Anasayfa | Giriş / Üye Ol
Paylaş

GDO'lu Mısırla Beslenen Farelerin Akıbeti

21 Eylül 2012
Dünden beri çoğunuz görmüşsünüzdür zavallı fare fotoğraflarını sosyal meydada.

GDO'nun sonuçlarını ortaya çıkarma amacı taşıyan araştırma, Fransa’daki Caen Üniversitesi’nde yapılmış. Gizlilik içinde.

Bazı fareler GDO içermeyen mısırla beslenirken, diğer grup Monsanto firmasının ürettiği GDO'lu mısır ile beslenmişler ve 2 yıl içinde bu hale gelmişler.Araştırma, Uluslararası “Food and Chemical Toxicology” dergisinde yayımlanmış.

Başlandıktan 13 ay sonra GDO’lu gıdalarla beslenen farelerin vücutlarında ciddi sağlık sorunları görülmeye başlanmış.

1. Dişi farelerin memelerinde vücut ağırlıklarının yüzde 25’i oranında tümörler oluştuğu gözlemlenmiş.

2. Genetiği değiştirilmiş mısırla beslenen farelerin daha genç öldüğü ve daha sık kansere yakalandığı görülmüş.

3. Bu tür mısırlarla beslenen dişi farelerin yüzde 93′ünde meme tümörlerinin belirlenirken, erkek farelerin çoğunun ise böbrek ve karaciğer sorunları nedeniyle öldüğünü görülmüş.

Dişi farelerdeki tümörler pinpon topundan büyükmüş.

Ve kemirgenlerde bir sene insanlarda yaklaşık 40 seneye eşitmiş.

Türkiye'de GDO'yu savunan, belki böylece dünyadaki açlık biter, tarımda verimlilik artar ve çiftçinin yüzü güler diyen köşe yazarları, ağızlarının payını almışlardır herhalde.

Hani Einstein demiş ya, 3. dünya savaşını bilmem ama 4. dünya savaşı taş ve sopalarla olacak diye.

Gelişmiş ülkeler GDO sayesinde daha az emek, daha az yatırım ile daha çok verim ve daha çok para elde etmeye devam ettikçe, kendi insanları hasta ve zayıf olacak galiba.. Ve genç ölüp çabuk azalacaklar.

Tarımı ve sanayisi geri kalmış hani o acıdığımız aç ülkelerdeki, ancak kendilerine yetecek az yerli üretim ve tüketimle hayat geçiren bedevi orman insanları ise sağlıklı ve güçlü olacak.

Kimbilir...
Etiketler : GDO'nun zararları,
Bunlar da ilginizi çekebilir :
Yazıya Yorum Yap Giriş / Kaydol
  HAKKIMDA
  Büşra Karaca, 1981 Edirne doğumlu, MSÜ Mimarlık terk, 2003'te dünya evine girmiş, 2005'te ilk, 2007'de ikinci, 2013'te üçüncü çocuğunu kucağına almış bir annedir. 2008 yılından beri blog tutuyor.
  busra[at]annenotlari.com
  DOST SİTELER
  Bu site annelik ve çocuk eğitimi hakkında genel bilgiler içerir. Siteden yararlanmak profosyonel yardım yerine geçmez. Kendiniz ya da çocuğunuzla ilgili psikolojik ya da fiziksel sağlık problemleriniz varsa, bir uzmandan profesyonel destek alınız.
  web tasarım ve programlama deSen
  0.032 sn.