Anasayfa | Giriş / Üye Ol
Paylaş

Suni Sancı

11 Şubat 2013
Yalancı kasılmalardan bahsettiğim yazıda, bu sefer yani 3. doğumumda suni sancı almak istemediğimi yazmıştım.

Doğum kasılmalarını başlatan doğal oksitosin hormonunu aslında vücut salgılıyor. Ama doğumun ya da kasılmaların başlamadığı durumlarda serumla sentetik oksitosin verilerek kasılmaların başlaması bekleniyor.

İşte buna suni sancı deniyor.

Benim her iki doğumum, rahim açılması başladığı halde sancım olmadığı için suni sancı verilerek yaptırılmıştı. Sancı verildikten sonra ilk bebeğim 4 saat, ikinci bebeğim 2,5 saat içinde normal doğdu.

Aslında belki sürecin devamı beklense kendi sancılarım da başlayabilirdi. Ve kendi sancımla doğum yapabilirdim.

Ama doktorlar benim gibi açılması başlayan bir gebeyi bekletmeden doğurtmayı tercih ediyorlar. Çünkü:

- Kendi mesai saatleri içinde doğurtmak istiyorlar. Bunun bir çok değişik sebebi var.

- Rahmin hareketleri yavaş ilerleyebilir ve doğum 3-4 gün belki 1 hafta sonra olabilir. Gece olabilir. Bu muallak süreyi beklemek yerine, suni sancıyla hemen sonuç almak ve işi bitirmek istiyorlar.

- Risk almak istemiyorlar. Son anda ne olacağı belli olmaz, kordon mu dolanır bebek ters mi döner. Hazır herşey normalken açılma da varken doğum olsun bitsin düşüncesi var sanırım. Ne de olsa normal olacak, sezeryan filan değil.

Gebelere de, doğumun normal süresini bekleyince tanımadığı bir doktorla gecenin bir yarısı doğurmak gibi ihtimaller hoş gelmediği için suni sancı mantıklı geliyor galiba. Yani en azından bana öyle olmuştu.

Ama şu an öyle hissetmiyorum. Gece yarısı hastaneye koşturup uykusu bölünen nöbetçi doktorun tatsız suratına katlanarak bile olsa kendi vaktimi saatimi beklemek istiyorum.İlk doğumumda nedense çok acı hissetmedim ama suni sancı ikinci doğumda çok ağır geldi bana. Allahım galiba öleceğim, bu ne böyle dediğimi çok hatırlıyorum.

Acılı olması bir dert. Bir de suni sancının nadiren de olsa sebep olduğu zararlar var.

Yani bunları biraz okudum ama olumsuz şeyler olduğu için buraya yazmak istemiyorum. Ay olabilir mi filan diye düşününce insana vehim ve korku geliyor.

Korkmak istemiyorum. İnsanın yaptığı okuduğu bazı şeyler korkusunu arttırmaya sebep oluyor, ya da azaltmaya. Dikkat etmeye çalışıyorum.

Benim durumumdaki en önemli gariplikse şu, 40 haftam daha dolmadı. Halbuki suni sancı geciken ve 40 haftayı tamamlamış kişilere uygulanıyor.

Doktorun daha 2 hafta önce bu bebek her an doğacak gibi demesine, geçen hafta da 10'undan sonra bekliyoruz biz bu bebeği demesine sebep olan şey bebeği büyük bulması. 3500 gr. çıkıyor ağırlığı ultrasonda.

Ama bu sebep bana yeterli gelmiyor.


Zaten bebeğin büyüklüğü kesin değil, sonuçta ultrasonun +- 500gr. yanılma payı var. Doğumdan önce 2.800 gr. görünüyordu oğlumun ağırlığı. 3.460 gr. doğmuştu.

Belki göründüğünden daha küçüktür bu bebek de. Hesaplandığından daha büyük olma ihtimali de var tabi oğlumdaki gibi :)

İşte durum bu sevgili okuyucular. Kafam karışık.

2 gün sonra hastaneye gitmek ve açıklık varsa suni sancıyla hemen doğurmak mı, yoksa sancılarım gelene kadar hiç gitmeyip kendi sancımı beklemek mi?

Ben sancılarımı beklemek istiyorum aslında. Suni sancı almak istemiyorum.

Ama işte kafamı karıştıran şeyler de var. Olumsuz olduğu için onları yazmak istemiyorum.

Allahım sen bana yol göster, yardım et... Amin.
Bunlar da ilginizi çekebilir :
Yazıya Yorum Yap Giriş / Kaydol
 • esra 11.02.2013 tarihinde dedi ki :
  Büsra hanim ben beklemenizi öneririm. benim de basimdan üc dogum gecti,birincisi 41+5 de dogdu suni sanciyla ve epedural anesteziyle,sonrasinda cektiklerimi yazmayim:) onda bile bir gün beklesem dogum normal sanciyla olcakti, öyle diyorum cünkü dogumlarim cok benziyor,2. si 41 haftalik 3.sü 40+2 de hersey normal olarak dogdular, ve normal sanci sizin de bildiginiz gibi daha az acili,herseyin normali en güzeli, sartlar elverdigi müddetce tabi.. 42 haftaya kadar bekleyin derim ben, tabi cocuk ve sizin acinizdan sorunlar ortaya cikmazsa.
  Allah`tan sizin icin kolayliklar diliyorum,cabucak saglikli bir sekilde bebeginizi kucaginiza alirsiniz ins.
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
   busra 11.02.2013 tarihinde dedi ki :
   Amin sevgili esra, çok teşekkür ederim. Çok kuvvet cesaret veriyor bu tür yorumlar bana. Beklemek için gücüm artıyor. Allah razı olsun...
 • zahide 11.02.2013 tarihinde dedi ki :
  Büşracım, asgari müdahaleyle fıtri bir doğum yapman için duacıyım.
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • sevdetuba 12.02.2013 tarihinde dedi ki :
  Sevgili Büşra hanım, her zaman duacınızım...
  Allah bebeğinizin ve sizin sağlıklı olduğunuz ve hakkınızda en hayırlı olacak şekilde nasib etsin...herşeyi...
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • nurefsan47 12.02.2013 tarihinde dedi ki :
  Allahım kolaylıkla selametle bir doğum nasip etsin inş. bol bol hurma yemek oksitosin hormonunu çalıştırıyormuş. hatta gebelere son hafta içerisindeyken yemekten ziyade hurma yemelerini tavsiye ediyorlar.dua ediyoruz inş.hayırlı güzel haberler alırız inş.
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • husniye 12.02.2013 tarihinde dedi ki :
  Büşracım Suni sancıyı almaman için dua ediyorum. Son günler çok zor ama dayanabildiğin kadar sabır göster. Allah yardımcın olsun.
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
HAKKIMDA
Büşra Karaca, 1981 Edirne doğumlu, MSÜ Mimarlık terk, 2003'te dünya evine girmiş, 2005'te ilk, 2007'de ikinci, 2013'te üçüncü çocuğunu kucağına almış bir annedir. 2008 yılından beri blog tutuyor.
busra[at]annenotlari.com
DOST SİTELER
Bu site annelik ve çocuk eğitimi hakkında genel bilgiler içerir. Siteden yararlanmak profosyonel yardım yerine geçmez. Kendiniz ya da çocuğunuzla ilgili psikolojik ya da fiziksel sağlık problemleriniz varsa, bir uzmandan profesyonel destek alınız.
web tasarım ve programlama deSen
0.063 sn.