Anasayfa | Giriş / Üye Ol
Paylaş

Mecburi Gündemimiz: MEMEDEN KESME

25 Haziran 2009


Aşağıda kızımın gündüzleri memeden kesilmesini anlatıyorum. Gece kesimimiz de bittikten sonra yazdığım Çocuğumu Memeden Nasıl Kesmeliyim yazısını okuyabilirsiniz.

Memeden kesme konusunda okuduğum tüm kaynaklarda bu işin yavaş yavaş olması gerektiği konusunda birleşiyor. Kimisi öğün öğün azaltın diyor, diğeri, sabah emmelerini azaltın diyor. Şöyle azaltın böyle azaltın bir sürü azaltma alternatifi var.

15 gün kadar önce ben de bu azaltma öğün öğün değil de çocuğun her teselliye ihtiyacı olduğunda ağzına meme vermemek şeklinde olsun diye bir karar almıştım. (Çünkü öyle oluyor, ağabeyi ağlatınca ya da başka bir duygusal durumda hemen meme meme meme meme diye  yakama yapışıyor bizimki) Bu kararımı bir hafta kadar uyguladım başlarda da güzel gitti gerçekten ama sonra ne olduysa oldu bizim kız memeye daha düşkün oldu, beni çok yorar oldu ve ben aldığım kararı unutmuş gibi her fırsatta yine memeyi verir oldum.

Noldu böyle diye düşünürken, memeden kesme ile ilgili uzun süren bir süreci uygulamanın ne kadar zor olduğunu anlamış bulundum. Çok sabır isteyen bir şey çocuk meme dediğinde vermemek ve çocuğu oyalayacak başka şeyler bulmak.

Neyse, 1 hafta da öyle geçti, ne yapacağım ben memeyi nasıl bırakacak bu çocuk diye düşünerek. Bu arada bizim kızın meme düşkünlüğü de katlanarak arttı ve artık beni delirtecek seviyeye ulaştı diyebilirim. Herşeye mız mız eden her şeyden sorna meme diye tutturan bir çocuk oldu. Sıcakların da etkisi olabilir tabi.

Kızımın bu hali benim psikolojimi çok bozmaya başladı, her işini yarım bırakıp 10 dakikada bir emziren bir kadın olmuştum. Sonunda dayanamadığım, bunaldığım, fıttırdığım bir gün geldi, ne olursa olsun bu iş bitecek dedim.(Dün: 25 haziran) Daha önce bir yerde, 3 gün gündüz meme vermeyip sadece geceleri meme vermeye devam edilmesi şeklinde bir doktor önerisi okumuştum. 3-4 günden sonra çocuk zaten kendisi bırakır veya bırakma eğilimi gösterir deniyordu. Bunu uygulamaya karar verdim.

3-4 gün içinde bırakmasa bile benim için sorun değil, gündüzleri emmedikten sonra gece emmesi de şu an için o kadar yormuyor zaten beni.

Oğlumun memeden kesilmesi o kadar ani olmuştu ki, hamile olduğumu öğrenince pat diye kesmiştim. Ne kadar büyük bir hata yaptığımı şimdi anlıyorum. Ne azaltmaya ne de gece gündüz ayırımı yapmaya kalkmadan birden kesmiştim.

Gündüzleri bant yapıştırma yolunu seçtim. Saç ya da sakız yapıştırmak iğrenç geliyor. Sarımsaklı bal gibi şeylerle de çocuğa zulüm etmeyelim diyorum. Meme artık kapanmış bak, açılmıycakmış diyorum bantı gösterip..

Bu şekilde gündüzleri meme vermeyerek azaltma yapmış olacağız, geceleri ise emmek serbest. Birden kesmiş olmayacağız, oğlumda olduğu gibi uyku sorunlarının başlamasını istemiyorum. Bu yazıda anlatmıştım.

Kızımın 2 yaşında olmasına 3 ay kaldı. Emzirme aslında 2 buçuk yaşa kadar devam etmeli diyor bir çok kaynak. Ben de 2,5 yaşa kadar devam etmek istiyordum ama pilimin bittiğini hissettikten sonra fazla zorlamaya gerek yok diye düşünüyorum. Bir de Ramazan'da emzirmeyen ve hamile olmayan bir anne olarak oruç tutmak istiyorum artık. Son 5 Ramazan'da ya hamileydim ya da emziriyordum.

 

Henüz 2. günümüzdeyiz. Umarım en kolay şekilde atlatırız. Aynı tecrübeyi yaşayan ya da yaşayacak olan herkese kolaylıklar dilerim..

Bunlar da ilginizi çekebilir :
Yazıya Yorum Yap Giriş / Kaydol
 • busra 26.06.2009 tarihinde dedi ki :
  aslında çocuk açısından değil de anne açısından daha zorlu bir süreç memeden ayırma bence. oğlumu 23 aylıkken kesmiştim, o da dediğiniz gibi son zamanlarda baya bunaltmıştı. ama tahmin ettiğim kadar zor olmadı süreç.ben de 3 gün gündüz vermeyip gece verdim ama benim oğlum üçüncü gün gece, uyumak ve meme diye bir eşitlik kurdu ve sürekli yalvaran gözlerle yanıma gelip ben uyuycam gece oldu demeye başladı:)ben de 3. gece onu da daha fazla üzmeyeyim umudunu kessin düşüncesiyle şeffaf bant yapıştırdım. büyüdüğün için artık bitmiş dedim. o da evet bitmiş dedi ve o oldu. ama benim için o anda bir psikolojik değişim başladı. toparlanmam 1, 2 haftamı aldı. süt birikmesinden kaynaklı acılarsa 20 gün sürdü.sonunda rahatladık uykular vs.bence tuvalet eğitimi çok daha zordu....size kolay gelsin
  esra
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 02.07.2009 tarihinde dedi ki :
  merhaba büşra hanım benim kızımında 2 yaşına girmesine 4 ayı var ve ben hiç bir girişimde bulunmadım memeden ayırmak için.çok inatcı ve memeden uzaklaştırdıkça daha cok bağımlısı olacağını düşünüyorum çaktırmadan kesebilirsem:)çok daha iyi olur gibi.gece gündüz beni çok yoruyor herhangi bir olumsuzluk anında hemen meme istiyor bende susturucuyu takmak zorunda kalıyorum çünkü ortalığı inletiyor ramazandan önce kesmeye cesaret edemiyorum nedense belki zamanla bırakır.genelde dışarı parka falan gittiğimizde memeyi pek aramıyor bir meşguliyeti yoksa daha çok meme arıyor arkadaşları ile bahçede oynadığı zamanda aklına hiç gelimiyor.bana yaklaştığında sütü hatırlıyor inşaallah yıpranmadan bu işi hallederiz selamlar

  BÜŞRA: bizimki çoktan alıştı gündüz emmemeye. bu kdar kolay olacağını düşünmemiştim. ilk 3 gün çok ağladı yıprattı ama sonra anladı ve alıştı. sadece gündüz uyuturken ve gece veriyorum. o zaman da çok düşkün değil. gündüzü azaltınca gece düşkünlüğü de azaldı.
  arzu öztürk
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 06.07.2009 tarihinde dedi ki :
  merhaba; yazınızı okuyunca belki birilerine faydası olur düşüncesiyle bir tecrübemi paylaşmak istedim. 16 aylık bir kızım var ve 2.bebeğime hamileyim.Memeden kesmek için danıştığım doktorum kendisinin de denediği yöntemi, limon sürmeyi önerdi.denedim ve kızım ekşiliği farkedince fazla ısrar etmedi, sadece başını göğsüme yaslayarak veya eliyle bluzümün üstünden dokunarak uyumaya devam etti.bu yöntemden önce biberonla süt vererek veya başka şeylerle oyalamaya çalışıyordum ama etkili olmuyordu ve emmek için ağlıyordu, özellikle gece çok zor oluyordu ve ağlaması çok uzamasın diye pes edip emziriyordum.şimdi çok şkr.1 günde yukarıda yazdığım durumdayız.Fakat esra hanımın yazdığı gibi benim alışmam da vakit alacak galiba, onun mahzunluğu beni derinden etkiliyor.İnş. şu ana kadar da alacağını almıştır...selamlar.
  oznil
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 26.08.2010 tarihinde dedi ki :
  YAZDIKLARINIZ ŞUAN YAŞADIĞIM DURUMUN KOPYASI GİBİ.. OĞLUM 21 AYLIK DOKTORUMUZ ÇOCUĞUMUN ZAYIF OLDUĞU VE MEME DÜŞKÜNLÜĞÜNDEN DOLAYI YEMEK YEMEDİĞİ İÇİN DAHA 14-15 AYLIKTAN BERİ BIRAKTIRMAMI SÖYLÜYORDU..FAKAT İŞ İCRAATE GELİNCE HİÇTE SÖYLENDİĞİ KADAR KOLAY OLMUYOR:)BENDE BANT YAPIŞTIRARAK ACIYO OĞLUM DEDİM ÇOK ÜZÜLDÜ..ACIMASIN DİYE YAKLAŞMADI CANIM OĞLUM.ŞU ANDA GÜNDÜZLERİ BIRAKMASININ ÜZERİNDEN TAM 2 HAFTA GEÇTİ SAKİNSESSİZ OLAN OĞLUM AŞIRI SİNİRLİ VE ASABİ Bİ HALE GELDİ,SABRETMEYE ÇALIŞIYORUM ÇÜNKÜ ÇOK ZOR.. İNANIN BUGÜN DAYANAMAYIP HÜNGÜR HÜNGÜR AĞLADIM OĞLUM BU KADAR DEĞİŞTİ DİYE..SEBEPSİZ YERE BAĞIRIP KENDİNİ YERLERE ATIYOR,KAFASINI VURUYOR,DÜN BAĞIRMAKTAN SESİ KISILDI BUGÜN ÇATAL ÇATAL KONUŞUYORDU..HALİNE ÇOK ÜZÜLDÜM İÇİM PARÇALANDI MORALİM ÇOK BOZUK ÇÜNKÜ HİÇ BÖYLE OLMAMIŞTI..BİRAN ÖNCE ESKİ HALİNE DÖNMESİNİ UMUYORUM ESKİ HALİ Bİ MELEKMİŞ ŞİMDİ DAHA İYİ ANLIYORUM..TÜM ANNELERE ALLAH SABIRLAR VERSİN

  BÜŞRA: Amiin
  olcay
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 08.11.2010 tarihinde dedi ki :
  arkadaşlar 29 aylık kızımı beş haftadır memeden kesmeye çalışıyorum.önce herkesin önerdiği gündüz kes `üç gece ver yöntemini denedim.meme ucuna kırmızı oje sürdüm yara bandı yapıştırdım ve o sabah uyndığında artık sen büyüdün o yüzden memelerde süt bitti dedimbalım ilk gece ağladığında meme verdim ve o almak istemedi.ama bi şekilde emzirdim.kızımbence buna anlam veremedi ve kabu etmedi.belki ilk geceden itibaren vermeseydim iki üç gecede atlatıcaktık.ama söylediğim gibi sürüncemede bırakmak[bence gündüz memeyi kesip gece vermek sürüncemede bırakmak oluyo]çocukları delirtiyo.balım dört hafta mızır mızır dolaştı.sonunda bu işkenceye dayanamadım ve bir arkadaşımın kızına emziği bıraktırırken kullandığı acı ojeyi [tırnak yiyenler için varya]memelerime sürdüm.gerçekten çok etkili oldu.kızım sütün tadının bozulduğuna inandı .ilk gece çok zordu.hiç bitmez sandım.ikinci gece daha kolaydı ve üçüncü gece çok kısa mızırdandı.şimdi yüzünü memeye dayayıp uyuyor.ha tabi bu olayı sonlandırmaya karar vermek anne için çok zor bir süreç bu da ayrı konu.balımla benim maceram böyleydi.herkese kolay gelsin
  demet doğanay
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 01.02.2011 tarihinde dedi ki :
  Sevgili Büşra Hanım,bu yararlı site için teşekkürler ben tuvalet eğitiminden sonra sütten kesme ile de size minnettarım.Kızım 23 aylıkkensütten kesmeyi denedim bant yapıştırdım bantı geceleri çıkartarak emzirdim hem inandırıcı olmadı hemde rahatsızlandığı için tekrar emzirmek zorunda kaldım biraz iyileşince 2 hafta sonra bant yapıştırarak üstünüde oje ile boyadım ve uf olmuş dedim görmek istemedi 3 gece zor geçti benim içinde zor oldu 2.gün sancılı göğüs ağrısı olunca doktora sordum sadece 1 yada 2 kez çok az sizi rahatlatacak kadar sağın dedi4.gün çok rahattım süt çekilmişti,annelere tavsiye ederim,sadece akşamları hatırlıyor istemiyor ama uykuya geçmek istemiyor ne yapmak gerekiyor?(su istiyor,sakız istiyor yada birşeyler yemek istiyor )

  Sitemizde sorunuza cevap olabilecek yazılara bakabilirsiniz. Sorunuzu soru cevap panosunda sorabilir, benzer sorulara verilen cevaplara göz atabilirsiniz.
  Esra
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
HAKKIMDA
Büşra Karaca, 1981 Edirne doğumlu, MSÜ Mimarlık terk, 2003'te dünya evine girmiş, 2005'te ilk, 2007'de ikinci, 2013'te üçüncü çocuğunu kucağına almış bir annedir. 2008 yılından beri blog tutuyor.
busra[at]annenotlari.com
DOST SİTELER
Bu site annelik ve çocuk eğitimi hakkında genel bilgiler içerir. Siteden yararlanmak profosyonel yardım yerine geçmez. Kendiniz ya da çocuğunuzla ilgili psikolojik ya da fiziksel sağlık problemleriniz varsa, bir uzmandan profesyonel destek alınız.
web tasarım ve programlama deSen
0.031 sn.