Anasayfa | Giriş / Üye Ol
Paylaş

Kadının Kocası İçin Süslenmesi Onurdur

04 Ekim 2011


Dün akşam Sema Maraşlı'nın Koca için süslenmek caiz midir? yazısını okudum.

Bazı psikolog ve psikiyatr hanımlar, koca için süslenmenin onursuzluk olduğunu söylemişler. Kimisi de aldatma olduğunu. Bunun üzerine yazmış.

Yazılanlara kendisi yeteri kadar cevap vermiş, en çok hoşuma gideni de şu kısım oldu:

Sevgililik ya da nişanlılık gibi erkekleri tavlama aşamasında kadınlar kendilerini erkeklere beğendirmek için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar, bu normal oluyor; fakat evlenince kocası için süslenince onursuzluk oluyor. Niye? Kocanın suçu ne? Evlenmek mi?


Benim konu hakkında gördüğüm yaşadığım o ki, özellikle eşiyle arasında sorun olan kadınlar gurur meselesi yapıyorlar eşleri için süslenmeyi. O bana şunları şunları yaptı, ben onun için süsleneceğime ölürüm gibi. Onun için süslenirsem kendime ve duygularıma ihanet etmiş olurum gibi. Ya da "ben, cariye miyim ayol, dışarı çıkarken süslenirim hiç tanımadığım insanlar beni süslü görebilir, ama en yakınım olan kocam için süslenmek zorunda olduğumu düşününce tüylerim diken diken olur ıhıı, kendimi esir gibi köle gibi hissederim" diyen feminizm kaçığı insanlar var.

Bir de garip bir ar namus anlayışına sahip olanlar, eşi için süslenmeye bile utananlar var. Hele bir de bu tiplerin yanında "kız sen de az değilsin" filan diyen utandırmaya meraklı insanlar varsa, zavallıcıklar iyice yerin dibine girip mahvoluyorlar.

Ne çocuktan ne de büyüklerden utanmaya gerek göremiyorum. Çocuğunuza bugün "yavrum baban beni beğensin diye süsleniyorum" diyemezseniz, yarın adet olacağını söylerken, yaşı geldiğinde karşı cinsin ruh ve beden özellikleri hakkında bilgi verirken ne yapacaksınız?

Bugüne kadar beğenilmekten hoşlanmayan kadın görmedim. Ay zorla süsleniyorum hiç içimden gelmiyor diyen de görmedim. İster kocası ister arkadaşı görecek olsun fark etmez, kadınlar süslenirken zevkten dört köşe olup kendilerini unuturlar. Kadın kocası için süslenirse aldatma olur gibi palavraların ne kadar asılsız olduğunu, aynanın karşısına geçtiğinizde anlarsınız merak etmeyin.

Süslenmek bu kadar dertlerimizi unutturan birşeyken, hele bir de hayatımızda en çok değer vermemiz gereken adam için bunu yapmak,

Muazzam büyük bir onur değil de nedir Allah aşkına?

Resim için Etsy.com'da bu sayfadaaki küpeleri seçtim. Küpe hastalığı olan biri olarak, kadının süsünü en harika tamamlayan şeyin bence küpe olduğunu belirtmeden geçemiyorum.
Bunlar da ilginizi çekebilir :
Yazıya Yorum Yap Giriş / Kaydol
  HAKKIMDA
  Büşra Karaca, 1981 Edirne doğumlu, MSÜ Mimarlık terk, 2003'te dünya evine girmiş, 2005'te ilk, 2007'de ikinci, 2013'te üçüncü çocuğunu kucağına almış bir annedir. 2008 yılından beri blog tutuyor.
  busra[at]annenotlari.com
  DOST SİTELER
  Bu site annelik ve çocuk eğitimi hakkında genel bilgiler içerir. Siteden yararlanmak profosyonel yardım yerine geçmez. Kendiniz ya da çocuğunuzla ilgili psikolojik ya da fiziksel sağlık problemleriniz varsa, bir uzmandan profesyonel destek alınız.
  web tasarım ve programlama deSen
  0.070 sn.