Ekleyen : busra
Tarih : 2009.12.07 00:00:00
Yemek tarifleri

Gıda Boyasız- Kaymaklı Ayva TatlısıYapımı çok kolay, tadı harika bir tatlı ayva tatlısı. Yapılışı kabak tatlısına benziyor. Ve en çok gıda boyası kullanılan tatlılardan da birisi. Ayvanın çekirdeğini ayırıp ayvaların ortasına koyarsanız resimde gördüğünüz renk ortaya çıkıyor. Gıda boyası kullanmanıza gerek yok.

Ayvanın ekşisinden bulursanız daha güzel oluyor, markette çıkma olarak ayrılan bir tarafı yeşil olan tam olmamış ayvalardan bulursam onlardan alıyorum.

Yapımı:

- 7-8 tane ayvayı ortadan ikiye bölün, en zor işlem bu. Sonra kabuklarını soyun ve orta kısımlarını çıkarın. Çekirdeklerini atmadan ayırın.

- Düdüklü tencerenizin içine ayvaları yan yana dizin, orta yuvalarına çekirdekleri yerleştirin. Her bir ayvaya, içinden çıkan çekirdek kadar yerleştirebilirsiniz, 10-12 tane yani.

- Sonra 4-5 bardak şekeri ayvaların üstüne dökün ve en az 1 saat bu şekilde bekletin. Geceden yapıp bekletmek daha iyi oluyor, iyice sulanıyor.

- Büyük ocakta MUTLAKA KISIK ateşte ayvalarınızı pişirin. İlk anda bile asla yüksek ateşte bırakmayın, ayvalarınızın altı hemen yanar.

- Clipso düdüklü tencerede 45 dk. yeterli, düdüğü olan normal tip düdüklü tencerede de, düdüğü indikten sonra sanırım aynı süre yeterli olur. Fazla pişerirseniz ayvalarınız dağılabilir. Pişmiş olabilceğini düşündüğünüz zaman bir kontrol edin. (Normal tencerede de uzun uzun pişirebilirsiniz ama bu şekilde denemediğim için süreyi bilmiyorum. Fırında da yapılıyor ama fırın bana uğraştıcı geliyor denemedim)

- İlk açtığınızda rengini henüz almamış olabilir, boşalttığınız kaba mutlaka şerbetini de koyun, 1-2 saat içinde rengi içine işleyecektir.

- Servis esnasında üzerine kaymak ya da krem şanti koyun. Ben sütçümüzün sütünü pişirip kaymağını ayırdım ve o kaymağı kullandım.

Revani ve kaymaklı ekmek kadayıfı gibi tatlıları silip süpüren oğlum bu tatlıyı malesef sevmedi ama eşim bayılıyor ya bana yetiyor :)

Afiyet olsun.

 

 

Yorum yazmak için GİRİŞ »
7448
busra 2009.12.08 tarihinde dedi ki :
offf, ayva mevsiminde gelmem lazim o tarafa.
kamer
Yeni yazılardan haberin olsun
Paylaşmak İstediklerim
Instagramdan Kareler
web tasarım deSen
Her hakkı saklıdır © 2010
Kaynak gösterilerek ve aktif (tıklanabilir) link ile alıntı yapılabilir.
Bu site annelik ve çocuk eğitimi hakkında genel bilgiler içerir. Siteden yararlanmak profosyonel yardım yerine geçmez. Kendiniz ya da çocuğunuzla ilgili psikolojik ya da fiziksel sağlık problemleriniz varsa, bir uzmandan profesyonel destek alınız.

Mız Mız Çocuklara Yemek Yedirme Formülü

Düğün Çorbası; Kavurmalı- Mısır Unlu