Anasayfa | Giriş / Üye Ol
Paylaş

24. Gebelik Haftası, Oturma Özürlü

13 Kasım 2012
24. haftada inanılmaz bir bel ağrısı çektim. Bazen yerimden kalkarken tutulup kalıyordum. Ne tekrar oturayım diye sırtımı yaslayabiliyordum, ne de kalkabiliyordum.

Her iki harekette de bıçak gibi saplanan bir ağrı duyduğum için, olduğum gibi kaskatı kesiliyordum. Özellikle belimden kuvvet aldığım zaman acı oluyordu.

Eşim evde olmadığı zamanlar çocuklardan gelin yavrum elinizi uzatın filan diyerek kalkmak için yardım istediğim çok oldu.

Bak ama şimdi bütün gücümle senin elini kolunu çekicem kalkmak için, var gücünle beni çek yoksa ikimiz de yıkılırız diyordum.

Onlar için eğlenceli ve onare edici, benim içinse ne olduğu belli olmayan garip dakikalar yaşadık.

Oturunca kalkamam diye korkudan sürekli ayakta kalmaya çalışıyordum. Oturma özürlü oldum diyordum. Yatmak için vaktim müsaitse yatıyordum.

İşin ilginç tarafı ben dinlenmekle geçer diye yatıyordum ama geçmiyordu. Bir gün çoğu vaktimi dışarıda alışveriş merkezinde geçerek geçirdiğim bir günün sonunda ağrılarım geçti. Arada bir dinlenmeye dikkat etmiştim tabi ama çok yürümüştüm o gün.

Tabi gezdiğim için mi geçti, geçeceği vardı da ondan mı geçti bilmiyorum ama hareket etmenin faydası oldu diye düşündüm ben.

Bir de eğilirken ve oturuken 90 derece dik pozisyonda kalmamaya dikkat etmek gerekiyor. Yatar gibi geniş açıyla oturmak, eğilirken dizleri kırmak da ağrının saplanmasına engel oluyor.

Bir ay önce nasıl aşırı kilo aldığımı yazmıştım. Şu sıra benim için en güzel gelişme kilo artışımın oldukça yavaşlamış olması.

Bir ayda 71,5'tan 72'ye çıkmışım sadece. Dışarıda davette değil de kendi evimdeysem dikkat etmek çok kolay oluyor. Yemek öğünleri dışında acıkınca bir kase yoğurt veya hurma, havuç, elma gibi şeyler tüketiyorum.

Geceleriyse resmen aç oturuyorum. Akşam yemeğini iyi yemeye dikkat ettiğim halde epey acıkıyorum. Ama kendimi tutmaya çalışıyorum. Biliyorum ki o saatte yediğimin bana da bebeğe de bir faydası yok. Meyve yemeye çalışıyorum. Çok canıma tak ederse bir bardak süt alıyorum. Haftada bir akşamları kuruyemiş yemek için kendime izin veriyorum tabi.

24. haftada bebek:



- Boyu 21 cm. ve ağırlığı yaklaşık 530 gr. civarında.

- Akciğer gelişimi devam ediyor, akciğerledeki damar yapıları olgunlaşıyor ve hemen tüm fonksiyonlarını yerine getirebiliyor.

- Ses, ışık ve hareket duyarlılıkları her geçen gün biraz daha arıyor.

- Bebeğin artık uyaranlara refleks ile değil bilinçli olarak cevap verdiği bilimsel verilerle gösterilmiştir. Yani artık öğrenmeye, bilgi depolamaya başlamış bu küçük insan.

24. haftada anne:

- Şeker tarama testinden geçme zamanı gelmiş, 28. haftaya kadar yaptırmak gerek.

- Diş eti kanamaları yaşayabilir. İleri düzeyde olursa doktora başvurmak gerekir.

- Önceki haftalarda başlayan bel ve sırt ağrıları, bacak krampları, ayak şişmeleri bir süre devam edecek. Bazıları da doğuma kadar. Bunlarla yaşamayı ve rahatsızlıklarını en aza indirmek için yapılması gerekenleri öğrenmeli anne.

- Erken doğumlar, yetersiz beslenme, obezite, aşırı yorgunluk, sıvı kaybı, stres gibi nedenlerle olur. Annenin bunlara dikkat etmesi ve erken doğumla ilgili bilgi sahibi olması gerekir.
Bunlar da ilginizi çekebilir :
Yazıya Yorum Yap Giriş / Kaydol
  HAKKIMDA
  Büşra Karaca, 1981 Edirne doğumlu, MSÜ Mimarlık terk, 2003'te dünya evine girmiş, 2005'te ilk, 2007'de ikinci, 2013'te üçüncü çocuğunu kucağına almış bir annedir. 2008 yılından beri blog tutuyor.
  busra[at]annenotlari.com
  DOST SİTELER
  Bu site annelik ve çocuk eğitimi hakkında genel bilgiler içerir. Siteden yararlanmak profosyonel yardım yerine geçmez. Kendiniz ya da çocuğunuzla ilgili psikolojik ya da fiziksel sağlık problemleriniz varsa, bir uzmandan profesyonel destek alınız.
  web tasarım ve programlama deSen
  0.057 sn.