Anasayfa | Giriş / Üye Ol
Paylaş

Kış Ortasında 2. Tuvalet Eğitimi Deneyimi

20 Şubat 2010


Kızım için ta Ekim ayından beri düşündüğüm tuvalet eğitimini daha fazla geciktirmek istemedim, yaz için başka planlarımız olduğundan yaza bırakmak da istemedim. Başladık dün sabah.

Oğlumda uyguladığımızdan çok farklı bir deneyim oluyor bu sefer.

Dün sabah oğluma söyledim önce, kardeşin de artık senin gibi tuvalete yapma zamanı geldi, ona öğreteceğiz dedim. Çok sevindi tabi. Ben Zührenur’a kızım senin bezini atıcaz bir daha hiç takmıycaz derken oğlum resmen konuşmayı şenlik havasına bürüsü tezahuratlarıyla, videoya da çektim. 

Kızım konuşmayı ne kadar anladı bilemiyorum.. Bezi bir daha takmamayı anlamadı diyemiyorum çünkü her şeyi anlıyor, anladı da diyemiyorum anlamamış gibi görünüyor. İşin aslını bilemesem de ben yapmam gereken kısa ve bilgi verici konuşmayı yaptım.

Kahvaltımız, ev toplamamız vs bittikten sonra dün sabah 09: 30’da bezi çıkarttık ve yerine alıştırma kilotu giydirdik.

Oğlumun tuvalet eğitiminde bezi çıkarıp evdeki tüm halıları kaldırmıştık. Çünkü alıştırma kilotu giymeyi reddetmiş, başlangıçta ne lazımlığa ne de klozete oturmamıştı. (Sonra lazımlığa alıştı ve 1 ay kadar lazımlık kullandık.) Evin her tarafını pisletip, yaptığı şeylerin sonucunu gözleriyle görerek geçirdiği 10 günün ardından hem gece hem de gündüz sorunsuz olarak söylemeye başlamıştı.

Kızımda ise,

- Alıştırma kilotu giyme farklılığı ve avantajı var, oğlumdaki gibi evde çiş göletleri oluşmuyor.
- Alşt. kilotu artısı sayesinde halıları kaldırmadık, kış günü çok zor olurdu.
- Lazımlık kullanmıyoruz, tuvalet eğitimi için yeni aldığımız adaptörlü klozete oturuyor, oğlumun alkışları ve yardımları büyük.
- Alıştırma kilotunun dışına çiş geçmiyor ama yine de içi pamuklu, dışı hışır hışır naylon eşofman giydiriyorum 2 adet değişe değişe. Çiş az birşey kilotun dışına çıksa bile eşofmandan dışarı sızmıyor. Evimiz çiş bakımından kupkuru :)Önceki deneyimimize göre baya temiz ve zahmetsiz bir deneyim oluyor. Umarım çok uzun sürmez.

Henüz bir gelişme yok, kızım hiç söylemiyor ve sürekli alıştırma kilotlarına yapıyor çişini. En az bir hafta 10 gün böyle süreceğini sanıyorum. Sabahları klozete oturuyor biraz da eğleniyor ama henüz hiç yapmadı klozete. 2 saatte bir oturtmak ve bekletmek istiyordum ama 2. gün tepki gösterdi oturmak istemedi.

Daha çok tepki göstermesin diye klozete oturup beklemesi için de ısrar etmeyi düşünmüyorum, sadece alşt. kilotuna çiş yapınca değiştiriyorum ve bir daha geldiğinde hemen söyle yapalım tuvalete diyorum tamam diyor, ama söylemiyor tabi.

İşte böyle. En az 10 gün evden dışarı atmayız diyordum ama hiçbir yer çişlenmediği için öyle bir mahsur vaziyetimiz de olmayacak gibi, misafirliğe bile gidebiliriz :)
 
Dua ediniz, kolay geçsin..

Bunlar da ilginizi çekebilir :
Yazıya Yorum Yap Giriş / Kaydol
 • busra 21.02.2010 tarihinde dedi ki :
  Ben farklı bir yol izlemiştim kızımda ve 14 aylığından tualetini söylemeye başlamıştı. kısaca özetlicem. en önemlisi çişini yapmasına izin verdim. salonumdakı halının üzerine bile.. bacaklarının arasından akarken hisetmesini sağladım. kızım çiş yapıyorsun dedim, \"piiiiiişpiiiiiiiiş\" diye ses çıkardım. artık çişi gelince kendi \"piiiiiş\" diye seslenmeye başladı. ama yine eve yapıyordu tabi. sonra tualete götürdüm, normal yerde olan tualetde yere oturdum izledi beni uzaktan. o da eğildi ve yaptı çişini yere. ve çişi geldiğinde tuvalete gitmeyi öğrendi. hatta ben olmadığımda bile yanında banyoya gidip, eğilip çişini yapıp geliyordu. 15 aylıktı yani.
  etrafımda gördüğüm kadarıyla lazımlıkla ve ya tualet adaptörüyle başlayanlar pek de başarılı olmuyorlardı. çocuk çişinin aktığını görücek bence, hisetmesi lazım.
  sizin gibi tecrübeli bir anneye bunları anlatmak haddime düşmez ama .) , bakarsın okuyucularınızdan birileri bu yolu da tercih etmek isteye bilir diye paylaşayım dedim.
  kolay gelsin .))

  www.pandayuvasi.blogspot.com

  BÜŞRA: teşekkürler. oğlum da her yere çişini yaparak öğrendi. ama bu sefer özellikle böyle denemek istedim. kış şartlarının da etkisi büyük :)
  Ana Panda
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 25.02.2010 tarihinde dedi ki :
  cok iyi yaa gercekten benim oglum 4 yasinda buyuk tuvaletini yapmiyor illaki bez takinca yapiyor,bez takmazsam uc dort gun kaka yapmiyor,en son aciyip takiyorum.ne olur banada yardim edin bu konuda..

  BÜŞRA: bizde daha bir gelişme yok.
  muge
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 17.03.2010 tarihinde dedi ki :
  ben de havaların soğuk olmasına rağmen yazın rahat etmemiz için tuvalet eğitimine dün başladık.alıştırma kilotları gerçekten işe yarıyor.tuvalete değilde lazımlığa yapmayı tercih ediyor.Allah tüm annelere ve bebeklere bu aşamda kolaylık versin.ayrıca gece yatak için de koruyucu örtü aldık ve gerçekten çok temiz oluyor,tavsiye ederim...
  pelin sayar
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 18.03.2010 tarihinde dedi ki :
  selam büşra hanım.benim oğlum şuan 37 aylık.tuvalet eğitiminde hala sıkıntılarımız var.geçen yaz denemiştik olmadı.ben (etrafında etkisiyle)çok stres yaptım.herkes işini gücünü bıraktı benim çocuğumla ilgili yorum yapar oldu.oğlumda bende çok yıprandık.geçen ay tekrar başladık.şuanda hiç bir şey bağlamıyorum altına.ve giyindirmiyorum da.bu şekilde lazımlıkla eğer aynı odadaysa geldiği zaman yapıyor.hem çişini hemde kakasını.ama odanın dışında olduğunda kesinlikle gidip oturmuyor.olduğu yere bırakıyor.o kadar yoruldum ki erkek çocuğu olmasına rağmen tuvalete gittiğimde uzaktan seyretmesine müsade bile ediyorum.anlatıyorum da.ama maalesef.yardımcı olursanız sevinirim.ne yapacağım konusunda.teşekkürler.

  BÜŞRA: yakında tuvalet eğitimi ile ayrıntılı yazacağım. tam olarak ne kdar olmuş başlayalaı anlamadım ama:

  - 6 hafta devam etmek üzere karar alın.
  - bu işin kesnlikle çocukla çatışmadan sonuçlanabileceğini bilmek gerekiyor. ortamı çocuğu rahatlatacak ve eğlendirecek şekilde ayarlayın. bu sizi de rahatlatır. sık sık çocuğu dışarı çıkarın, ona parayla hediye almasanız bile ufak bir çikoltayı hediye gibi vererek jestler yapın. yani daha bir yakınlık kurun. tabi bu çocuğun emrine amade olalım anlamına gelmiyor, o zaman da çocuk bunu kullanabilir.
  - çocuk çiş kakasını olduğu yere yaptığı zaman bak ne kadar pis oldu, oraya yapsaydın cici olurdu gibi şeyler söylemeyin. çocuk pis kaka yapmıyım diye tuvaletini bırakmaktan çekinip dayanamayacağı son ana kadar bırakıyor. pis kaka ee tabirleri yerine aferin de demeyin ama, bak rahatladın değil mi gibi sakince şeyler söyleyip geçiştirmek gerekiyor.
  - çocuğunuz lazımlığa oturup yapabiliyorsa, çok yol almış demektir. çiş ya da kakasının geldiğini anladığınız zamanlar her işi bırakıp çocuğu gözleyebilirsiniz. tam bırakırken lazımlığı ya da plastik bir yoğurt kabını hemen önüne tutarak belli bir yere yapmaya alışmasını sağlayabilirsiniz.

  kolay gelsin..
  yüsra58
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 21.03.2010 tarihinde dedi ki :
  merhabalar Büşra Hanım oglum suan 33 aylık ve 5gün öncesi itibarıyla egitime baslamıs bulunuyoruz (konusma faktöründen dolayı)ben sessiz takipçilerinizdenim ancak oglumun bu aya gelmesinde gercekten çok emeginiz var sizden cok feyz aldım,alıyorum.sorum su ki hala en ufak ilerleme yok çiştede kakada da eve yapıyor her yapısında degiştirelim oglum ama bir dahakinde lazımlıga yapalım diyorum tamam diyor.1-2 saat arayla oturtuyorum hemen kalkıyor,kaka yaptıgında da cok güzel kaka yaptım diyor evet oglum rahatladın bak bi dahakine... uzayıp gidiyor gün boyu bu konusmalar.Acaba cocuk kendince eve yapmanın normal bişey oldugunu düsünüp bunu alıskanlık haline getirebilir mi?Fikrinizi ve tavsiyelerinizi bekliyorum suan aynı durumda olan tüm annelere de sabır ve kolaylıklar diliyorum.

  BÜŞRA: durumu çok normal. kası kontrol etmeyi öğrenmeleri bir hafta 10 gün bazı çocuklarda 15 gün sürüyor. çocuk yaptıkça, ve yaptığını gözleriyle gördükçe yavaş yavaş nereye yapılması gerektiğini ve kendini kontrol etmeyi öğreniyor. dediğim gibi bu öğrenme süreci en az bir hafta 10 gün sürüyor.

  çişinin geldiğini anladığınız zamanlar önüne kap da tutabilirsiniz. yerler pis oldu gibi şeyler dememek gerekiyor, çocuk rahat olmalı. rahatlaması için ara sıra dışarı çıkarabilirsiniz.
  nigar
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 25.03.2010 tarihinde dedi ki :
  Merhabalar;Benim oğlum 27 aylık ,bundan 3 hafta kadar önce birlikte bir lazımlık alıp banyoya koydum ve ona\'\'artık çişini oraya yapacaksın abide annede çişini tuvalete yapıyor\'\' gibi konuşma yaptıktan sonra eğitimimize başladık.Oğlum maşallah çok zeki söylediğim herşeyi anlayıp tekrarladı ve hiç zorluk çıkarmadı.üçüncü günde çişinide kakasını da söylemeye başladı hatta kendi başına gidip üzerini indirip yapıyordu.bir kere gece bile kalkıp yapmış sesine uyandım...buraya kadarherşey çok güzel tabi korktuğum gibi olmadı diye çok mutluydum ama ne olduysa şimdi beş gündür altına yapıyor.hatta çişi gelmiştir diye düşünüp tuvalete götürüyorum hadi çişimizi yapalım diye ama yok diye istemiyor ve 5 dk geçmeden altına yapıyor.Artık hiç söylemiyor.Lazımlığına oturmak istemiyor.yer değişikliği yaptım lazımlığı tuvalete koydum bir iki kere benim hatırlatmamla gidip yaptı.bahçeye indirdim biraz oynasın diye yine söylemedi ve altına yaptı.Artık haber vermiyor.Tabi bu süreçte kendimi yokluyorum...Çok yorulup bunaldığım için hatta üzüldüğüm için altına yaptığı bu son süreçte ses tonumu yükselttim...tepkisi banamı yoksa lazımlığa mı anlayamadım.Acaba lazımlıktan korktuysa çünkü oturunca rahatsız oluyor belli ve bir kere kakasınıda yaptığı bir zaman banyoya girdiğimde lazımlıktaki herşey yerdeydi tabi dinlemeden kızdım çünkü alıp kendi dökmek istiyordu izin vermiyordum yine öyle sandım ama meğerse lazımlık poposuna yapışmış ve bu yüzden dökülmüş tabi ben anlayana kadar biraz kızdım.Bu süreç çok sabır isteyen bir süreç benim büyük oğlumda hiç böyle olmamıştı.şimdi ne yaapacağımı şaşırdım sizce nasıl bir yöntem uygulamalıyım. Bu durum beni gerçekten üzmeye başladı...Teşekkürler...

  BÜŞRA: çocuk beklenilenden çok erken gelişme göstermiş. 3 gün kısa bir süre. psikolojik yönden tam olarak adapte olamadığı için sonradan bırakmış olabilir. ya da kasını konrtol etmeyi de tam olarak öğrenmemiş olabilir. ya da tepkilerden de etkilenip, kendilerini sıkıyorlar, yani istemli bırakamıyorlar. bu da kontrol edememesi anlamına geliyor.

  çocuğunuz daha önce söylediğine göre fizyolojik bir problem yok demektir. 3-4 hafta daha devam edip, (max. 6 hafta devam etmek öenriliyor)bu süreçte çocukla aranızı iyi tutup mümkün olduğu kadar hem onu hem kendinizi rahatlatacak şeyler yapmanız önemli. çocuğun kendini kontrol etmeyi öğrenmek için rahatlamaya ihtiyacı oluyor.kolay gelsin.
  sema
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 28.03.2010 tarihinde dedi ki :
  merhaba benim oğlum üç yaşın içinde geçen yaz çişe aliştırmıştım gayet rahattık çişi geldiğinde hemen söylüyordu biz ev alınca taşındık bu yüzden oğlumla ilgilenemedim her ne kadar babaannesi ve halası ilgilensede ben ilgilenemedim bu yüzden tekrara altına yapmaya başladı biraz uğraştım taşındıktan sonra ama tekrar söylemedi bende kışa girince üşümesin bide eve biraz alışsın diye üstüne gitmedim tekrar bez bağladım şimdi yaza kadar öğrensin istiyorum ama bilinçli olarak ve isteyerek altına yapıyor neden yaptığını sorduğumda ben yapacam sen temizleyecen anne diyor ve ben bu duruma sabredemiyorum bu yüzden oğluma çok kızıyorum herşeyi deniyorum ama o altıma yapacam diyor tuvalete gitmek istemiyor lazımlık aldım onada yapmıyor oturttuğumda bekliyor yapmıyor ama üstünü giydirdikten sonra hemen yapıyor sabrım kalmadı lütfen bana biraz yardımcı olurmusunuz

  BÜŞRA: çocuğun yaşını tam olarak yazmamışsınız. çocuk zor bir dönem geçirmiş. başlayalı ne kadar olduğunu da yazmamışsınız.

  -çocuğu rahatlatmaya çalışın, oyun oynayın.onunla zaman geçirmeye özen gösterin derim.
  - hiçbir telkinde bulunmayın. hadi buna yap altına yapma gibi telkinlerde bulunmayın. - - sakin olduğunuz anlarda ben senin söyleyeceğin zamanı bekliyorum, bir gün söyleyeceğini biliyorum sana güveniyorum. sen söyleyene kadar ben temizlemeye devam edeceğim gibi şeyler söyleyin.

  çocuğa kızınca işin çok daha uzayacağını bilmek kızmayı engelliyor, kızmak işi daha da zora sokuyor. bunu hatırlayarak kızmamaya çalışmıştım ben. kolay gelsin.
  hacer
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 29.03.2010 tarihinde dedi ki :
  slm büşra hanım benim oğlum 3.5 yaşında geçen senede 1hafta denedim ama başarılı olamadım.şimdi 3 gündür sabah 10 gibi altını açıyorum ama akşam abartısız 5\'e kadar hem çişini hemde kakasını tutuyor hiç bir yerede yapmıyor.her şeyi denedim hatta poposuna ve bacaklarınada vurarak öğretmeye çalışıyorum psikolojim çok bozuldu sanki hayattaki en büyük sorunum haline geldi .lütfen bana yardımcı olun şimdiden teşekkürler:)

  BÜŞRA: tuvalet eğitiminde yapılmaması gereknler yazısını ve daha önceki yazıları okursanız çocuğun altını gece ve gündüz birlikte açmak gerektiğinden bahs etmiştim. çocuk rahatlyacağı zamana kadar tutar, sizin akşam bez bağlayacağınızı bilirse çiş kakasını yapmayı o zamana saklar. sadece 3 gün olmuş daha, çok fazla yıpranmadan çocuğun hem gece hem gündüz bezini çıkarın derim.kolay gelsin.
  özlem
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 03.11.2010 tarihinde dedi ki :
  mrblr bende 1 hafta oldu tuvalet eğitimine başlayakı ama çok zorlanıyorum
  canan54
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 09.11.2010 tarihinde dedi ki :
  kızım 2.5 yaşında bu sabah açtım altını yine 4 kez külot eşofman ve çorap değiştirdikten sonra pes ettim.bi kez bile oturmadı tuvalete yada lazımlığa sürekli istemiyorum tuvalete gitmicem diyor.bu yazınıza göre çabuk pes ediyorum galiba.tüm gün hiç tuvalete gitmeden sürekli külotuna yapması normal mi?pedagogla görüşmeyi düşünüyorum.

  Lütfen sorularınızı soru cevap bölümünde sorunuz
  gülay
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
HAKKIMDA
Büşra Karaca, 1981 Edirne doğumlu, MSÜ Mimarlık terk, 2003'te dünya evine girmiş, 2005'te ilk, 2007'de ikinci, 2013'te üçüncü çocuğunu kucağına almış bir annedir. 2008 yılından beri blog tutuyor.
busra[at]annenotlari.com
DOST SİTELER
Bu site annelik ve çocuk eğitimi hakkında genel bilgiler içerir. Siteden yararlanmak profosyonel yardım yerine geçmez. Kendiniz ya da çocuğunuzla ilgili psikolojik ya da fiziksel sağlık problemleriniz varsa, bir uzmandan profesyonel destek alınız.
web tasarım ve programlama deSen
0.054 sn.