Anasayfa | Giriş / Üye Ol
Paylaş

1001 İCAT MÜZESİ Sultanahmet

16 Eylül 2010


1001 İcat Müzesine sonunda gittik. Siz de gitmeyi düşünüyorsanız acele edin, 5 Ekim'de İstanbul'dan gidiyormuş müze. Avrupa ve Amerikanın aksine Türkiye'de giriş ücretsiz. Ve sabah 10'dan gece yarısı 3'e kadar açık.

Müze aslında yetişkinler için, ama çocuklarla gidilebilecek cinsten bir yer. 8-9 yaşın üstünde bir çocuğunuz varsa içeride muhtemelen daha çok eğlenecektir ama küçük çocuklarla da gidebilirsiniz. Çocuklar için hazırlanan oyunları anlamasalar bile oynuyorlar küçükler.

İçerisi ilk girdiğinizde küçük gibi geliyor, biraz dolaştıktan sonra ise bakılacak ne çok şey varmış, o kadar zaman geçti yarısına bile bakamadım diyorsunuz.

Londra'da hazırlanmış bir İngiliz organizasyonu olan 1001 İcat müzesi, bizlere Ortaçağ olarak tanıtılan karanlık dönemin aslında savaşlar, vahşet ve pislik içinde karanlık bir çağ olmadığı mesajını vermeye çalışıyor. Avrupa'nın Karanlık çağı olarak bildiğimiz Ortaçağ'ın doğuda yani Hindistan, Çin, Babil, İran, Suriye ve İslam coğrafyasında gerçek bir Altın Çağ olarak yaşandığını, ne denli ilginç buluşlar yapıldığını müzeyi gezince daha iyi anlıyorsunuz.

Peki neler var müzede?

Onlara geçmeden önce www.1001icat.com adresinden bilgi alabileceğinizi söyleyelim, sitede güzel de bir tanıtım filmi var.

- Yapılan icatların sahibi rolünde kişiler ekranlardan sizinle konuşuyor. Dinlemek için düğmeye basmanız ve telefonu kullanmanız yeterli.- Her bir standda tıp, astronomi, mühendislik gibi alanlarda ne gibi buluşlar yapıldığı haraketli ekranlarda anlatılıyor.

- Çocukları da unutmamışlar. Uzun süren müze geziniz esnasında çocuklar her bir bilimle ilgili hazırlanmış oyunları oynayabiliyor. Aşağıdaki resmin sağ üst köşe bölümünde oğlum oyun oynuyor.Herkesin gözlerinde hayranlık ya da şaşkınlık görerek gezdim ben de müzeyi. Akşam saatlerinde gittiğimiz için geç kalma korkusuyla doya doya gezemedik. Bir gün ayrıca oyunları oynamak için gitmek isterdim.

Bir de ziyaretçi defteri var. Değişik yaşta değişik dilden değşik dinden bir sürü insan fikirlerini yazmışlar. En çok hoşuma giden bir tanesini fotoğrafladım:

 

 

Bunlar da ilginizi çekebilir :
Yazıya Yorum Yap Giriş / Kaydol
  • busra 23.09.2010 tarihinde dedi ki :
    yazıya bayıldım valla kim yazdıysa süperrr :D
    jale
    Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
HAKKIMDA
Büşra Karaca, 1981 Edirne doğumlu, MSÜ Mimarlık terk, 2003'te dünya evine girmiş, 2005'te ilk, 2007'de ikinci, 2013'te üçüncü çocuğunu kucağına almış bir annedir. 2008 yılından beri blog tutuyor.
busra[at]annenotlari.com
DOST SİTELER
Bu site annelik ve çocuk eğitimi hakkında genel bilgiler içerir. Siteden yararlanmak profosyonel yardım yerine geçmez. Kendiniz ya da çocuğunuzla ilgili psikolojik ya da fiziksel sağlık problemleriniz varsa, bir uzmandan profesyonel destek alınız.
web tasarım ve programlama deSen
0.068 sn.