Anasayfa | Giriş / Üye Ol
Paylaş

Çocukları Sanat Sahibi Yapmak

05 Nisan 2012

Bu sabah oğlum yine ödevini çoktaan bitirmiş, yine "Anne canım sıkıldı" rutinine başlamıştı. Ay neyle meşgul olacak bu çocuk yahu diye geçirdim. Saat 09:30 ve öğlen 12'de gidiyor okula. 1 saatini bilgisayar oyunu oynarak geçirse sonra napacak?

Sonra "Oğlum" dedim.

Bir sanat sahibi olmak ister misin?

O sırada yuvaya gitmek için hazırlanan kızımın saçını örüyorum. Kızım dedi ki:

"Sanat demek, hani Kayu'da var ya, bahçeye çıkıp, değişik değişik boyalara fırçaları batırıp soyut resim yapıyorsun ya. İşte o sanat demek."

"Evet o da sanat ama sanat sadece resim yapmak değil" dedim. Mesela marangozluk bir sanat, ayakkabı tamirciliği bir sanat.

Emek verip öğrendiğin, usta olduğun değişik işlere sanat deniyor.

Sonra bana kızımın okulda yaptığı bir sanatı anlatmaya çalıştılar. Hani kağıdın üstünde mavi renkler, damlalar vardı ya, bir kağıt vardı ya o da sanat dediler.

Epey zorlandım ama sonunda anladım, yuvada yapılan bir ebrudan bahs ediyorlardı.

Oğlum "ben onu yapmak istiyorum" dedi.

Hmm onu yapmak istiyorsun ama o evde yapılabilecek bir sanat değil ki dedim. Ebru işine bulaşmayalım sakın, öd suyu falan hiç çekemem diye geçiriyorum içimden.

Bir yandan da, çocuğa "ebru evde yapılabilecek birşey değil" diyorum da, evde öğrenebileceği bir sanat var mı ki zaten diye geçiriyorum.

Neyse konu bir şekilde kapandı. Ama benim aklıma takıldı.

Erkek çocuğu için uygun bir sanat ne olabilir? Oğlum incedir, yoğunlaşan bir çocuktur. Bilgisayar oyunlarına ve ekrana yoğunlaşan bir çocuk olmasını istemiyorum.

Sanayileşme ve fabrika üretimi sanatı zayıflattı. Daha çok "entellektüel" olmak için yapılan hat, tezhip, ebru gibi sanatlar revaçta.

Çömlek işiyle uğraşsın isterim mesela çocuğum. Kendi mesleği olarak başka birşey seçse de, aile babası olduğunda hobi gibi, stres atmak için, çocuklarını eğlendirmek için yaptığı bir uğraş olsun.

Bu devirde çoğunluk, çocuğunun doktorluk, mühendislik, avukatlık vs. gibi prestijli mesleği olsun istiyor.

Halbuki her mühendis çok güzel iş bulup, iyi yaşamıyor. Çok karizma üniversiteleri çok iyi dereceyle bitirip uzun süre işsiz kalmış tanıdıklarım var. Sonra hiç yoktan iyidir mantığıyla birşeylere razı oluyorlar.

Hem az sayıda kadroya çok öğrenci talip olunca toplumda travma yaşanıyor. Mühendis olabilecek insan kadrosu atıyorum 10 iken buna 100 kişi talip olunca çocuklar yarış atına dönüyor. O 10 kişinin arasına girebilmek için. Giremeyen ya vasıfsız oluyor, ya ana babasının uyduruk bulduğu bölümlerde sırf üniversite bitirmiş olmak için okuyorlar. Sonucun işsizlik olduğunu hepimiz biliyoruz.

Çocuklar okumasın, üniversite bitirmesin demiyorum ama tek bir hedef koyunca sanat ve kabiliyetlerin gelişmesi yönünden çok eksik kalıyoruz. Üniversite bitiren gençlerin sanatları da olmayınca kendilerini "hiç" gibi hissediyorlar.

Halbuki sanata yönlendirme olsa, hem iş bulamasa bile kendini vasıfsız hissetmez. Hem de matematikte fizikte başarılı olamayan çocuğun ortaokul ve lise yıllarını, bilgisayar ve internet dışında dolduran birşeyler olmuş olur.

Tabi sanat illa el becerisi değil. Esnaflık da bir sanat. Konuşmak ve müşteriyle iletişime geçmek bir sanat.

Resimdeki gibi bir elma ortaya çıkarma da bir sanat.

Bugün oğlum hangi sanatla uğraşabilir diye düşünmeye başladım işte öyle. Kızlar için takı tasarımı gibi çok şeyler var da erkekler için alternatifler daha az gibi. Bana mı öyle geliyor?

Var mı öneriniz?

(Yazının altına gelen yorumda marangozluk ve ayakkabı tamirciliğinin sanat değil zanaat olduğu yazıyor. Toplum olarak her ikisiyle de uğraşan insanları da yavaş yavaş yitirdiğimiz için aradaki farkı da unutmuş olabiliriz. Ben sanatı zanaatı da içine alan daha geniş ve genel bir kavram olarak görüyorum.)
Bunlar da ilginizi çekebilir :
Yazıya Yorum Yap Giriş / Kaydol
  HAKKIMDA
  Büşra Karaca, 1981 Edirne doğumlu, MSÜ Mimarlık terk, 2003'te dünya evine girmiş, 2005'te ilk, 2007'de ikinci, 2013'te üçüncü çocuğunu kucağına almış bir annedir. 2008 yılından beri blog tutuyor.
  busra[at]annenotlari.com
  DOST SİTELER
  Bu site annelik ve çocuk eğitimi hakkında genel bilgiler içerir. Siteden yararlanmak profosyonel yardım yerine geçmez. Kendiniz ya da çocuğunuzla ilgili psikolojik ya da fiziksel sağlık problemleriniz varsa, bir uzmandan profesyonel destek alınız.
  web tasarım ve programlama deSen
  0.061 sn.