Anasayfa | Giriş / Üye Ol
Paylaş

2-3 Yaş Çocuklarında Öğlen Uykusu

31 Ekim 2010


Siteyi açtığımdan beri en çok gelen sorulardandır; çocuğum öğlen uykusuna geç yatıyor, bu sefer gece uyumuyor/ geç uyuyor, gündüz uyutmayınca ise huysuz oluyor, çocuklar kaç yaşa kadar öğlen uykusu uyumalı gibi sorular. Niye bugüne dek cevap vermemişim ki, ertelemekten olsa gerek.

İki çocukta yaşadıklarımı harmanlayıp başlıklar altında madde madde cevap vereyim:

Uyku neyin nesidir:

. Uyku bir ihtiyaçtır, çocuğunuz ihtiyaç hissetmediği halde zorla uyutursanız uyku düşmanı bir çocuğunuz olabileceğinizi unutmayın.

. Çocuğun ihtiyaç hissetmesi demek anne uykum var demesi demek değildir. İhtiyacı, annelik ferasetinizi geliştirip belirtilerle siz tespit etmek durumundasınız. (Bunlar çocuktan çocuğa değişip subjektif olduğu için değinmiyorum)

. Çocuğunuzun öğlen uykuya ihtiyaç hissetmesi 1- sabah kalktığı saatle, 2- karnının açlık tokluğuyla ve 3- enerjisini atıp atamaması (duygusal ve bedensel tatmin)le alakalıdır.

Uykunun saatleri:

. 18. aydan sonra çocuğun gündüz uykusu 1 defa olmaya başlar, öncesinde günde 2 kez uyuyabilir.

. Çocuğunuzun sabah kalkış saatini erkene alamazsanız, öğlen uykusunu erkene almaya çalışmak boşa kürek çekmek olur. Çocuk sabah 9:30'da kalkıyorsa 13:00'da uyuması kolay değildir. En güzeli güneşin doğuşuyla birlikte uyanmaktır ama o saatte uyanan çocuklar akşam geç yatıp sabah 10'a kadar uyumak isteyen anneler tarafından zorla uyutulmasa keşke. (Kızmayın, ben de tek çocukluyken böyleydim. İşin doğrusunu takdir edince eski halime keşke der oldum.)

. Erken kalkan çocuğun kilo alımı ve gelişimi de daha iyi olur. Geç kalkan çocuğun bir öğünü çoğunlukla kaybolur. Sabahın ilk saatlerindeki iştah öğlen bulunmaz. Öğlen vaktinde güzelce uyuyan çocuğun büyüme ve gelişmesi de araştırmalara göre daha iyi oluyor.

. Öğlen uykusu için, kış aylarında 13.30, yaz aylarında 14.30'u geçmemenizi tavsiye ediyorum. Bu sınırlara dikkat etmek, sabah kalkış ve öğlen uykusu saati konusunda bir düzen takip etmenize yarar. (aşırı dinlenmeye ihtiyaç olan sıra dışı zamanlar hariç tabi, yolculuk dönüşü gibi)

. Uykuda saat düzeni çocukta güven duygusu yerleştirir, anne için çocuğun yemek ve diğer işlerinin işleyişini kolaylaştırır. Ve bana sorarsanız annenin kendine nitelikli zaman ayırabilmesi de ancak düzenle mümkün.

. Kışın 13:30 yazın 14:30 u geçmezseniz, çocuğunuzun 1-1,5 saat uyuyup uyandığını göreceksiniz. Ama 15:00'dan sonra uyuyan çocuk ekseriya 2-3 saat uyur ve uykusunu fazlasıyla aldığı için gece uykusu zora girer.

. Ülkemizde çocukların sabah 10.00-11.00 gibi uyanıp öğleden sonra 4-5 gibi uyutulması çok yaygın. Gündüz 4-5 gibi uykuya yatan çocuk öğlen değil ikindi uykusuna yatmış oluyor, güneşin batış saatlerine denk gelen bu uyku çok zararlı. Ve çocuğu sersem yapar, dinlendirmez, gece de geç yatmasına neden olan garip bir huysuzluk oluşturur.

Öğlen uyutmayayım mı:

. Gündüz zor uyuyan/geç uyuyan 2-3 yaş çocuğunu öğlen uyutmayınca akşam erken ve kolay uyur ama öğlen uykusu ihtiyacı olan bir çocuğu akşam erken yatsın diye gündüz uyutmamak çocuğa haksızlık olur. Bunun yerine uykusunu erkene çekmeye çabalamak, ve geç kalmadan öğlen uykusuna yatmasını sağlamak lazım.

. Sabah kalkış saati, yemek ve enerji boşalımı konusunda gayret ettiğiniz halde yine de öğlen uyumuyorsa, öğlenleri bir gün uyutup bir gün uyutmamayı deneyebilirsiniz.

. Ya da belki öğlen uykusunu bırakma zamanı gelmiş olabilir çocuğunuzun. Öğlen uyutmadığınız halde ikindi vakti çok büyük mızmızlıkları olmuyorsa, öğlen uyumamaya dayanabiliyor demektir.

Uyuyacak ama nasıl uyutmalı:

. Çocuğu uykuya çağırmak için bir alışkanlık geliştirebilirsiniz. Bu, çocuğu uykuya çağırdığınız bir şarkı olabileceği gibi bir biberon süt gibi bir yiyecek de olabilir. Önemli olan her uykudan önce tekrar edilmesi ve uyku zamanının geldiğini çocuğa hissettirmesi.
. Her gün aynı yerde uyuması ve orada uyanması iyi olur. Karanlık ve orta sessizlikte bir yer.
. Çocuğu yatağa yatırarak, yanına yatarak uyutabilirsiniz. Bana göre anneyi en az yoran bu. Elini tutup şarkı söyleyebilir, rahatlamasını sağlayacak öpücük oyunları yapabilirsiniz. Sallamaya mümkünse alıştırmayınız.

Anne öğlen uykusu saatinde dışarıda olunca:

. Düzeninizin bozulmaması, hem sizin hem çocuğunuzun rahatı için öğlen vakitlerinde evde olmak daha iyi.

. Dışarıda çocuğu uyutabileceğim bir evde olduğumda dahi erken gider çocuğu saatinde uyutmaya çalışırdım. Saati geçince uyutmazdım. Saati geçtiği halde kendisi uyusa bile fazla uyumadan uyanacağı şekilde ortamı ayarlardım.

Tüm aklıma gelenler bunlar...

Kızım bugünlerde öğlen uykusunu bıraktı. İkindi mızmızlığı da pek olmuyor. Ama eminim bayram tatili için anneme gittiğimizde ağabeyi de (5 yaş), kızım da (3 yaş) öğlenleri deli gibi uyuyacaklar. Çünkü annem onları öyle çok gezdiriyor, evin içinde öyle bir oynuyor ki enerjileri tükeniyor. Akşama kadar annemle biraz daha oynayabilmek için öğlen uyuyup enerji toplamaları gerekecek.

Bunlar da ilginizi çekebilir :
Yazıya Yorum Yap Giriş / Kaydol
 • busra 01.11.2010 tarihinde dedi ki :
  Tamda benim bugünlerde yaşadığım problemler.Oğlum27 aylık .Gündüzleri benimkisi 13:00 de uyuduğu zaman geç oluyor.23 civarı uyuyor.ancak öğlen 12 den önce uyutursam akşam9-9.30 civarı yatıyor.Sabakkalkış 7.30-8 arası.Sanırım daha erken e çekmem gerekiyor.çocuğun bir gün bile uyku düzenini bozmak herşeyi baştan almaya sebeb oluyor.Büyüklerin yanına gidince maalesef bozuluyor.Ve büyüklere bunu anlatamıyorsun.Onlara göre uykusugelen çocuk uyur zorlama diyorlar.Oturmaya gittiğimizde akşam erken saatte kalkmaya kalksanda göndermiyorlar.Ancak 6 yaşındaki kızımın okulunu bahane edince izin veriyorlar erken kalkmamıza .haftasonu gittiysek vay halimize.İkna edilmez bir aile oluncada sorunuçözemiyoruz.Aynı sorunları kızım bebekken de yaşamıştım.Maalesef 6 yıl oldu hala anlamıyorlar.Kızım genel manada sinirli yapıya sahip.Sebeblerinden biride bebekken uyku düzeninin bozuk olması.Bu konuda çokdertliyim maalesef:((
  zeynep uzal
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 03.11.2010 tarihinde dedi ki :
  merhaba, benimde kızım 2 yaşından beri öğlen uykusu uyumuyor...2 yaşına kadar çok düzenli uyuyan kızım birden kesti uykuyu, aslında emzirme sonlanınca kesti desem daha doğru olur...uyuması için elimden geleni yaptım erken diye düşündüm en azından 3 yaşına kadar uyusun istedim ama 2 yaşındayken öğlen ve gece emziriyordum sadece...2 yaşını kutladıktan sonra önce öğlen emzirmeyi sonra da gece emzirmeyi bitirdik...emerken uyumayı sevdiğinden öğlen uykusunuda bununla bağdaştırdığı için sanrıım bidaha uyumak istemedi... her türlü yolu denedim...hikaye okudum..uyku müzikleri...yanına yatarak...enerjisini boşaltarak....ama sabah 7-8 arası uyandığı halde yinede öğlen uykusunu uyumak istemedi...ama aynı zamanda ikindi huysuzlukları oluyordu...olmasaydı bu kadar uğraşmazdım uyuması için...hem dayanamıyordu hem de öğlen uyumuyordu...akşam üzeri 5-6 gibi pili bitiyordu...o zamanda ben uyutmuyordum zamansız saat diye...saat 8 e kadar zar zor dayanıp akşam yemeğinden sonra hemen uyuyordu...gerçi hala aynı devam ediyor şuan 3 yaşında....saat 2 ye kadar kreşte ama yinede yorulmuyor geldiğinde de oyuna devam...yorulmayan bir çocuk benim kızım...hatta uyumasını o kadar istedimki uzmanlara sordum herşeyi deniyorum uyumuyor diye...bana açıklamaları şu oldu...her çocuk aynı değildir...2 yaş dünyayı algılama keşfetme yaşıdır...dolayısıyla bazı meraklı çocuklar uykuda zaman kaybetmek istemezler, sürekli oyun oynama yoluyla dünyayı tanımaya çalışırlar demişti...bende kızım çok meraklı çok zeki diye kendimi avutarak uyutmaktan vazgeçtim:))) herkese kolaylıklar dilerim uyku düzeni kurmak zor zanaat vesselam:))
  filiz demir
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 03.11.2010 tarihinde dedi ki :
  yazınız beni çok aydınlattı çok teşekkür ederim.bugünlerde dengemiz iyice bozulmuştu ama sizin yazınızla her şey yoluna girecek..kızım 25 aylık ona yarından itibaren uyku düzenini uygulayacağım.tekrar teşekkürler..
  dilber döleneken
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 05.11.2010 tarihinde dedi ki :
  Benim oğlum 28 aylık ve hala öğlen uykusu devam ediyor,ve benimde fikrim hiçbir zaman çocuğu zorlamamak.Tabii h.sonu pek gezdiğimiz için öğlen uykus kaçmış oluyor ama bunun yerine bende 9 \'da uyutuyorum,böyle telafi ediyoruz.Çalıştığım için h.sonu oğlumun uyku düzeni bozuluyor tabii huysuzluk başlıyor.Bana göre çocuklar genelde 3-4 yaşına kadar öğlen uykusuna yatmalı. Akşamları da en geç uykuda olmalılar...çünkü gelişimleri açısında bu çok önemli birde karalık sessiz oda çok önemli.
  selda akbaba
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 05.11.2010 tarihinde dedi ki :
  Ben şu anda 3.5 yaşındabir kız çocuğuna sahibim.tam 2 yıldır uyku sorunu yaşıyorum.öğlen uykusuna yatırmak için tavsiye edilen her şeyi dendim.çok zor bir zman dilimi geçirdim.saatlerce uğraşıp en fazla 1 ve ya 2 saati geçmeyen uykuları beni öylesine yorduki.çoğu zama boşver erken yatır gündüz uykularını zorlama dedim fakat ikindi ve akşam oluncya kdar bana yaşattığı sıkıntı hat safhda.şu anda 3 ay sonr 4 yaşına gircek.gece uykularımızda sorunyaşamaya başladık.ev değiştirdik.ve ben artık onun kendi odasında yatması için zorlanır oldum.gece muhakkak yanıma elmek içinbi kç sefer uyanıyor.yeni işe başladım.sabah uyandığı zaman eğer ben çıkmak üzereysem kesinlikle beni bırakmıyor.ve çok kötü ağlıyor.annecim seni istiyorum dediği zama işe geldiğim ilk günler bende ağlıyordum.şimdi en fazla 9 ya da 10 saat uyuyor.oda geceleri sürekli uyanarak.son derce hırçın.Allah canlarına sağlık versin.ömürleri uzun olsun fakat bende 34 yaşın da inanılmaz yoruldum.ne yapcağımı şaşırdım.
  GÜNER KAYIM
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 09.11.2010 tarihinde dedi ki :
  çok güzel bir tesadüf oldu bu yazı benim için hatta ilaç gibi geldi çünkü bu aralar kendimi sorgulamaya başlamıştım acaba çok mu disiplinli bir anneyim diye. çünkü benim için uyku ve yemek düzeni çok önemli. yaptıklarımın doğru olduğunu görmek özellikle de saatler konusunda titizlik göstermek( öğlen gezmesi yapmamak akşam gidilen yerlerden eşimle ters düşsek de erken kalkmak gibi) ne kadar önemliymiş bilsem de onaylanmak beni çokk sevindirdi. anne ve çocuk için bulduğum en dolu en doğru site. tebrik ediyorum
  ezgi ceyda
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 10.11.2010 tarihinde dedi ki :
  benimde 2.5 yaşında bir kızım var bu sıralar wc eğitimi yapmaya çalışıyoruz uykuya gelince babamız geç yatıp geç kalkıyor izinli olduğu haliyle bizde yatamıyoruz tüm düzenimiz bozuldu
  babamız gemiye gidince eski düzene girebilirmiyiz saygılar

  Lütfen sorularınızı soru cevap bölümünde sorunuz
  ilknur erdem
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 23.12.2010 tarihinde dedi ki :
  Merhaba,
  Şuan 2,5 yaşında bir kızım var, 3-4 aydır öğlen uykularını bıraktı. ne yaptıysak olmuyor, bir türlü uyutamıyoruz. öğlen uykusu deyince çığlıklarla ağlamaya başlıyor, en fazla 15dk uyuyor, uyumayınca hem huysuz oluyor, hem anneannesini çok yoruyor, ben sabahları işe giderken asla bırakmak istemiyor. türlü oyunlarla evden bir kaçak gibi çıkıyorum. ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız. allah hepimizin yardımcısı olsun :)
  lale beştan
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • esnaz 27.04.2013 tarihinde dedi ki :
  Merhabalar yazınızı okudum yazdıklarınıza katılıyorum özelliklede gece yarılarına kadar çocuklarını uyutmayan kendileri ne zaman yatarsa çocuklarınıda o saate kadar Esir eden anne babalara çok kızıyorum açıkcası, karşılaştığım bu durumda soruma aldığım cevap biz yatmadan yatmıyor ! Oluyor .. Yapmayın ne olur o küçücük bedenleri sabah erken kalkma korkusuna o saatlere kadar uyanık tutmayın .. Benim ilgi adında 21 aylık kızım var ben ve eşim uyku düzeni konusunda hep kararlı olduk ve halen sürdürüyoruz alışkanlıklarımızı, İlgi sabah 7:30 gibi kalkar kahvaltı, oyun sonrasında saat 11:00 de uykuya dalar 13:00-13:30 gibi uyanır öğlen yemeğini yer akşam ise saat 21:00 mutlaka yatak saatinin geldiğini bilir.. Kurduğumuz uyku disiplini hem kendi gelişimi için gerekli bizim ise için ise dinlenme süreci .. Tavsiyem uyku disiplini yakalayamamış arkadaşlara suç çocuğun değil tamamen biz anne ve babaların .. Unutmayın biz anne ve baba olarak disiplin sağlamadığımız sürece bebeğimizin büyümesine gelişmesine yardımcı oluruz ..
  Sevgiler
  Esin Obut
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • umutmirac 28.09.2016 tarihinde dedi ki :
  Blog hayattami acaba?
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
   busra 28.09.2016 tarihinde dedi ki :
   Bir süreliğine uykuda :) Yorum mu yazmıştınız acaba diye bilgi vereyim: Soru yorumlarını yayınlamıyorum artık.
HAKKIMDA
Büşra Karaca, 1981 Edirne doğumlu, MSÜ Mimarlık terk, 2003'te dünya evine girmiş, 2005'te ilk, 2007'de ikinci, 2013'te üçüncü çocuğunu kucağına almış bir annedir. 2008 yılından beri blog tutuyor.
busra[at]annenotlari.com
DOST SİTELER
Bu site annelik ve çocuk eğitimi hakkında genel bilgiler içerir. Siteden yararlanmak profosyonel yardım yerine geçmez. Kendiniz ya da çocuğunuzla ilgili psikolojik ya da fiziksel sağlık problemleriniz varsa, bir uzmandan profesyonel destek alınız.
web tasarım ve programlama deSen
0.090 sn.