Anasayfa | Giriş / Üye Ol
Paylaş

Çocuğum Ders Çalışmıyor Diyenler İçin Öneriler

27 Aralık 2009


Sizlere güzel bir haberim var. Hatalıysam Ara kitabının yazarı, Eğitim Bilimleri Uzmanı Uğur Ataseven bundan sonra yazıylarıyla sitemizde olacak, ve daha çok sık sorulan sorulara cevap verecek. Anne babaların en çok sorduğu ve benim cevaplamakta eksiklik hissettiğim "Çocuğum Ders Çalışmıyor, Ne Yapalım" sorusunu yönelttim ilk olarak. Uğur bey oldukça ayrıntılı ve yardımcı bir yazı hazırlamış:

Biz anne babalar çocuğumuzun sınıfında dersini en iyi yapan, çalışma noktasında öğretmenlerinin beğenisini toplamış, arkadaşlarına da örnek olan bir öğrenci olmasını isteriz. Anne babaların çalışkan öğrencileri hayranlıkla izlediğini, o çocukların durumlarından etkilenerek kendi çocuklarına da örnek olmasını istediğini, derslerine çalışan öğrencilerin “bunu nasıl yaptıklarını ve acaba kendi çocukları için de yapılıp yapılamayacağını” düşündüklerini gözlemleriz.

Anne babalar bir taraftan bunları düşünürken ve bazı öğrencilerin nasıl başarabildiğini merak ederken, kendilerini de etkili ve verimli ders çalışma konusunda çocukları için yeterli hale getirme noktasında ihtiyaç hissetmektedirler.

Bu yazı dizisinde verilen bilgilerle birlikte aileler “çocuklarının daha etkili ders çalışma alışkanlığı” kazanmasında neler öğreneceklerini, öğrendiklerinin önemi ve faydasını, öğrenince de nerede ve nasıl uygulayabileceklerini görecek; kısacası ulaşmak istedikleri sonuçları daha iyi ve etkili hale getirmek için çalışacaklardır. 

Öğrencilere zaman zaman uyguladığımız anketlerde sorduğumuz sorulardan biri de genellikle “anne-babanızın hangi davranışı veya sözü sizi çok fazla rahatsız eder?” sorusudur. Bu sorunun cevabının;
"Dersini yaptın mı?"
"Ödevlerini tamamladın mı?"
"Neden dersine çalışmadın?"
"Dersine ne zaman çalışacaksın?"
"Yazılıya çalıştın mı demelerinden rahatsızlık duyuyorum
" olduğunu görüyoruz.

Ailelerin de birbirine benzer şikayetlerini zaman zaman duymaktayız:
"Hocam ben ders çalış demezsem asla ders çalışmıyor"
"Aslında benim çocuğum zehir gibi ama çalışmıyor"
"Yarın yazılı var ama hiç bana mısın demiyor"
"Ders için odaya girmesiyle çıkması bir oluyor"
"Ödev var mı diyorum, öğretmen vermedi diyor"
vb. şikayetleri daha da uzatabiliriz. Aslında burada bir suçlu arıyoruz.

Çocuklarımızın ders çalışma alışkanlıkları ve çalışma davranışları olumsuz olması halinde aile içerisindeki iletişimi de zedeleyebilmektedir. Hatta bazı ebeveynlerin çocuğun ders çalışma problemini çocuk üzerinde bir baskı unsuru haline getirebildiklerini de görebiliyoruz.

Eğitimci olarak gözlemlediğim bir durum var. Bizler çocuklarımıza “ödevlerini / derslerini yapıp yapmadıklarını” sorarken aslında kendi görevimizi geçiştiriyoruz veya farkında değiliz. Anne babalar olarak çocuklarımızın okul dersleri ve başarısıyla ilgili en basit konularda bile bilgi sahibi olmak için uğraşmıyoruz.

Bir öğrencinin bir dersten başarılı sayılabilmesi için sahip olması gereken minimum ortalamayı bilenler lütfen el kaldırsın.

Bir öğrencinin bir dönem notunun hesaplanabilmesi için en az kaç not alması gerektiğini bilenler, hangi dersten kaç yazılı olunması ve diğer değerlendirme türlerinden kaç not alınması gerektiğini bilenler lütfen bir adım öne çıksın.

Çocuğunun sınıfını bile bilmeyen babalar olduğunu gördükçe inanın yukarıdakileri artık çok görmüyorum. Anne babalar, güzel insanlar gelin önce çocuklarımızın yapacaklarından değil de kendi üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmekle başlayalım.

Dersleri ve öğretmenleri hakkında bilgi sahibi olmak

Çocuğumuzun derslerine çalışmasını sağlamak ve ona daha kaliteli yardımcı olabilmek adına isterseniz önce çocuğumuzun öğretmenleri ve derslerini vb. tanıyalım.  Ayrıca çocuklarımızın yaş grubu ile ilgili bedensel, fizyolojik ve psikolojik özellikleri ve dersleriyle ilgili temel özellikleri bilmek bizi onlara yardımcı olmak konusunda biraz daha ileri taşıyacaktır. Bunun için de sınıf rehber öğretmenleri, ders öğretmenleri ve okul rehber öğretmeni bize yardımcı olabilir. Bunun yanında çocuğumuzun aldığı derslerin kaç saat olduğu, diğer dersler içerisindeki önemi, o dersten kaç yazılı olunup toplamda kaç not alınacağı vb. öğrenebiliriz.

Sahiplenme ve ilgilenmeyi hissettirmek
Bizim, öğrencimiz ve dersleri ile ilgili olarak zaman zaman öğretmene müracaat etmemiz, öğretmen ve çocuk üzerinde de olumlu bir etkiye sahip olacaktır. Bunun çocuk üzerindeki etkisi “sahiplenilme” öğretmen üzerindeki etkisi de “öğrenci takip ediliyor, ilgili bir aile” şeklinde ortaya çıkabilir. ( Tabii bu takibin çocuğa "
iyice yakın takibe alındım, sıkboğaz ediliyorum" hissi vermekten çok, "annem babam beni önemsiyor" duygusunu hissetirmesinden bahs ediyoruz)

Çocuğumuzu "okulda tanımak"
“Ben çocuğumu zaten tanıyorum” dediğinizi duyar gibiyim. Çocuğumuzun okulda, evde davrandığından daha farklı bir şekilde davranabileceğini unutmayalım. Bizlerin dikkatli olması gereken hususlardan biri de çocuğumuzun okula, arkadaşlarına, derslere ve öğretmenlere uyum sağlamada zorlanıp zorlanmadığını tespit edebilmektir. Buna "çocuğumuzu okulda tanımak" diyoruz.

Çocuğumuzun uyum durumu dikkatli ve etkili bir şekilde bir süre gözlem yapılınca ortaya çıkartılabilir. Eğer uyum problemi olduğu düşünülüyorsa dikkat eksikliği, hiperaktivite ve öğrenme güçlüğü vb. gibi bir probleminin olup olmadığını bir uzman danışmanlığında tespit ettirmekte fayda vardır. Anne babaların, ortaya çıkması halinde böyle bir durumu kabullenmekte zorlandıklarını da gözlemliyoruz. Bu tespiti yaptırmak ve bu durumu kabullenmek bize "çocuğumuzdan daha büyük bir beklenti içinde olmamızı engellemede" faydalı olacaktır. Ayrıca çocuğumuzun okuldaki ders dinleme davranışını, arkadaşlık ilişkilerini, öğretmenlerle olan ilişkilerini, yani "davranış - düzen – ilişki ve kurallara uyma eğilimini" bilmek de çocuğumuza daha iyi yardımcı olmamız noktasında bizi yeterli bir hale getirebilecektir.

Farkını fark etmek, çocuğun farkındalığını artırır
Çocuğumuzun diğer arkadaşlarından üstün olan özelliklerini bilmek de bize yardımcı olabilecektir. Mesela benim kızım diğer arkadaşlarından daha gür sesli, sesi mikrofona ve seslendirmeye uygun, sesli okumada tonlamayı etkili yapabilen, şiir okumaktan ve törenlerde de görev almaktan hiç çekinmeyen bir öğrencidir. Her çocuğun farklı üstün özellikleri mutlaka vardır. Çocuklarımızın "farkını fark etmek" üstün özellikleri çoğaltmada ve çocuğumuzun kendisiyle ilgili farkındalığını arttırmasında etkili olabilir.

Beklentilerimizi dengelemek ve gerçekçi olmak
Bizler anne babalığın verdiği hamiyet ve şefkat duygusu nedeniyle çocuğumuzu olduğundan farklı ve üstün görme eğilimine sahip olabiliriz. Çocuklarını yeterince tanımayan aileler zaman zaman gerçekçi olmayan, çocuğu zorlayan ve yoran beklentilere de sahip olabilmektedirler. Bazı aileler de çocukları başarılı oldukça “daha fazla, daha fazla” diyerek bunu abartma eğilimine girebilmektedir. Gerçekçi ve dengeli olmayan beklentilerin çocuğa verebileceği zarar, ailenin yüksek beklentisi altında ezilen çocuğun, buna cevap veremeyip yenilgiyi kabullenerek yapabileceklerini de bir kenara bırakması ve gerilemesi olabilir.


Bu durum zaman içerisinde özgüven eksikliğine ve bu eksikliğin giderek derinleşmesine yol açarak çocuğumuzun "benlik algısını" yitirmesine sebep olabilir.
Ailenin beklentilerinin yüksek olması çocuğun artık kendisi için değil de çocuğa yapılan masrafların boşa gitmemesi ve anne-babanın umutlarının kırılmaması için çalışmasına neden olabilir. Ayrıca çocuk için bir “kaygı kaynağı” oluşturup derslere ve öğrenmeye odaklanmasını engelleyebilir. 

Bir sonraki yazıda devam edecek..

Bunlar da ilginizi çekebilir :
Yazıya Yorum Yap Giriş / Kaydol
 • busra 28.12.2009 tarihinde dedi ki :
  çok yararlı bilgiler emeginize saglık bunları okudukça kendimizide düzeltmiş oluyoruz allah razı olsun
  sevim kılıçkıran
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 29.12.2009 tarihinde dedi ki :
  Uğur Hocamıza teşekkür ederiz,daha nice kitaplara,konulara inşallah...Saygılar
  Sadullah
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 31.12.2009 tarihinde dedi ki :
  teşkkür ediyorum uğur bey.
  hatalıysam ara kitabını okuyorum bitmesine az kaldı
  celal yol
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 31.12.2009 tarihinde dedi ki :
  çok teşekkür ederim bu faydalı bilgileriniz bizleri aydınlatıyor konu komşumu topladım onlarada bu bilgileri okuttum çocuklarına nasıl davranmaları gerektiğini uyumu sağlamayı arkadaş olmayı kızmamayı öğrendiler teşekkürler
  cennett
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 31.12.2009 tarihinde dedi ki :
  faydalı bilgiler için teşekkürler...

  bu faydalı bilgileri okulumuzun veb adresinde de yayınlamamızın sizler açısından bir sakıncası varmı öğrenmek iderim.. eger uygun ise meel adresime bildirirseniz sevinirim.. teşekkürler hocam..

  BÜŞRA: www.annenotlari.com'dan alınmıştır diye kaynak göstererek yayınlayabilirsiniz.
  gökhan
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 01.01.2010 tarihinde dedi ki :
  bu yazıdan bir çok güzel ve etkili bilgi çıkardım. yazının devamını merakla bekleyeceğim

  yazarın spot ifadesi de çok etkileyici: HAYATTAN UMDUĞUMUZU BULMAK BİZİM ELİMİZDE...
  berna
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 04.01.2010 tarihinde dedi ki :
  bu yazı gerçekten çok güzel ve siteyi yeni keşfettim okul psikolojik danışmanları için güzel ama kopyalayamıyoruz bunun sebebi nedir acaba

  BÜŞRA: kopyalama engeli alıntı değil çalıntı yapanlar için konuldu. iletişim adresimden ulaşıp ne amaçla kullanacağınızı da belirtirseniz, kaynak göstererek alıntı yapmanız için metni verebilirim.
  EROL yılmaz
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 13.01.2010 tarihinde dedi ki :
  gerçekten çok faydalı bir yazı ve bir çok ailenin ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.sürekli çocuğumuza yüklenmek yerine kendimizide sorgulamammız gerekiyormuş devamını sabırsızlıkla bekliyorum teşekkürler kitabınızı hemen alıcam
  fatma süreyya
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 02.12.2010 tarihinde dedi ki :
  birinci sınıftan buyana altı senedir hiç ders calışmıyor sürekli okul değiştirmek istiyor öğretmen arkadaşlarından utanıyor futbolu cok seviyor.her isteğini yapıyoruz futbolu engelledk derslerinde başarılı olursan diyoruz.sınavlarda başarısz anne 5 veya 4 getircem diyo getiriyo bir sen olda kızmabiz onun her isteğini yapıyoruz neden o öyle yapıyor

  Lütfen sorularınızı soru cevap panosunda sorunuz
  emine akar
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 19.12.2010 tarihinde dedi ki :
  merhabalar. benım bir yorumum olacak. yakın bir akrabamın şöyle bir sıkıntısı var. çocuğuna ne kadar ılımlı yaklaşmasına rağmen çocuğu annesının beklediği notları alamıyor. annesi onunla beraber ders dahı çalısıyor sırf oğluna ardımcı olabılmek için. ama olmuyor beklenen notlar alınamıyor. ve bu öğrencimiz bi öğretmenden yardım da alıyor. 9. sınıf öğrencisi kendisi. sizce nasıl bir yardımda bulunabılırım kendılerıne. ben pdr öğrencisiyim. bu benım için bir tecrube de olacak. ilginize sunarım. simdiden teşekkür ederim
  nur
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 19.12.2010 tarihinde dedi ki :
  Nur, sorunuz soru cevap panosuna aktarıldı. Cevapları oradan takip edebilirsiniz. Ayrıca yukarıdaki yazıyı okuduysanız yazıdaki şu cümlelerin altını bir daha çizmek iyi olabilir:

  \" Gerçekçi ve dengeli olmayan beklentilerin çocuğa verebileceği zarar, ailenin yüksek beklentisi altında ezilen çocuğun, buna cevap veremeyip yenilgiyi kabullenerek yapabileceklerini de bir kenara bırakması ve gerilemesi olabilir.

  Bu durum zaman içerisinde özgüven eksikliğine ve bu eksikliğin giderek derinleşmesine yol açarak çocuğumuzun \"benlik algısını\" yitirmesine sebep olabilir. \"
  büşra
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 21.01.2011 tarihinde dedi ki :
  ugur bey bu faydalı bılgıler ıcın cok tesekkurler .bu bılgılerden yeterınce faydalanabılecegımı dusunuyorum ve yazılarınızın devamını beklıyorum saygılar
  sibel demirpence
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 10.03.2011 tarihinde dedi ki :
  merhaba,
  Sitenizde çok yararlı bilgiler var.Benim 7 yaşında 1. sınıfa giden bir oğlum var.Hiç sözümü dinlemiyor.Ödevlerini çoğu zaman unutup geliyor. İlk başlarda arkadaşlarından öğrenip topluyordum,yapıyorduk.Baktım alışkanlık oluyor artık unuttusan bu gün televizyon yasak psp yasak deyip ertesi gün o günki ile bareber yaptırıyorum.Ama zaten çok hareketli bir çocuk ödev yaparken beni o kadar çok kızdırıyor ki garip taklitler garip gülüşler bazense esnemeler yüzünden kızıyor bağrıyor hatta vuruyorum. Bu durum beni çok sıkıyor ne yapacağımı bilemez hale geldim.Okul şikayetkeri çevre ne kadar yaramaz diye söylemleri yüzünden çok zor durumdayım.Psikologa götürdüm yaklaşık 3 ay kadar ama çözüm olmadı.Pek birşey değişmedi.Bunun yanında okuması yavaş ve b yerine d diyor veya tersi,yapma dediğim herşeyi gözümün içine bakarak devam ediyor.Mecburen ödüller vecezalar koymak zorunda kalıyorum işte ödevini bitirirsen dışarı çıkarız ne bileyim sana istediğin bir şeyi alabilirim gibi...Herşeyden çabuk sıkılıyor ama bunun yanında ikili oyunlarda çok dikkatli ve oynamayı seviyor ama okuma yaparken okuduğunu anlamıyor..ne yapmalıyım?

  Sitemizde sorunuza cevap olabilecek yazılara bakabilirsiniz. Sorunuzu soru cevap panosunda sorabilir, benzer sorulara verilen cevaplara göz atabilirsiniz.
  selma
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
HAKKIMDA
Büşra Karaca, 1981 Edirne doğumlu, MSÜ Mimarlık terk, 2003'te dünya evine girmiş, 2005'te ilk, 2007'de ikinci, 2013'te üçüncü çocuğunu kucağına almış bir annedir. 2008 yılından beri blog tutuyor.
busra[at]annenotlari.com
DOST SİTELER
Bu site annelik ve çocuk eğitimi hakkında genel bilgiler içerir. Siteden yararlanmak profosyonel yardım yerine geçmez. Kendiniz ya da çocuğunuzla ilgili psikolojik ya da fiziksel sağlık problemleriniz varsa, bir uzmandan profesyonel destek alınız.
web tasarım ve programlama deSen
0.076 sn.