Anasayfa | Giriş / Üye Ol
Paylaş

Öğretmen De Hazır Gıda Getirmeyin Deyince

22 Ekim 2012
Ailenin ak dediğine öğretmenin de ak demesi, kara dediğine öğretmenin de kara demesi ne önemliymiş yani, diyorum son haftalarda.

Sebebi şu.

İlkokul ikinci sınıfa giden oğlumun öğretmeni beslenme olarak hazır yiyecek içecek getirmeyin diye, eskiden beri sürekli çocuklara tahşidat yapıyordu.

Biz zaten, hazır gıdalar işlenmiş ve katkılı olduğu için, beslenmeye koyma taraftarı değiliz.

Ama ara sıra şu içinde şeker olmayan yüzde yüz elma sularından koyduğum oluyordu. Vakit olmadığında, birşey ayarlayamadığımda kolay olsun diye.

Yalnız öğretmen öyle bir istikrarlı çıktı ki, o kadarcıktan bile vaz geçmek zorunda kaldım. Ve oğlum da öğretmen aynı şeyleri söylediği için hazır gıdalardan iyice soğumaya başladı.

Ara sıra koyduğum meyve suyuna bile oğlum, anne öğretmen hazır şeyler getirmeyin diyor diyerek karşı çıkıyor.

Öğretmenin kararlı tutumu sayesinde, artık muhakkak evde hazırlıyorum hem yiyeceği hem içeceği. Taze sıkılmış meyve suyu, sütçüden aldığımız süt ya da ev yapımı yoğurttan yaptığım ayran koyuyorum.


İçecekleri genelde bardak şeklinde kullanabileceği küçük cam bir kavanoza koyup, kilitli poşete yerleştiriyorum. Böylece akma ıslanma sorunu da olmuyor.

Ben de hizaya gelmiş oldum öğretmenin kararlılığı sayesinde. Ara sıra kolaya kaçmak yerine, önceden düşünüp hazırlamaya iyice motive oldum.

Kolaya kaçmayı başka şeylerde zaten çok yapıyorum, beslenme konusunda yapmıyım doğrusu bu değil mi diyorum kendi kendime.

Evet doğrusu bu diyorum sonra.

Kolaya kaçma olsa bile, mümkün olduğu kadar az olması için teyakkuzda olmalı insan.

Hani insan ipin ucunu kaçırır ya, baştan azıcık kolaya kaçar. Sonra biraz daha artar. Biraz daha artar derken sürekli kolaya kaçmaya başlar.

Bakmışsın uğraşmadan herşeyin çarçabuk hallolması için, sağlıklı beslenmeyi o kadar önemsemez olmuşuz.

İnsan olarak hepimizin buna eğilimi var.

O duruma gelmeden, yayınlar yazılar okuyup biraz şuur şarjı yapmalı insan. İhtiyaç oluyor :)

Çünkü herşeyin başı sağlık, ve hastalıkların en büyük nedeni de hazır gıdalarla beslenme, fastfood, dengesiz ve düzensiz beslenme.

Allah hepimizin yavrusunu hastalıklardan, sağlık sorunlarından, kanser gibi büyük hastalıklardan korusun.

Siteye eskiden eklediğim şu video geldi şimdi aklıma: http://www.annenotlari.com/oku/7425/sabah-cocuklari-cabucak-hazirlayip-evden-cikmak

Uğraşmak her zaman uzun zaman alması anlamına gelmiyor :)
Bunlar da ilginizi çekebilir :
Yazıya Yorum Yap Giriş / Kaydol
  HAKKIMDA
  Büşra Karaca, 1981 Edirne doğumlu, MSÜ Mimarlık terk, 2003'te dünya evine girmiş, 2005'te ilk, 2007'de ikinci, 2013'te üçüncü çocuğunu kucağına almış bir annedir. 2008 yılından beri blog tutuyor.
  busra[at]annenotlari.com
  DOST SİTELER
  Bu site annelik ve çocuk eğitimi hakkında genel bilgiler içerir. Siteden yararlanmak profosyonel yardım yerine geçmez. Kendiniz ya da çocuğunuzla ilgili psikolojik ya da fiziksel sağlık problemleriniz varsa, bir uzmandan profesyonel destek alınız.
  web tasarım ve programlama deSen
  0.029 sn.