Anasayfa | Giriş / Üye Ol
Paylaş

İkiz Bebeklerimin Uyku Sorunu Hakkında Ne Yapmalı?

24 Nisan 2009


soru: merhaba.sitenizi tesaduf sonucu buldum ve uyku ile ilgili tüm yazılarınızı bir solukta okudum.genelde heryerde aynı şeyler yazıyor cocuklara iyi bir uyku alışkanlığı kazandırmak için ama yine de sizin de aynı tecrübelerden geçip bunu kaleme almanız bana daha güvenilir geldi.cunku ben yazılanların gerçek hayatta uygulanabilrliğini gerçekten sorgular oldum.benim ikizlerim şu an 14 aylık.doğduklarından beri 2,3 saatten fazla uyuduklarını görmedim.uykuya dalmalarında her zman bir problem oldu.ancak bir yaşından sonra ben o şikayet ettiğim eski günlerimi bile mumla arar oldum.

zannedersem sizin yaşadığınız memeye bağımlı olma durumunu biz biberonla yaşıyoruz.bu aralar kesin kararlıydım şu bibreonu vermeyeyim gece bir şekilde suyla ve sallayarak felan inat edip vazgeçirebilirim sandım.ama kızımda asla bunu başaramadım.kızım korkunç ağlıyor eğer müdahale etmezsem.gerçi kucağıma bile alsa feryat figan bu sefer sakinleştirip uyutabilmek daha büyük sorun yine vazgeçiremedim.

bir de bir yaşından sonra bırakın 2 saati tam uyutuyorum 10 dakıkada bir yarım saatte bir sürekli uyanıp ağlıyor.ben nasıl bu biberondan vazgeçireceğim bu cocukları .oğlum ise bir şekilde sadece saat 23,24 gibi pirinç unlu  muhallebi yiyip tüm gece dalamayıp ayakta sabaha kadar uyutmay şekilinde.tek fark o kadar cok ağlamıyor ve suyla idare edilebiliyor.3 gundur bu şekilde.acaba uyanmaları bitermi bir süre sonra yoksa bu seferde sallanmak için mi uyanıcak.boşuna mı yapıyoruz.sallamayı kestiğimiz an uyanıp ağlamaya başlıyor.

benim bunları 5 dakikada bir sakinleştirip odadan çıkma gibi bir sansım olmuyor nerde kaldı 10 dakıka sonra gireyim.gecen gece 1 saat sakinleştirmekle uğrastık.neler yapmadık neler.carsafta sallamai ayakta vs bilimum ne varsa artık.bir yerlerde hata yaptım ama nerde ve nasıl kurtulacağım hiç bilmiyorum.ne yapacam ben .var mı tavsiyeniz.siteniz için teşekkürler,ellerinize sağlık büşra hanım.

Cevap:
Reyhan hanım, yazdıklarınızı okuyunca şok oldum. Allah kolaylık versin gerçekten.

ne yaparsanız düzelir bilmiyorum ayrıca ikiz bakmak çok ayrı bir meziyet ben uzağım ama bir kaç şeye dikkat etmenizi önereceğim:

1. çocukların gece uykularını güzel uyumları için günlük beslenmelerinden tatmin olmaları önemli. tatmin olmak, hem tat olarak lezzet almak hem de doymak anlamında anlaşılabilir. 12-18 ay çocukları hep değişik bir şeyler arıyorlar. ve bir çoğu hazır mamadan bıkmış oluyor. katı gıdalarla araları nasıl bilmiyorum pilav, haşlanmış patates gibi şeyleri seviyorlar. tokluk hissetmeleri ve değişik tatlar almaları mutlu ve huzurlu olmaları için önemli. mutlu ve huzurlu olmaları da gece uykuları için önemli. tabi iki çocukla yemek işi sizin için zor oluyordur ama mümkün olduğunca değişik şeyler yedirmeye çalışmanız iyi olur. ve daha çok akşam yemeğinde doymuş ve mutlu olmaları önemli. yatmadan önceki besleme ek öğün mahiyetinde olmalı.

2. gece su içiyorlar mı? çocuklar mama ya da süt içseler bile susuzlukları olabiliyor. biberonu sütle özdeşleştirdiyseler, bu yüzden suyu biberonla içmek istemeyebilirler. suyu yatmadan önce bardakla da verebilirsiniz. bazı çocuklar gece içleri yandığı için çok ağlıyorlar.

3. yatma saatine de dikkat etmek ve erkene çekmek gerekiyor. uyku saatleri geçince çok hırçın ve uyutulamaz bir hale gelmek bebekler için çok yaygın bir durum. uyku öncesi düzen ile ilgili sitemizdeki yazıyı okumuşsunuzdur, her akşam aynı olan bir uyku öncesi düzen ve yatma saati yerleştirmeye çalışırsanız büyük ölçüde değişen ve iyiye giden bir şeyler olabilir.

4. biraz da neler hissettiklerinden bahs edelim. anne olarak mutlaka çocuklarımıza çok şefkat duyuyoruz ama bazı çocuklar özellikle yumuşak ses tonu, kendilerini rahatlatan ve melodisinde şefkatimizi hissettikleri ninnilere çok ihtiyaç duyuyorlar. ve bu şekilde güven içinde olduklarını hissediyorlar. hem gün içerisinde hem de uyutmadan önce ekstra bir dikkatle rahatlatıcı cümleler ve ses tonu kullanmayı deneyebilirsiniz.

5.çocuğu "hadiii uyusana artııık yetti canıma" şeklinde bir ruh hali ve "hadi canım benim uyu tatlım" gibi iki ayrı ruh halinde salladığım zaman çocukta fark gördüğümü çok hatırlarım. gerçi sizin sinirleriniz yıpranmış olabilir haklısınız ama gene de denemeye çalışın. kafasını tepeden tutup alna doğru sürekli okşamak ve kısık sesle şarkı söylemek iyi olabilir. öpücükler, gülücükler, okşamalar, şarkılar çocuklar için çok önemli. bazı günler bakıyorum koşturmaktan iki çocuğumun da gözünün içine gülerek bakıp doğru dürüst bir kucaklaşma sevgi göstergesi bir şey yapmamışım. çocuklar hissediyor bu eksikliği mutlaka. ruh hallerinden anlaşılıyor.

6. huzursuz olmaları ve çok çabuk uyanmalarının arkasında başka ne gibi sebepler olabileceğini sizin de gözlemlemeniz ve bulmanız gerekiyor. uyandığı zaman neden uyanmış olabileceği ile etrafı gözleyerek tahminler yapın ve nedenleri yok etmeye çalışın. bu anne kafasını çok geliştiriyor :)

7. elimdeki ikizlerle ilgili bir kitapta ikisini aynı saatte yemek yedirin, aynı zamanlarda aynı şeyleri yapın yazıyor. hatta birine yemek yedirirken diğeri uyuyorsa uyuyanı uyandırın ve ona da yemek yedirin diyor. aynı anda aynı şeyleri yapmaları hem sizi rahatlatır, hem de ikizlerin güven duygusunun gelişmesini sağlayabilir. hatta kendi belirlediğiniz bir aya kadar beraber yatırın yazıyor kitapta. aynı odada yatmaları gerekiyor mutlaka.

8. çocukların mutlu olmaları için yemek gibi oyun konusu da önemli. haliniz var mıdır oynamaya tabi onu da düşünmek gerek, ama siz oynayamasanız bile mutlaka birileri enerjilerini atmaları için onlarla oynamalı. özellikle de yatmadan önce.

kolay gelsin, umarım değişen bir şeyler olur. ikiz bebeklerle ilgili kitaplar da var, onlardan da yardım alabilirsiniz. ve pratikanne'nin uyku yazıları çok ayrıntılı, onları da okuyabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir :
Yazıya Yorum Yap Giriş / Kaydol
 • busra 19.05.2009 tarihinde dedi ki :
  sa büşra hanım.tesadüfen buldum sitenizi ve begendim açıkcası.bende üniversiteden başka şeylerden mahrumkaldım malesef.benimkisi yorum değil, soru olacak fakat nereye yazacagımı bilemedim.yazılarınız güzel,uzmanların söyledikleri şeyler var.peki siz bunları kitap okuyarakmı yazıyosunuz yada ne biliyim çucuk gelişimi eğitimimi aldınız.yani nasıl yazıyorsunuz bunları eşinizmi yardım ediyor.bunları gerçekten merakımdan ve ilgi duydugum için soruyorum.teşekkür derim
  bilge
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 19.05.2009 tarihinde dedi ki :
  sa büşra hanım biraz önce soru sormuştum size fakat sorumun cevabı zaten sayfada varmış.ben aslında başka şeyler merak ediyorum.bende böyle bir site kurmak (şimdi değil daha sonraları inşalah)nasıl yapılır bu site işi.hadi kurduk diyelin ne nedir ne degildir bilmiyorum hiç.mesela 2 çocugunuz var ve yazılarınız bayagı uzun nasıl yapıyorsunuz bunu.yani ben 1 yemek tarifi araştırırken bile internette çocugumla ilgilenemiyorum o arada varsa bir istegi geri çeviriyorum.siz gecemi yazıyosunuz?e ozamanda dinlenemezsinizki...bunları çok merak ediyorum .cevaplarsanız çok sevinirim.allah yardımcımız olsun.

  BÜŞRA: artık yemek tarifi bile bakamıyorum diyebilirim. yazıları da çocuklar uyuduğunda yazıyorum geceleri. genel olarak ev işlerini ihmal ederek çocuklara, eşime ve başka bir çok şeye vakit ayırıyorum.
  bilge
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 03.06.2009 tarihinde dedi ki :
  Benim kızım da 14 aylık oldu ve ikizi olmamasına rağmen onun da uyuma sorunu var. Ben sallamaya alıştırmadım. Gece uyandığında sakinleştirmesi kolay olduğu için memeyi tercih ediyordum. Çalışan anne olarak bazen kolaya kaçıyorum.
  Uyumadan mama yedirdim, olmadı. Uyurken ağır mı geliyor diye bir iki saat önce yedirdim, olmadı. İlle uyanıyor. 2 saat uyusa ben de biraz uykumu alıyorum ama saat başı uyanınca zombi gibi olmaya başladım. Memeyle sakinleştiği için babamız da yardımcı olamadı, çok ağlayınca ben gene uyandım. Son bir aydır biberona alıştırdım. Önce gündüz biberonla su verdim çünkü özellikle gece ağzına değdi mi daha fazla ağlıyordu. Derken gündüz süt verdim. Sonra çok ağır ateşli bir boğaz enfeksiyonu geçirdiğim bir gece de mecburen biberon aldı ve alıştı.
  Uyanma değişti mi , hayır. Ama en azından şimdi babamızla nöbetleşe bakabiliyoruz. Bir gece o bakıyor bir gece ben. Biberonu aldı mı uyuması 5 dakikayı bulmuyor. Eline tutuşturup çıkıyoruz. Gecede yarım litre süt içiyor. Odasını da ayırdık. Ancak kızım 3 4 aylıkken diş çıkarmaya başladı. Şu aralar da azıları çıkıyor. Doktor diş çıkarırken böyle uyanmasının normal olduğunu söyledi. Yirmi yaş dişlerini hatırlattı. Gerçekten de ne sancılıydı. O zaman kızıma hak verdim . Uyansın bakalım ne yapalım. Sonuçta sabah ve öğleden sonra birer uykusu daha var.
  Bir yakınımızın çocuk endokrinolojisi uzmanı doktoru büyüme hormonları gece daha iyi çalıştığı için çocuğun gece uyanmadan uyumaya alıştırılması gerektiğini söylemiş. Ben yapamadım. Uyanmadığı birkaç gece de oldu. Uyanmanın sadece alışkanlıktan olmadığına kanaat getirdim. Bir gün düzelirse onu da buraya yazarım artık (İnşallah :) )
  rahşan yıldırım
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 07.06.2009 tarihinde dedi ki :
  Merhaba Büşra hanım, benim oğlum 4 yaşında. Şimdiye kadar tuvalet eğitimi konusunda ısrarcı olmadık, rahat bıraktık hep hazır olmasını bekledik. Oğlum başlarda tuvaletini lazımlığa yapma konusunda oldukça hevesli idi,ama oturunca yaptım deyip hiç birşey yapmıyordu. yetişkin bir insan gibi tuvalettte yapılacakları taklit ediyor. çişini çok uzun saatler boyu tutuyor,kakasını da öyle. altına kaçırmıyor bile. Yıl boyunca kreşte bezini çıkardık, eve gelince çok sıkıştım deyip bez bağlamamı istedi. şimdi herşeyin farkında ama ısrarla beze yapmak istiyor, bez yok şimdi ne yapacağız dediğimde ağlıyor ve kesinlikle kaksını ve çişini tutuyor. çok şaşkınız ne yapacağımızı bilmiyoruz. beze tekrar başlasak mı, yoksa sabredip ağlaya ağlaya yaptırsak mı? uzun saatler boyu çişini tutmasının böbreklerine zarar vermesinden çok korkuyorum. hangisi doğru, lütfen bir yol gösterin.
  şerife
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 18.06.2009 tarihinde dedi ki :
  mrb.sitenize ilk defa yazı yazıyorum.benim birsorunum var.1 yaşındaki kızım abartısız hiç bişey yemiyo.lütfen bana bir akıl verin çok üzülüyorum.

  BÜŞRA: "yemiyor" konusu üzerinde durmayın. bunu zihninizde büyüttükçe sorun artıyor. çocuğunuzun acıktığı zamanları fark etmeye çalışın. 1 çubuk kraker bile olsa ara öğün olarak hiçbirşey vermeyin. çocuğunuzun hoşlandığı yiyecekleri acıktığı zamanlarda hazır etmiş olun, teklif edin. yerse yesin yemezse zorlamayın. bazı çocuk susamış oluyor içi yanarken sürekli yemek teklif ediliyor. su ve ferahlatıcı şeyleri de teklif edin. ama ısrar etmeyin. böyle davranırsanız zaman içinde geçer, çocuk kendi iştahını hissederek yemeye başlar. ben kızımda böyle yaptım ve yemek sorunu sorun olmaktan çıktı. bazen tüm gün hiçbirşey yemediği halde takmıyorum. acıkıyor ve kendisi yiyor.
  zeynep
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 27.06.2009 tarihinde dedi ki :
  merhaba bşra hanım .benim 2003 eylül doğumlu bir kızım var.onu bu sene ana sınıfına mı yoksa 1. sınıfa mı kaydedeyim kararsız kaldım.minyon tipli ama kızım okumayı ve yazmayı çook istiyor. sizce ne yapmalıyım?

  BÜŞRA: bilmiyorum, uzmana sorunuz.
  nermin
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 24.07.2009 tarihinde dedi ki :
  3 yaşında bioğlum var çok inatçı ve şımarık onunla ilgileniyorum fakat bu seferde hep onunla oynamamı istiyor onunla beraber yaşarken hayatımızı nasıl düzene koyabiliriz bilmiyorum doktoru kendinden biraz uzaklaştırmalısın dedi hala benimle beraber uyuyor ayrılmıyor hep beni istiyor sadece babası gelince ben bitiyorum galiba babasınıda çok özlediği için çok çalışıyor kendisi. oğlum çok asabi onu yola getirip sakinleştirmem için ne gerekli lütfen yardımcı olun teşekkürler....

  BÜŞRA: sorularınızın cevabı için çocuk eğitim kitapları okumanızı tavsiye edebilirm.
  nursaç bahar
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 25.06.2010 tarihinde dedi ki :
  sayfayı tesadüfen gördüm benimde 28 aylık ikizlerim var ben hala uyuyamıyorum sorunlarımız aynı ben her yöntemi denedim müzikle uyutmak ninniler söylemek hafif mırıltılar salıncaklar masajlar hergün banyo masal okumalar aklınıza gelecek her yöntemi denedim denemediğim hiçbir şey kalmadı.bir yaşındalarken mamayı yada herhangi bir gıda vermeyi kestim sadece gece su isterlerse verdim kefir uyutur diye bazen yatmadan iki saat önce içiriyordum ama hiçbirşey fayda etmedi.gündüz okadar koşmaları denize girip spor yapmaları bile onları yorup bayıltmadı arabayla gezdiriyorum eve geldiğim an uyanıyorlardı en sonunda pes ettim kendimi mutasyona uğramış gibi hissediyorum.iki senedir uykusuz geceleden arık bende unutkanlık başladı dilayla demire ne veremedim diye düşünür oldum başa çıkmak arıtık daha zor birine uyku alışkanlığı kazandırıyorsunuz diğeri bozuyor her ikiside benim onları sallamamı istiyor gecede özellikle kalkıp yanımda uyumak için yarışıyorlar şimdide bu kıskançlıkları başlıdı babalarını istemiyorlar bir yaşında odalarınımızı ayırdım kendi odalarında uyuyorlar ama malesef bende onlarla beraber odalarında halının üstünde kendimi sızmış buluyorum bazen.bir uyku merkezine gitmeyi bile düşünüyorum acaba uyku alışlanlığını nezaman kazanacaklar yada bu uykusuzluğun sebeblerı ne olabilir. teşekkür ederim bu yazıyı gördüm ve bende dertleşmek istedim her nekadar 2 ay olmuş ama ben yazıyı yeni gördüm.

  BÜŞRA: Allah yardımcınız olsun demek istedim Özlem hanım. denediğiniz herşey sizin istediğiniz sonucu vermese de, çocuk büyütürken her zorlu dönemin geçici olduğunu bilmek insanı rahatlatıyor. sabahları erken kaldırmayı denediniz mi bilmiyorum. çocuklar geç kalktıklarında uyanık kaldıkları kadar kalamıyorlar erken kalkıtklarında. kolay gelsin.
  özlem balcıoğlu
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
HAKKIMDA
Büşra Karaca, 1981 Edirne doğumlu, MSÜ Mimarlık terk, 2003'te dünya evine girmiş, 2005'te ilk, 2007'de ikinci, 2013'te üçüncü çocuğunu kucağına almış bir annedir. 2008 yılından beri blog tutuyor.
busra[at]annenotlari.com
DOST SİTELER
Bu site annelik ve çocuk eğitimi hakkında genel bilgiler içerir. Siteden yararlanmak profosyonel yardım yerine geçmez. Kendiniz ya da çocuğunuzla ilgili psikolojik ya da fiziksel sağlık problemleriniz varsa, bir uzmandan profesyonel destek alınız.
web tasarım ve programlama deSen
0.089 sn.