Anasayfa | Giriş / Üye Ol
Paylaş

Tuvalet Eğitiminde Gece

04 Haziran 2010


Şu sıralar bir çok anneden tuvalet eğitiminde gece yapılacak şeyler hakkında değişik soruları geliyor.

Mümkün olduğu kadar kısa öz net anlatmaya çalışacağım bildiklerimi.

1- Daha önce defalarca geçtiği gibi çocuğun gündüz bezini çıkardığımızda gece bezini de çıkarıyoruz. Asla gece bez bağlamıyoruz.

2- Yatağın ıslanmaması için önlem olarak hem çarşafın altına hem de üstüne (kaymasın diye yatağa tutturabilirsiniz de) bu yazıda gördüğünüz hasta bezlerinden koyabilirsiniz.(Marketlerde çocuk bezlerinin, pedlerin tuvalet kağıtlarının olduğu reyonlarda satılıyor. Paketin üzerinde Yatak Koruyucu Örtü yazıyor.) Çarşafın üstündeki hasta bezi çişlenince yenisiyle değişirmek  yeterli. Üstünde olan hasta bezi kayıp, çarşaf çişlense bile, çarşafın altındaki hasta bezi yatağın çişlenmesini engelleyecektir.

3- Çocuk çiş yapınca gece değiştireyim mi, öyle mi kalsın rahatsız olsun daha mı iyi olur; öyle kalırsa gece üşür diye korkuyorum gibi kaygılar var.

Çocuğun gece çiş yaptığını farkedince üstünü değiştirin. Islanmış hasta bezini ve ıslanmışsa çarşafı da tabi. Çocuğa bu halde kalınmayacağı temizlenmek gerektiği mesajını vermiş olacaksınız. Çocuk derin uykuda ıslak halden rahatsız olmuyorsa rahatsız olmasını ne kadar bekleyeceğiniz belirsizdir. Böyle bir beklentiye işi bırakmamak gerekiyor.

Ve, çocuk yatağa çiş yaptığı halde siz de uykuya dalmış ve saatler geçmiş fark etmemişseniz de çok endişelenmeyin. Çocuğun yattığı odada cam açık değilse üşümeyeceğini rahatlıkla söyleyebilirim. Çünkü sıcak bir çiş yapıyor, o çişin ıslaklığı vücut sıcaklığının da etkisiyle soğumuyor. Ne zaman fark ederseniz o zaman değiştirirsiniz çok dert etmeyin.

Gece üst değiştirme işleminin kolay bitmesi için çocuğun çamaşır ve kıyafetlerini, temiz hasta bezi ve temiz çarşafı akşam yatmadan hazırlayın, yakına koyun.

Çişnenen hasta bezlerini hemen atmayın, gündüzleri evin içinde oluşan çiş göletlerini almada kullanıp ondan sonra atın. Çiş göletini MOBla ya da bezle almaya göre çok daha iyi oluyor.

4- Oğlumla yaşadığımız tecrübede gecenin gündüz öğrenmizde faydası olmuştu. Gündüz bir türlü lazımlığa ve hiçbir yere yapmadığı, tutamayacak hale gelene kadar tuttuğu halde, gece kalkar kalkmaz önüne lazımlık tasını tutuyordum ve yapıyordu. Gecenin, çişi bırakmayı öğrenmesinde katkısı olmuştu. Bu da aklınızda bulunsun.

5- Gece kaka yaparsa ne yapılacak diye soranlar da var. Benim kızım da 4 gün kakasını tuttuktan sonra gecenin bir vakti yatakta ayağa kalkıp yatağa yapmıştı.

Öncelikle böyle bir şeyi bir kere yaşayınca bu hep böyle mi olacak ya da çocuğum böyle yaptı ne yapmalıyım diye paniğe kapılmayın. Bir- iki kere yapsa bile hep yatağa yapmaz hiçbir çocuk. Çocuğun rahatlaması ve kakasının bırakmasının güzel bir gelişme olduğu üzerinde düşünün. Çocuk gece rahat hissetmiş kendini gece yapmış olabilir.

Bu durumda hemen çocuğu yataktan indirin, hala yapıyorsa yere yapmasını sağlayın (bizim yerde halı yoktu, kolay olmuştu) Çocuğu teselli edin, rahatladın değil mi, bak ne güzel rahatladın gibi şeyler söyleyin.

Odanın kokmasına izin vermeden peçeteyle kapladığınız kürekle kakayı alıp tuvalete atın. Islak mendillerle yeri silin. Önceden planlı olursanız inanın bunlar 2 dk.lık iş bile değil. Çocuğun altını banyoda ılık suyla yıkayın. Ve giydiriken öpün, bak cici oldun kaka yaptın rahatladın gibi şeyler söyleyin.

6- Çocuğu gece çiş yapması için kaldırmalı, tuvalete götürmeli miyim?

Gündüz eğitiminde olduğu gibi, gecede de çocuk başta bir süre tuvaletini kendisi söylemeyi bilemeyebilir, annesinin kendisini götürüp çişini yaptırması sonucunda, çişin gece de oraya yapılacağı mesajını alır. Anne başlarda çocuğun çiş yapma sıklığına göre gece bir kez ya da daha fazla kaldırarak çiş yaptırabilir.

Ama özellikle gündüz eğitimi tamamen sonlandıktan sonra, gece yatağa yapacağını bilseniz bile kaldırmamaya başlamalı, insiyatifi yavaş yavaş çocuğa vermelisiniz. Ve hiç bir gelişme göstermese bile, yavaş yavaş bir süreç içerisinde (diyelim 15 gün içerisinde) çocuğu hiç çişe kaldırmamaya alışmalısınız. Bırakın çocuk annesinin çişe kaldırdığı bir dönem yaşadıktan sonra, bir o kadar dönem de kaldırılmayarak yaşasın ve kendisi kalkmaya başlasın.

Benim şahsi uygulamam , başlarda dahi çocuğu çok düzenli çişe kaldırmadım. Kaldırdım ama aklıma geldiyse, uykuya dalmasıydam.. Gece yatağa yaptığında ne zaman görürsem değiştiriyordum. Bu şekilde gece ve gündüzü neredeyse beraber öğrendiler her ikisi de..

Tüm annelere kolaylıklar diliyorum.

Bunlar da ilginizi çekebilir :
Yazıya Yorum Yap Giriş / Kaydol
 • busra 06.06.2010 tarihinde dedi ki :
  Merhaba Büşra Hanım!Benim biri 32 aylık diğeri 3,5 aylık iki oğlum var.Büyük oğlum gündüzleri tuvaletini lazımlığa yapıyordu.Ama kardeşi olduktan sonra eğer onunla ilgilenmezsem evin her tarafında göletcikler oluşturuyor.Şu aralar sabrımın sınırlarını çok zorluyor.Tecrübelerinizi benimle paylaşırsanız çok memnun olurum.Kardeş kıskançlığıyla ilgili her türlü kitap,internet sitesi ve bilgiye açığım.Teşekkürler...

  BÜŞRA: Gecikmeden dolayı özür dilerim. Taşınma hazırlıkları yaptığım için çok yoğunum.

  Tavsiye olarak aklıma birşey gelmedi. Çocuğun kıskançlık duygularını kendi içinizde kabul edebilirseniz ve duygularını anladığınızı ona ifade ederseniz daha iyiye gideceğini düşünüyorum.(Sitede kısknaçlıkla ilgili yazılar da var) Çocuğa kendi duygularımızı samimi bir şekilde ifade etmenin de yararı olacaktır. Sitede ben iletisi ile ilgili yazıları okuyabilirsiniz.

  VE büyük kardeşler özel zaman geçirmek çok iyi olacaktır. Kolay gelsin.
  lilyana
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 08.06.2010 tarihinde dedi ki :
  cocugum suan 4 yasinda tuvalet sorunumuz var
  selda
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 09.06.2010 tarihinde dedi ki :
  büsra hanım hasta bezini nerde bulabilirim acaba? markası nedir ogrenebilirmiyim

  BÜŞRA: Marketlerde çocuk bezlerinin, pedlerin tuvalet kağıtlarının olduğu reyonlarda satılıyor. En yaygın marka CanPed, paketin üzerinde Yatak Koruyucu Örtü yazıyormuş şimdi baktım. Benim kullandığım 60x90 boyunda, daha büyüğü de var galiba. Eczanelerde de bulunuyor.
  defne
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 26.06.2010 tarihinde dedi ki :
  iyi gunler busra hanım.su an biraz dertlesmeye ihtiyacım var.benim de 21 aylık bir kızım ve 23 gunluk bir oglum var.ben hamileliğin son donemindeyken annem geldi ve kızım da bezinden rahatsızlık duyup cıkartmak istedi.ben de bir baslayalım dedim.yazılarınızı okuyorum ve bir uygulayalım dedim.tabi kardesi gelince ve annem gidince ve diğer aile fertleri bu vaziyetten rahatsız olunca tekrar bez bağladık.ama kızım bezini tutturmak istemedi ve cok hırcınlıgı da cabası.şimdi 4gun oldu tekrar basladım mecburen.ama eşim hala erken diyor bu yüzden arada bağlıyorum.ne yapmam gerekiyor bilmiyorum.kücükle ilgilenmekte var tabii.kızım cok huysuz birde.inat icin tuvalete gitmiyor.altına bırakıyor.zor ama geçecek inşaallah.paylaşırsanız fkrinzi sevinirm.

  BÜŞRA: Keşke hamileliğin son dönemi gibi hassas bir dönemde başlamasaydınız. Bu gerçekten yıpratıcı bir adım olmuş. Başlamak için erken olduğunu düşünmüyorum ama hem sizin yorgun hem de yeni bebeğin geldiği böyle bir hassas dönemde çevrenin en azından eşinizin desteğini alabilseydiniz keşke.

  Ama madem başlamışsınız 1 hafta daha devam edin, 4 gün sonuç beklemek için az bir süre. Toplamda 10-11 gün geçmiş olacak, hala sonuç alamamış olursanız bez bağlarsınız. Lahusalığınız bitip bebek biraz büyüyene dek beklersiniz. Hatta Ramazan bayramından sonraya filan da bırakabilirsiniz.

  Eşinizle konuşup sadece 1 hafta devam ettireceğinizi, bu kısa süre için destek istediğinizi söyleyebilirsiniz. Bu dönemde fikren bile destek almak çok önemli. Bunlar benim düşüncelerim acizane. Karar sizin tabi.
  aysegul
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 25.07.2010 tarihinde dedi ki :
  merhaba.4buçuk yaşında bir kardeşim var ve çişini çamaşırına kaçırmadan önce söylemiyor.mutlaka orda damlalar birikiyo ve öyle haber veriyo.ve bazen kakası içinde aynı durum söz konusu.ayrıca geceleri bezleniyo.çok çiş yaptıgı için annemde yoruldu temizlemekten.ne yapmamız gerekir.lütfen bize acil yardım edin.

  BÜŞRA: neden öyle yaptığının sebebini tespit etmeye çalışmalısınız. çocuğun gece ve gündüz bezlenmesini aynı anda bırakmak gerekiyor, daha fazla geciktirmemelisiniz. kolay gelsin.
  nilüfer
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 06.08.2010 tarihinde dedi ki :
  iyi çocuk hasta var ramazan seviyorum üzğün açık ne çok var
  melek çakar
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 04.09.2010 tarihinde dedi ki :
  mrb.oğlum 3 yaşında.nisan ayından itibaren t.e vermeye başladık.2 ay cok guzel soyledı.gece tutmaya başladı.sonrasında tatil,ew değişimi derken geceleri ve gündüzleri kaçırmaya başladı.şu an yerleşmemiz bittiğinden gündüzü hallettik gibi.asıl sorun gece çiş tutamamasında.gece çişe kaldırdığımda da çoğunlukla lazımlığa ya da pet şişeye yapmaması.çok sıkışmışsa yaptı bi kaç sefer ama genelde yapmak istemiyor,bağırıyor,uyumak istiyor...bende kalkmamak da zorlanıyorum. gece çişini lazımlığa yapmaya nasıl ikna edebilirim?ışık mı yakmalıyım? sevgiler:)

  BÜŞRA: bilemiyorum. sevgi dolu olmaya çalışmak en güzel çözüm. tatil ve taşınmayla gelen değişikliği üstünden atamamıştır belki haklı olarak.
  eda
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 18.09.2010 tarihinde dedi ki :
  Merhabalar Büşra hanım...Tuvalet eğitimi konusundaki önerierinizi uygulayarak çocuğumu tuvalete alıştırdım..Allah razı olsun bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için..Yozgat tan sevgiler....
  elif
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 21.09.2010 tarihinde dedi ki :
  bağışlayın ama ben sizin kendinize de çocuklara da fazla bir yük yüklediğinizi düşünüyorum tuvalet eğitiminde.eskiden yıkanan bezlerin olması filan bu öğrenme sürecinde annelerin ısrarını haklı çıkartır belki ama sizin bir ay boyunca hem kendinizi hem de minik kızınızı geri adım atmayarak yorduğunuza haklı bir gerekce buldurtmadı bana.
  elbette iki çocuklı br yaşam zordur ve yaşadıklarınızı sadece siz bilirsiniz ama benim anladıgım kızınızn henüz bu duruma hazır olmadıgı mesajını en başından vermiş olması.geri adım atmayı öğrenme yolunda bir engel görmek yerine pek ala beze dönebilirdiniz.Ben 4-5 yaşında bez bağlanan bir çocuk görmedim hiç ömrümde-bir problem yoksa-yani tüm çocuklar zamanı geldiğini kendleri çıkartıp atarak bile belirtiyorlar tuvalet ihtiyaçlarını...ısrarla sormak bile zora sokabiliyor süreci mesela...
  hepimiz benzer kaygılarla,korkularla hatalar yapabiliyoruz.ben zamanlama yanlıştı diyerek geri dönmesini annelerin yenilgisi değil çocukları anlamayı kolaylaştırıcı bir merhamet işareti olarak algılıyorum.onlar sadece bir çocuk nihayetinde...ve her şeyin bir zamanı var...
  tuğba
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 20.09.2010 tarihinde dedi ki :
  merhaba
  tuvalet eğitimi ile ilgili bazı sorularım olacak.
  kızım 23 aylık .tuvalet eğitimine başladık.çişimizi yapma ve söyleme konusunda sıkıntımız yok ancak kakasını bir türlü oturağa yada tuvalete yapmak istemiyor.bezini bağlayıp ayakta yapmak istiyor.sanırım bezden kalan alışkanlığını bir türlü bozamıyor.yada altına yapıyor.ama o ana kadar kakası geldiğini biliyor ve söylüyor.ancak tutmama rağmen yok deyip kalkıyor.kabız olmasından korktuğum ve her gün düzenli kakasını yaptığı için bende anladığım zaman bezini bağlıyor sonrada çıkarıyorum.ayrıca gece daha bezini çıkartmadım.gece bezi çıkartmalımıyım;kakasını tuvalete yada oturağına yapması için nasıl davranmalıyım...tşk
  nihal
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 21.09.2010 tarihinde dedi ki :
  tuba hanım, şu an tuvalet eğitimi dönemindeyseniz böyle düşünmeniz çok normal. her annenin ve çocuğun yaşadığı tuvalet eğitiminin zorlu günlerinde ilk akla gelen soru acaba erken mi, çocuk hazır değil mi sorusudur. artık hem ülkemizde hem de batıda çocuğun 40. gününü doldurduğunda tuvalet eğitimine başlanabileceğini gösteren( bir anlamda eskiye dönüş) araştırmalar ve kitaplar o kadar çok ki, erken mi sorusunu hiç sormuyorum. ve yıllardır kitaplardan 2,5 yaşında tuvalet eğitimi verilir diye öğrenen bizlerin asıl sorunumuz geç kalmak diye düşünüyorum.

  zorlu geçen 1-2 ay sonunda çocuğumun altına koruyucu örtü sermeme bile gerek kalmadan gece çişini söylemeye alışması hazır olduğunu ve yanlış yapmadığımı gösteren başlıca kanıt bana göre. beze dönen anneler ise yıllar süren zahmetler çektiriyorlar hem kendilerine hem çocuklarına. deniyorlar olmayınca bir daha geri dönüyorlar, deniyorlar bir daha geri dönüyorlar. 4-5 yaşında olduğu halde hala geceleri altı bağlanan çocukların sayısı belki yüzde elliye yakındır. sizin karşılaşmamış olmanız bu konuda böyle bir çıkarım yapmanıza neden olan kötü bir rastlantı olmuş. bildiğim tanıdığım bir çok çocuğun, 3-4-5 yaşlarda gündüzleri bağlanmazken geceleri altları bağlandı. 6\'da bez bağlama genelde bitiyor ama alt ıslatma alışanlığı kalabiliyor.

  kolay gelsin..
  büşra
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 21.09.2010 tarihinde dedi ki :
  tuvalet eğitmi vermeme gerek kalmadan kızım bezini çıkartıp attı elhamdülillah.bunu maharet olarak söylemiyorum tabi...hiç zorlamadım onu ben.bir kez bile çişin var mı diye sormadım.ama adım adım doğdugu andan itibaren ona karşı hassas olmaya özen gösterdim.
  18 aylık yavaş yavaş attıgı adımları iki yaşına iki hafta kala nihayetlendirdi.çok nadir ortalıga tuvaletini yaptı.yaptıgında da asla kötü bir şey yaptıgını ifade een bir tavra girmedim.
  zaten benim de söylemeye çalıştıgım o verdiğiniz örnekteki çocukların psikolojik sorunlar nedeniyle annelerine bu zorlukları yaşatma sorunu.yoksa herşey yolundayken çocuk bezle yaşamayı niye sevsin...
  bu benim yoğut yiyişim tabi:)her anne kendi çocuguna göre yol takip edecektir.
  ben sadece yazınızı okuyunca bir anne olarak yaşadıgınız sıkıntıyı kendinize fazla yüklenmek olarak algıladıgımdan yaptım bu yorumu...
  tuğba
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 24.09.2010 tarihinde dedi ki :
  merhaba büşra hanım benim oğlum 5 yaşına girdi ama kakasını beze yapıyor idrar kaçırma gece işemesi yok kakası gelince bez bağlamazsam yapmıyor 2gün bağlamadım acaba daralırda mecbur kalır diye yapmadı küçükken çişini görmüş ve midesi bulanmıştı gayet ilgili bir anneyim şiddet veye kötü söz asla evimizde kullanılmaz baskıcı değilizdir elimizden geldiğince eğitici öğretici davranırız kokacak diye yapmıyor lütfen yardım edin bu yüzden ana okuluna gidemiyor ne yapmalıyım

  BÜŞRA: bir uzmana gitmeniz iyi olabilir.
  ömür
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 24.09.2010 tarihinde dedi ki :
  merhaba.size daha önce yazmıştım.t.e. gercekten beni cok yordu.kızım ısrarla söylemedi.2.5 ay onunla uğraştım.ama ne yazıkki beze döndüm yine.kızım şu an 23aylık bezli.ama kaka yaptığı anda bezini çıkarıyor.ama korkuyorum tekrar başlamaya.yine başa dönmek beni cok üzüyor.
  aysegul
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 02.10.2010 tarihinde dedi ki :
  Merhaba Büşra hanım.Oğlum 4 yaşını yeni bitirdi. 2 yaşında tuvalet alışkanlığını kazandırmaya çalıştım. Gündüzleri herhangi bir sorun yaşamadım fakat geceleri uyuduktan sonra 1,5-2 saat içerisinde küçük tuvaletini yapıyor. Uykusunun çok derin olmasından kaynaklandığını düşünüyorum . Böyle bir durum ırsi olabilir mi?(Eşimde geceleri küçük tuvaletini yaparmış.)Ne yapmam gerekir?Teşekkürler.

  Sorunuz soru- cevap panosuna aktarıldı. Cevapları oradan takip edebilirsiniz.
  zeliha
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 23.11.2010 tarihinde dedi ki :
  merhabalar bu siteyi yeni kesfettim ve cok begendim, cok faydali bilgiler var.benim sorunum; 6 yasinda bir kizim var nerdeyse birinci sinifa baslayacak ama hala geceleri yataga cisini yapiyo.gündüzlri problem yok ama geceleri hala bez kullaniyorum.bu duruma oda cok üzülüyo bende ne yapmaliyim cevap yazarsaniz sevinirim sagolun...

  Sorunuz hakkında soru cevap panosunda verilen cevaplara göz atabilirsiniz
  olcay
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 08.01.2011 tarihinde dedi ki :
  4 yasinda bir oglum var.kakasini yapmakta zorlaniyor.surekli altina kaciriyor yapmamak icin kendini sikiyor,neyaptiysam alistiramadim kakasini yapmamak icin poposunun ustune oturuyor.ne yapmaliyim.

  Sorularınızı soru cevap panosunda sorabilir, benzer sorulara verilen cevapları okuyabilirsiniz
  lutfen yardimci olun
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 26.01.2011 tarihinde dedi ki :
  merhaba sitenizi yeni keşfettim benimde 2.5 yaşında bir oglum var 1 haftadır tuvalet egitimi vermeye çalışıyorum ama tuvalete gidiyoruz orada sadece oturup geliyoruz 5 dk içindede altına yapıyor tuvalete daha hiç yapmadı ne kakasını nede çişini bende zorlamadım dogrumu yaptım bilmiyorum konuşuyoruz ama beni anlamıyor nedesem tamam diyor ama genede iş yappmaya gelince yok napıcam bilmiyorum bide çok hırçın hiç beni dinlemiyor teşekkürler

  Sitemizde sorunuza cevap olabilecek yazılara bakabilirsiniz. Sorunuzu soru cevap panosunda sorabilir, benzer sorulara verilen cevaplara göz atabilirsiniz.
  sevda
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 30.01.2011 tarihinde dedi ki :
  süpersiniz..o kadar yardımcı olduki söyledikleriniz..o kadar yazı okudum sizinki kadar etkili degil..binlerce teskkürler..
  elif
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 27.03.2011 tarihinde dedi ki :
  Merhaba büşra hanım benim 31 aylık biri kız biri erkek ikizlerim var bir haftadır tuvalet alışkanlığı kazandırmaya çalışıyorum. İlk bikaç günün ardından söylemeye başladı ikisi de, ilk üç gün gece bağladım sonra kızımın kuru olduğunu görünce gece de bağlamadım oğlumun bezleri dopduluydu onu da gece çişe kaldırmaya karar verdim ama uyumak istedi kalkmak istemedi ben yine de gece bağlamıyorum bikaç gündür yatağını ıslatmasına rağmen, sizce devam etmelimiyim bağlamaya. Bir başka problemde kızım 4. günün ardından kakasından korkmaya başladı ve son üç gündür çişini kendi gidip yapmasına rağmen kakasını altına yapıyor kızmadım hiç bi şekilde bidahaki sefere yaparız diyorum biz tuvaletimizi ya klozete yada lazımlığa yapıyoruz ikisini de kullanıyorlar, bir keresinde kakasını klozete atıp bay bay derken korktum demişti büyük ihtimalle sebep bu ama nasıl aşabilirim sizce teşekkürler.

  Sitemizde sorunuza cevap olabilecek yazılara bakabilirsiniz. Sorunuzu soru cevap panosunda sorabilir, benzer sorulara verilen cevaplara göz atabilirsiniz.
  mehtap
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • hulya 12.04.2011 tarihinde dedi ki :
  merhaba büşra hanım ben yeni üye oldum öğretmenim gündüz bakıcı ablası var 22 aylık kızım yeni tuvalet eğitimine başladık bir hafta olmak üzere gündüzü hallettik gibi ama gece ilk gün bezsiz başladım genel yorumlara göre sonra iki gün bezledim üçüncü gün bezine yaparken uyandı çiş dedi bezi aldım bezsiz yatırdım gece 4 5 saat kuru kalıyor ama gece çiş diye uyanıyor lazımlıga oturmayı ve tuvalete gitmeyi red ediyo yok yok diye direniyor bende tamam kızım sabah yaparsın diye uyutuyorum sonra iki üç kere tekrar ediyor ama gitmiyor gece iki defa biberonla süt içiyor nerdeyse büyük iki biberon gece lazımlığı yatağını yanı nada getiriyorum kullanmıyor tabi sabah ıslak uyanıyr üç gündür böyleyiz ne yapmalıyım yardımlarınızı bekliyorum bundan sonra yakın takipcinizim lütfen hemen cevaplayın ihtiyacı var

  Sitemizde sorunuza cevap olabilecek yazılara göz atabilir, sorunuzu soru cevap panosunda sorabilirsiniz.
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • duru 03.01.2012 tarihinde dedi ki :
  merhaba nilüfer ben bugün sitenizde gezinirken çok hoşuma gitti ve hemen üye olmaya karar verdim.öncellikler böyle güzel konuları yayınlayıp cevapladığınız ve biz annelere yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.
  benim size şöyle bir sorum olacak yaklaşık 4 gün önce kızıma lazımlık aldım kendisi33aylık ve yeni başladık eğitime şimdi kızım çişini kakasını yapıyor lazımlığa bana bişey demeden yapyor acaba bana neden söylemiyo olabilir misafirliğe gittiğim zmn neyapacağım. oyun oynarken dalıp gidiyo ben sormasam altına yapacak belkide dalması çiş kakasını untması normalmi.birde gece nekadar sıklıkta kaldırmalıyı ben 4 saat arayla kaldırıyorum normalmi şimdiden teşekkür ederim ilginizee.
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • seren 08.07.2012 tarihinde dedi ki :
  evet ben de bu yöntemi deneyeceğim.umarım başarılı olurum :)
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
HAKKIMDA
Büşra Karaca, 1981 Edirne doğumlu, MSÜ Mimarlık terk, 2003'te dünya evine girmiş, 2005'te ilk, 2007'de ikinci, 2013'te üçüncü çocuğunu kucağına almış bir annedir. 2008 yılından beri blog tutuyor.
busra[at]annenotlari.com
DOST SİTELER
Bu site annelik ve çocuk eğitimi hakkında genel bilgiler içerir. Siteden yararlanmak profosyonel yardım yerine geçmez. Kendiniz ya da çocuğunuzla ilgili psikolojik ya da fiziksel sağlık problemleriniz varsa, bir uzmandan profesyonel destek alınız.
web tasarım ve programlama deSen
0.043 sn.