Anasayfa | Giriş / Üye Ol
Paylaş

Ailece Oyunlar

31 Ocak 2011


Çocukların ikisi de bebeklikten uzaklaştılar. Oğlum 5,5 yaşında kızım da, 3,5 olmak üzere. Artık karşıya karşıya geçip oynanabilen oyunlar var olmaya başladı evde.

- Hafıza kartlarıyla oynadığımız güzel oyunlar var. Kartları ters olarak üst üste koyup 2 kişi oynarken 2'ye bölüyoruz. Herkes sırayla kendi kartlarından bir kart açıp ortaya koyuyor. Ortada çıkan kartların aynısını tekrar çeken her iki kartı da alıyor. Bu oyunu çocukların ikisi de zevkle oynuyor. Birbirleriyle oynayabiliyorlar, 3 kişi de oynuyoruz. (Aslında siteye koyarım diye kaç kez videoya çektim ama movie maker sorunum yüzünden hazırlayamadım bir türlü)

Klasik hafıza oyununu sadece oğlumla oynuyoruz, kızımın yaşı bu oyun için küçük. Sadece 6 tane kartla oynasak bile anlamıyor. Oğlum da 40 kartın hepsiyle oynayamıyor. 16-20 kart kullanıyoruz.  Kartları ters bir şekilde sırayla halıya diziyorsunuz. herkes 2 tane birden kart açıp bakıyor göstererek, sonra kapatıyor. Açılan kartları aklında tutmaya çalışarak birbiriyle aynı 2 kartı birden açmaya çalışıyor herkes. 40 ve üzeri kart kullanarak eşinizle de oynayabilirsiniz.

Hafıza kartlarının taşıtlı hayvanlı olanlarını değil de nesneli olanlarını alırsanız, 1 yaşındaki bebeğiniz için de çeşitli oyunlar geliştirebilirsiniz. Kırtasiye ve büyük oyuncakçılarda bulunuyor.

- Annemle çok oynadığımız tısık diye bir oyun var, fasulye oyunu da denebilir. Herkesin önünde 3 öbek oluyor. Öbeklerde 6 tane taş ya da fasulye. Sırası gelen istediği öbeğinden başlar dağıtmaya, başladığı öbekte bir tane taş bırakarak sırayla herkesin öbeğine birer taş koyar. En son koyduğu yerde 1 taş varken 2.sini koyarsa o taşları alır. En son koyduğu öbekte 2 taş varken 3.sünü koyarsa TISIK yapar, o öbek onun olur. Oyun sonunda en çok taşı olan kazanır. Bu oyunu oynadık çocuklarla, oğluma zevkli geldi kızım da katıldı ama pek anlamadı. Bir daha oynamadık. 7 yaş ve üzeri çocuklar için ideal bir oyun.

- Jengalarla her yaşa hitap eden değişik oyunlar çıkartılabilir. 2 yaşındaki küçük çocuğunuz için jengaları salyangoz şeklinde halıya dizerek ortasından başlayıp yol gibi kullanarak dışarı çıkmasını isteyebilirsiniz. 3-4 yaş çocuğunuzla üçgen kare gibi şekiller yapıp, çeşitli nesnelere benzetebilirsiniz. Kule yapıp yıkabilirsiniz. .Hepsini sırayla yan yana dizmesini isteyebilirsiniz. Ya da dik bir şekilde sehpanın üstüne dizme oynayabilirsiniz. Çocuğunu yalnız başına yapmak istmeyecektir. Bir anne bir çocuk dizecek şekilde karşılıklı oyun haline getirebilirsiniz. Ve tabi en bilinen şekilde üst üste dizip içinden bir jenga seçerek "düşürmeme" becerisi gösterdiğiniz, düşürenin yandığı oyun tarzını daha büyük çocuklarla ve eşinizle karşılıklı oynayabilirsiniz.

- Dağınık kibrit çöpleri arasından bir tanesini çekip alırken "diğer kibrit çöplerini kımıldatmama" oyunu var bir de. Bu oyunu oynamak için özel kürdan tarzı şeyler satılıyor oyuncakçılarda. Başka bir kibriti kımıldatmadan bir tane çekebilen kişi, bir tane daha oynamaya hak kazanıyor. Başaramayanın sırası geçiyor. Çocuklarla bu oyunu oynamak çok eğlenceli oluyor.

- Oğlum bilgisayarda satranç oyununa merak salmıştı. Bilg.da oynamasın diye ahşap satranç seti aldık, satrancı tam bilmedikleri halde taşları dizip oynuyormuş gibi epey vakit geçiriyor çocuklar. Kafalarına göre kurallandırıp birbirlerini yeniyorlar :) Biz de eşimle oynuyoruz.

Daha nice oyunlar var, oyuncakçılarda oyun setleri var. Tabu, amiral battı, karışık domino oyunları, kelime oyunları, 1000 gibi çok parçalı puzzları birlikte yapmak gibi. 7-8 yaş ve üstü çocuklarla oynanabilecek bu oyunlar, hem çocukla zaman geçirmek, hem onunla iletişimi güçlendirmek açısından öncemli. Hem siz de keyifli zaman geçirmiş "oyun oynamış" oluyorsunuz.

Bunlar da ilginizi çekebilir :
Yazıya Yorum Yap Giriş / Kaydol
 • busra 31.01.2011 tarihinde dedi ki :
  bu tarz oyunlar hem eğlenceli hemde zihin jimnastiği oluyor.çok güzel vakit grçiriyoruz..
  hatice
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 31.01.2011 tarihinde dedi ki :
  çocukken ne kadar çok severdim tısık oynamayı!
  kamer
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 31.01.2011 tarihinde dedi ki :
  çok güzel oyun önerileri teşekkürler....bende kızımla doktorculuk,bebekçilik, kreşçilik yerine kartlı, yapboz, hafıza veya piyasadaki çeşitli sayı ve renk içerikli değişik oyunlarla oynamayı daha çok seviyorum:) gerçi kızım drama tarzı oyunları çok sevdiği için katılmak durumunda kalıyorum bir anda kendimi oyunda buluyorum zaten...anne ben garsonmuşum sen müşteriymişsin hadi otur servis yapıcam ne istersiniz deyince akan sular duruyor oyuna dahil olmuş oluyorum:) bu arada kızım 3.5 yaşında ve bayılıyor birebir karşılıklı oynanan bu tip oyunlara...bende dediğim gibi daha çok lego,yapboz, kartlı hafıza oyunları, kızma birader tarzı sayı ve renk öğreten oyunlar seviyorum oynarken eğleniyorum:) winni the pooh nun kartlı oyununu 2 yaşından beri oynuyoruz severek tavsiye ederim bende :) 12 kartı diziyorsun 3 sıra halinde 4 er kart...herbir kartta farklı resim var...çocuğunuz arkasını dönüyor siz en az iki kar en fazla 3 kartın diğer yüzünü çeviriyorsunuz...çocuğunuz dönüyor ve hangi kartların değiştiğini ve az önce hangi resimler olduğunu söylüyor :)
  bunun dışında yaşı itibariyle sayılı oyunları alıyorum bu ara...şeker diyarı oyunu aldım en son bu da kızma birader gibi ama kartlı...kartı çekiyorsun üzerindeki kutucuk hangi renk ve sayıysa ona göre ilerliyorsun...ilk kim şeker şatoya ulaşırsa o kişi kazanıyor 4 kişilik ailece oynanabilecek güzel bir oyun... biz kızımla geliştirdik oyunu....ingilizce olarak sayı ve renk söyleyerek ilerliyoruz:))
  birde tonton hippolar var misket kapma oyunu bu oyunda saymaya yönelik 4 yaş üstü için ama biz eğleniyoruz kızımda sayıyor....
  eğlenceli oyunlar diliyorum herkese:)
  filiz demir
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 31.01.2011 tarihinde dedi ki :
  Çok güzel oyunlardan bahsetmişsiniz. Benimde 4 yaşında oğlum var. Her akşam çeşitli oyunlar oyunuyoruz. En sevdiği oyunda eşyaları daha başka görevlerde kullanmak. Bir nesne seçiyoruz ve kendi görevi dışında ne olabilir oldukça zevkli bir oyun tavsiye ederim.
  özlem
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
HAKKIMDA
Büşra Karaca, 1981 Edirne doğumlu, MSÜ Mimarlık terk, 2003'te dünya evine girmiş, 2005'te ilk, 2007'de ikinci, 2013'te üçüncü çocuğunu kucağına almış bir annedir. 2008 yılından beri blog tutuyor.
busra[at]annenotlari.com
DOST SİTELER
Bu site annelik ve çocuk eğitimi hakkında genel bilgiler içerir. Siteden yararlanmak profosyonel yardım yerine geçmez. Kendiniz ya da çocuğunuzla ilgili psikolojik ya da fiziksel sağlık problemleriniz varsa, bir uzmandan profesyonel destek alınız.
web tasarım ve programlama deSen
0.064 sn.