Anasayfa | Giriş / Üye Ol
Paylaş

Geniz Eti Ameliyatında Neler Yaşadık

27 Aralık 2012
Oğlum dün geniz eti ameliyatı oldu ve kulaklarına tüp takıldı.

Basit ve çabuk biten bir ameliyat olduğunu biliyorduk ama yine de çok zor geldi bana.

Bir hafta önceden başlayan korkum bir gece kala daha fazla arttı. Gece boyu defalarca korkudan kabus gibi uyandım, Allahım sen kolaylaştır diyerek yeniden uyumaya çalıştım.

Çocuk ameliyata girdiğinde ağlayacağımı biliyordum zaten. Ama ağlamak ne kelime resmen katıldım, berbat hissettim. Gebelik duygusallığının da etkisi büyük.

Tam ameliyathaneye girerken sakinleştiricinin etkisiyle oğlumun gözleri gitmeye başlayınca benim canımın bir tarafı koptu. Sanki ölüme gidiyor gibi ağlamaya başladım.


Sedyeyi götüren hasta bakıcılar, bak sen hamilesin yapma böyle, karnındakini düşün, kolay bir ameliyat filan deyince aklım başıma gelmeye başladı. Kendimi tutup teskin ettim. Ya çok üzülürsem birşey olursa bana, bebeğim erken doğarsa. Bu kaygı bıçak gibi kesti ağlamamı.

Evdekileri arayıp dua istedim, internette yazdım dua istedim hemen herkesten.

Ne zormuş.

Ben böyle hissediyorsam, saatlerce süren ağır ameliyatlar geçiren, ölüm riski olan hastaların yakınları kimbilir ne yaşıyorlar diye düşündüm.

40 dakika sonra çıktı. Narkozdan uyanmaya başlamıştı. Sayıklıyordu, öksürüyordu, çok bitkindi.

Evladını o şekilde görmek anneyi bitiren birşey. Gözyaşlarım kum gibi kaynadı yine. Ama bu sefer katılmamam lazımdı, çocuk uyanıyor güçlü olmak zorundasın.

İlk sözü "susadıım" oldu.

3 saat ne su ne yiyecek hiçbirşey verilmeyecekti. Zaten sabah da aç ve susuz gelmiştik. Çok üzülüyor insan. Ama çare yok.

Sonra açıkladık bir süre sana su veremeyeceğiz ama bak koluna serum takılı, oradan su içiyorsun dedik. Bir daha susadım demedi.

4-5 dakikada bir uyuyup uyandıkça "Ne oldu banaaa, rahatsızlık hissediyorum. Çok kötüyüm" diye sayıklıyordu.

Ameliyat oldun dediğimizde, hiçbirşey hatırlamıyorum dedi durdu. Belki 10 kere aynı şeye cevap verdik. Bir türlü inanamadı ameliyat olduğuna.

Biz burdayız bak seni çok seviyoruz dedik hep.

Bir ara doktor geldi baktı, ne çok geniz eti çıktı bu çocuktan dedi. Çıkan parçayı biz de epey inceledik, nerede duruyormuş boğazda bu kadar büyük şey diye şaşmamak elde değil.

İlk 1 saat geçince oğlum iyice kendine geldi. Gözleri açık etrafı seyretmeye başladı. Ve beklediğimiz kusmalar başladı. Bu kusmalar epey rahatlattı onu, daha bir açıldı.

Bir ara "Anne şimdi çok rahat nefes alabiliyorum" dedi, daha biz hiçbirşey sormadan. Sevindirik olduk, bu kadar çabuk beklemiyorduk sonuç almayı.

Öğleden sonra doktor kontrol etti, 1 saat sonra eve gidebilirsiniz dedi. Çocuğa kayısı hoşafı verildi ve ameliyat bittikten 5 saat sonra taburcu olduk.

Şu an yorgunluk ve halsizlik ve dışında gayet iyi. İçeride anneannesiyle oyun oynuyor.

Sabah yüzüne baktım, yüzü yuvarlaklaşmış sanki diye düşündüm. Hemen değişiklik olur mu abartıyorum canım diye geçirdim. Derken eşim "Çocuğun yüzünün şekli değişmiş fark ettin mi" dedi.

Evet dedim, ben de abarttım sanıyordum.

Öncesinde ağzını kapatamadığı için çenesi uzun ve aşağı sarkık gibi duruyordu. Çocuk ağzını kapatınca sanki kendini zorlamış ve çenesini germiş gibi duruyordu.

Şu an daha düzgün bir ifadesi var, ve zorlanmadan ağzını kapatıp burnundan nefes alabiliyor.

İnşallah kulağındaki tüpler de şifaya sebep olur da, kulaktaki sıvı toplanmasından da kurtuluruz.

Bademcik olmayınca geniz eti ameliyatı 1 günde biten kolay bir işlemmiş. Sadece 1 hafta çocuğun dinlenmesi gerekiyor. Hareketli aktiviteler yapmayacak.

Nedense geniz eti büyümesi çok yaygın. Telefonla arayan bir kaç kişi bizim çocukta da var geniz eti büyümesi dedi.

Ameliyat yaptıracak olanlara Allah kolaylıklar versin diyorum şimdiden.
Bunlar da ilginizi çekebilir :
Yazıya Yorum Yap Giriş / Kaydol
 • sevgituncer 27.12.2012 tarihinde dedi ki :
  Allah'tan acil şifalar diliyorum... Sizi çok iyi anlıyorum... Evlat sözkonusu olunca hiçbirşey basit olmuyor maalesef... Sizde bizlere dua edin... Allah'a emanet olun...
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • sevdetuba 27.12.2012 tarihinde dedi ki :
  Değerli Büşra Hanım,
  gelmiş geçmiş olsun inşallah.
  Kendinize dikkat edin ne olur, en hassas günlere girmek üzeresiniz.
  Allah muhafaza.
  Annenizin yanınızda olması inşallah işlerinizi kolaylaştırır.
  Uzaklarda olsamda yapabileceğim bir şey olursa seve seve yaparım.
  Samimiyetle söylüyorum, olursa söyleyin.
  Allah size kolaylıklar versin,
  Zülfikar beyoğluma da şifalar...
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • zeyneb 27.12.2012 tarihinde dedi ki :
  Geçmiş olsun.allah acil şifalar versin.Sen anlatınca 2 yıl önce oğlumun İnmemiş tsts +sünnet ameliyatı aklıma geldi.Daha 2 yaşındaydı.Yabancı hiç kimsenin kucağına bile gitmeyen oğlum görevlinin kucağında gıkı bile çıkmadan ameliyathanenin yolunu tuttu.Aynı senin yaşadığın şeyleri yaşadım.hamile olmasan yine aynı şeyleri yaşardın.Kendim ameliyata girmiş ve narkoz almış biri olarak ne kadar kötü birşey olduğunu bildiğim için o küçücük yavruma narkoz verileceğini duyunca çok kötü oldum.Ya uyanamassa diye.Uyanıncada laftanda anlamıyo.Kendini acıyo diye diye yerden yere atıyordu.çok zor.çok şükür sağlığı sıhhati yerinde.
  Benim yeğenimde 5 yaşında aynı ameliyatı oldu.Onunda yüz şekli baya değişmişti.en önemli etkisi yeğenim çok geç konuşmuştu ve sinirli bir yapısı vardı.Ameliyattan sonra o siniri biraz azaldı.
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • ndervis 03.01.2013 tarihinde dedi ki :
  büşra hn, küçük bey nasıl oldu merak ettim.Kızım için de kaçınılmaz oldu aynı ameliyat kulaktaki sıvı birtürlü geçmedi.. yararını gördünüz mü operasyonun?işitmesi düzeldi mi? şu an bronşit tedavisi de gördüğü için operasyon kararını yarın çocuk hekimi söyleyecek.Allah sağlık versin çocuklarımıza ve bizlere..
  selamlar...
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
   busra 03.01.2013 tarihinde dedi ki :
   bizim işitme problemimiz yoktu. o yüzden kulakta bir fark görmedik. ama işitme problemi olmasa da kulaktaki sıvı tehlikeli olabiliyormuş. yazıda belirttiğim gibi nefes ve burun tıkanıklığı ile ilgiliysi sorunlarımız, onlar da geçti. oğlum zaten 2 gün içinde normale dönmüştü, yorulmaması için 1 hafta okula gitmedi tedbir olarak. geçmiş olsun, inşallah atlatırsınız kolayca.
 • sinemsamli 02.09.2013 tarihinde dedi ki :
  Büşra hanım yardımınıza ihtiyacım var.Oğlum şuan 3,5 yaşında.Yaklaşık 2 yıldır ağzı açık uyuyor ve gün içinde de hep açık.2 ayrı kbb uzmanı gördü.Çocuğun burnunu temiz tutun geniz eti %70 oranında büyük şuan acil ameliyat demiyoruz dediler. Ancak oğlum burnunu temizletmiyor hergün çığlık kıyamet yoruldum artık.Gün aşırı banyo yaptırırken burnu yumuşayınca otribebenin burun hortumuyla temizliyorum o kadar.Bir kere kulağına vurdu işitme sorunumuz yok.Kulaklar iyi ama viral enfeksiyonları antibiyotiksiz atlatamıyoruz.Senede 2-3 kez kesin boğaz enfeksiyonu oluyor.Geniz eti ameliyatı için yaşı bence çok küçük nasıl kalkarız altından.Çocuğun yüz şekli de değişecek diye korkuyorum.Hiç bir doktora güvenemez oldum.Burun etlrindeki ya da geniz etindeki ödemi azaltacak sprey vb ilaçlar varmış.Siz hiç bu ilaçları kullandınız mı?Ben ameliyatsız bu geniz etinin büyümesini nasıl engellerim ona kafayorum ama bulamadım.Doktorlar burnunu temiz tutun diyorlar.Burnu temizken bile bu çocuk nefes alamıyorsa nedir yani sebep?Allerijik olduğunu da düşünmüyorum.Ciğerler de genel olarak iyi.Tecrübe etmiş biri olarak yanıtlarsanız çok sevinirim.
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
   busra 02.09.2013 tarihinde dedi ki :
   Geniz etinin büyümesi nasıl engellenir bilemiyorum. Bunun için bir sprey ilaç vs kullanmadık. Burnun düzenli olarak temizlenmesi çok önemli. biz ameliyattan sonra iyi olduğumuz halde temizlemeye temizlemeye yine tıkanıklık sorunu oluşmaya başlamıştı. Sitede husniye isimli üyenin paylaştığı bir karışım var, sofra ve tuzu ve karbonat içeriyor. O karışımı banyoya kavanoza koydum, yanına şırınga da koydum çocuklar yatmadan önce burunlarına sıkıyorlar. Biraz da oyun gibi geldi onlara sevdiler. O karışımı deneyebilirsiniz. Bir de çocuğun yattığı odadaki plastik, sentetik oyuncakları filan açıkta bırakmamak lazımmış. Oyuncak kutuları da plastikti onları da kaldırdım ben. Yumuşak oyuncaklar da pamuklu değil hep sentetik oluyor genelde. Yastığın da pamuk olması daha iyi olurmuş. Ayrıca bitki bulundurmamak, gece çocuklar uyuduktan sonra hava soğuk bile olsa pencereyi bir müddet açık tutup havalandırmak gibi şeylere dikkat ediyorum. Bir de çocuğa burnundan nefes almasını telkin ediyorum. Gerç isürekli söyleyince uyarı gibi oluyor ve çocuk gıcık oluyor. Oyun gibi şarkı ve cümleler tekrar ettiriyorum, bunları burnunu tıkamadan nefes alarak, göğsüne hava dolduğunu hissederek tekrar edeceğiz filan diyorum. Öyle. Şu an bizim epey geçti gibi ama bakalım kış gelince belli olur. Geçmiş olsun, inşallah kolay atlatırsınız.
   sinemsamli 03.09.2013 tarihinde dedi ki :
   Yanıtınız için çok teşekkürler
 • denizde 15.09.2013 tarihinde dedi ki :
  Büşra Hanım o kadar güzel anlatmışsınız ki, önümüzdeki Cuma sabah yaşayacaklarımın provası gibi oldu.. Oğlum 5 yaşında ve Cuma günü geniz eti ameliyatı olacak. Kalbime oturan taşın ağırlığı ve sürekli ağlama isteği normalmiş demek ki.. Umarım benim oğluşumda sağsalim çıkar ameliyattan..Ama ameliyat bitene kadar ben sağ kalırmıyım onu bilemiyorum.. Aslında ameliyat okadar korkutucu değil biliyorum, ama narkoz alıcak olmasının verdiği evhamdan kurtulamıyorum.. Allah çocukları bu durumda olan tüm annelerin yüreğine su serpsin ne diyeyim.. Bu detaylı yazınız için tekrar teşekkür ederim..
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • firdevstozlu 22.01.2015 tarihinde dedi ki :
  merhaba ; yarından sonra benim oğlum da geniz eti ameliyatı olacak.oğlum 4 yaşında.daha önce 2 defa anestezi aldı birisi sünnet içindi gecen sene diğeri ise 15 aylıkken boğazdaki yumuşak doku yarılması nedeniyle ameliyat olduğunda.
  çok çok endişeliyim her anestezi de yüreğim burkuluyor , nefesim daralıyor , içim gidiyor.
  ama artık bu ameliyat şart oldu.denizlide 5 tane uzmana gösterdik hepsi de daha fazla beklemeyin aldırın kurtulsun cocuk dedi.
  internetten çook araştırdım belki bir faydası olur diye yazıyorum.sizin verdiğiniz bilgiler biraz içimi rahatlattı.
  geceleri sürekli ağzı açık uyuyor kuzum,uyku apnesi oluyor,nefesini alıyor ve çoğu zaman biz çocugu uyandırıp nefesi geri vermesini sağlıyoruz.zayıf,iştahsız ve sinirli bir çocuk benim yavrum.umarım ameliyat sonrasında bunların hepsi gecer Allah ın izni ile.
  şimdi geri sayım başladı bizim için.yarın perşembe ve biz ctesi ameliyat olacağız.
  evet çok kolay bi ameliyat diyor herkes ama işte ana yüreği bunu kabullenemiyor.
  Rabbim tüm hasta kullarına şifa versin.
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • ibrahim 24.02.2017 tarihinde dedi ki :
  Eski bir mesaj ama insanlar bilgilensin diye yazıyorum bu yazıyı
  Çocuğumuz 7 yaşında ve burnundan nefes alırken zorlandığını farkettik doktora götürdük film çekildi be geniz eti büyük ameliyat olması gerekiyor dedi doktor ,biz tabi panik nasıl olur nası biter derken başka bir doktora götürdük(ameliyat yapılmayan tıp merkezine) ağzı kapalı nefes aldığını gördü ve dedi ki kulaklarında problem var mı ?yok dedik o zaman niye ameliyat olsun ki bu çocuk dedi onu zorlayan bir durum yok dedi ,geniz eti çocuk büyüyünce aynı kalır o büyümez dedi ve daha rahat nefes alır.
  Siz siz olun bir doktora güvenmeyin sonuçta müşterisiniz onların gözünde Allah (cc)vicdan versin doktorlarımıza.
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
HAKKIMDA
Büşra Karaca, 1981 Edirne doğumlu, MSÜ Mimarlık terk, 2003'te dünya evine girmiş, 2005'te ilk, 2007'de ikinci, 2013'te üçüncü çocuğunu kucağına almış bir annedir. 2008 yılından beri blog tutuyor.
busra[at]annenotlari.com
DOST SİTELER
Bu site annelik ve çocuk eğitimi hakkında genel bilgiler içerir. Siteden yararlanmak profosyonel yardım yerine geçmez. Kendiniz ya da çocuğunuzla ilgili psikolojik ya da fiziksel sağlık problemleriniz varsa, bir uzmandan profesyonel destek alınız.
web tasarım ve programlama deSen
0.030 sn.