Anasayfa | Giriş / Üye Ol
Paylaş

Hedef Oyunu ve Mercekle Kağıt Yakma

13 Haziran 2012
Çocukların ana babayla birlikte yaptıkları oyuncakları daha çok sevdikleri daha çok oynadıkları uzmanların da söylediği bir gerçek. Çocuklar kendi elleri ile yaptıkları şeye daha çok değer veriyorlar galiba, bizim gibi :)

Okullar kapanınca evde daha bir sıkılan oğluma babası çocukken yaptığı oyuncakları ve yaramazlıkları öğretiyor.

Bir tanesi hedef oyunu, gerekli malzemeler; metal başlı toplu iğne, 4 kibrit çöpü (küçük ince çıta da olabilir), dikiş ipi, kağıt.4-5 cm genişliğinde küçük kare bir kağıdı köşelerden üçgen elde edecek şekilde katlayın. Kağıdın ortasında oluşan merkez noktayı merkez alıp çizgilerden katlayın. Kulakçıkları kesip resimdeki gibi bir şekil elde edin.

İğnenin başlı kısmını kibrit çöplerinin ortasına yarısı dışarıda kalacak şekilde sıkıştırın. Kibrit çöplerinin üst kısımlarına da kağıdı koyun sıkıştırın. Bozmadan iple bağlayın. Atış gereciniz hazır.

Bir kağıda daireler çizip, arkasına iğnenin girebilmesi için yumuşatmak amacıyla katlanmış bütün bir gazete bir gazete, ya da mukavva koyun. Uygun bir yere yapıştırın.

Evde küçük çocuk varsa tabiki bu hedef oyununu yapmayın :)

MERCEKLE KAĞIT YAKMA:


Elinize bir büyüteç ya da mercek alıp güneşin altında kağıdın üstüne tutun. Kağıdın üzerinde yansıyan ışık düzgün bir daire iken küçültün. Kağıttan duman çıkıp yanıklar oluştuğunu göreceksiniz. Siyah renk ışığı çektiği için kağıdın siyah kısmı daha kolay yanacaktır.Bunlar da ilginizi çekebilir :
Yazıya Yorum Yap Giriş / Kaydol
  HAKKIMDA
  Büşra Karaca, 1981 Edirne doğumlu, MSÜ Mimarlık terk, 2003'te dünya evine girmiş, 2005'te ilk, 2007'de ikinci, 2013'te üçüncü çocuğunu kucağına almış bir annedir. 2008 yılından beri blog tutuyor.
  busra[at]annenotlari.com
  DOST SİTELER
  Bu site annelik ve çocuk eğitimi hakkında genel bilgiler içerir. Siteden yararlanmak profosyonel yardım yerine geçmez. Kendiniz ya da çocuğunuzla ilgili psikolojik ya da fiziksel sağlık problemleriniz varsa, bir uzmandan profesyonel destek alınız.
  web tasarım ve programlama deSen
  0.042 sn.