Anasayfa | Giriş / Üye Ol
Paylaş

Bademcik ve Geniz Eti Ameliyatı Kararsızlığı

14 Aralık 2012
17 gün önce benim gebelik şeker yükleme testimi yaptırırken, hastanede epey bir bekleyeceğiz nasıl olsa oğlanı da (7,5) yaş bir KBB ye gösterelim dedik. Geceleri ağız kocaman açık aşırı horlayarak nefes alıyor, genelde burnu tıkalı ve genizden konuşuyor diye.

Hiçbir ciddi şikayetimiz yok bunlar dışında, ateş yok, ağrı yok, halsizlik yok çocuk gayet hareketli. Yemek yemesi çok aşırı iyi olmasa da herzamanki gibi işte. Zaten narin bir çocuk, öyle yapılı değil.

Dedim ya hastenedeyiz nasıl olsa, beklerken onu da gösteriverelim burun tıkanıklığı için demiştik.

Doktor bir baktı bu çocukta yok yok dedi.

Kulakta sıvı toplanması var, burun eti şişmiş bu yüzden nefes alamıyor, bademcikler kocaman, geniz eti de çok büyük.

Geniz eti ve bademcik ameliyatı olması lazım. Onlar solunum yolunu tıkadığı için nefes alamıyor.

Kulağında su toplandığı için ağır işitiyor olması lazım
, dedi bir de.

Geçen yıl işitme problemi vardı ama bu yıl yok, şu an gayet iyi duyuyor dedik.

Kulağındaki suyun kuruması için antibiyotik vereceğim dedi, ilaçla geçmezse onu da cerrahi müdahale ile temizlemek gerekebilir dedi.Antibiyotik yıllardır ne kendimiz kullanıyoruz, ne çocuklara kullandırıyoruz, biliyorsunuz.

Eşimle konuştuk ettik, madem bu kadar bulgu var yıllardır da kullanmamışız bir deneyelim şu antibiyotiği dedik.

Antibiyotiklerle ilgili en iyi bildiğim şey, "kullanırken hastalık geçiyor, antibiyotiği bıraktın mı 1 hafta içinde hastalık tekrar ediyor" gerçeği kafamın bir kenarından beni uyardı bir taraftan. Özellikle çocuklarda böyle oluyor.

Yoldan çevirdiğiniz 10 anneden 9'u büyük bir hararetle size bunu anlatabilir.

Ama işte deneyelim dedik.

1 hafta sonra kontrole gittiğimizde doktor şaşırdı, kulaklardaki su tamamen kurumuş, burun etindeki şişlik geçmiş, bademcikler de inmiş.

Doktorun bu kadar şaşırmasından, aslında ilaç tedavisiyle geçmesini ummadığını da anladık. Bu çocuk 2-3 yıldır antibiyotik kullanmadığı için antibiyotik direnci yok, o yüzden ilaç etkili oldu herhalde dedik.

Akşam eşim çocuğun iyileşmesine sevindiğini anlatırken dedim ki; "Dur bakalım. İlaç bitince belli olacak herşey, çocuk gerçekten iyileşmiş mi yoksa hastalık tekrarlayacak mı?"

Nitekim 3 gün önce yani antibiyotik bittikten 1 hafta sonra ameliyat gerekli mi değil mi diye, önceki doktordan farklı 2 doktora daha çocuğu gösterdik ve kulakta yeniden su toplanmaya başlamış bile. Bademcikler yine büyük. Bir tek burun etinin şişmesi tekrarlamamış.

Antibiyotiğin hiçbir işe yaramadığını anlatmak değil niyetim. Onu zaten biliyorduk da niye bu hatayı yaptık diye kendime hayıflandım sadece. Çocuğun bağırsaklarını biraz daha yıpratmış, bağışıklık sistemine bir kaç darbe daha vurmuş olduk.

Bu arada sonradan gittiğimiz 2 doktora da hiç itimad etmedim. Hani bazı bulguları gördüler mi şikayetimizi bile doğru düzgün dinlemeden, teşhisi yapıştıranlar vardır ya öyle tiplerdi.

(Oğlum 2 yaşındayken hasta olduğunda da bir doktor, tahlil yapmadan çocukta gördüğü bir kaç belirti üzerine bu kesin rota virüsüdür diye yatış vermişti. Tahlil yapmadan nasıl karar veriyorsunuz rota virüsü olduğuna demiştim yatırmamıştım. Gece yarısı eşim de şehir dışındayken çocuğun 2 kere kaka yapmasını bekleyip, hastaneye götürüp tahlil yaptırmıştım ve virüs olmadığı ortaya çıkmıştı.)

Sonuçta bu çocuk ayda 2 kere boğaz enfeksyonu olup, 15 günde bir antibiyotik kullanmak durumunda kalan yurdum çocuklarından değil. Yani öyle eziyetli bir durum yok. Karar vermeden önce bunları sormalı değil mi bir doktor?

Doktor demek hekim demek. Hikmetle bakacaksın, herşeyi dikkate alacaksın. Bir kaç bulguya sonuç yapıştırmayı bilgisyarlar da yapıyor.

Herneyse.

Şimdi benim kafamı kurcalayan sorular şunlar:

Bademciklerin, özellikle çocuklarda vücudu savunmaya hazırlamak gibi çok önemli görevleri var.

Bizim oğlanın bademcikleri kocaman olmuş ama, ağrı sızı yok, ateş yok, enfeksiyon belirtileri yok. Sırf kocaman diye ya da burun tıkanıklığı var diye aldırmalı mıyız? Çocuk hayatından çok memnun, oynuyor koşuyor.

Okulu acaip seviyor, okula girmeden sırada bahçede arkadaşlarıyla oynamak için can atıyor 5-10 dakika erken gidelim diye. Ders başlamadan 45 dk önce okul bahçesine bırakıyoruz.

Öyle zorlu gecelerimiz ya da hastalıklı günlerimiz de yok.

Bizim tek şikayetimiz burun tıkanıklığı ama uykusuna engel olmuyor. Boğazdan değil ama ağzıdan gayet iyi nefes alıyor, nefessiz kalmıyor. Deliksiz uyuyor. Sabahın 7 sinde direk gibi dikilip kardeşiyle oynamaya başlıyor sonra da ödevini yapmaya.

Sadece geniz etini aldırarak burun tıkanıklığından kurtulamaz mıyız?

Bademcikleri aldırmazsak, sonradan pişman olur muyuz? Hazır narkoz yemişken aldırmalıymışız der miyiz daha sonra?

Büyüme ve gelişmesi biraz zayıf olması da aklıma takılıyor. Kız kardeşi(5 yaş) ondan daha az yediği halde o daha çok uzuyor, kilo alıyor. Bu yıl üzerine oturan bir pantolon seneye kızıma olmuyor. Oğluşumsa bir pantolonu son 2 kıştır giyebiliyor, zorlasam 3 bile olacak.

Kimisi erkek çocukları öyle yavaş gelişiyor, sonradan gelişiyorlar diyor ama bu gerçek bize teselli olmalı mı bilmiyorum.

Acaba bademcikler de alınsa büyüme ve gelişmesine katkısı olur mu? Pek çok anneden bademcikler alındıktan sonra hızla büyümeye başladı cümlesini çok duyuyorum. Çocukken bende de aynı durum olmuş.

Benim de bademcik ve geniz eti alınmış, bir dönem de işitme kaybından dolayı kulağıma tüp takılmıştı bu arada.

Ama bademciklerin alınması da çocuğun bağışıklık sistemine vurulacak büyük bir darbe olması da kafamı karıştırıyor.

Buradaki gibi bir çok doktor görüşünde, sadece tıkanıklık için bademciğin alınmasına gerek olmadığı yazıyor.

Bademcik olmasa bile geniz eti ameliyatını yılbaşı tatiline denk getirmeyi düşünüyoruz, okuldan geri kalmasın diye. Şubat tatilini de bekleyebiliriz ama doğumum çok yaklaşmış olacağı için göze alamıyorum.

Konuyla ilgili tecrübe, fikir, duyumlarınıza ihtiyacım var.

Şimdi bana düşen, şu kulaktaki su toplanmasının geçmesi için birşeyler yapmak. Nitekim bir çok kulak iltihabını, ateşli hastalığı doğal ilaçlarla atlatmışlığımız var.

Çocuğa sarımsak yutturmak, sabah akşam aç karna bal- taze çekilmiş çörek otu karışımı vermek, iltihabı geçirmeye sebep yiyecekler meyvelerle beslemek, kuru üzüm yedirmek gibi şeyler.

Ve tabi dua etmek.

İnşallah hayırlısıyla bu da geçer diyorum, herşeyin geçtiği gibi.
Bunlar da ilginizi çekebilir :
Yazıya Yorum Yap Giriş / Kaydol
 • mengu 14.12.2012 tarihinde dedi ki :
  Bizde de benzer bir durum var. Oğlumu doktor kontrolüne götüreceğim birazdan. Ve geniz eti ameliyatıyla kulağa tüp denilecek, narkoz almasından çekiniyorum, ama tüm kışı hasta geçiriyor şu halde. Geçen yıla kadar antibiyotiğe karşıydım, kaç kür kullandık geçen yıl :( Kullanmadığımda kulağında o kadar su birikmişti, duyamıyordu artık. Bir an önce iyileşir tüm yavrularımız inşallah.
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • sevdetuba 14.12.2012 tarihinde dedi ki :
  Ah Büşra Hanım geçmiş olsun.
  Umarım Zülfikar en kısa zamanda iyi olur.
  Benim inanın duadan başka bir önerim yok...
  Sizi yıllar önce hastalıklardan bunalmış bir anne olarak bulduğumda antibiyotik tuzağına düşmüş, çırpınıyordum.
  O zamanlar yazılarınızla bunu bıraktık.
  Denedik ve gördük ki, gerçekten iyileşme süreci aynı.
  O zamandan bu yana gerekirse 39 ve üzeri ateş durumunda ağrı-ateş kesici kullanıyorum.
  Bazen o bile benim artık tahammülsüzlük gösterdiğimden veriliyor gibi geliyor bana:(
  Allah şifalar ihsan buyursun.
  Bizlerin evlatlarına şifa olan yazılarınız hürmetine iyi olsun inşallah.
  Ama düşünüyorum da çevremde sizin kadar duyarlı biri yok. yani bu ameliyatı olmuş çok aile tanıyorum.ama zannetmiyorum ki uzun uzun düşünmüş olsunlar:(
  inanın öyle düşünmesem konuşup fikirlerini sorardım.
  tabiiki herkesin evladı kıymetli ama bu konularda doktorlar baskın, biz kaygılı ve korkak zamane anneleri ise yetersiz kalıyoruz...
  dua ile.

  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • sinemsamli 15.12.2012 tarihinde dedi ki :
  Merhaba,sadece geniz etini aldırmanız bence yeterlidir.Çünkü sizin de bildiğiniz gibi bademcikler savunma mekanizmasıdır.Ben 13 yaşındayken streptökok denen bakteri yüzünden eklem romatizması geçirdim.Bunun evveliyatı da şöyle oldu;bu bakteri yüzünden her ay bademciklerim şişerdi annem de devamlı doktora götürmekten artık yorulmuştu ve doktorun devamlı olarak verdiği agumentin denen antibiyotiği kullandı uzun yıllar.Antibiyotik bitince hastalık da çoktan geçmiş ve bademcikler de inmiş oluyordu ama bakteriler zaman içinde eklemlere yerlemiş sinsice ve biz bunu ben 13 yaşında eklem romatizmasına yakalanınca anladık.Doktorumuz, antibiyotiklerle sadece hastalığı bastırmışsınız ama yıllar içinde bu sinsice ilerlemiş şimdi tüm vucudu sarmış dedi.13 yaşımdan 20 yaşıma kadar penadur iğne ile penisilin tedavisi gördüm neyse ki romatizma kalbe inmemiş.Doktor romatizma teşhisini koyduktan sonra bademciklerin asla ne şartta olursa olsun alınmamasını tembihledi.Çünkü onlar orada askerdir dedi.Yani çok ağır hastalığıma rağmen onları oradan aldırmadı.Tabi ben bu romatizmayı o zamanlar ilaçlarla atlattım fakat bukadar ilaç ve antibiyotik kullanımı sonrasında bağışıklık sistemim bozuldu ve bağışıklık sistemi hastalıklarına yakalandım 2o yaşımdan sonra.Bunlar da sedef hastalığı ve romatoid artrit.Zaten sülalede genetik açıdan bu hastalıklardan vardı.Ben de bu kadar ilaç kullandıktan sonra bu hastalıklar için zemin hazırlamış oldum.Çok uzun tuttum kusura bakmayın hastalıklarımdan bahsetmek hoş olmadı ama bence bunları bir düşünün derim.Doktorlar ilaç verirken kar zarar hesabı yaparlar hastalık daha çok zarar verecekse ilaç verip durumu kurtarmaya bakarlar ki bu aslında mantıken doğru bir yaklaşımdır.Ancak sanırım sizin gittiğiniz kbb uzmanları bir seferde hepsini halledelim sorun kalmasın diye düşündüler.Sorun bademcikten mi geniz etinden mi onlar da tam olarak anlayamadılar ve emin olamadılar bence.Siz mutlaka geniz etini aldırın derim çünkü geniz eti problemi olan bir yakınımın oğlu uzun yıllar baş ağrısı ve migren ile uğraştı ayrıca ağız devamlı açık uyuduğundan zamanla çocukların yüz yapıları da bozuluyor.Yani yüz hatlarında da sıkıntı olabiliyor.Aman bademciklere dokunmayın derim naçizane tavsiyem budur.Sağlıkla ve sevgiyle kalın...
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • ndervis 18.12.2012 tarihinde dedi ki :
  öncelikle geçmiş olsun.5 yaşındaki kızımda da şu an biz de aynı karar aşamasındayız fakat bizde bademcik sorunu yok.Geniz eti büyük,yoğun sinüziti var,kulakta sıvı birikmiş... antibiyotik tedavisiyle kulaktaki sıvı geçmezse geniz eti alınırken kulağa tüp te takılabilir dedi.biz cuma bir doktordan daha görüş alacağız.benim baz aldığım nokta kızımın yaşam kalitesi yani çok sık hastalanıyor (bronşiti bile geniz etindendir dedi doktor)sürekli burun tıkanık dolaşıyor.yani kalıcı bi çözüm olacaksa ve bikaç doktor aynı şeyi söylerse ki tanıdık doktor araştırıyoruz bu arada ben geniz eti alınmalı derim elbette.siz de çocuğunuzun yaşam kalitesine bakın fakat kulaktaki sıvı olayı ağrı ateş yapmayabiliyor ateş olmaması sizi yanıltmasın uzun vadede tedavi edilmeyince Allah korusun kulakta hasar bırakıyor.Kuzenim şu an o sebepten ağır işitiyor cihaz kullanmak zorunda.Kızım bi süre kulağım tık tık yapıyor dedi ateşi ve ağrısı olmadığından götürmedim doktora. En son 1 gece ağrısı oldu ertesi sabah götürdük biz de.Yoğun sıvı birikmiş meğer..Birkaç doktordan daha görüş alın siz de.Ben araştırma hastanesine götüreceğim özeller biraz tüccar mantık olabiliyor.Tanıdık bir kaç isim aldım ancak şu an bekletiyorum onları da. Horluyorsa çocuğunuz zor nefes alıyor demek olabilir.Götürdüğümüz doktor o burun içi kamera gibi cihazdan gösterdi bakın genizeti çok büyük çocuk minicik bir boşluktan nefes alıyor dedi tabi işin uzmanı değliz ama dediği gibiyse o kadar yerden oksijen alması birçok açıdan tedirgin etti bizi. Düşünsenize oksijensizlik biçok şeye neden olabilir. Bence iyice araştırmak gerek yani keşke doğal yollarla geçse hep bu hastalıklar ama bazen cerrahi işlem ilaç vs kalıcı çözüm oluşturacaksa mecburuz modern tıp dedikleri şeye...Neyse uzun oldu kusura bakmayın Allah Şifa versin çocuklarımıza...
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • aslizahide 19.12.2012 tarihinde dedi ki :
  benim oglumda da geniz eti var iki doktora gösterdim ikisi de damla verdi ama kullanmadım çünkü recetesinde iki yaşından küçük çocukların kullanması sakıncaldır yazıodu. eczacım da vermek istemedi zaten:) doktora söylediğimde de çocugunun gelişimi çok ilerde o yüzden veriyorum rahatlıkla kullanabilirsin dedi. oglum ozaman daha bir buçuk yaşındaydı 2 yaşına girdi hala kulanmıyorum kullansam faydasını görürmüyüm yoksa zararlımı karar veremedim hala..
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
HAKKIMDA
Büşra Karaca, 1981 Edirne doğumlu, MSÜ Mimarlık terk, 2003'te dünya evine girmiş, 2005'te ilk, 2007'de ikinci, 2013'te üçüncü çocuğunu kucağına almış bir annedir. 2008 yılından beri blog tutuyor.
busra[at]annenotlari.com
DOST SİTELER
Bu site annelik ve çocuk eğitimi hakkında genel bilgiler içerir. Siteden yararlanmak profosyonel yardım yerine geçmez. Kendiniz ya da çocuğunuzla ilgili psikolojik ya da fiziksel sağlık problemleriniz varsa, bir uzmandan profesyonel destek alınız.
web tasarım ve programlama deSen
0.031 sn.