıyor.tavsiyelerinizin birazını yapıyoruz zaten.aile hekimimizle görüşmüştük.
  ama herşeyi anlıyor.inşallah düzelir.genetik olurmu.eşimin yeğenleri geç konuşmuşlar.bizde tavsiyelerinizin faydasını görürüz.
  gamze
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 24.07.2010 tarihinde dedi ki :
  merhaba büşra hanım tavsiyelerinizi çok beğendim ben nilüfer tam 3 yaşında bir oğlum var daha konuşamıyor cümle kuramıyor yüzüme anne babasına baba demiyor ilgisiz bir çocuk fakat 1den 20 ye kadar sayıyor rast gele sorduğumda doğru cevap veriyor otur kalk diyor elini ağzını bütün organlarını sorduğumda gösteriyor hayvanların birkaç tanesini biliyor doktora gittik beğin emarı zeka testi kulak testi istedi kulakta bir sorun yok testi normal fakat beğin emarını çektiremedim gürültüden uyandı haftaya birdaha gidicez zeka tst daha olmadı sizce bu testlere gerek varmı çocuğumun zekasında beyninde bir problem loduğunu zannetmiyorum ne yapayım sizce testlere devam edeyimmi çocuğum konuşabilirmi lütfen cevap yazın teşekkür ederim.

  BÜŞRA: testlere devam etmek sizin kararınız. uzman değilim bilemem. yazıdaki alıştırmalar faydalı, sürekli yapmaya çalışın.
  nilüfer
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 06.08.2010 tarihinde dedi ki :
  ıyı gunler hocam benım 3 yasında olum var halen konusmuyo 1 den ona kadar sayı saymaya salısıyo yarısını soluyo yarsını ıh dıye soluyo anne baba dıyodu sımdı demıyo soledım sarkıların yarısına eslık etmeye çalısıyo ve son bı aydır bazı reklamlarda kulaklarını ıkı elıyle kapatım barıyo sonra açıyo bıde anne ıle babaı asırı bır sekılde ellrıyle tutup dıslerını sıkıyo yakamızdan ne yapmalıyız lutfen bızı bılgılendırırmısınız saygılar...

  BÜŞRA: yukarıdaki yazıda yeteri kadar bilgi var.
  turkan
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 09.08.2010 tarihinde dedi ki :
  ellinize yüreğinize sağlıkçok güzel şeyler yazmışsınız inşallah bende deneyerek faydasını görürüm çünkü çok üzülüyorum4 yaşına girecek daha düzgün konuşamıyor.birkaç kelime onlarıda ters söylüyor ama buda beni çok üzüyor.
  sevgiler
  gülnur akçay
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 21.08.2010 tarihinde dedi ki :
  2008 eylul doğumlu oğlum hala konuşamıyor.derdini vucut diliyle anlatıyor.konuşmak için çok mu geç kaldı.doktora ne zaman başvurmalıyız ve ne yapmalıyız.

  BÜŞRA: elbette geç değil, yukarıdaki yazıyı okumadınız mı?
  murat
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 22.08.2010 tarihinde dedi ki :
  Büşra hanım merhaba.Daha once yazmıştım oğlum 2007 nisan doğumlu halen konumuyor diye.önemsemeye başlayalı bu durumu 3 ay oldu.fakat pek yol alamıyoruz.gel,git,al,ver,at,bas halen buradayız.konuşma terapistine götürüyorum haftada bir.o nasıl davranmam gerektiği konusunda beni bilgilendiriyor.Umutsuzluğa kapılıyorum.sanki oğlum benım gıbı soyleyemediği için solemek ıstemıyor gıbı gelıyor.diğer arkadaşlar faydalansın dıye terapistten öğrendıklerımı paylasmak ıstıyorum.hayvan seslerı onemlı hayvan seslerını tekrar ettırıyoruz.vucudun bolumlerı,baş,kol,bacak,ayak,gövde.tabi cocuk 3 yaında karsıma alıp ders verır gıbı yapamıyorum.oyunla mesala başı tisort giydırırken başından geçti.baş baş baş de oğlum.taklit yeteneği iyi oldugunu söyluyor terapist sıra almayıde bılıyor.ıletısımde bunlar onemlı dıyor.fakat neden neden konusmuyor anlamıyorum.ne zor bısey.bir cok cucuk hayatın içinde kendılıgınde oğrenırken.ben ne kadar çaba harcıyorum gene basarısız oluyorum....

  BÜŞRA: sizi iyi anlıyorum. benim oğlum da aynı durumdaydı. sonu gelmeyecek bir türlü dili açılmayacak gibi gelir ama merak etmeyin bu dönem bitecek biraz zaman gerek. çabalarınızı ve sabrınızı tebrik ediyorum.
  seval1234
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 23.08.2010 tarihinde dedi ki :
  merhaba, benim kızım 3 yaşına 3 ay kadar kaldı ancak, kimi zaman cümleler kurabiliyor ama bunu biz bile anlamaktan çekiniyoruz. herkese değişik isimler takabiliyor...hemde kel alaka...acaba japoncamı konusyorda biz mi anlamıyoruz diye düşünmüyor değilim.baba nerde, dede geldi...o aydede hav hav değil gibi cümleler ağzından çıkıyor ama bizde garip bir heyecanla ne zaman ciddiciddi konusacak diye bekliyoruz. bence konusulan herşeyi anlıyor ama cümle kurmada ciddi sorunlar var gibi...değişik değişik kelimeler kurarak bişeyler anlatmaya çalışıyor...ama ne yazıkki bazen ne dediğini anlayamıyoruz....dediğini anlamıyoruz diyince de ufff deyip haliyle kızıyor...bana da yardımcı olurmusunuz?

  BÜŞRA: ayzıdaki egzersizleri yapabilirsiniz.
  mehmet
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 24.08.2010 tarihinde dedi ki :
  Büşra hanım disleksi (öğrenme bozukluğu) hakkında bilgilerınızı paylasabılırmisisniz?Daha oncede yazdım 2007 nisan doğumlu oğlum konuşma güçlüğü cekıyor dıye .kımse yanıltmak yada üzmek ıstemıyorum ama sanırım.gec konusma disleksının bır belırtısı ben endıselenıyorum oglum 3,5 yasında acaba disleksimi?araştırdıgım kadarıyla okula baslayınca teshıs koymak daha kolay okuma yazama matematık öğrenmede güçlük cekıyor cocuklar.Cok kuruntu yapıyorum sanırım.cok tesekkürler cevaplarınız için.Allah\'ım herkezın cocuklarına şifalar versın annelerine sabırlar.

  BÜŞRA: konu hakkında bilgim yok. elinizde kesin bulgular olmadan ve uzman kanaati olmadan kendinizi üzmeyin.

  benim oğlum 3 yaşında sadece 10 kelime söylüyordu. 3,5 yaşına geldiğinde 2 cümlelik kelimeleri yeni kuruyordu. en fazla mesafeyi 3,5-4 yaş arası kaydetti, o sırada 1 yaşlarında olan kardeşiyle konuşmayı beraber öğrendi neredeyse.. 4-5 yaş arasında yaşıtlarıyla arasındaki mesafeyi kat etti. hala beni ve bana gibi kelimleri birbirne karıştırıyor ama olsun. herşeyi çok çabuk öğreniyor. etrafımda 4 yaşında konuşmaya başlamış olan çok zeki erkek çocuklar da var. bu tür örnekleri bilmek belki sizi rahat ettirir.
  seval1234
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 26.08.2010 tarihinde dedi ki :
  benim oğlum 21 aylık ve sadece düzgün olarak araba diyor.onu kreşe verdim ama daha içe kapanık oldu.eline 1 araba alıyor yere yatıyor onu sürüyor.çok kendi halinde çok üzülüyorum ona fazla vakitte ayıramıyorum ne yapmalıyım lütfen bana yardımcı olun.....

  BÜŞRA: yukarıdaki yazıyı okuyunuz.
  sevda acar
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 30.08.2010 tarihinde dedi ki :
  Büşra hanım şu an kendımı yetersız ve basarısız hıssettıgım anlardan bırısı yıne.daha once gec konusma ıle ılgılı sorularım olmustu sağolun hepsını yanıtladınız ve umutlandım.oglum 3,5 yasında sabahtan berı 1 bıberon meyva suyu ıle duruyor yemek yemek ıstemıyor.sokakta arkasında tabakla dolasmak ıstemıyorum.yemek yemesı sıkıntı o yemegınce bende huzursuz oluyorum.2 haftadır tuvalet egıtımıne basladım.ılerleme oldu ancak ınatcı bı cocuk yatmadan once tuvalete gıtmek ıstemııyor.uykudan uyanma asamasında yatagına yapıyor.önlem aldım ama carsaf yıkamaktan bıtap dustum.uyurken altını bez talsam mı ?daha dıreneyım mı?bılemıyorum.kakada henuz tuvalete yapmadı kilotuna yapıyor.30 yasındayım unıv mezunuyum sosyal hayattın ıcındeyım nasıl olurda cocuguma hakım olamıyorum ona sozumu dınletemıyorum.. bılemıyorom..yazılarınızı okuyorum hayatımda uyguluyorum ıkna etmeye calısıyorum herseyı sebep sonuc ılıskısı ıcınde 2,3 defa sabırla anlatıyorum.ama bende ınsanım bu kadarınada dayanamıyorum bazen..

  BÜŞRA: seval hanim, sebep sonuç ilişkisi içinde anlatılan şeyleri bu yaştaki çocuk anlamayabilir, ikna olmak istemezler. açıklamalar çocukta baskı oluşturabiliyor. sitede etkin dinleme ve ben dili konularında işlediğimiz şekilde, çocuk ikna edilmeye uğraşıldığında değil, kendisi kabul edildiğinde rahatlıyor. o yazılardan yararlanabilirsiniz.

  çocukla sık sık dışarı çıkmanızı ve ferahlamanızı tavsiye ederim. evde durmayın. gidecek biryerini zyoksa bile sokağı bira kaç kez turlayın gelin. dışarı çıkarken altına alıştırma kilotu takabilirsiniz. hem çocuğun acıkmasına da yararı olur dışarı çıkmanızın.

  altına tekrar bez bağlarsanız sizi şu an bitap düşüren bir sorunu yıllara yayacak olabilirsiniz. 1-1,5 hatta 2 ay zor geçiyor evet ama sonrasında çok rahat ediyorsunuz. hasta bezi gibi önlemlere yine devam ederek gece altını bağlamayın diyorum nacizane.

  kakayi benim her iki cocugum da daha gec ogrendiler cisten, orenmelerini beklemekten baska care bilmiyorum.

  kolay gelsin, Allah yardımcınız olsun.
  seval1234
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 08.09.2010 tarihinde dedi ki :
  kızım iştahsız yemek yemeyi sevmiyor ne yapmalıyım
  mülfide
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 08.09.2010 tarihinde dedi ki :
  2 yaşına ekimde girecek kızım baba ve dede diyor başka bir şey demiyor halen bezliyorum ne yapmalıyım konuşması için
  mülfide
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 14.09.2010 tarihinde dedi ki :
  Merhaba benim oğlum 21 aylık. Baba, aba, aç, acıo(acıyo), bu(su) kelimelerini kullanabiliyo ama 11 aylıkken baba dede ve aşı esnasında farkettiğimiz acıo diyebiliyordu. O günden beri fazla bi kelime ekleme yapmadı hatta anne, gel, ver diyebiliyodu onları unuttu. Yukarıda yazdığınız alıştırmaları yapacağım ama açıkçası gurbette olduğum için kimseden yardım almadan çocuk büyütmek zor oluyo üşenebiliyorum bazen. Anne demesi için çok uğraştım sanırım bülübül gibi şakıyıp siz çekoslovakyalaştıramadıklarımızdanmısınız dese bile anne demeyecek:) Ama yazınız bililendirdi ve umut verdi. Teşekkürederim.
  burçak
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 14.09.2010 tarihinde dedi ki :
  Merhaba ...benim oğlum da 3 yaşını bitirmek üzere ama sadece baba diyor ve ne yaparsak yapalım hiçbirşeyden memnun olmuyor devamlı ağlıyor... çok da hırçın istediği olmadığı zaman ya yanındakini ısırıyorr ya da yanındakinin saçını çekiyor...ne yapmalıyım..hep güzel konuşarak yaklaşıyorum ama faydası yok bu arada ben çalışıyorum oğluma babaanne bakıyor....ama çok güzel ilgileniyorlar...şimdiden tşk ...
  mehtap
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 18.09.2010 tarihinde dedi ki :
  benim ikizlerim var biri konusuyor digeri konusmuyor 4 ay sonra 4 yasini bitirip 5 e girecek doktora goturdum gayet saglikli herseyi anliyor bunu yap dedigimizde yapiyor ama konusmuyor ne yapmamiz lazim busra hanim
  fatma
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 18.09.2010 tarihinde dedi ki :
  Yakında sitemizde soru-cevap bölümü açılacaktır. Sorularınızı o bölümde sorabilirsiniz.
  büşra
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 20.09.2010 tarihinde dedi ki :
  Mehtap ben oğlumu 18 aylıkken Singapura götürmüştüm 15 günlüğüne. Uzun uçak yolculuğu ve ekvatoral iklim bide 5 saat farkı olunca biyolojik ve psikolojik düzeni çok kötü olmuştu. Isırıyor yüzümüzü çiziyor aynı senin çocuğundaki gibi memnuniyetsiz oluyordu herşeyden. Doktorumuz bizi gelişim uzmanı başka bir pediatriste yönlendirdi. Oda bu durumun geçici olduğunu ama kesinlikle inatlaşmamamız gerektiğini söyledi. Birde o bu olumsuz hareketleri yapınca \'ben senin bana vurmanı istemiyorum\' diyip onun yanından yaşının yarısı kadar dakika ayrılmamızı önerdi. Senin oğlun 3 yaşında 1,5 dakika ondan uzaklaşmak başka odaya gitmek gerekiyormuş. \'Hayır yapma sen böyle yapınca kızıyorum\' gibi sözler söylediğinde hırçınlığı ve inadı artıyo ama uzaklaşınca unutuyo ve hareket kendiliğinde sönüyo. Biz denedik işe yaradı ama hemen olmuyo 3-5 hafta sürebiliyo.
  Ayrıca çocuklar iki yaş sendromuna iki yaşında değilde 1.5 yada 3 yaş civarında da girebiliyorlar. Bu da olabilir senin oğlunda. O kişiliğini ortaya koymaya çalışıyor. İntlaşma ve hırçınlık olarak değerlendirdiğimiz davranışlarda aslında seninle yaptığı kişilik kanıtlama savaşı. Onunla bu savaşa girme nasıl olsa o kazanacak bari baştan onun suyuna git. Belki böylece inat etmeye gerek yok diyecektir. Ben bu bilgileri gelişim uzmanından almıştım umarım sende de işe yarar. Sana kolay gelsin.
  burçak
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 23.09.2010 tarihinde dedi ki :
  benim çocuğum 2 yaşında fakat anne ve babanın dışında hiçbir kelime söylemiyor.ben çalışan bir anneyim bu yüzden fazla zaman ayıramıyorum oğluma fakat elimden geldiğince konuşmaya çalışıyorum.söylenen herşeyi yerine getiriyor.etaftakiler ise zekası eksik diyorlar sizce böyle birşey olabilir mi?

  BÜŞRA: çocuğunuzun ne gibi belirtileri ve rahatsızlığı olabilir dr a götürmeden bilinemez. ama çocuğa sadece 2 yaşında konuşmuyor diye zeka geriliği var diyorlarsa hiç aldırış etmeyin derim. benim çocuğum ve bir çok tanıdığım çocuk 3,5 tan sonra konuştu ve gayet normaller.
  belgin
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 24.09.2010 tarihinde dedi ki :
  merhaba Büşra hnm.Bu gün ömrümün 1 yıl azaldığını düşünüyorum.Daha once yazmıstım oglum 2007 nisan doğumlu konusma güclüğü var.Bu gun konusma terapistıne gıdıyoruz kadıkoyde uzak ve yorucu oluyor bızım ıcın..dönüste bır oyuncakcı gordu.almak ıstıyor.bende yeterınce aldıgımı dusundugumden ve cocuguma her ıstedıgının olamayacagını ogretıcem ya almak ıstemedım.bıraz bekledım oyuncakcı yanından ordan ayrılmak ıstemedı.sonra evde benzerının oldugunu soyledım.sonra satan abıye \'satılık degıl bu oyuncaklar dıye sordum \'ondan da yanıt aldık ama sonuc yok halen ordayız.o halde ben gıdıyorum oglum dedım.tabı tedırgınım arkama bakıyorum oglum gelıyor mu dıye .gelıyor ama aglıyor ve benı tekrar oyuncakcıya goturmeye calısıyor.bende kucakta aldım.goturmeye calıstım.ama ole yaptıgıma pişman ettı benı.yere yattı yuvarlandı ,emekledı kostu kostu .sakınlestırmak ıstedım kucagıma alıp sevgıyle sarılayım dedım.hadı oyuncakcıya oyuncagı alalım dedım ama sonuc yok bu sekılde nerdeyse 30 dak devam ettı yerde yuvarlanma kucagıma almaya calıstıgımda benı tokatlama sacımı cekme tekmeleme.butun ınsanlar bıze bakıyor hatta yardımcı olmaya calısıyor ama yıne sonuc yok.seker sakız hıc bısey bakmıyor bıle.bende agladım uzuntuden .sonunda banka subesınde gırdı sag olsun bı guvenlıkcı abı vardı o sakınlestırdı.benım oglum var bak resme vs seklınde..30 dak ysadıklarım kabustu...nasıl davranmalıyım..inatlaşmayım her istedıgını yapayım...baska sansım yok ben cocugumu egıtemıyorum bari onun benı egıtmesıne ızın vereyım...konusamadıgı ıcın de exsta sinirli ve hırçın..
  seval1234
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 26.09.2010 tarihinde dedi ki :
  merhaba benim oğlum 4 yaş 9 aylık(nerdeyse 5 yaşında) bazen konuşmaları anlaşılmıyo çoğunlukla yabancılar anlamıyo daha çok heyecanlı komik bişryler anlatırken telaşlanıyo sanırım birde telefonda konuşurken ben bile yarı yarı anlıyorum 2 -3 defa tekrarlatmam gerekiyo ozamanda kızıyo \"anlamıyormusun ya \" falandiyor anlamasam bile anlamış gibi yapıyorum ne yapmalıyım hangi uzmana psikologa mı gitmeliyiz yoksa konuşma terapistine mi? TEŞEKKÜRLER

  Sorularınızı soru cevap panosunda sormanızı rica ediyoruz. Teşekkürler.
  filiz
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 30.09.2010 tarihinde dedi ki :
  merhaba lar yazılarınızı sonunakadar okudum cok teşekkür ederim cok faydalı ve egiticı benım ogulum var 4 yasında cok agrasif hareketlerde bulunuyor ne yapmalıyım lutfen yardım edın

  Lütfen sorularınızı soru cevap panosunda sorunuz.
  hatice
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 01.10.2010 tarihinde dedi ki :
  merhaba benim oğlum iki yaşında malesf konuşmuyor ve çok tv izliyor yemek yemek için bile tv açıyoruz yoksa yemiyor ben konuşamamasını bile tv ye baglıyorum sürekli parka götürüyorum yaşıtlarıyla hiç ilgilenmiyor oyun oynamayı sevmiyor oyuncaklar bile ilgisini çok fazla çekmiyor ancak ses çıkaran oyuncaklarla oynuyor ama hemen sıkılıyor doktora götürmem gerekirmi ne yapmalıyım teşekürler

  Sorunuz soru- cevap panosuna aktarıldı. Cevapları oradan takip edebilirsiniz.
  meral bozdağ
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 07.10.2010 tarihinde dedi ki :
  merhaba. yazılarınız ve yararlı bilgileriniz için tşkl.Ben sınıf öğretmeniyim ve konuşmayı anlatmayı sabırla tekrar etmeyi meslek edinmişim.gelin görün ki 22 aylık oğlum anne- aç- aboo :) gibi kelimelerden öteye gidemiyor.çok hareketli iştahsız gelişimi de biraz yavaş. yani ebeveynlerin çocuğa konuşması için yapmadığı şey kalmıyor örneğin sizin maddeler halinde yazdığınız herşeyi ben zaten uyguluyorum ancakkk sanırım çocuklarımızın konuşmak için hazır olması ve bu beceriyi gerçekleştirecek kadar olgunlaşması gerekiyor bence zamanla hepsi bülbül gibi şakıyacak ..sadece zaman ve sabır..
  emine
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 08.10.2010 tarihinde dedi ki :
  benim oğlumda 3 yaşında konuşmaya başladı. daha doğrusu 1 yaşında başladı fakat 20 aylıkken roa virüsü kapmış biraz zor atlattı ve ondan sonra 3 yaşını doldurana dek ne baba ne de anne dedi şu an 4!ü doldurdu. epey cümle kuruyor. ve bir çok ta soru soruyor hala tam olmasa da atlattık sayılır. bu aşamaya gelince ye kadar biz de araba sevgisi üzerinden gittik. arabalara karşı aşırı düşkünlüğü var. televizyonda araba kanalı aaçıp programda geçen ilgisini çeken kelimeleri söyleye söyleye internette gördüğü arabaların adını söyleye söyleye. tabiiisadece araba olmadı ama vurgulamak istediğim yukarıda da yazdığı gibi daha çok onun ilgisini çekecek kelilerle bu işi epey hallettik. sabır sabır sabır başka yolu yok.allah bu durumda olanlara sabır ve kolaylıklar versin.
  karahan dogu
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 11.10.2010 tarihinde dedi ki :
  benim oğlum 5 yaşını doldurup 6 ya girecek ama hala anne baba ver çok doktora götürdüm kreşe gitti ve şimdide anasınıfına gidiyor hep aynı yaş grubunda ama kendisi kendi yaşıtlarından büyüklerle oynuyor doktorlar konuşması için 7 yaşına kadar vakit var diyor ama hala bu üç kelime dışında hiç bir şey sölemiyor
  yasemin
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 18.10.2010 tarihinde dedi ki :
  ha ha benim oglum daha 1 yaşını doldurmadı ötüyor ailemizdeki herkezin adın söylüyor siz bişey söyleyin aynısını söylüyor 5 gün sonra herşeyi ögrenecek
  pervin
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 26.10.2010 tarihinde dedi ki :
  merhaba.benim oğlum 2 yaşını yeni doldurdu sizin yazdıklarınızın çoğunu da yapıyoruz tekrar tekrar söylüyoruz.yanlız bende çalışıyrum eve geldiğimde çook hırçın oluyo
  direk saçlarımı asılıyo kim olursa olsun evde saçları çekiyo
  bunu nasıl bırakır artık bıktım vazgeçemiyo bayadır bu böyle

  Lütfen sorularınızı soru cevap bölümünde sorunuz.
  dilek
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 30.10.2010 tarihinde dedi ki :
  Merhaba Büşra hanım,

  Tesadüfen sayfanızı gördüm,bebek ve çocuk gelişimi için çok faydalı bilgileriniz için öncelikle teşekkür ederim.

  Benimde 20 aylık bir kızım var. Ocak ayında 2 yaşını dolduracak.9 aylıkken yüremeye başladı, ismini söylemeye başladı fakat şu an halen tam olarak 8-10 kelimeden fazla birşey konuşmuyor.,2 heceli cümle kurmuyor.Daha doğrusu şöyle söyleyim aslında her kelimeyi biliyor ama sadce ilk hecesini söyleyerek bırakıyor. (Mesela: uçak: u-bisiklet: bi- dede: de- bilezik: bi.... gibi birçok kelime)yaşına uygun kitaplardaki bütün nesneleri hayvanları tanıyor, sorduğumuzda gösteriyor, her dediğimizi anlıyor .fakat dediğim gibi söylemeye gelince sadece ilk hecelerini söyleyebiliyor.

  Anne baba olarak İşimiz gereği akşamdan akşama ve hafta sonları çocuğumuzla görüşebiliyor olabildiğince dolu vakit geçirmeye çalışıyoruz. Hikayeler okuyoruz. parkalara gidiyoruz, evcilik oynuyoruz, yazınızda önerdiğiniz tarzda konuşmalar yapıyoruz...Gündüzleri babaannesi ve halasıyla birlikte kalıyor onlarlada güzel vakit geçiriyor.Çok mutlu bir çocuk olduğuna inanıyorum. Ne yemek yemesinde ne uykusunda hiçbir problem yaşamıyoruz.Ama ne varki hala konuşmuyor olması beni biraz üzüyor.

  Bizim yaşadığımız bir problem mi bilmiyorum ama, konuşurken kelimelerin ilk hecesini değilde tamamını söylemesi gerektiğini nasıl öğretebilirim, önerilerinizi bekliyor, teşekkür ediyorum.

  Çocuğunuz 2 yaşında bile değil, hiçbirşey için geç kalmış değil. Sadece zamana ihtiyacı var, kelimeleri net tekrara devam edin, söyleyeceği güne kadar sabır..

  Lütfen sorularınızı soru cevap panosunda sorunuz.

  Canan
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 08.11.2010 tarihinde dedi ki :
  merhaba büşra hanım benimde 22 aylık bir kızım var ve hala konuşamıyor.bişeyler sööylediğim zaman sürekli hıh hıh diyor.bebekken işitme testine de soktuk birşey yok.nasıl yok izlemeliyiz

  Yazıdaki alıştırmaları yapınız. Lütfen sorularınızı soru cevap panosunda sorunuz.
  hülya gürbüz
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 15.11.2010 tarihinde dedi ki :
  benim 3,5 yaşında ikiz kızlarım var.1 yasın da konuşmaya başladılar (anne baba gibi) fakat sonra kestiler ve hala konuşmuyorlar.ama tv deki şarkıları hemen hemen hepsini söylüyorlarlar 1-20 kadar sayıp 20 den 1 kadarda tersten sayıyorlar.yazı tahtasına yazdığım yazıları okuyorlar ama cümle kurmuyorlar.ne yapmam lazım şimdiden teşekkürler.

  Lütfen sorularınız soru cevap panosunda sorunuz.
  merhaba
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 19.11.2010 tarihinde dedi ki :
  büsra hanim merhaba 5 yasinda bir kiz cocugum var halen konusmuyor iki dil arasinda kaldigi icin dahada zorlaniyor, thrapilere gidiyor bazi harflerde zorluk cekiyor, Ana okulunada basladi simdi cocugumla cok ilgileniyorum ama fazla faydasini göremiyorum, zorlamakda isdemiyorum ne yapacagimida sasirdim diye bilirim.

  Soru cevap panosundak ilgili cevaplara bakabilirsiniz.
  nila
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 20.11.2010 tarihinde dedi ki :
  allah razı olsun ya valla rahatladık duygusal olarak ıyı geldı
  selda
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 23.11.2010 tarihinde dedi ki :
  büsra hanim yazinizi okudum ve cok hosuma gitti benim oglumda konusamiyor onun icinde cok hircinlasiyor yazdiginiz egzersizi deniyecem size cok tesekkür ediyorum
  saadet yazici dönmez
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 29.11.2010 tarihinde dedi ki :
  slm büşra hanım benim ablamın kızı 2007 dogumlu şuan 4 yaşına basacak.fakat halaa konuşamıyo.anne,baba,gel,git,ben,o,diyebiliyo.ama cümle kuramıyo.ablamlar bu durumda ne yapması gerekir.şimdidenteşekkürler...

  Sorunuz hakkında soru cevap panosunda verilen cevaplara göz atabilirsiniz. Lütfen sorularınızı soru cevap panosunda sorunuz.
  eylül
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 02.12.2010 tarihinde dedi ki :
  benim arkadaşımın kızı 2.5 yaşında ve konuşamıyor sadece anne diyebiliyor herşeyi çıkardıgı seslerle anlatmaya çalışıyor ıh ıh diye ifade ediyor yada eliyle göstererek ama denilen herşeyi anlıyor sebebi ne olabilir acaba

  Lütfen sorularınızı soru cevap panosunda sorunuz
  sıdıka
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 13.12.2010 tarihinde dedi ki :
  merhaba benım oglum tam 3.5 yasında söyledı kelımeler kısa ama guzel 20 yakın kelime dıyo genelde ses cıkarmayı sevıyo arabaya vın kopege hav kedıye mıyav gıbı
  benı anladına emınım soyledımı zorda olsa yapıyo
  bazen cumlede kuruyo anne bak hav vb bazen şaşırıyom bardak dıyo ama araba demıyo yaramazmı yaramaz sınırli 5 aylık kardeşi var ama onu kıskanmıyo onun herseyıyle ılgılenır sever konuşaması zatı berı var cok sınırlenıyom kulaklarının duydugundanda emınım bırde tv cok yakından ızler ve sever tv hayatımızdan kaldırsakmıcızgı fılm hastası yorumlarınız cok guzel
  lütfıye temizel
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 13.12.2010 tarihinde dedi ki :
  özr dıleyerek bırsey daha demek istıyom cok fazla arkadası var onlarla hep zaman gecırdı ama tek kelıme almadı cok konusuyo aslında ama sadece bagırmak anlansız seyler ailece cok daralıyoz babası hep ılgılenır ama olmuyo dok dora gıdelımmı bıkeresınde bır dok dora sordum hıc konusamıyomu dedı az kelıme konusuyo dedım 4 yasına kadar bekleyın dedı napalım

  Lütfen sorularınızı soru cevap panosunda sorunuz
  lütfıye temizel
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 14.12.2010 tarihinde dedi ki :
  ben 3 ten sonra doktorada gidilmesini tavsiye edebilirim. benim bir arkadasimin ogluna otistik tanisi konmustu. o da konusamiyordu ve hiccinligini ve yaramazligini hep konusamamasina bagliyorduk cocugun. kontrol edilmesinde fayda olur insallah.
  selma
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 17.12.2010 tarihinde dedi ki :
  büşra hanım benim 27 aylık bır kızım var konusmuyor.sadece baba,pis,gel,al,kıkı,çiş diyor onunla yaşıt arkadaşları var,onlar konuşuyo bu durum beni ve eşimi çok üzüyor bu yüzden bir cocuk psikoloğuna götürdük doktor daha fazla ilgilenin televizyon seyretmeyin sizce ne yapmalıyız çok üzülüyoz çok akıllı her dediğimizi yapıyor bazen bazı cümleler kuruyo mesela geçenlerde al selpak dedi ama birdaha demedi biz konuşturunca konuşmuyo kendi isteyince bişeyler diyor.

  Yukarıdaki yazıdaki alıştırmaları yapınız.
  erdoğan
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 29.12.2010 tarihinde dedi ki :
  kızım 21 aylık hala tam konuşamıyor herşeyi anlıyor.anne baba abi gel başkada birşey demiyor tam nezaman konuşur doktora götürelimmi
  seyit ali sert
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 29.12.2010 tarihinde dedi ki :
  şerife sert.19.03.2009 dogumlu 21aylık kızımız hala tam konuşamıyor.anne baba abisine ömer başkada bişey demiyor tam nezaman konuşur.sevgiler

  Sorunuzu soru cevap panosunda sorabilir, benzer sorulara verilen cevaplara göz atabilirsiniz. Çocuğun tam ne zaman konuşacağını kimse bilemez. çocuğunuz 2 yaşında bile değil neden konuşmasını bekliyorsunuz. yaşına göre söyledikleri normal.
  seyit ali sert
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 03.01.2011 tarihinde dedi ki :
  slm arkadaslar benm kızım ocagın 16 sında 2yasına gırecek ama hala cumle kuramıorum endıselenıorum anun hakkında acelemı edıorum bılmıorum benm esım asker doguda görev yapıoruz bı koyde ne komsumuz var nede kızımın bı arkadası sadece benı ve babasını göruyor uyarıcıların az oldugundan dolayımı gec konusuor. kelımelerı dıe bılıo ama canının ıstedıklerını anne baba. bune noluo,cincon,hayır,allah, dört gb cumller ama abı okunusu gb sölıyemıo dört döt dıo mesela duyusundada hıc proplem yok sarkı falan cıksın tv de oynuyo bısey görsun anne bune bu dıo bıseyı ıstedımız zaman getırıo ama bazende bunların hep aksını yapıo kızıo sınırlenıo vuruo cok zormus cocuk buyutmek... ( sizce emzıgın zararı varmıdır konusmaya bıraktırsakmı oda ayrı bı sorun :(((

  Sorunuzu soru cevap panosunda sorabilir, benzer sorulara verilen cevaplara göz atabilirsiniz
  haticem71
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 26.01.2011 tarihinde dedi ki :
  beni ne kadar rahatlattınız anlatamam okadar çok doktorların ağzından yazıılar okuyorumki sizin kadar olumlu etkılemedi beni anlattığınız bütün zorlukları yaşıyoruz ve çok agresifiz bu arada tuvalet eğitimi vermeye çalışıyorum oğlum 3 yaşında şimdiden pes etmiş durumdayım.tekrar teşekkür ediyorum size
  zeynep
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 04.02.2011 tarihinde dedi ki :
  mrh.benim kızım 9 ayını bitirdi 10.ayından 3 gün aldı bir haftaya kadar anne, dede ve eda kelimelerini söyleyebiliyodu ama artık söylemiyo çok endişeleniyorum sebebi ne olabilir? yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler.

  Sitemizde sorunuza cevap olabilecek yazılara bakabilirsiniz. Sorunuzu soru cevap panosunda sorabilir, benzer sorulara verilen cevaplara göz atabilirsiniz.
  cennet
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 09.02.2011 tarihinde dedi ki :
  merhaba.. gece uykusunu kaciracak kadar uzgun bi annenin buyuk cikmazinda paylasimlarinizla bi nebze rahatlayabildim..benimde 4,5 yasinda bi erkek cocugum var.4 aydirda krese gidiyor.olabildigince itinali davransamda karsiligi cok az :( cok uzuluyorum.cok az konusuyor.sadece onu sevdigi seylerle mesgul edebilirsiniz.dier seylerden bahsedince hic cevap vermiyor.israr edincede sinirleniyor.oyuncaklarinin arasina giriyorum.dier ogretmek istediklerimi oyuncaklarini kullanarak ogrenmesine yardimci oluyorum.evet cogu kez herseyi biliyor.ama bazen bakiyorum cok basit sorulara dahi cevapsiz kaliyor.cok enndiseleniyorum.esim abarttigimi soyluyor.sadece sana oyle yapiyor diyor ama az konusan bi cocugum var.cevremdeki cocuklara bakiyorum ister istemez uzuluyorum.bildigi halde cevaplamiyor olmasi beni korkutuyor.icine kapanmasindan cok korkuyorum.cok konustum.kucukte olsa bi paylasimda bulunursaniz duacinim...hayirla kalin insallah..

  Sitemizde sorunuza cevap olabilecek yazılara bakabilirsiniz. Sorunuzu soru cevap panosunda sorabilir, benzer sorulara verilen cevaplara göz atabilirsiniz. İçe kapanıklık çocuğun yapısı da olabilir, üstüne gidince daha da kapanabilir. Kendi haline bırakınız.
  aydan
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 12.02.2011 tarihinde dedi ki :
  MERHABA bende aynı dertten muzdaripim benim oğlum da 2 yaşında bazı anne baba annane ...vs diyor fakat cümle kuramıyor oğlumdan küçük çocukları konuşurken gördüğümde bütün hatayı kendimde görüyorum tv fazla seyretti diyorum kendime çok kızıyorum..bende dr götüreyim diyordum ama ilk önce yazdığınız egzersizleri deneyeyim inşallah olur ..sevgiler
  HİLAL ÇALIKOĞLU
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 17.02.2011 tarihinde dedi ki :
  benimde 2,5 yaşında kız yeğenim var birşeyler anlatıyor ama söyledikleri anlaşılmıyor bundan dolayıda aşırı derecede hırçın,herşeye ağlıyor,vuruyor vs..kardeşimde mümkün olduğu kadar çok ilgili çok konuşuyor onunla oda anne,baba,dede diyor başka şeylerde anlatmaya çalışıyor ama anlaşılmıyor söyledikleri anlamadım teyzem dediğim zaman çok kızıyor...Kardeşimde çok endişeli psikologamı götürsem neden düzgün konuşmuyor diye düşünüyor...

  Sitemizde sorunuza cevap olabilecek yazılara bakabilirsiniz. Sorunuzu soru cevap panosunda sorabilir, benzer sorulara verilen cevaplara göz atabilirsiniz.
  neşe
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 23.02.2011 tarihinde dedi ki :
  şu an burdaki arkadaşları o kadar iyi anlıyorum ki...5,5 yaşında kızım var 2,5 yaşına kadar anne bile demedi çok fazla stres yapmamaya çalışıyordum ama insanların yorumları o kadar acımasızdı ki kahroluyordum kızım birden bir konuşmaya başladı çok düzgün çok akıcıydı...sabredin arkadaşlar.şimdi kızım çok konuşuyor diye şikayet ediyoruz.şimdi 25 aylık oğlum var bikaç kelime söyleyebiliyor ama her söylediğimizi anlıyor..yine sabırla bekliyorum.allah o aklı verdiyse elbet birgün dili de açılır..
  seçil
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 25.02.2011 tarihinde dedi ki :
  bende ilk defa açıyorum bu sayfayı umutluyum.soru sormak istiyorum büşra hanım kızım 23 aylık konuşmuyo anne baba çalıştıgından ve doguda oldugumuzdan bakıcı yoktu ve eşimin 12 yaşında karrrdeşi baktı bi süre ve çocugum 0 2 yaş arasını sürekli tv izleyerek geçirdi şimdi iletişim zorlugu çekiyoz inanmak istemiyom ama otizmden şüpheleniyoz ismini söleyince bazen hiç aldırmıyo ne yapmalıyız şimdiden teşekkür ederim.

  Sitemizde sorunuza cevap olabilecek yazılara bakabilirsiniz. Sorunuzu soru cevap panosunda sorabilir, benzer sorulara verilen cevaplara göz atabilirsiniz.
  levent
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 04.03.2011 tarihinde dedi ki :
  öncelikle yaralı bilgileriniz için teşekkür ederim.benim oğlum 18 aylık...daha kelime çıkartamadı.sürekli ilgileniyorum.dediğiniz alıştırmaları yapıyorum ama oğluma birşeyi yaptırmak çok zor.keyfi isterse yapıyor.oyunları bile...en basiti telsarar oyununu taa bebekken birkaç kere yaptı bıktı ve bıraktı.biraz özgür ruhlu sanırım.bazen o kadar çok tekrar ediyorum ki kelimeleri karşılığında da CAN\'dan tepki alamayınca üzülüyorum.resimli kitaplar aldık.çok seviyor onları.eve her geleni oturtup parmağını tutarak tek tek söyletiyor kelimeleri...okuduklarıma göre ve sizce de 1,5 yaş endişe edilmesi bir zaman değil di mi?üzerine bu kadar düşmemin de çocuk üstünde negatif bir etkisi olabilir mi?bir de baby tvyi çok seviyor...ordada kelimeler şekiller ve tekrarları var biliyorsunuzdur mutlaka...içerik olarak uygun ama tv sonuçta.gelişimini bu tarz programlar negatif mi pozitif mi etkiler acaba?şimdiden teşekkür ederim size.

  Sitemizde sorunuza cevap olabilecek yazılara bakabilirsiniz. Sorunuzu soru cevap panosunda sorabilir, benzer sorulara verilen cevaplara göz atabilirsiniz.
  esra
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 09.03.2011 tarihinde dedi ki :
  çocuğum 6 yaşında konuşamıyor ne yamalıyım

  Sitemizde sorunuza cevap olabilecek yazılara bakabilirsiniz. Sorunuzu soru cevap panosunda sorabilir, benzer sorulara verilen cevaplara göz atabilirsiniz.
  cahide
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 09.03.2011 tarihinde dedi ki :
  sitenizi yeni gördüm oğlum 23 aylık basit kelimeler dışında bişi sölemio anne baba su süt alo napıosun aşk adın anişim ve anlaşılmayan büsürü şey sölüo çok yaramaz arkamı dönmemle yaramazlık yapıo bazen beni anlamadını düşünüyorum çünkü bişi sölerken gülümsüo kızı olsam bile sınırları bilmio yasaklarımızı anlamıo çok fazla reklam izlio acaba bir sorunu olabilir mi doktora götürüyüm mü

  Sitemizde sorunuza cevap olabilecek yazılara bakabilirsiniz. Sorunuzu soru cevap panosunda sorabilir, benzer sorulara verilen cevaplara göz atabilirsiniz.
  esra
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 13.03.2011 tarihinde dedi ki :
  Merhabalar.benimde oğlum 2 ay sonra iki yaşını dolduracak.yukarıda ki yazılanların her kelimesi,cümlesi çok doğru.sabretmek gerekiyor.o kadar sabırsızız ki yani aslında kendi adıma söylüyorum bunu çocuğa kızaraktan küçük dünyasını yıkıyoruz.halbu ki ne kadar saf ve masumlar.ve şuan ağlamamak için kendimi zor tutuyorum...kuzum beden diliyle her şeyi anlatıyor.baba,anne,anneanne,su,süt.gibi kelimeleri söylüyor fakat cümle kuramıyor.inş.konuşacak inanıyorum minik kuşuma..fedakarlık...sabır...sabır...anne olmakta bu değilmi zaten? Yukarıdaki açıklama ve tavsiyeler için teşekkürler.sevgiler.
  kübra
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 22.03.2011 tarihinde dedi ki :
  büşra hanım sitenizi yeni farkettim benim kızım 19 aylık. doğduğundan beri herşeyi hayret edilecek kadar erken yaptı ama hala cümle kuramıyor. söylediklerimizi tekrarlıyor ama tek başına söylemeye gelince söylemiyor. her işini kendi yapıyor algısı inanılmaz açık ama hala konuşamıyor çok üzülüyorum. sizce telaşım erkenmi teşekkürler şimdidden.

  Sitemizde sorunuza cevap olabilecek yazılara bakabilirsiniz. Sorunuzu soru cevap panosunda sorabilir, benzer sorulara verilen cevaplara göz atabilirsiniz.
  naz efsa
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 22.03.2011 tarihinde dedi ki :
  slm çok güzel bilgiler var.oğlum dört yaşında konuşamıyor.burada yazılanları uygulayacağım.umarım işe yarar.tesekkürler.
  esra
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 30.03.2011 tarihinde dedi ki :
  İyi gunler, benim oglum 21 aylık ve henüz konusmuyor.Algılaması yerinde ama aşırı hareketli.Hiç yerinde durmuyor bu durum konusmada gecikme yapabilir mi?Belirttiğiniz gibi çocuğumla devamlı konusup,onunda konusmasını tesvik etmeye çalışıyorum. Basit sesler çıkarıyor jujuk, jojık gibi şeyler söyluyor ama bilinçli olarak konusmuyor.Ne kadar süre sonra doktora göstermem gerekir.Tesekkurler

  Sitemizde sorunuza cevap olabilecek yazılara bakabilirsiniz. Sorunuzu soru cevap panosunda sorabilir, benzer sorulara verilen cevaplara göz atabilirsiniz.
  Nazlı Çetin
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • alev 19.04.2011 tarihinde dedi ki :
  iyi günler benim oğlum 4 yaşında duyma problemi vb. yok söyleyebildiği kelimeler var git gel baba anne gibi bir takım kelimeleri söyleyebiliyor fakat konuşmuyor hangi doktora göstermem gerek yardımcı olabilirseniz mutlu olurum şimdiden teşekkür ederim iyi günler dilerim..
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • eserya 03.05.2011 tarihinde dedi ki :
  benim oğlumda konuşmuyor:( öyle üzgün ve yalnızım ki... artık oğluma yardımcı olmayı bırakın benim yardıma ihtiyacım var.o kadar güçsüz,yalnız,çaresiz ve mutsuzum ki... uyumak ve uyandığımda oğlumun koşarak yanıma gelip ''ANNECİM SENİ ÇOK SEVİYORUM HADİ UYANDA PARKA GİDELİM:)'' demesini istiyorum. :(((((((((((((((
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • cemile83 22.09.2013 tarihinde dedi ki :
  merhaba benimde aynı sıkıntım var. 3 yaşında bir kızım var ve cümle kuramıyor ama aynı zamanda çevresindeki insanlara da çok ilgisiz. yaşıtlarıyla oynamayıp tek başına oynuyor. ne yapacağımı şaşırdım bana yardımcı olursanız sevinirim
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • neverthlandiya 10.10.2013 tarihinde dedi ki :
  Selamlar! yazılarınızı uzun zamandır takip ediyorum ve takdir ediyorum sizi.
  26 aylık oğlum var, eşim Türk, ben Kırgız Türküyüm. evde doğal olarak Türkçe konuşuyoruz. yanı sıra ben arada sıra Kırgızca, Rusça, İngilizce de bir kaç kelime öğretiyorum oğluma. her şeyi anlıyor, dediğimi (isterse!) yapıyor, ama cevapları ve kullandığı kelimeler çok az.
  yazdığınız tavsiyelere uyacağım. size sorum: bu yaşta hangi dilde yoğunlaşmalıyım? konuşmasını geciktiren faktör acaba benim bir kaç dilde konuşmam mı?
  Teşekkür ederim şimdiden,
  Kolay gelsin
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • hilal230 03.09.2014 tarihinde dedi ki :
  Merabalar benım cocugum 31 aylık konusamıyor cok korkuyorum konusa bılecekmı dıye dedıgı kelımeler su urunu herseye cola dıyor dede ,anne,ıyı,topa gol dıyo top demıyor vs.ama benım dedıgım herseyı anlıyor tlv cok seyredıyo ana okuluna yenı basladı bıde ınsanlara vuruyor ıteklıyo ben ne yapacagımı bılmıyorum arada bagıyorum cunku anlamıyorum oda dıretıyo ve sınırlenıyo lutfen. Yardım edın tsk
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • illiyyin 19.01.2017 tarihinde dedi ki :
  ayrıca paylaşmış olduğunuz çok değerli bilgiler içinde teşekkürler
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • sumeyyearvas 11.02.2017 tarihinde dedi ki :
  Merhaba Büşra Hanım, Ben 23 yaşındayım, benim iki buçuk yaşında erkek bir kardeşim var. Ancak henüz konuşamıyor. Bundan dolayı annem ve babam kardeşimi hastaneye götürmeye karar verdiler ve bir çocuk gelişim uzmanına gösterdiler. Çocuk gelişim uzmanı kardeşimin otizm başlangıcında olduğunu söyledi. Hepimiz çok üzüldük. Ancak kardeşim çok akıllı ve çok zeki. Konuşmasının gecikmiş olması onu otist olmaya mı sevk etmeli?
  Geçen hafta bir daha götürdük doktora daha iyi olmuş dedi. Az önce annemle araştırma yapıyorduk geç konuşan çocuklar için. Ve sizin yukardaki yazınızı okuduk ve içimiz ferahladı. Çok teşekkür ederiz size. Yazdığınız alıştırmaları deneyeceğiz inşallah kardeşim düzelecek... O zaman yine buradan paylaşacağım.
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
HAKKIMDA
Büşra Karaca, 1981 Edirne doğumlu, MSÜ Mimarlık terk, 2003'te dünya evine girmiş, 2005'te ilk, 2007'de ikinci, 2013'te üçüncü çocuğunu kucağına almış bir annedir. 2008 yılından beri blog tutuyor.
busra[at]annenotlari.com
DOST SİTELER
Bu site annelik ve çocuk eğitimi hakkında genel bilgiler içerir. Siteden yararlanmak profosyonel yardım yerine geçmez. Kendiniz ya da çocuğunuzla ilgili psikolojik ya da fiziksel sağlık problemleriniz varsa, bir uzmandan profesyonel destek alınız.
web tasarım ve programlama deSen
0.119 sn.