Anasayfa | Giriş / Üye Ol
Paylaş

Kumaş Bezler: Nedenler, Çeşitler, Tecrübeler

01 Mart 2013

Bu yazı kumaş bez kullanan kızkardeşimin yazısıdır.

...............................................................
Bir çok anne daha sağlıklı ve doğa dostu olması sebebiyle eskiden olduğu gibi kumaş (yıkanabilir) bebek bezleri kullanmaya başladı. Allah'tan şimdikiler öyle akşamdan suya atılıp sabah kaynatılan cinsten değil; makineye atılabilir cinsten.

Ben kızım 2 aylıkken kumaş bez kullanmaya başladım. Tatil ve yolculuklarda bez yıkamak zor olacağından yine hazır bez kullanıyorum. Piyasada mısır ve pamuktan, saf selülozdan yapılmış doğal hazır bezler de mevcut. Alışılagelmiş ve televizyonda reklamını görebileceğiniz diğer bezler ise genelde petrol yan ürünü.

Kumaş bezleri kullanma sebeplerimi önem sırasına göre sıralayacak olursam: sağlıklı olması, pişik yapmaması, tuvalet eğitimini kolaylaştırması, doğa dostu olması ve ekonomik olması... Öyle ama aslında samimi olmak gerekirse temelde sebep diğer hazır bezlerin petrol ürünü olması ve doğal liflerden yapılmış hazır bezlerin fiyatlarının el yakması.

Dikkat edilmesi gereken çok önemli bir husus var. Yıkanabilir bebek bezleri doğal, sağlıklı diye piyasaya sunuluyor tamam ama ne yazık ki piyasadaki kumaş bezlerin bir çoğunda da polyester karışımı var. Dışlarındaki su geçirmez kumaşlar da genelde poliüretan.

Öte yandan polyester karışımlı bezler daha çabuk kurudukları için daha çok tercih edilebiliyor. Pamuk ve özellikle bambudan yapılan kumaş bezlerin kuruması ise epey zaman alıyor. Benim kendimce çözümüm aşağıdaki fotoğrafta olduğu gibi polyester karışımlı bezlerin üzerine pamuk ara bezler koymak oldu.


Pamuk ara bez kullanmanın bir diğer avantajı da kakayı akıtmasının daha kolay olması. Bezin tamamından kakayı akıtmaktansa, ara bezden akıtmak çok daha kolay. Ayrıca pamuk bezi suda bekletebilirsiniz. (Yeni nesil kumaş bezlerin suda bekletilmesi kumaş yapılarını bozduğundan tavsiye edilmiyor)

Kumaş bezlerinizin sayısına göre ne sıklıkta yıkama yapacağınız değişebilir. Ancak yine de tavsiye edilen bu bezleri iki günden fazla kirli olaran bekletmemeniz.

Yeni doğan bebekte yıkanabilir bebek bezi kullanmak zor olabilir. Ben lohusayken bir de kumaş bezleri yıkamak derdi çıkmasın diye kullanmadım. Ayrıca satın aldığım kumaş bezlerin hepsi bebek büyüdükçe boyu ayarlanan one-size-fits-all tarzı olduğundan minik bebeğime çok büyük geldiler. Yeni doğanlar için tasarlanmış kumaş bezlere de ekstra masraf yapmak istemedim ve pamuktan yapılmış hazır bezler kullandım.

Gece ve gündüz için ayrı bezler kullanıyorum.

Gündüz kullandığım bezler bacak arası daha dar, çıt çıtlı ve çabuk kuruyan cinsten. Bacak arasının dar olması çocuğun hareketini kolaylaştırıyor. Çıtlı çıtlı olması bebeğin bir ihtimal istemediğiniz bir zamanda bezini çıkartmasını engelliyor.

Gece kullandığım bezler daha büyük, geniş, cırt cırtlı ve bambu. Bambu biraz ağır ancak emiciliği çok yüksek. Gece boyunca bebeğin yaptığı bütün çişi emiyor. Büyük ve hantal olması da sızdırmaması için ekstra avantaj sağlıyor. Bambu geç kuruyor ancak bunlara yalnızca gece ihtiyaç olduğu için her zaman en az bir tane yedek oluyor.

Kumaş bezleri doğal malzemelerden üretilmiş deterjanla yıkamak gerekiyor. Ben boraks kullanıyorum başka bir deterjana ihtiyaç kalmıyor. Bezler çok lekeli ise veya beklemiş ise çamaşır sodası ile ön yıkama yapıyorum.

Reklamı yapılan ve markette satılan diğer deterjanlar veya yumuşatıcılar bezleri bozuyor ve su geçirmezliğini azaltıyor.

Son olarak kumaş bezlerinizi dezenfekte etmek için en iyi mikrop kırıcı işlem öğle vakti rüzgarlı ve güneşli havada dışarıda kurutmak.

Elimden geldiğince aklıma gelenleri yazmaya çalıştım. Yıkanabilir bezlerle ilgili sormak istediklerinizi yorum olarak yazarsanız, daha detaylı bilgi vermeye çalışacağım.

Bunlar da ilginizi çekebilir :
Yazıya Yorum Yap Giriş / Kaydol
 • zeynebahtiyar 05.03.2013 tarihinde dedi ki :
  kumas bezleri nereden alabilirim. bir de "Piyasada mısır ve pamuktan, saf selülozdan yapılmış doğal hazır bezler de mevcut." yazmissiniz hangi markalar ve nerede bulabilirim
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • kamer 09.03.2013 tarihinde dedi ki :
  Ben kumaş bezlerin çoğunu Kanada'yken almıştım. Türkiye'de henüz detaylı bilgiye sahip değilim. FuzziBunz ve BabyNeo'yu websitelerinden alabilirsiniz. İkisi de Türkiye'de imal ediliyor. Ayrıca bugün ilk kez SMYK'den babyNeo aldım. Henüz denemedim.

  Mısır ve pamuktan yapılan Naty bebek bezlerini de Kanada'dayken kullanıyordum. Aslında onlar da Türkiye'de imal ediliyorlar ancak Türkiye'de satışı var mı bilmiyorum. Websitelerine bakabilirsiniz. Selülozdan yapılan Wiona marka Alman malı bir bebek bezi var Türkiye'de organik marketlerde ve doğal ürünler satan websitelerinden temin edebilirsiniz. Ben en son ekoorganik.com'dan aldım.
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • emelgkten 13.10.2016 tarihinde dedi ki :
  merhaba arkadaşlar bende yıkanabilir bez kullanıcısı olarak ikiz çocuklarıma kullanmış olduğum çocuk bezim MEG BABY türk markası inanılmaz rahat güvenilir bir anne olarak tavsiye ederim yabancı markalı bezlerden eksiği yok fazlası var arkadaşlar
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
HAKKIMDA
Büşra Karaca, 1981 Edirne doğumlu, MSÜ Mimarlık terk, 2003'te dünya evine girmiş, 2005'te ilk, 2007'de ikinci, 2013'te üçüncü çocuğunu kucağına almış bir annedir. 2008 yılından beri blog tutuyor.
busra[at]annenotlari.com
DOST SİTELER
Bu site annelik ve çocuk eğitimi hakkında genel bilgiler içerir. Siteden yararlanmak profosyonel yardım yerine geçmez. Kendiniz ya da çocuğunuzla ilgili psikolojik ya da fiziksel sağlık problemleriniz varsa, bir uzmandan profesyonel destek alınız.
web tasarım ve programlama deSen
0.030 sn.