Anasayfa | Giriş / Üye Ol
Paylaş

Ay Çok Yavaşsın Şekerim

31 Mayıs 2013
Dün bir bebeği olan bir anne kişisi bana sen çok yavaşsın, geç kalıyorsun tarzında birşeyler ima etti. Biraz da dalga geçer bir tarzda.

Zaten ayaküstü bir konuşmaydı, kısa bir cevap verdikten sonra yanından ayrıldım. Ama çok bozuldum.

Bazen biliyorsunuz sizin kalbinizi kıran bir insan ne yaşadığınızı bilmediğinden yani bir anlamda cahilliğinden öyle söylüyor. Cahilliğine verip gülüp geçmeniz gerekiyor ama öyle yapamıyorsunuz işte.

Başladım karşımdaymış gibi onunla konuşmaya ve cevap vermeye. Kendisi web sitemi de bilen bir insan. Bu yazdıklarımı okur da biraz ders çıkarırsa ne ala. Tabi üstüne alınır mı, kendisinden bahsettiğim anlar mı bilmem :)

Hayalimde karşısına geçtim ve dedim ki:

- Ben etrafımda tanıdığım en hızlı insanlardan biriyim. Çok hızlı bir şekilde yemek yapapilirim sofra kurabilirim mesela. Çünkü ayağımın altında 2 çocuk ağlarken yemek yapma alıştırması yaptım ben yıllarca. Hem de hiç bir yardımcım olmadan.

Sen yaptın mı? Sen dışarıda çalışıyorken çocuğuna bakan kayınvaliden yemekleri yaptığı için bunu bildiğini hiç sanmıyorum. Yürümeye başlamamış 1 bebekle başbaşa normal bir sürede yemek yapacağını sanmıyorum.

- Her yere zamanında yetişemiyor olabilirim çünkü 3 tane çocuğumun değişik ihtiyaçları var. Mesela şu sıralar bebeğimi emzirmek 20 dakikamı alıyor. Günde defalarca emzirdiğimi düşünürsen epey saatimi buna ayırıyorum. Bebeklerimin hiç birisini hazır mama ile beslemedim.

Emzirirken çişi gelen diğer çocuğumun altını yıkamaya banyoya nasıl gittiğimi, karnı acıkan ötekinin ihtiyacına nasıl cevap verdiğimi hiç anlatmıyorum. Öyle oturduğum yerde emzirme lüksüm yok.

Benim sorunum yavaşlık değil anladın umarım. İstersen gel bir günümün özetine bakalım. Dün 1 günüm nasıl geçti anlatayım sana:


- Sabah kalktım, anaokuluna giden kızımı kaldırdım. Tuvalete soktum anne bitti diye çağırınca gidip kakasını ve çişini yıkadım.

- Kızıma ve oğluma 1er tatlı kaşığı keçiboynuzu pekmezi verdim.

- Kızımın anne onu giymiycem bunu giymiycem okula gitmiycem gibi sızlanmalarıyla uğraştım. Bunlarla uğraşmak ayrı bir beceri gerektiriyor bilesin sen daha oralara hiç gelmedin. Eğitimle değil tecrübeyle öğrebilebilen şeyler dikkatini çekerim.

- Sonra ne giyeceğine karar verdi, bana göre kötü kıyafetlerdi. Ama çocuğun benliğinin ve özgürlüğünün gelişmesi için mecburuz kötü bulsak da istediğini yapmaya.

- Kızımın sütünü ısıttım, üstünü giyinmesine yardımcı oldum, yüzünü yıkadım burnunu sümkürttüm, saçını taradım, suluğunu doldurdum. Babasıyla birlikte gönderdim. Saat 8,30 civarı.

- Sonra bebeğimin altını yıkadım pakladım. Emzirdim. O sırada eşim eve geldi bugün evdeydi. Ben daha emzirirken oğlum anne kahvaltı etmiyor muyuz diye yanıma geldi. Saat 9 civarı.

- Babasının eve geldiğini öğrenince oğlum büyük bilgisayarda babası varken oyun oynayamacağını anladı ve mız mızlanmaya başladı. Onunla konuşup ikna ettim, akşam okuldan gelince kullanırsın 1 saat oyun süreni diye.

- Sonra çay demledim kahvaltı hazırladım, kahvaltıyı çabuk etmeye çalıştık çünkü oğlumu sağlık ocağına götürmem gerekiyordu. Yeni yazıldığı spor kulübünden sağlık raporu istemişlerdi.

- Mutfağı topladım bulaşıkları makinaya dizdim. Eşim evde olduğu için bebeği evde bırakabilmek benim için büyük nimetti. Şimdi uyur merak etme dedim çıktık. Saat 10 civarı. Çıkmadan önce bebeğim Zeynep gülerek yüzüme baktı oyun istiyordu. Aslında altını alırken oynamıştım ama ah canım geç kalsam bile seninle oynayacağım dedim 5 dakika onunla konuştum gıdı gıdı filan yaptım.

- Sağlık ocağında doktor ilk defa spora başladığı için EKG lazım, bir hastaneye gidip EKG çektirin dedi.

- Eşimi aradım biz hastaneye gidiyoruz dedim, koşa koşa gittik. Allah'tan hastane yakındı. Ödeme yaparken kartı uzattım, sonra şifre istemiyor musunuz nasıl aldınız ödemeyi dedim. Kadın şifreyi girdiniz ya hanfendi deyip gülümsedi. Ekg'yi çektirip sağlık ocağına geri döndük.


- Geri dönüş yolunda biryerlerden meyve ve ev yapımı pasta aldım. Oğlum okula gitmeden önce yiyebileceği birşeyler olsun.

- Sağlık ocağında doktor tamam dedi imzaladı. Saat 11 civarı eve döndük. Eşim ne çabuk geldiniz taksiyle mi gittiniz hastaneye dedi yoo yürüdük dedim. Çünkü bu kiloları vermem gerekiyor. Ama çok terledim.

- Oğlum hemen banyo yapman gerekiyor dedim banyoya girdi. Allah'tan banyosunu kendi yapıyor. Ben sadece yardımcı olma kısımlarını yapıyorum.

- Oğlum banyodayken ben bebeği emzirdim yatarak. Aynı zamanda dinlenmiş oluyorum.

- Oğlum çıktı, saat 11,35. 11,50 de evden çıkmamız gerekiyor ama bu terle dışarı çıkamam. Hemen 5 dakikada banyo yaptım. Oğlum bu sırada sen şunları şunları ye. Çıktım, hazırlandım.

- Bu arada eşim çay alır diye sabah çıkmadan önce çaydanlığın altını açık bırakmıştım bir koku geldi. Baktık suyu bitmiş ama Allahtan çaydanlık yanmamış.

- Oğlumun beslenmesini hazırladım. Anne test kitabı alıncak unutmayalım dedi.

- Kızımı okuldan alıp pazara gideceğim. Bebeğim Zeynep evde kalsın istiyorum. Nasıl olsa uyuyacak biliyorum. Eşim biraz mırın kırın etti. Neyse ikna oldu çıktık.

- Pazar arabamı yanıma aldım. Pazara gitme markete git demeyin bana lütfen biraz dünyam değişiyor çeşit çeşit meyve sebzelerin içinde. Markete gidince hiçbirşey alasım gelmiyor. Market yük gibi pazar gezme gibi geliyor.

- Okul yolunu geçip kırtasiyeye uğrayıp test kitabı aldık oğlumla. Sonra okula dönüp oğlumu bıraktım kızımı aldım. Saat 12,20. Biraz geç kaldım kızımı almaktan ama çalışan anneler 12:40 da alabiliyor ben de çalışan anne sayılırım diye düşündüm.

- Pazarda dolaşırken hızlı olmalıydım. Öyle hiçbirşeye uzun süre bakamam. Çocuklara terlik merlik, domates sebze meyve bir sürü şey ile pazar arabasını doldurup, bazı poşetleri de elime alarak eve döndüm. Geldiğimizde saat 14,15 idi. Pazarlıkları indirdim üstümü değiştirdim filan.

- Biz yokken Zeynep uyanmadı dimi dediğimde eşim lafı dolandırdı, çünkü utandı. Uyanırsa işimi yapamazsam diye epey panik yapmıştı beni.

- Zeynep'i emzirmeye koyuldum tabi yine yatarak, uyumuşum. Kızım Zührenur da bu arada çizgi film izlemiş oyalanmış. Bu arada birileri telefon etti eşim telefonumu kapattı uyanmıyım diye. Saat 16 da büyük bir açlıkla uyandım.

- Hemen kalktım dolaptan birşeyler çıkarıp pazardan aldığım domatesleri filan doğrayıp yemeye koyuldum. Zührenur'a makarna ısıttım kavun kestim. Eşim ben uyurken domates ekmek yemiş. Kilo alıyorum diye pek birşey yemiyor zaten benimle birlikte yemedi.

- Mutfağı topladıktan sonra aldığım 2 kilo bezelyeyi temizlemeye koyuldum. Bu sene içimde bezelye aşkı yeşerdi nedense. Zührenur site bahçesine oynamaya indi.

- Her tarafım ağrıyor, bacaklarım fena halde. Zaten hamilelikten kalan topuk ağrılarım da henüz geçmedi. Oturmak istiyorum.

- Saat 5 gibi bebeğin altını yıkadım pakladım. Emzirmeden önce pazardan aldığım mısırları düdüklüye koydum.

- Emziriken kimse dokunmasın bana haber bakacağım dedim. Biligasayarda kanalları açıp haber izledim. Tabi Zührenur ikide bir zile basıp birşeyler soruyordu.

- 5:40 ta oğlum okuldan geldiğinde mısırlar pişmişlerdi. Zührenurla birlikte yediler biz de yedik.

- Oğlum okulda olan birşeyleri anlattı biraz konuştuk sonra aşağıya oynamaya indi. İyi ki çocukların rahat rahat dışarıda oynadığı bir evde oturuyoruz diye şükrettim. Bu yorgunluğumla evde olsalardı çok sıklırlar beni de daraltırlardı.

- Eve şöyle bir baktım, çocuklar bugün yatakları toplamamışlar. Katlanmamış çamaşırlar ortada. Boşver dedim. Oturdum yarım saat daha haber baktım. Eliz Zeyneple de bol bol oynadım

- 19:30 da yerimden kalktım hızlıca pirinç pilavı yaptım. Zeynep'i emzirdim. Saat 20 oldu.

- Salata yaptım, köfte vs. kızarttım sofrayı kurdum. Çocukları çağırdım 20:30 da sofradayız.

- Eşimin de yardımlarıyla mutfağı topladık. Pazardan aldığım enginarları buzluğa atacaktım. Havuç doğrayıp gündüzki bezelyelerden atıp zeytinyağlı enginar yaptım.

- Çocukları uykuya hazırlama zamanıydı. Hadi uyku zamanı çişler yapılıp, dişler fırçalanacak, burunlar sümkürülecek. Bazen uykuları çok geldiği için diş fırçalamıycam diyorlar, bazen yatağa gitmek istemeyip duymazdan geliyorlar. Bu uyku hazırlığı safhası sinir krizi geçirmeden yarım saatte atlatılıp en geç 22 de çocuklar yatmış olursa ne ala.

Devamı da var ama yeter bu kadar.

Ya canımcım, ben yazarken epey yoruldum. Yaşarken nasıl yorulduğumu sen düşün. Daha aradaki bir çok detayı da yazmadım. Mesela biz yemek yerken bir yandan bebek ağlıyor onu sallıyoruz, çocuklar yemek yemek istemiyor neler yapıyoruz anlatmadım.

Hemen her günüm yoğun geçiyor böyle. Dışarıdan alınacaklar, gidilecek doktorlar aşılar kontroller, okul için alınacaklar bitmiyor. Yetişmek için elimden geleni yapıyorum. Şimdi bu yazıyı yazdıktan sonra senin gibi tuzu kuru olup dışarıdan ahkam kesenlere gülüp geçeceğim.

Çünkü ben neler yapabildiğimi biliyorum. Sense neleri yapamadığının farkında değilsin.

Sen iyi niyetli olduğunda verdiğin tavsiyeleri hiç çocuk büyütmemiş, ilk defa duyuyormuş gibi samimiyetle dinlerim, dinledim. Ya ben onu biliyorum, denedim filan demeden.

Ama dalga yaparsan ayar vermesini de bilirim.
Bunlar da ilginizi çekebilir :
Yazıya Yorum Yap Giriş / Kaydol
 • ndervis 03.06.2013 tarihinde dedi ki :
  Bir sürü şey yazmışsınız eminim unuttuklarınız bile vardır.Bebek hiç mi mızmızlık yapmaz,hep tam zamanında mı uyur?daha bunlar da vardır eminim..Her zaman size birşeyler söyleyen çıkar.Hiç çocuğu olmamış biri kızımın konuşmakta geciktiğini söylemişti bi zamanlar ben de acayip bozulmuştum.İnsanlar malesef bilmeden ahkam kesmeye bayılıyorlar.Özellikle ben de bir konuda tepkiliyim buna.Bir anne çocuğu ve onlarla ilgili yaptığı işler konusunda çok hassastır.Ben insanlarla konuşurken bu konuda üslubuma çok dikkat etmeye çalışırım.Gerçekten bir sorun görsem de birinin çocuğunda aman götür bi doktora için rahat etsin falan derim.hıı evet gerçekten geç konuşuyor dersem o anne panikler çünkü.örnekti bu tabi...işte herkes sizin gibi olamıyo.tevazu çok önemli çok...
  sevgiler...
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • surftel 03.06.2013 tarihinde dedi ki :
  Merhaba Büşra hn. Hiç üzmeyin kendinizi değmez ... bu insanlardan çok var çevremizde. Bende blogumda sizin yukarıdaki yazınıza benzer bir yazı yazmıştım. http://www.yenibircan.com/annekadin-olmak-uzerine/
  çok yavaş değil fazla hızlıyız emin olun :)
  Sevgiler,
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • fkoksal 31.05.2013 tarihinde dedi ki :
  ya şu çocuklarınızın dışarda oynamalarını çok kıskanıyorum. bizim çocuklar da sizinkilerle aynı yaşta ama böyle bir imkanımız yok. bazen acaba böyle bir yere mi taşınmalıyız diye düşünüyorum, sonuçta kiracıyız ama dışarda kendi başlarına oynamalarının dezavatajları da oluyor mu acaba? yani belki istemediğim arkadaşları olacak vs, bir de bu yaşlar tek başlarına kalmaları için uygun mu vs. bi de zaten 16:00 ya kadar falan okulda oluyorlar bir de eve gelince dışarda oynasalar ben bu çocuklarla nasıl görüşeceğim diye de kendimi teselli ediyorum. ama yine de imreniyorum hep dışarda oynama imkanı olan çocuklara.
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
   busra 02.06.2013 tarihinde dedi ki :
   oynadıkları çocuklar sitedeki ailelerin çocukları. tanıyoruz kontrol edebiliyoruz gözümüzün önünde oldukları için. çok aşırı uç bozuk çocuklar olmadığı sürece toplumdaki her çocukla iletişim içinde olabilirler diye düşünüyorum. sitemizin kapıcısı da bekçi gibi sürekli ortalıklarda çıt çıksa haberi oluyor. bu yüzden de içimiz rahat. dezavantajı sürekli bakkala gitmek istemeleri.. dondurma şeker cips almak istemeleri oluyor. bunları alan diğer çocuklardan etkileniyorlar. ama benim tutumum çok net. istisnai durumlar dışında izin vermiyorum. evde kalsalar ya bilgisayarda film izlemekveya oyun oynamak istiyorlar. bu durum beni çok geriyor çünkü bağımlılık yapıyor ve psikopata bağlanma diye bir tabir var bizim evde, aynen öyle oluyorlar. yani odaklanmak istemeyen, hemen ağlamak isteyen, tatminsiz falan oluyorlar. inşallah Allah size de nasip eder çocuklarınızın oynayabileceği bir eve taşınırsınız diyim hayırlısıyla.
 • zeyneb 31.05.2013 tarihinde dedi ki :
  fırsat bulup bu kadar yazıyıyı sabırla yazabildiğin için ayrıca bir tebriği hakediyorsun.Benim en çok kızdığım bunlar değil.Hadi o insan senin yaşadıklarını yaşamadığı için dışardan anlamıyor olabilir.Benim asıl kızdığım 4-5 çocuğu peşpeşe büyütmüş bu anlattıklarının alasını yaşamış şimdi çocukları büyüdüğü için bunları unutup.niye halletmedin işini.niye işlerini zamanında yapmıyorsun. şimdi anne olmaya ne var vs... laflarla halinden anlamayıp sürekli eleştiren annelere daha çok kızıyorum.
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • sinemsamli 31.05.2013 tarihinde dedi ki :
  Süper yazmışsın.Benim bir oğlum var ve şuan çalışmıyorum ama bir çocuk bile fazlasıyla yoruyor Allah yardımcın olsun
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • ozlemcoskun 31.05.2013 tarihinde dedi ki :
  Nefes almadan okudum. Allah yardımcın olsun.
  Ellerine sağlık :)
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • tahiri 31.05.2013 tarihinde dedi ki :
  vay be sen dün bunları mı yaşadın?
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
   busra 31.05.2013 tarihinde dedi ki :
   dışarıdan bakınca çok normal geliyor değil mi
 • sevdetuba 31.05.2013 tarihinde dedi ki :
  Büşra Hanım,
  Sizi büyük bir saygıyla selamlıyorum :)))
  Şimdiye kadar okuduğum hiç bir yazınızda bu kadar tebessüm etmemiştim.
  3 çocuk annesi olarak kendimi iyi hissettim:)
  Selam ve dua ile...
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • buse 31.05.2013 tarihinde dedi ki :
  Ne diye bunca zaman ayırdınız böyle basit bir şeye Büşra Hn, siz kendinizi bildikten sonra boş veren cahil cühelayı. Arkadaşınız densizlik etmiş ama bu yazıdan sonra kazanan tek "nefsiniz" oluyor gibi geldi bana.
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
   buse 02.06.2013 tarihinde dedi ki :
   Büşra Hn, sizin yazdıklarınıza neden önem veriyorum biliyorsunuz. Bilgili ve belli temel meseleleri aşmış bir duruşunuz var. Bu nedenle tavırlanız benimsenebilir okuyanlar tarafından. Ama bazen kendi adıma değilse de okuyanlar adına tedirgin oluyorum. "ben neler yapabildiğimi biliyorum. Sense neleri yapamadığının farkında değilsin." ne demek yahu Büşra Hanımcım? Emin ol, o kadının yapabildiği pek çok şeyi de sen yapamıyorsun. Bunu nasıl gözden kaçırırsın? Zalime karşı mağrur olmak iyi de arkadaşım dediğin bir insana sırf bir benzetme olması niyetiyle de olsa bu sıfatı yakıştırmak ancak egonun sesi olabilir.
   Sonuç olarak niyetim sadece hayırhah olmak. Eğer ki rahatsız edici oluyorsam hiç yazmaya da bilirim.
   Not: Bu yorumu da yayınlamayınız isterseniz, herkesin okumasına zinhar gerek yoktur.
   busra 02.06.2013 tarihinde dedi ki :
   ince düşünceniz için teşekkür ederim :) sözünü ettiğim kişi arkadaşım asla değil. resmi yollarla tanıdığım biri. ben yazdıklarımdan rahatsız değilim. siz ego olarak görüyorsanız bilemem..
   buse 03.06.2013 tarihinde dedi ki :
   :)))
   busra 31.05.2013 tarihinde dedi ki :
   yorumlar mailime geliyor kimin yaptığını görmüyorum ama. yorumu onayladım ve bu olumsuz yorumu yapan kesin yine buse hanımdır dedim baktım. doğru çıktı :)

   aslında yazıyı yazarken ben de kendimi temize mi çıkarıyorum diye düşündüm. sonra bu yazıyı sadece o kişiye cevap vermek için yazmadığımı düşündüm. benim yaşadıklarımı anlatmaya ihtiyacım var.. eşimin de yaşadıklarımı benim anlatımımla okumaya ihtiyacı varmış mesela. olay vesile olmuş oldu sadece.. hem insanın böyle kişilere karşı duruş göstermesi gerekir diye düşünüyorum. zalime karşı mağrur olunur hesabı.
 • asyammm 05.06.2013 tarihinde dedi ki :
  büşra hanım kim ne derse desin yüzde yüz haklısınız benim bi tane kızım var inanın 3 taneye bedel ben bir çocukla zorlanırken sizi 3 çocukla düşünemiyorum bile yinede çok iyi üstesinden geliyorsunuz bravo
  bide böyle gereksiz laf sokan insanlar çok var banada bir çocukla nasıl yapamıyorsun diyorlar ama bir günümü gelip görseler anlıyacaklar ki görenler hak veriyor ve sen çok sabırlısın diyorlar ama içini bilmeyen insanda boş boş konuşmayı kendine hak zannediyor çocuğu uslu ılımlı olan var huysuz tatminsiz veya zor çocuk var her çocukta aynı değil yani bunu bi türlü anlamıyorlar malesef
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • sulttann 12.01.2014 tarihinde dedi ki :
  Selamun Aleyküm
  Büşra Hanım fırsatım oldukça sayfanızı zevk le takip ediyorum. Bu yazıda kendımı okudum üç çocuklu ödevli okullu bir anneyim ve '' ay çok yavaşsın'' diyenler geçti ve hala geçmekte hayatımdan aslında yavaş olmadığımızı biliyorlar ancak yapamayakları altından kalkamayacakları iş oldugunu biliyor ve bunun için böyle bır tavırla küstahça konuşuldugunu düşünüyorum. Büşra Hanımcığım her hanımın harcı değil bu kadar işi KEYİFLE yapmak :)
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
HAKKIMDA
Büşra Karaca, 1981 Edirne doğumlu, MSÜ Mimarlık terk, 2003'te dünya evine girmiş, 2005'te ilk, 2007'de ikinci, 2013'te üçüncü çocuğunu kucağına almış bir annedir. 2008 yılından beri blog tutuyor.
busra[at]annenotlari.com
DOST SİTELER
Bu site annelik ve çocuk eğitimi hakkında genel bilgiler içerir. Siteden yararlanmak profosyonel yardım yerine geçmez. Kendiniz ya da çocuğunuzla ilgili psikolojik ya da fiziksel sağlık problemleriniz varsa, bir uzmandan profesyonel destek alınız.
web tasarım ve programlama deSen
0.067 sn.