Anasayfa | Giriş / Üye Ol
Paylaş

Tuvalet Eğitiminde Yapılmaması Gerekenler

27 Mart 2010


Tuvalet eğitimi bitsin çok şey anlatıcam demiştim. Önce yapılmaması gerekenlerden başlayalım:

1. En büyük yanlış şu kadar sürede biter diye beklentiye girmek herhalde, ya da çocuk normalden erken (mesela 2-3 gün içinde) gelişme gösterince galiba oldu bu iş diye düşünüp bitmesi için beklentiye girmek.

Beklentiye girmek sabrı azaltıyor, çocuk beklediğiniz sürede çişini/ kakasını söylemeyi öğrenemezse çok yıpranıyorsunuz. Tuvalet eğitimine 4-6 hafta devam etmek üzere başlayın, çocuk birgün her şeyi öğrenmiş gibi görünse de bir hafta kadar bir süre tutarlı olarak alışkanlığı kazandığını göstermeden bu iş bitti diye düşünmeyin.

2. İkinci tuvalet eğitimi deneyiminde anladım ki, alıştırma kilotu kullanmak da çocuğun altını tamamen açmaya kıyasla yanlış bir yöntem olabiliyor; 15 gün alıştırma kilotuyla denedik ve çocukta hiçbir gelişme olmadı.

O günlerde deneyimli birkaç anne ve aile büyüğüne konuyu açtığımda "alıştırma kilotuna yapıyorlar, alıştırma kilotuna salıveriyorlar öğrenemiyorlar onunla” cümlesi herkesin üstünde ittifak ettiği bir cümle oldu.

Ben boşu boşuna 15 gün deneyerek sabrımı azaltmış oldum. Alıştırma kilotuyla öğrenen çocuklar yok mu var. Ama duyduklarımdan ve kendi gözlemlerimden çıkardığım kadarıyla çocukların büyük bir çoğunluğu alıştırma kilotunu bez gibi görüp bırakıveriyorlar, bu da ilk önce öğrenilen tutma refleksinin gelişmesine engel oluyor.

Evin içinde alıştırma kilotu kullanmadan çocuğun altını tamamen açmak ya da bir kilot giydirmek en güzeli. Çocuk çişinin bacaklarının arasından bir yerlere aktığını gördükçe tutmasını gerektiğini yavaş yavaş öğreniyor. Alıştırma kilotları belki sadece dışarı çıkarken kullanılabilir.

3. Çocuğa pis, kaka, iğrenç diyerek alışkanlık kazandırmaya çalışmak da bile bile yapılan yanlışlardan bir tanesi. Çocuk tutma refleksini geliştirse bile, şimdi yaparsam pis kaka olacak diye korkup bırakma refleksini geliştiremeyebiliyor.

Kendini zorladığı son ana kadar tutuyor ve lazımlığa vs. ye değil, bir köşeye saklanıp yapıyor. Bu da süreci uzatıyor.

4. Yapılan kronik yanlışlardan bir tanesinin de kızıp bağırmak olduğunu söylemeye gerek var mı? Kızıp bağırmak süreci en çok uzatan şeylerden birisi.

Sinirlenmek insan olmanın gereği ama bazı anneler stres ve kafa karışıklığının da etkisiyle, kızıp bağırırsam yapmaması gerektiğini anlar diye hezeyana kapılabiliyor, ben dahil :)

Çocuk ortalığa yapmaması gerektiğini sadece ortalığa yapa yapa anlıyor galiba. Ortalığa yapıp ne olduğunu görünce bu işin böyle olmayacağını kendisinin de başka insanlar gibi bir yere yapması gerektiğini çıkartıyor zaten, ama bir haftada ama 3 haftada.

Bu süreçte kızmak aynen pis kaka diyerek korkutmak gibi, çocuğun bırakma refleksinin gelişmesine engel olabiliyor.

Annem kızacak diye yapmak istemiyor, ve son ana kadar kendini tutup istemsiz ve stresli bir şekilde bırakıyor.

Şu ilkeyi tuvalet eğitiminin kesin kuralı olarak sayabiliriz ki; çocuğun tuvalet alışkanlığı kazanabilmesi için kendisini “rahat ve özgür” hissetmesi gerekiyor. Annenin baskısı böyle hissetmesini engelledikçe süreç uzuyor.

5. Yapılan en büyük kritik yanlışlardan bir tanesi gündüz tuvalet alışkanlığı kazandırmaya çalışıp gece bezlemek bana göre.

Çocuğun çişini bırakması için kendisini rahat hissetmesi gerekiyor ya hani. Aslında psikolojik olarak sağlanması gereken bu rahatlığı, gece altının bezlenmesiyle hissediyor çocuk, hele de günü stresli geçiyorsa.

Altı bezlenince hem yapsa da bir yerin ıslanmayacağını bilerek, hem de bebeklikten kalan tanıdık duyguları yaşayıp çişini bırakıyor beze. Ve gündüz tutup gece bırakmayı bir refleks olarak geliştiriyor. Adeta gece rahatlayacağını bildiği için geceye sığınıyor.

Sonra da yıllar süren yıpratıcı gece bezlemesini bırakma dönemi yaşıyor anneler. Tuvalet eğitimine başladığınız ilk gün gece bezlemesini de bırakın ve bezi hayalinizden bile çıkarın, tabi bu benim çevreye de bakarak oluşturduğum fikrim. Gece bağlayarak alıştıranlar da yok değil. Ama o iş biraz daha beceri mi istiyor ne istiyor bilmiyorum.

Hem çarşafın altına hem de üstüne markette satılan hasta bezlerinden koyarak çamaşır yıkama işinizi de aza indirebilirsiniz. Geceleri alıştırma kilotu giydirmek de çocuğun o bölgesinin hava almasını engellediği  için pek sağlıklı olmuyor.

6. Oğlumun tuvalet eğitimi sırasında kızım bebekti, o zaman en zorunun evde bir bebek varken büyük çocuğa tuvalet alışkanlığı kazandırmak olduğunu düşünmüştüm. Aslında o hal bir rahmetmiş bunu yeni anladım, bebek bebek olduğu için durumun stresini yaşamıyor.

Daha zoru, evde bir çocuğa tuvalet alışkanlığı kazandırmaya çalışırken, daha büyük bir çocuğun hayatını kısıtılamak zorunda kalmak, ve onun da stres yaşamasına sebep olmak. Salon halıfleks olduğu için salonu kapattık, önemli bir oyun alanı gitmiş oldu, yerlerde halı olmayınca bisikletle gezmelerine, koşmalarına izin vermedik. Hep ses yapmayın, alttaki komşu rahatsız olmasın vs diyerek çocukların hareketlerini kısıtladık. En çok etkilenen oğlum oldu.

Tuvalet eğitimine başlamadan önce büyük çocuğunuz için bazı planlar yapınız, beraber çıkamasanız bile, onun babası veya başka yakınlarızla dışarıda vakit geçirmesini sağlayınız. Hatta haftada bir kaç gün bir yakınınızda kalması da iyi olabilir, çocuk kabul ediyorsa tabi.

7. Tabi sadece büyük çocuğun değil küçüğün de hayatının kısıtlanması söz konusu ve annenin de. Çocuk çiş yapıyor diye misafiliğe vs. bir yere gidilmiyor öyle de olması gerekiyor zaten ama kendinizi tamamen eve haps etmeyiniz lütfen.

Hava soğuk bile olsa tuvalet eğitimi kazandırmaya çalıştığınız çocuğu da alarak gezintiye çıkınız, parka bahçeye gidiniz. size de iyi gelir. Ve yukarıda bahs ettiğimiz çocuğun psikolojik rahatlığı için de çok önemli dışarı çıkıp hava almak. Halıları kaldırdıktan sonraki 10. günde çaresizlikten arkadaşımı arayıp konuşmuştum, o da siz eve kapalı kalmaktan sıkılmışsınız, çocuklar da bunalmış galiba deyince, ondan sonraki her gün parka götürdüm çocukları. Ve biraz da bu sayede kızım rahatladı ve iş çözüldü, 1 haftaya kalmadan tuvalet alışkanlığı kazandı.

8. Bir diğer yanlış annenin yaz aylarında memlekete/ köye gidince (orada bahçeli yerde kolay olur düşüncesiyle) orada çişe alıştırmaya çalışması.. 2-3 ay gibi bir süre kalacaksanız belki alışabilir ama kısa süreli, hele de 1 aydan bir zaman için orada bulunacaksanız, çoğu annenin yaşadığı hüsranı yaşamanız muhtemeldir.

O kadar çok anneden memlekette alıştırırım diye düşündüm ama olmadı diye yorum aldım ki anlatamam.Bir kere çocuğun tuvalet alışkanlığı kazanması için tanıdığı iyi bildiği kendi evinde, güven ve emniyet duygusu içerisinde olması gerekiyormuş, öyle diyor uzmanlar. Yolculuk, ortam değişikliği gibi şeyler çocuğun kafasını karıştırıyormuş.

Hele bir de anneler, memlekette devam ederiz ama gitmeden 1 hafta önce başlayalım diye düşünürlerse iş iyice arap saçına dönüyor. Yolculuk sırasında altı bezlenen çocuk, o kadar yolu gelip bambaşka bir yere ayak basınca dünyası değişiyor. Sonra gel de çık işin içinden durumuna geliniyor...

9. Annelerin en çok düştüğü hata da tuvalet eğitimi sürecinde başkalarının lafına bakmak oluyor.

Siz bu işe başlayınca herkes bir şey söyleyecek bunu baştan kabul edin, ve onların sözüne kulak asmayacağınızı da bellemeye çalışın. Elbette tecrübeli insanların bilgilerinden yararlanmak gerekir kast ettiğim o değil, daha çok bu iş böyle olmaz, istersen ara ver bu iş olmayacak, biz de çocuk büyüttük böyle yapmadık gibi cümlelerden bahs ediyorum. Siz araştırma yaparak ve kendinizden emin ne yapacağınızı bilir bir şekilde sürece başladıysanız böyle yorumların kafanızı karıştırmasına izin vermeyin.

Oğlumun tuvalet eğitimi döneminde kayınvalidem gece bezlemeden olur mu, çarşaf yıkamakla mı uğraşıcaksın demişti. Onu dinleseydim belki benim oğlum da gece bezlenmesi yüzünden hala gece çişini söyleyemeyen bir çocuk olacaktı.

Kızımın tuvalet eğitiminde 15 gün alıştırma kilotuyla sonuç alamayınca halıları kaldırdım ve alıştırma kilotu giydirmeyi bıraktım. Evde çalışan eşim halısız ve sürekli çiş kaka gündeminin olduğu bir evde çok rahatsız oldu ve acaba erken mi, çocuk hazır değil mi, ara ver sonra denersin gibi cümlelerle epey üstüme geldi.

En az 4-6 hafta devam edilmesi gerektiğini kesin olarak bildiğim için, çok bitkin anlarımda bile onun bu sözlerine kulak asmadım. Assaydım şu an tuvalet eğitimimiz bitmiş olmayabilirdi. Çok şükür ki bitti.

Daha bu konuda yazacağım çok şey var. Bugün anneme gidiyoruz, birkaç gün şehir dışında olacağız. Kızıma vaad ettiğimiz en büyük ödül anneanneye gitmekti. Dönünce yine yazacağım.
Etiketler : tuvalet eğitimi, ,
Bunlar da ilginizi çekebilir :
Yazıya Yorum Yap Giriş / Kaydol
 • busra 27.03.2010 tarihinde dedi ki :
  Kızıma tuvalet eğitimi verdiğim şu günlerde yazınız beni gülümsetti. Belki aynı yanlışlar ve sonrasında doğrularla öğreniyoruz hayatı. Tuvalet eğitiminde bence en önemli nokta sabah bez bağlanması bırakıldıysa gece de aynı şekilde davranmak. Gerçekten çocuk ıslaklığı farkederek çişini tutmayı ve tuvalete ya da lazımlığa yapmayı öğreniyor. 5. günde durum beklediğimden daha iyi ama yine de bana sabır dileyin :))
  Habibe
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 27.03.2010 tarihinde dedi ki :
  Sabrınıza hayran kaldım. Başımıza gelince bu sabrı gösterebilecek miyiz, bu konuda endişeliyim. Yol gösterdiğiniz için ayrıca teşekkürler.
  yasin
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 29.03.2010 tarihinde dedi ki :
  Büşra hanım kızınız Zührenur kaç aylıkken başladınız merak ettim. Sabrınız ve başarınızdan dolayı tebrikler. Ben ikinci çocuğumda(kızımda)kreşe gittiği için nerdeyse 28 aylıkken başlamak zorunda kaldım. Aslında 20 aylıkken bezini istemiyordu.Tuvalet eğitimini kendim vermek istediğim için yaza bıraktım.Zaten yaza geldiğimizde kızım bezini kendisi çıkardı.Ben artık takmak istemiyorum dedi.(eee bayağı büyümüştü artık:)Gündüz alıştırma kilodunu kullandım(bir hafta kadar),bacaklarının arasından akmasada çiş yaptığını farkediyordu ve rahatsız oluyordu, gece de bez bağlamadım.Geceye alışması 1,5 ayı buldu.Fakat gündüz 10 günde öğrendi. Bana yapılan mahalle baskısı da :) çok geç kaldın tuvalet eğitimi hususunda oluyordu. Ben de çevreye pek aldırmadan, benim için en doğru zamanı seçtim. Bir de kızıma tuvalet alışkanlığı edinme ile ilgili sesli kitap aldım. Her tuvalete gittiğinde kitabıda yanında götürüp,anne bende rüya gibi çişimi yaptım diye seviniyordu. Bütün annelere Allah kolaylık ve ilim versin:)

  BÜŞRA: benim kızım da 28 aylık, ama benim etrafımdaki insanlar nedense daha geç başlayanlar galiba. çoğu tanıdığım 3 yaşı bekliyor. 18 ayda alıştırdığını yazanlar oluyor sitede, hayret ediyorum. Alıştırma kilotu bizde işe yaramadı ve süreci zora sokan başlıca şey oldu.
  hilal
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 30.03.2010 tarihinde dedi ki :
  tüm yazdıklarınızla tecrübelibir anne olarak aynen katılıyorum.Özellikle şu memlekete gideyimde öğreneyim diye sakın umut etmeyin.Ben kızımda denedim.benimevimin heryeri maalesef halıflex.memlekete adanaya götüreyim her yer karo halı yok kolay olur diyordum.ama tamamen hüsrana uğradım.İkimizde psikolojik olarak çok yıprandık.en başta etraf kalabalık olduğu için çocuk oyun oynamak istiyor.tuvalete götüremiyorsunuz.oyuna dalıp unutuyor.
  erken alıştıranlar benim çevremdede var.Ablalarımın ikiside çocuklarını 20 aylıkken alıştırdılar.ben beceremedim maalesef.
  zeynep uzal
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 31.03.2010 tarihinde dedi ki :
  Merhaba; benim oğlumda 27. ayını bitiriyor 1 hafta önce sünnet ettirdim, haftayada bezi bırakma operasyonuna başlıcam Allah nasip ederse çok yol gösterici oldu yazınız benim için. Herkese sabır ve kolaylıklar :)

  BÜŞRA. klay gelsin siz bilirsiniz ama sünnet döneminin üstünden biraz daha zaman geçmesini beklemeniz iyi olabilir. 1 ay gibi.
  Senem
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 31.03.2010 tarihinde dedi ki :
  benim merak ettiğim geceleri çocuk altını ıslatınca gece ne yaptınınz çocuk diyelim ki uyanmadı nasıl temizlediniz yatağı yada sizde uyuya kaldınız ve sırılsıklam yattı sabaha kadar bunun içinden çıkamıyorum ben gece nasıl başlayacam bi anlatsanız nolur oğlum 2 yaşına 10gün sonra girecek bir iki güne başlamayı düşünüyorum eğitime

  BÜŞRA: yani o dönemde uykunuz biraz da hafifi oluyor tedirgin olduğunuz için sık sık kalkıp bakıyorsunuz. ama uyuya kalmışsanız yapacak birşey yok, çocuk çiş yapıp öyle kalsa bile üstü örtülüyse üşümüyor. ya da yanınıza gelip haber veriyor zaten. kendiniz yatmadan önce çocuğu kaldırıp çişe tutmak da iyi oluyor. çocuklar bizden 2 saat önce filan uyumuş oluyor.

  benim kızım gece çok sıvı almamışsa sabaha kadar yapmıyor ya da hemen sabah kalkmadan önce yatağa yapıyor, uyanmaya çalışırken yani. çok zorluk çekmedim kızımda. zaten çocuğa gece bez bağlanmazsa gece tutmayı öğrenmeleri de daha kolay oluyor.

  oğlumsa kızım gibi sabaha dek tutmazdı, gece yapardı. hem çarşafın altına em de üstüne hasta bezlerinden koyardım. çarşafın üstüne hışır hışır ses çıkardığı için koydurmazsa uyuyunca koyuyorum. çocuk çiş yapınca sadece o hasta bezi ıslanıyor. çocuğun üstünü değiştiriyorsunuz tabi. o da çocuk için bir mesaj taşıyor, "ıslak duramam demek ki" mesajını alıyor çocuk.temizleri akşamdan hazır edip uykulu uykulu kıyafet arama zahmetini de yaşamazsanız 2 dk lık iş oluyor çocuğun üstünü değiştirmek ve altndaki hasta bezini. bacaklarını filan da ıslak mendille siliyorum.

  kolay gelsin.
  ebru
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 31.03.2010 tarihinde dedi ki :
  açıkçası erken başlamakta fayda var. oğlum doğduğunda kızım 22 aylıktı. geceli gündüzlü alışmıştı. büyüklerimiz daha da erken başladıklarını anlatıyorlar.şimdi psikolojisi bozulacak diye 3 yaşına kadar bekleniyor. sonra da çocuk anneyle çok inatlaşıyor. herkese kolay gelsin :)
  burcu
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 31.03.2010 tarihinde dedi ki :
  ben tuvalet eğitimini araştırırken sizin sitenize ve1 senedir( galiba) takipcinizim.sizin bütün tavsiyelerinizi dikkate aldım .ve en önemlisi korkmamam gerektiğiydi.hiç sıkıntı yaşamadım.anne rahat olunca çocukda gerilmiyor .bu süreci kolay geçirmenize yardımcı oluyor .evde halıları toplamıştım.şimdi hatırlaınca yüzümde tebessüme neden oluyor:-D oğlumda 1 haftada alışmıştı.sizin bana büük büyük yardımız oldu.ve hala devam ediyorsunuz.allah yar ve yardımcınız olsun.

  BÜŞRA: amin, teşekkür ederim.
  elif
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 01.04.2010 tarihinde dedi ki :
  benim sorum da kaka olayı ile alakalı. kızım çişini öğrenmesi çok uzun bir süreç olsa da kakasını söylüyordu. oğlumda ikisi de yok ne yazık ki. şu an 32 aylık . 3 günlük bir deneme yaptık ve aşırı derecede inatçı olduğu için bırakmaya karar verdim yaza kadar. kaka olayı beni endişelendiriyor. kaka yapacağı zamanları biliyorum aslında ama asla lazımlığa ya da tuvalete oturmak istemiyor ve her defasında altına yapıyordu. bu olaya 15-20 gün boyunca nasıl sabredilir bilmiyorum. sizin durumunuz nasıldı bu konuda? 15 gün boyunca altına mı yaptı? teşekkürler..

  BÜŞRA: 3 gün sonuç almak ya da ara vermeye karar vermek için kısa bir süre gibi. kızım hep alıştırma kilotuna yaptı kakasını 15 gün, alıştırma kilotundaki kakayı kürekle sıyırıp tuvalete boşaltıp, su dolu bir leğene atıyordum. sonra da çıkarıp üzerine tazyikli su fışkırtıp çamaşır sulu suda bekletiyordum. sonra da makinaya. sonraki 15 gün altını açtığımda da (halılar yoktu) ortalığa yaptı. o zaman da peçeteyle kapladığım bir kürek ile kakayı alıp tuvalete atıyordum.(alıştırma kilotundakiyle uğraşmaya göre bu daha kolay.) oğlum da ortalığa yapmıştı, bu normal bir durum, çocuk kendisinden kakanın çıktığını ve ortalığı pislettiğini gördükçe ders çıkarıyor. zorlamayla zaten olmuyor, anlatmayla da olmuyor.

  çocuğun altında bez varken ara sıra açıp hiç ortalığı pisletmeden alıştıranlarsa nasıl alıştırıyorlar bilemiyorum. bildiğim şu ki, bunu (ne sebeple olduğu da bilinmeyen bir şekilde) başaranların varlığı, kendilerine özenen ve daha büyük bir çoğunluk olan başka annelerin işlerini zorlaştırıyor, sabırlarını azaltıyor :)
  fnur
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 02.04.2010 tarihinde dedi ki :
  gündüz tamam anlarım uğraşırım efe kakasını bile haber veriyo ama bende cesaret yok kızlar gece sanki altına çok yapar gibime geliyo sabahları bezi çok dolu uyanıyodu şimdi daha kuru bu iyi bişey galiba ama biraz cesaret bide sanki 1 ay sonra daha kolay olacak efe daha kolay gidecek tuvalete gibi geliyoyada kendimi kandırıyorum yaz gelecek hava ısınacak ve evde tuvalet eğitimi için hapis olacaz burda havalar çok sıcak değil ılık tam şu günlerde veda edelim beze diyorum ama şu gece beni endişelendiriyo emziği yeni bıraktırdım gece de ıslak ıslak uyanınca uyutması zor olursa diye korkuyorum huysuzlaşır mı acaba denemeden bilemeyecez bu hasta bezi çarşaf gibi mi yoksa şu doğumdan sonra falan bağlanan büyüz bez mi çocuk bir yerdew sabit yatmıyo ki ondan soruyorum nasıl yatak sıklam su olmuyo ilk 2 gece alıştırma külotu yada uyuduktan sonra bezlesek olmaz mı haberi olmaz yardım edin güç verin ısrarlıyım kararlıyım ama cesaret yok

  BÜŞRA: gece hakkında ayrıntılı yazmayı düşünüyorum. Tuvalet Eğitimi Hikayemiz yazısında yatağa serilen hasta bezlerinin fotoğrafı var. çarşafın altına koyarsanız kayma ihtimali azalır. yatakta alez varsa hiç kaymıyor. çarşafın üstüne koyduğunuz hasta bezini bazı çocuklar koydurmuyor, ben uyuduktan sonra koyuyorum. bazen kayıyor ama daha büyük boy olanlar da var onlardan koyabilirsiniz.
  ebru
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 06.04.2010 tarihinde dedi ki :
  selamlar benim kizim su an iki bucuk yasinda onu gunduzleri cok rahat bisekilde cis ve kaka aliskanligini kazandi fakat geceleri nasil olacak bilemiyorum..rutin olarak uc defa kaldiriyorum cis yapmaya bu nezaman bitecek?benmde ayni sizin gibi kuucuk bebegim var bebek dedigimde birbucuk yasina emziriyorum onu halen yanindan kaldigimda ise uyaniyor baya zor oluyor bana bir sey onerirmisiniz tsk ederim...simdidennn

  BÜŞRA: gece çok fazla sıvı vermezseniz 1 kez kaldırmanız yeterli olabilir. bir de annenin gece sürekli kaldırmasına da alışıyor çocuklar. bazı geceler kaldırmayıp yatağı ıslatmasına izin verin. üstünü değiştirirken de gece çişin gelnce yanıma gel söyle tamam mı canım gibi şeyler söyleyin. ilk haftalarda bunu hemen başaramasa da yavaş yavaş söylemeye başlar sanırım.
  zeynep
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 07.04.2010 tarihinde dedi ki :
  Herkese merhaba; Büşra hanımın tavsiyesine uyarak tuvalet eğitimini ertelemeye karar vermiştim. Ama oğlum o kadar hazırdıki bütün belirtileri görüyordum. Sünnet nedeniyle zaten altını sürekli bağlamıyordum daha çabuk iyileşsin diye. Geçen Pazar akşamı gene bağlamamı istemedi. Açık kalsın birşey olmaz dedi. Ama ben uzun zamandır (bir kaç aydır) tuvaletle ilgili telkinlerde bulunuyordum zaten. Sitede okuduklarımı da yavaş yavaş uyguluyordum. Kakaya bay bay deme gibi mesela. işte Pazar günü açalım deyince denemeye karar verdim. Dün öğlene kadar altına yapıyordu. Bu arada ben evde değilim çalışıyorum. Annem bakıyor. Ben gece soruyordum anneannene söylüyormusun diye oda kafasını hayır anlamında sallıyordu sonrada zıplayarak “altıma yaptım, altıma yaptım” diyordu. Karamsarlığa kapıldım ama erken daha diyordum biraz denemeye devam edicez bir kaç gün, belki hafta sürecek diyordum. Dün öğlen uykusundan kalkınca annem sormuş oda var demiş ve lazımlağa yapmış. Tabi çikolatalarıda kapmış. Dün birkez altına kaçırdı ama diğerlerini söyledi. Gecede kakasını lazımlığa yaptık. Ve bu sabah uyanınca gene lazımlığa yapmış. İnşallah bu şekilde devam edersek sanırım bezimize bay bay dedik. Büşra hanım size teşekkür ederim yazılarınız bana çok yol gösterdi. Elbette çok araştırdım çok okudum bu konuda ama sizin taktiklerin hepsini uyguladım diyebilirim. Bez konusunda acele etmemim bir sebebide 4 aylık hamileyim Eylülde nasipse bir çocuğum daha olacak o nedenle biran evvel bez konusunu halletmek istiyordum. Allahın izniyle sanırım başardık.Herkese sabırlar ve selamlar.
  senem
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 07.04.2010 tarihinde dedi ki :
  büsr a hanım bu yazınızı dört gözle bekliyordum öyle bir zamanda geldiki çölde su bulmus kadar sevindim,rahatladım Rabbim de size dar zamanınızda ferahlık versin.Daha öncede yazmıstım size bu konuda çok sükür çiş olayı tamam ancak kakada problemlerimiz devam ediyor ogluma hiç kızmadım ortalıga yaptıgında utandırmadım da ancak kaka geldiginde evin içinde delirmiş gibi kosuyor ve öyle aglıyor ki sanki canından can kopuyor(kabızlık yok bu arada)lazımlıga zaten yapmıyor tuvalete oturmadan aglayrak yapıyor ben de sakinlestirmeye herkesin kakasını buraya yaptıgını anlatmaya calısıyorum.Çevremden duyduklarım çocukların kaka rutinine daha kolay alıstıkları yönünde ancak bizde durum anlattıgım gibi.Siz buna benzer bişeyle karsılastınız mı yada duydunuz mu?önerilerinizi bekliyorum,tesekkürler

  BÜŞRA: rahat olmaya çalışmak en iyisi, çocuğun istediği yere yapmasına izin verdikten sonraki birkaç defada düzeldi her iki çocuğumda da. çocuk ne olduğunu anlayamadığı için telaşlanmış olabilir, siz rahat tavrınıza devam edin derim. kolay gelsin.
  nigar
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 07.04.2010 tarihinde dedi ki :
  selamlar tekrardan busra hanim cevabiniz icin cok tsk ederim...evet siz tecrubeli anne oldugunuz icin bu konuda daha deneyimlisinizdir mutlaka..sizin yapdiginiz yapdik babamiz gece kaldirmis sabah ise giderken kaldirmamis ve kizimizda altini islatmis uyandi ama gec oldu tabiiki yapdikdan sonra uyandi:S bunada ben cok uzuldum ve cok panige kapiliyorum cunki oglumda kucuk oyuzden biran once beni rahatlatmasini istiyorum....ne kadar surebilir tahminen bu gece kaldirmalarimiz?tskler...

  BÜŞRA: çocuğun yaptıktan sonra uyanması ve defalarca kendisinin yatağa çiş yaptığına şahit olması gerekebilir öğrenmesi için. şu kadar sürede biter diye kimse bir süre veremez, siz de kendinizi böyle bir süreye kilitlerseniz daha stresli ve beklenti içinde olursunuz. en başta sizin rahatlamanız lazım, çocuk siz rahat olursanız rahat olur. kolay gelsin.
  zeynep
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 13.04.2010 tarihinde dedi ki :
  merhabalar..
  benim kizimdan bahsetmisdim bezinden ayrildigini fakat gunduz tamamen guzelce birakdi sadece sorunumuz uyudugu zamandaki sorun halen bitmedi buda beni cok uzuyor misal sabaha karsi saat 5 civarinda kaldirmisdik yok diyerek hicbisiy yapmadi sonra tekrar yatirdik 8 de kalkdigimizda malesef altina yapmisdi ve utanarak ben altima cis yapdim dedi bende dedim niye yapdin bak ustun hep islanmis sen ablasin ablalalar isemez bak cis gelince buraya yap dedim fakat ...nasil yapcam bilemiorummm nezaman bitcek bu cilemiz :( haliyle kücük oglumda benim pesimi birakmiyor cunki halen emiyor az kalmis oldugunu hissediyorum fakat kendime nasil teselli verecegimi sasirdim...tskler simdiden busra hanim elanurun sorunu icin yazacaklarinizdan.

  BÜŞRA: sabaha kadar tutmasi da iyi bir gelismedir. ablalar yapmaz gibi seyler soylemek ise yaramiyor genelde. bak kizim yaptin ne guzel rahatladin bundan sonra tuvalete yap deseniz daha iyi olur. ustunu islatma altina yapma vs deyince cocuk cisini birakmaktan cekiniyor ortaligi islaticam diye dusunuyor. artik dayanamadigi zaman istemsiz birakiyor bunu biz de yasadik. cocugun ortaligi islatmiyim diye bir korkusunun baslarda olmamasi lazim. tutup birakmayi iyice ogrendikten sonra belki ara sira o tur telkinler yapabilirsiniz. kolay gelsin.
  zeynep
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 18.04.2010 tarihinde dedi ki :
  büşra hanım evdeki koltuklar konusunda nasıl bir tedbir almıştınız? zamanınız için teşekkürler..

  BÜŞRA: salonu kapatmıştım. çocukların odasında da koltuk olmadığı için rahat oldu. iki tane yatak var orada. yatak örtüsünün altına çocuğun altına serdiğim hasta bezlerinden koymuştum. siz de koltuklar için polar örtü vs alıp o örtünün altına hasta bezlerinden koyabilirsiniz.

  bir de eşimin çalışması odası vardı oraya pek girmiyor çocuklar.
  fnur
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 28.04.2010 tarihinde dedi ki :
  geçmiş olsun büşra hanım.sizin adınıza sevindim.merak ettim,bez bırakma süreci ile ilgili kitaplar var piyasada hiç denediniz mi.aldığınız falan oldu mu.

  BÜŞRA: internetten araştırdım daha çok, kitap almadım.
  betül
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 28.04.2010 tarihinde dedi ki :
  merhabalar büşra hanım önceki cevabınızı okudum ve haklısınız gerçektende beklentiye girmemek en doğrusu ve çocuk çocuğu tutmuyor.benim kızım 5 yaşında 2,5 yaşından beri gündüz hiç sorunsuz tuvalet konusunda fakan gecelri daha doğrusu uyurken gündüz uykusundada yapıyor
  çişini.ve hiç etkilenmiyor napıyım uyanamıyorum diyor sık sık kaldırsamda yapıyor ne denediysem olmadı yapmadığı günleri (nadirde olsa)gerek sözle gerek tavırla gerek küçük bi hediye ile ödüllendirdik ama neticede hala devam ediyor, gece boyu en az iki kere nevresim değiştirmek zorunda kalıyoruz bende mecburen bez takıyorum ama bu seferde gayet rahat nasılolsa bez var düşüncesi,bu konuda bana bir fikir verebilirseniz çok sevinirim :) şimdiden çok teşekkür edrim.ayrıca diğer tüm yazılarınıza ve arkadaşlğınıza çok teşekkür ederim bu konuda insanın kendi gibi birilerinin daha olduğunu görmesi çok güzel sevgilerimle..
  neslihan
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 05.05.2010 tarihinde dedi ki :
  büşra hanım kızımda hala korktuğum olay bu.üç yaşına gircek söylemiyor hatta yaptıktan sonra bile sanırım sorunların çoğunu yaşıyoruz hala dışardayız yerleşik hayata geçemedik.niye söylemiyorsun diye sorunca hayır diyor.yeri gösteriyor yer kirlenirmiş sanırım akıl verenler çok poposunu yıkarken sıcak suyla da birdaha yapmaz diye.kakasını biryere saklanıp yapıyor önceden söylerdi şimdi benim anlamamı bekliyor.sen kocaman abla oldun neden altına yapıyorsun laflarına sinirleniyor zaten sakin bir yapısı yok.ortamda herşeyi model alıyor ve kayınvalidemlerin yanında doğru yanlış her istediği oluyordu dokunulmazlığı vardı aynı saltanatın sürmesini bekliyor.selamlar

  BÜŞRA: tuvalet eğitimine başlayalı çok uzun süre olmadıysa bunları yapması anormal değil.. kolay gelsin.
  arzu ozturk
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 20.05.2010 tarihinde dedi ki :
  merhaba,kızıma tam 4 gündür bez brıaktırdık pedagogla görüştüğümüzde bize artık abla olduğunu ve artık buraya yapması gerektiğini anlatmamızı istedi birde sihirli bir kelime verdi \"korkma\" bu kelime yeni olan herşeye başlarken ve uygularken yasak kelime.çocuklar sonunda olumsuzluk eki olan (-ma,-me) kelimelerin sadece ilk hecesini alırlarmış (yapma=yap, korkma=kork gibi) o yüzden korkma derseniz çocuk orda korkulacak bir şey old. düşünürmüş. p.tesi öğlende başladık ilk 1,5 gün garanti altına yapıcak dedi öyle de oldu bacaklarında süzüldükçe o rahatsız oldu 2.gün öğlende başladı koşmaya wc ye. birde biz direk klozet adaptörüyle başladık hiç lazımlık önermedi dr. zaten beni hep wc de görüyodu yaparken oraya adapte olması çok zor olmadı ona önceden klozet adaptörü almıştım ve bezi çıkarmadan 1 hafta önce \"ben kızıma köpekli klozet alıcam oraya yapıcak benim kızım\" şeklinde ön hazırlık yaptım sonrada günü gelince çıkarttım adaptörü orata değişik geldi ve çok sevindi sonra oraya oturmaya başladı ilk gece bezledim havalar serin old. için korktum ilk gece kuru kalktık 2. gece akşam yatmadan 400 ml süt ve 150 ml çay içmişti mecbur bezledim gece bayağı bir yapmış ama sabah kalkınca hemen çiş dedi koşa koşa gittik bayağı bi yaptı gene. tabi ben onu uyuduktan sonra bezledim çünkü o hiç istemedi bezlenmeyi o kalkıncada çaktırmadan hadi külodumuzu indirelim deyip çıkarttım bezi. şu ana kdara harika gidiyoruz darısı tüm bezli bebeklerin başına :)

  BÜŞRA: çocuğunuzun yaşı nedir bilmiyorum ama gece bez olduğunu anlarsa kafası karışma ihtimali olduğundan, bir kaç gece çarşaf yıkamayı göze alıp ve naylonlu hasta bezlerinden koyarak bez takmayabilirsiniz. kolay gelsin, sevgiler :)
  sinem
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 01.06.2010 tarihinde dedi ki :
  kızım 2.5 yaşında tuvalet eğitimine başladım kendi evimde değilim ailemin yanındayım bir süre burdayım bezi tamamen attım.yalnız her kafadan ses çıkyor önceleri tuvalete gidelim deyince geliyordu.altına yapınca canını yak o zaman yapmaz dediler vara yoğa canını yaktım daha beter oldu tutuyor biriktiriyor son haddine kadar çişini yapmıyor varmı çişin diye soruyorum hep yok diyor olsa bile tuvalete gitmiyor bağırttıra bağırttıra gidiyoruz.gitmesek altına yapıyor.hiç söylemiyor altına yapıyor yaptıktan sonra pijamasını çıkarıp atıyor.bundan söyle diyorum tamam diyor yine aynı aslında anlıyor am tuvalete gitmiyor sanki kendince bir sebebi var altına yaptıktan sonra tuvalete gidiyor yaptım anne diyor dalga geçermiş gibi.ama yapmıyor.yaptığında ise yok diyor çişini gördğü halde. iyice yıpranıyorum ve yıpratıyorum.yaşadıkları biraz kararsız ve asabi yapmış olabilir bu dönemde misafirliğe gittik bir hafta kaldık ve bazı bezledim bazı bıraktım çocuğun kafası karıştı.çok üzülüyorum çünkü bildiğim şeyleri yapamıyorum tepki toplamamak için.

  BÜŞRA: Allah yardımcınız olsun. Başkalarının sözüne bakıp canını yakmasaydınız keşke... Çocuğun canı yakılarak hiçbişey öğretilemez, hele ki tuvalet eğitimi.. !
  ARZU
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 06.06.2010 tarihinde dedi ki :
  Sabır sabır sabır peki bi sorum 1 hafta oldu başlayalı hiç iyi gitmiyor ama 1 hafta sonra yaşadıgım ilden 12 saatlik uzukta olan sinoba gidecegiz mecburen kızım 2 haftalık olacak o zaman ama ben şimdiden düşünmeye başladım ne yapcam yolculuk orda ne yapcam tekrar bezimi taksam bezi taktıgımda kızım tekrar beze alışacak kötü bir durumamı yol açacam bilmiyorum ne yapcagımı düşünmekten başım agrıyor ben ne yapcam yardım edermisiniz..

  BÜŞRA: Gecikmeden dolayı özür dilerim. Taşınma hazırlıkları yaptığım için çok yoğunum.

  Keşke yolculuk öncesi başlamasaydınız ama olmuş bir kere. Bez bağlamak yerine alıştırma kilotu giydirin, 5-10 tane alıştırma kilotu alın yanınıza.Ve yolculukta altına hasta bezi koyun oturduğu yere, alıştırma kilotundan sızsa bile koltuğa geçmez. BAzı çocuklar yolculukta öğreniyorlar tutmayı, dışarıda yapmanın kötü birşey olduğunu bildikleri için.Kolay gelsin.
  Yeşimsu
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 17.06.2010 tarihinde dedi ki :
  bende yarın kızımın tuvalet eğitimine başlayacağım tavsiyelerinizi uygulayacağım umarım çabuk geçer şimdide teşekkürler.
  arzu demir okuyucu
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 30.07.2010 tarihinde dedi ki :
  merhabalar 20 aylık bir kızım var tuvalet eğtiminde bir doktor bana güzel bir ürün tavsiye etti. ürün aldığımda inanın kesinlikle dedim her evde olması gereken birşey .bir firma var BANYOBANYO diye bu firmanın çocuk adaptörlü klozet kapağı diye bir ürünü var. LAZIMLIK kullanıyorduk çöpe attık doktorumuz kendine özgüveninin kazanması için büyükler gibi tuvaleti yapabilmesi açısından bize bu ürünü önerdi çokta işimize yaradı oldukça iyi bir ürün tavsiye ediyorum herkese...

  BÜŞRA: biz de aynısından kullandık ama pek bir faydası olmamıştı malesef.
  hacer
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 31.07.2010 tarihinde dedi ki :
  slmlar benim oglum 29 aylık 1 aydır tuvaletini düzenli söylüyor alıştırma aşamasında herhangı bir sorunla karşılaşmadık. ancak şu 4 5 gündür tuvalete gitmeyi reddediyor elinden geldigi kadar tutuyor bazen günde iki defa yaptgı oluyor son iki gündür kaçırıyor yardımcı olursanız sevinirim

  BÜŞRA: böyle geri dönüş gibi görünen şeyler olabilir. çocuklar 2 sene beze yaptıktan sonra geçişte zorlanabilir ve ara sıra kaçırabilir elbette. siz aynı anlayış ve tutum ile devam ederseniz, bir kaç defa daha tekrarlanıp biter.
  emine
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 03.08.2010 tarihinde dedi ki :
  çok tşkler bende gündüz çişe alıştırıp gece bez tutuyordum ama yazdıklarınızı okuduktan sonra gecede tutumam artık
  kelebek
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 26.08.2010 tarihinde dedi ki :
  kızım 25 aylık tuvalet eğitiminde üçüncü günümüz ama her seferinde kızım yaptıktan sonra söylüyor tuvalete gitmek istemiyor inş.bizde atlatırız bu zorlu geçidi...hiç öğrenemeyecekmş gibi hissedyorm...
  merve
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 28.08.2010 tarihinde dedi ki :
  büşra hanım napıcam bilemiyorum kızım 3 yaşına girmek üzere tuvalete alıştı ben öyle zannettim. çok güzel çişimizi yapıyoyoruz popomuzu yıkıyoruz elimizi yıkıyoruz ama şu birkaç gündür tuvalete gitmiyor evin neresine gelirse işiyor.sebebini tuvalete gitmekten usanmak olarak görüyürum.çünkü evin içine yapmaya başlamadan önce gitmek zor gelmeye başlamıştı taharet el yıkama don giyme vs... artık ne yapsak tuvalete gitmiyor bez bağlatmıyor ben ablayım diyor ama ablalar tuvalete gider diyorum bida tuvalete gideceğim diyor ama o bidalar hiç gelmiyor.hep çişini yaptıktan sonra tuvallete gidiyor.çişini odanın ortasına yaptıktan sonra tuttum gitti diyor.ilk zamanlar gerçekten tuttu da gitti zannediyrdum.ama şuanda bunu ağız alışkanlığı olarak görüyorum tutmuyor bayağı salıveriyor.bezletmiyor da artık kendi evimdeyim 3 yaşındaki bir çocukla değilde 1 yaşındaki ile uğraşıyorum kardeş de yok kıskançlıtan yapsın bayağı çaresiz kaldımevin her köşesinin iğne deliği kalmayacak şekilde çişlenmesine seyirci kalıyorum bukonuda yardımcı olursanız sevinirim

  BÜŞRA: tuvalete alışalı ne kadar oldu yazmamışsınız. çok fazla ve sürekli olmamak şartıyla ödül vaad edebilirsiniz. mesela çişini tuvalete yapınca şuraya gidelim, sana şundan veriyim gibi. kolay gelsin.
  arzu öztürk
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 06.10.2010 tarihinde dedi ki :
  oğlum 3 yaşınad tuvalete alıştıramıyorum ne yapabilirim teşekkürler

  Sitedeki yazıları okuyunuz.
  zeynep canbay
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 08.10.2010 tarihinde dedi ki :
  Büşra hanım benim ikiz kızlarım var 25 aylıklar yaklaşık 2 aydır tuvalet eğitimi vermeye çalıştık, ama malesef çok da başarılı olamadık. bizimkiler lazımlığa oturmada sorun yaşamadılar gayet güzel oturuyorlar biz sık sık sorarsak çişlerini de kakalarıda lazımlığa yapıyor. Ancak ben sormayı unuttum işte o zaman akıp gidiyor ve onlar için çok da sorun gözükmüyor bu durum. ben ne yapmalıym tekrar bezlerini bağlayıp lazımlıkları yok edip 2,5 yaşlarını mı bekleyeyim acaba ? çok çaresizim ve acil cevabınızı bekliyorum. bazıları dediler çok erken başladın bazıları dediler geç bile kaldın her kafadan bir ses anlaşılan oooffff:(( bir 5 ay sonra tekrar mı başlasam acaba ? resmen çocuklara soruyorum bazen yok diyor 5 dakika sınra pantolon ıslak ,kızım unuttun mu tuvalete yapacaktık diyorum unuttum diyor bir daha ki sfere unutmayız sorun değil diyorum ama her sefer unutuyor. ve bu 2 ay oldu belki biraz geçti böyle devam ediyor. ben ne yapmalıyım . geceleri açtım bu arada kaldırdıysam kuru kalktılar. ama biz gündüzde hiç aşama kaydetmedik ve ben strese giriyorum. sanırım öğrenemeyecekler.....

  Sorunuz soru cevap panosuna aktarıldı.
  esra
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 17.10.2010 tarihinde dedi ki :
  benim 2 tane cocuğum var biri, kız biri erkek kız 6 yaşında erkek 5 yaşında ve geceleri bezliyorum bezlemeyi nazıl bıraka bilirim çişlerini nasıl bıraktıra bilirim yardımçı olursanız sevinirim

  Soru cevap panosunda gece alt ıslatma etiketindeki soru ve cevaplara bakınız.
  deniz
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 25.10.2010 tarihinde dedi ki :
  büşra hanım merhaba.benim kızımda 27 aylık.bir ay olmak üzere tuvalet eğitimine başladık.aslında yaz mevsiminde bu işi halletmek istiyordum ancak şuan 5aylık bir bebeğiminde olması ve yanımda anneminde olmamasından dolayı erteledim.annemlerin gelmesiyle tuvalet eğitimine başladım.bende sizin gibi alıştırma küloduyla başladım ne yazıkki...sizin yazınızı gördükten sonra alıştırma külodunu bıraktım.alıştırma küloduyla hiç ilerleme kaydedemedik.onu çıkarışımız 15 gün olmak üzere çoğu kez tuvalete yaptı.bu arada tuvalet eğitimine başlamak isteyenler alaturka tuvalette eğitimine başlayabilriler.kaka çiş yapma zamanını biliyorsanız suyla oynayarak çişlerinide kakalrınıda yapabiliyolar.büşra hanım benim sorunum kızım sadece biz hatırlattığımızda gidip yapması.yanii çok az çişim var diyerek gitti.ne oyunlar yapıyoruz gitmesi için.baba akşam oyuncak getirecek,çikolata alacaz diyerek.biz hatırlatmadığımızda altına yapıyor.sonra anne benim çişim geldi diyor:)acaba biz hatırlatmıyalımmı?sevgilerle

  Lütfen sorularınızı soru cevap panosunda sorunuz.
  DENİZ
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 07.11.2010 tarihinde dedi ki :
  merhaba büşra hanım sitenizi beğenerek takip ediyorum.benimde bi sorum olacak. oğlum 28 aylık yaz döneminde başlamıştık tuvalet eğitimine alıştırmak zor oldu hep iyi yaklaşmaya çalıştım 1 ay kadar devam ettik ama sonra tekrar altına yapmaya başladı. 3 ay boyunca bazen lazımlığa bazen altına yaptı.sabretmeye çalıştım ama sonra söylememeye başladı. ve hep altına yaptı..kış günü zor oldu dayanamadım ve tekrar beze döndük. bazen bezi kaşıntı yapıyor ve kullanmak istemiyor.ama yinede takıyorum sorun oluyor.ne yapacağımı şaşırdım.bundan sonraki süreç nasıl işlemeli sizce ne yapmalıyım şimdiden teşekkürler.

  Sorularınızı soru cevap panosunda sorunuz.
  hatice songür
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 11.01.2011 tarihinde dedi ki :
  merhaba. kızım 2.5 yaşında. 2 yaşında bezini bıraktı. fakat son bir aydır özellikle evdeyken çişini altına yapıyor. kakasını da bir iki kere yaptı. ama çişini lazımlığına yapmak hiç aklına gelmiyor artık. gece bezliyorum. gündüz eğer altı çıplaksa bir iki kere kaçırmanın dışında lazımlığına yapıyor. doktorumuza sordum idrar tahlili istedi ve temiz çıktı. üşütüyor olabilir belki dedi. üşütüyor olsa altı çıplakken neden lazımlığına yapsın. ama ev ayakkabılarını ve çoraplarını sevmiyor sürekli çıkarıyor. bende peşinde dolaşıyorum. üşütme olasılığıda var tabi. çok ama çok üzülüyrum. her şey çok güzel giderken birden bire neden geri döndük anlamıyorum. etrafımda bir kaç kişi tekrar bezle diyor. ama asla başa dönmek istemiyorum. gece bezlemeyi bırakırsam bu sorunu çözermiyim diyede düşünüyorum fakat nasıl altından kalkarım bu işin bilmiyorum. gece uyandırdığım zaman çok huysuz oluyor çişin varmı sorusuna bile hayır yok diye ağlayarak cevap veriyor. ayrıca dışarı çıktığımızda genelde altına kaçırmıyor. kış ayı olduğu için günlerce dışarı çıkamadığımız da oluyor bunun da etkisi olabilirmi bilmiyorum. kusura bakmayın çok uzattım. ama kendimi çok yetersiz ve çaresiz hissediyorum. tavsiyelerinize ihtiyacım var. şimdiden teşekkür ederim. hoşçakalın...

  Sorularınızı soru cevap panosunda sorabilir, benzer sorulara verilen cevaplara göz atabilirsiniz. Sitemizde tuvalet eğitimi ile ilgili yazıları okuyunuz.
  sibel
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 13.01.2011 tarihinde dedi ki :
  2,5 yaşında bir kızım var. 5 aylık da hamileyim. Doğum yaptığım hastanede 6 ayda bir çocuğun psikolojik muayenesini (gelişimini takip için) yapıyorlar. Oradaki doktorumuzun söylediklerini benzer sorunlarla karşılaşan anneler olabilir diye paylaşmak istedim. Önceki görüşmemizde kızımızı yeni bebeğe nasıl hazırlayalım diye doktora sormuştuk. O da kardeşli masallar, kardeşi olacak çocuklarla ilgili hikayeler anlatın vs. ve birtakım tavsiyeler daha varmişti. Biz kızımıza anlattık, o sordukça ve masalları dinlemek istedikçe de anlatıyorduk. Tabii gündüz işte olduğumuz için evdeki büyüklerin abla olmayla ilgili neler dediklerini bilemiyorum ama bir iki ay sonra birden kızım yeniden altına çiş yapmaya başladı. Bana açıkça abla olmak istemediğini, bebek olmak istediğini söyledi. Tuvalet eğitimine 2 yaşında iken geçmiştik. Fazla sorun da yaşamamıştık. Gerçi gece tulumla yatırdığım için kaçırdığında yıkayıp kurutma zorluğu yüzünden geceleri bezliyordum ama çoğunlukla kuru kalkıyordu. hamilelikten sonra gece gündüz hep çiş yapmaya başlayınca yeniden bezledim. Ama haftasında da doktorumuzu arayıp sordum. Hiçbir şekilde yeniden bezlemememizi, böyle davranarak onun altına çiş yapmasını onaylamış olacağımızı söyledi. Ama çocuğun kıyafetleri onun işeme hızına zor yetişiyordu. Kış olduğu için kurutma derdi de cabası. Ben de kızıma o büyüdüğü için ona almamız gereken bezlerin de büyüdüğünü, çok pahalı oldukları için alamayacağımızı artık başka bez bağlayacağımızı söyledim. Hazır bez için ağladı ama sakince altına alıştırma kilodu giydirdim ve onun içine de eski usul kumaş bez koydum.3 gün geçmedi yeniden tuvalete yapmaya başladı. Gece de kumaş bez bağlıyorum. Hiç sevmiyor ama gece kaçırırsa altının ıslanabileceğini üşütebileceğini, çok çamaşır yıkamanın beni yorduğunu anlatıyorum. Diyeceğim; çocuğun gece ıslatmasından korkan ya da geçiş dönemi kışa geldiği için ertelemek isteyen anneler kumaş bezi bir ara yol olarak görebilirler. Bir kumaş bezin yıkanmasının çevreye verdiği zarar ise bir hazır bezin üretilmesi ve sonrasında yok edilmesi için gereken doğal kaynakların kat be kat altında imiş. İngilizce bilenler hazır bez kullanmayıp eski usul kumaş bez kullanmak üzerine çok sayıda yardımcı site bulabilirler. Belki Türkçe siteler de vardır ama benim tesadüfen rastladığım site ve diğer linkler İngilizce idi. Dünyada ne kadar çok kişinin eski usule döndüğünü görünce şaşırmıştım. Kumaş bez bağlanan çocuklarda tuvalet eğitimi de daha kolay oluyormuş.
  rahşan
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 09.02.2011 tarihinde dedi ki :
  aman be kadınlar napıcaksınız çocuklar işesin gitsin ne olacak ki sizede çocuğada yazık....
  hayrettin
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 01.04.2011 tarihinde dedi ki :
  yiğenimi yeni çişe alıştırıyoruz 30 aylık erkek çişini gayet rahat yapıyo ve tuvalete gidiyo ancak 1 haftadır kaksını yapmadı kakan varnı diye sorunca evet diyo ama tuvalete gidince yapmıyo ne yapmalıyız lütfen cvp verirmisiniz

  Sitemizde sorunuza cevap olabilecek yazılara bakabilirsiniz. Sorunuzu soru cevap panosunda sorabilir, benzer sorulara verilen cevaplara göz atabilirsiniz.
  ecem
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
HAKKIMDA
Büşra Karaca, 1981 Edirne doğumlu, MSÜ Mimarlık terk, 2003'te dünya evine girmiş, 2005'te ilk, 2007'de ikinci, 2013'te üçüncü çocuğunu kucağına almış bir annedir. 2008 yılından beri blog tutuyor.
busra[at]annenotlari.com
DOST SİTELER
Bu site annelik ve çocuk eğitimi hakkında genel bilgiler içerir. Siteden yararlanmak profosyonel yardım yerine geçmez. Kendiniz ya da çocuğunuzla ilgili psikolojik ya da fiziksel sağlık problemleriniz varsa, bir uzmandan profesyonel destek alınız.
web tasarım ve programlama deSen
0.079 sn.