Anasayfa | Giriş / Üye Ol
Paylaş

LOKUM TESTİ VE TALUT KISSASI

18 Mayıs 2013

Aşağıdaki yazı ummuibrahim isimli üye tarafından yazılmıştır.

lokum testini duymuşsunuzdur. ana okulu öğrencilerine 1 lokum verilir. bu lokum senin istersen şimdi yiyebilirsin. ama 10 dk sabredersen yemezsen o zaman1 kutu lokum vereceğiz denir.

bu testi batıda bir üniversitenin anaokulunda üniversitenin öğretim üyelerininin çocuklarından oluşan öğrencilerine uyguluyorlar. bir kısmı dayanamayıp lokumlarını hemen yiyorlar. sabredenlere de söz verildiği gibi 1 kutu lokumları veriliyor.

yaşları 5-6 olan bu çocuklar lise 2 ye kadar (yaklaşık 10 yıl) takip ediliyor. lokumlarını yememeyi yani haz ötelemeyi başarabilen çocukların okul başarılarının daha yüksek olduğu ve daha da önemlisi bu çocukların özgüvenlerinin daha yüksek ve insan ilişkilerinin daha iyi olduğu gözlemleniyor.

bu etkileyici araştırma bana hicretten kısa bir süre sonra sahabenin cihad izni verilmesini çok istediği bir sırada indirilen talut kıssasını hatırlattı.

hani Allah talut ordusunu bir nehirle imtihan etmişti. çok azı hariç o sudan kana kana içtiler. o haz ötelemeyi başaran az topluluk büyük kuvvetteki orduyu yenmeyi başarmıştı.(bakara 246-252)

demek ki çocuklarımıza haz ötelemeyi yani nefsini kontrol etmeyi öğretmemiz ve tabi önce kendimiz öğrenmemiz çok önemli...

''elbette nefsini temizleyip parlatan kurtulmuştur. onu kirletip gömen de ziyan etmiştir''(şems9-10)

ümmü ibrahim


Bunlar da ilginizi çekebilir :
Yazıya Yorum Yap Giriş / Kaydol
  HAKKIMDA
  Büşra Karaca, 1981 Edirne doğumlu, MSÜ Mimarlık terk, 2003'te dünya evine girmiş, 2005'te ilk, 2007'de ikinci, 2013'te üçüncü çocuğunu kucağına almış bir annedir. 2008 yılından beri blog tutuyor.
  busra[at]annenotlari.com
  DOST SİTELER
  Bu site annelik ve çocuk eğitimi hakkında genel bilgiler içerir. Siteden yararlanmak profosyonel yardım yerine geçmez. Kendiniz ya da çocuğunuzla ilgili psikolojik ya da fiziksel sağlık problemleriniz varsa, bir uzmandan profesyonel destek alınız.
  web tasarım ve programlama deSen
  0.058 sn.