Anasayfa | Giriş / Üye Ol
Paylaş

25. Gebelik Haftası, Dönüyorum Gözlerim Kapalı

21 Kasım 2012
Yani gebelik günlüğümde daha çok duygularımı, beklentilerimi olayları yazarım diye düşünmüştüm ama genelde sağlıkla ilgili şikayetlerimi yazıyor durumdayım.

Hayatımı en çok onlar etkiliyor napıyım.

25. haftada baş dönmesi ve zihni toparlayamama şeklinde çok allak bullak edici haller yaşadım.

Birden oturduğum yerde duramaz hale geliyorum. Dengemi sağlayamıyorum. Kafamı dik tutamıyorum. Beynimin içinden biri beni sallıyor gibi hissediyorum. Ve şu an ne yapmalıyım napıyorum diye düşünüyorum bilincimi toparlayamıyorum.

Çok uzun sürmüyor ama insan kendisini çok çok, nasıl desem çok zavallı hissediyor.

Hatta bir gün eşim yokken, oğlumu okuldan almaya ben gitmiştim. (Okul çok yakın 5 dk) Evden çıkarken yine böyle kafam sallandı. Dairenin kapısını açık bırakmışım. Eve gelince şok oldum.

Önceki 2 gebeliğimde hiç yaşamamıştım böyle şeyler.

Gözlerimi kapatıyorum yine dönme devam ediyor beynimin içinde.

Eşim bu haller geldiğinde hemen ölçebilelim diye tansiyon aleti aldı. Tansiyon normal çıkıyor.

Acaba kandaki değerlerde mi bir sorun var diye tahlil yaptırdım, değerler normal ama biraz alt seviyeye yakın doktor ondan olabilir dedi ilacı arttırdık.

Bir tek şeker yükleme testi kaldı bakılacak. Aman aman diyorum.

Her tür tatlı ve çikolatadan benim kadar irrite olan, varoluşsal bir düşmanlık besleyen bir insan evladı var mıdır şu dünyada acaba. Kurban bayramında misafirlikte ayıp olmasın diye çantama attığım çikolatalar bile hala yerinde dururken bende şeker hastalığı çıkarsa, yuh derim.

Ara sıra sağlık ocağına gidiyorum tansiyon ölçtürmeye, belki bizdeki dijital makina yanlış sonuçlar gösteriyor olabilir diye.

Oradaki doktorlar birbiriyle alakasız hemen hemen her şikayet için, bol bol sıvı al, ayaklarını dikerek yat dinlen diyorlar.

Varsa yoksa bu ikisi.

Sıvı almaktan akvaryuma döndüm.

Sürekli aynı odanın düz duvarına bakarak yatıp dinlenmekten iflahım gevredi.

Yakında duvarda gaipten görüntüler filan görmeye iyice hazırladım kendimi..

Baş dönmeleri, uykuyu az uyuduğum için olabilir diye şüphelendim. Önceki gebeliklerimde her fırsatta uyurdum. Bunda bir uyuyamama acayipliği yaşıyorum.

Akşam 9'da yatsam sabaha kadar uyurdum önceden. Şimdi 9'da yatmaya korkuyorum çünkü gece 3'te uyanıp bir daha dalamıyorum.

Gündüz uyumak kısa günlerde iyice vaktimi bitiriyor diye çok uyumak istemiyordum ama artık zorla uyumaya çalışıyorum baş dönmelerim geçsin diye. Uyuyunca biraz azalıyor. Zihnimin dinçleştiğini kafamın yerine geldiğini hissediyorum.

Ve biliyorum ki hamilelikte uyku çok önemli, bebek annenin uyuduğu zaman dilimlerinde büyüme ve gelişmede çok yol kat ediyor.

25. gebelik haftasında bebek:

- Boyu 22 cm. ve ağırlığı yaklaşık 750 gr.

- Amniyotik sıvıyı akciğerlerine alıp vererek ilk solunum egzersizlerine başladı.

- Omurga sistemi, kemikler ve eklemler tam şeklini almış durumda.

- Akciğer ve damar sistemi gelişimini sürdürüyor.


25. gebelik haftasında anne:

- Rahim bu haftada yaklaşık bir futbol topu büyüklüğündedir. Rahmin baskı yaptığı iyice hissedilir. Yorgunluk hissi artar.

- Dinlenme sırasında bebeğin hareketleri artar. (Aynen öyle, yattığımı anladığını an vuruşlara tekmelere başlıyor bizimki)

- Mide asidi yukarı doğru ilerleyeceğinden özellikle çok yediğinizde yemek borunuzda bir yanma hissedersiniz.

- Ellerin karıncalanması, göz kuruluğu, ayak şişmeleri bu haftalardaki normal şikayetlerdendir.

-
Bunlar da ilginizi çekebilir :
Yazıya Yorum Yap Giriş / Kaydol
  HAKKIMDA
  Büşra Karaca, 1981 Edirne doğumlu, MSÜ Mimarlık terk, 2003'te dünya evine girmiş, 2005'te ilk, 2007'de ikinci, 2013'te üçüncü çocuğunu kucağına almış bir annedir. 2008 yılından beri blog tutuyor.
  busra[at]annenotlari.com
  DOST SİTELER
  Bu site annelik ve çocuk eğitimi hakkında genel bilgiler içerir. Siteden yararlanmak profosyonel yardım yerine geçmez. Kendiniz ya da çocuğunuzla ilgili psikolojik ya da fiziksel sağlık problemleriniz varsa, bir uzmandan profesyonel destek alınız.
  web tasarım ve programlama deSen
  0.071 sn.