Anasayfa | Giriş / Üye Ol
Paylaş

Bebeğime yetiyor muyum?

07 Mayıs 2013
Aşağıdaki yazı nefise isimli üyenin yazısıdır.

Bebeğime hamile kaldığım günden itibaren aklımdaki tek soru buydu : Ben bebeğime yetebilecek miyim ve iyi bir anne olabilecek miyim?

Evet doğum gerçekleşene kadar bunu kimse bilemezdi ama yine de 9 ay bu sendromla gezdim diyebilirim.

Kızım dünyaya geldiğinde ilk 3 gün kabus gibi geçti. Suni sancı ile 8 saat sancı çekip üzerine sezeryan ile doğum yapmış biri olarak hem yorgunluk hem de anne olmanın heyecanı ile emzirme sorunları yaşadım herkes gibi.

3. günün sonrasında herşeyin yoluna gireceğini düşünmenin hayal olduğunu da anladım diyebilirim. Çünkü kızım sürekli huzursuzdu ve uyumuyordu. Üstelik etrafımda sütümün yetmediğini söyleyen bu yüzden mama vermemi söyleyen bir çok doktor (!) vardı.

İşte o zaman 9 ay beynimde dönen soru yeniden canlandı. Ben bebeğime yetebilecek miyim? Lohusa sendromu denen şey bu olsa gerek. Kendimi işe yaramaz kendi çocuğunu bile doyuramayan bir anne olarak düşünmeye başladım.

Ve neredeyse her akşam eşimi kırmızı şiş gözlerle karşıladım. Gerekçem hep aynıydı: "Sanırım bugün yine sütüm yetmedi şu kadar CC mama vermek zorunda kaldım".

Sonrasında anladım ki sütün yetmesi değil sevginin yetmesi önemli. Evet anne sütü çok önemli hem de herşeyden çok ama anne sevgisi çok daha önemli.

Daha 1 aylık çocuğu karşıma alıp ondan özür dilediğimi hatırlıyorum : "Sana yeterince süt veremediğim için özür dilerim kızım" dediğimi. 1,5 ayın sonunda mama destekli büyüttüğüm kızım için kendime bir söz verdim, süt yapan her türlü gıdayı deneyeceğim ve onu sadece anne sütüyle besleyeceğim.

Çok şükür ki herşey yoluna girdi. Şu an kızım 9 aylık ve hala anne sütü alıyor ve üstelik dolabımızda da yedeklerimiz mevcut.Her zaman olduğu gibi bazı şeyleri zamana bırakmak ve sabretmek en önemlisi.

Çünkü annelik en büyük sabır isteyen meslek.

Emzirme döneminde stresten uzak durmaya özen gösterin sevgili Meslektaşlarım :)

Eşinizin size destek olmasını sağlayın -ki benim eşim o dönemlerde en büyük destekçimdi.

Gerçekten yediğiniz her besini takip edin, mutlaka bişeyler süt üretmenize yardımcı oluyordur (ben de pişmiş ıspanak idi) ve tabiki şunu unutmayın :

Mama ile büyüyen bebekler de var bu dünyada ve çok şükür ki hemen hepsi de sağlıklı. Sütünüze de mamaya da anne sevgisini katmayı unutmayın.

Sevgiler
Bunlar da ilginizi çekebilir :
Yazıya Yorum Yap Giriş / Kaydol
  HAKKIMDA
  Büşra Karaca, 1981 Edirne doğumlu, MSÜ Mimarlık terk, 2003'te dünya evine girmiş, 2005'te ilk, 2007'de ikinci, 2013'te üçüncü çocuğunu kucağına almış bir annedir. 2008 yılından beri blog tutuyor.
  busra[at]annenotlari.com
  DOST SİTELER
  Bu site annelik ve çocuk eğitimi hakkında genel bilgiler içerir. Siteden yararlanmak profosyonel yardım yerine geçmez. Kendiniz ya da çocuğunuzla ilgili psikolojik ya da fiziksel sağlık problemleriniz varsa, bir uzmandan profesyonel destek alınız.
  web tasarım ve programlama deSen
  0.028 sn.