Anasayfa | Giriş / Üye Ol
Paylaş

Okul Yükü

15 Eylül 2014

Bir eğitim- öğretim dönemi daha başlıyor, hadi hayırlısı.

Her zaman olduğu gibi, işe yarayan ve yaramayan bir sürü bilgi, deneyim, tavsiye, okula yeni başlayanların anne babası için çocuğu okula psikolojik hazırlamak,çocuğunuzun korkularını hafife almayın türünden bir dünya yazı var önümüzde.

"Şuradaki tesbit çok işime yaradı, bak bunu hiç düşünmemiştim, ay çok iyi fikir, demek işin böyle bir tarafı da var"lardan tutun, "işte buna hiç katılmıyorum, ne alakası var, yok canım" türünden bir yığın da yorum yapmamıza neden olan bu bilgileri evet öğrenmeli fakat bir taraftan bize ne kadar da çok yük yüklüyorlar.

Sanki herşeyin üstesinden gelebilecek olan bizmişiz ve bunun çaresi her detayı, her bilgiyi öğrenmekmiş gibi.

Bir Allah'ın kulu da çıkıp "evet biraz elinin yetişebildiği değiştirebileceğin şeyler var, onlar için oku, araştır, kıyasla, yorumla fakat çok daha muhtaç olduğun şey, çok daha fazla olan değiştiremeyeceğin kısım için dua etmek a canım" diyor mu?

"Üstelik elinin ulaştığı kısımda da kontrol sende değil, o kısım için de duaya ihtiyacın var" hakikatini hatırlatıyor mu?

Öğretmenin ters bir anında sınıfta yanlış bir şey yapma güdüsünden, çocuklar arasında birbirlerinde kötü izler bırakacak her tür etkileşimden tut, çocuğuna okul bahçesinde oynarken gelebilecek bir zarar ya da yolda serviste giderken başına gelebilecek bir kaza ihtimaline kadar, o kadar fazla şey var ki kontrol etme imkanının olmayacağı. Kontrol etmeyi bırak haberin bile olmayacak çoğundan.

İnsanın şu dünyada hoşlanmadığı şeylerin hoşlandığı şeylerden daha fazla olması durumu, bir anne için belki de en çok okul konularında geçerli.

- Bilemeyeceğimiz,
- Çocuğun yanında olamayacağımız,
- Yanında olsak da bir işe yaramayacağımız,
- Farkında olamayacağımız,
- Farkında olsak da birşey yapamayacağımız,

yani karşısında aciz bulunduğumuz tüm durumlar için, herşeyin dizgini elinde, ve herşeyin O'nun emriyle halledildiğine inandığımız Yaratıcımız'a sığınmanın, insanın dünyasını ne kadar değiştirdiği deneyimini de paylaşalım o zaman.

Mesela:

- Sen o öğretmenin fazla mükemmeliyetçilikle çocukları boğmasına ve ne yaparsak yapalım daha fazlasını istiyor ümitsizliği oluşturan tavırlarına mani ol ya da azalt Allahım, ona bu hallerini düşündürecek kapılar aç, kalpler ve davranışlar senin elinde.

- Her tür eşya, giydikleri ayakkabılar, aldıkları yiyecekler, hatta saçlarının modelleri konusunda bile birine özenen çocuklarımızın meyillerini sen en hayırlısına yönlendir, o meyillere kendilerine ve bize dert olmayacak şekilde cevap verebilme feraseti ver Allahım.

- Çocuklarımızı yalana alışmış, insanın başına daha çok bela olacak arkadaşlardan koru, duruşundan ve anlayışından hayır gelecek nitelikli ailelerin çocuklarıyla karşılaştır, aralarında sevgi bağı yarat Allahım.

- Ve bana kıyafetinden beslenmesine, ödevinden ütüsüne, okulla ilgili kesret işlerini güzel bir kolaylıkla kolaylaştır, zorlaştırma Allahım


gibi dualar ne kadar da kuvvet oluyor insana. Ve bazı dualara çocukları da katmak lazım.

Duayı bir şey yapmak istemeyenlerin tembelliği ve eylemsizliği gibi görenleri de anlayışla karşılamak lazım.

Gayreti olmayan insanın umutsuzluktan dua edecek ihtiyacı da kendinde bulmayacağı, dua eden insanın isteklerinin hayalini kurabilen ve ifade eden kişi olduğunu onlar da anlar zamanla.

Dua etmek güzeldir, insanın yükünü azaltan bir kavrayıştır yöneliştir, ekmek gibi su gibi ihtiyaçtır.

Üstesinden gelemediğimiz herşeyi, gelebilecek birine havale etmeye, yüklerimiz, kaygılarımız, isteklerimiz miktarınca muhtaç olduğumuza her halimiz şahit.
Bunlar da ilginizi çekebilir :
Yazıya Yorum Yap Giriş / Kaydol
  • psikologca 23.09.2014 tarihinde dedi ki :
    Çok güzel bir yazı olmuş elinize sağlık.
    Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
HAKKIMDA
Büşra Karaca, 1981 Edirne doğumlu, MSÜ Mimarlık terk, 2003'te dünya evine girmiş, 2005'te ilk, 2007'de ikinci, 2013'te üçüncü çocuğunu kucağına almış bir annedir. 2008 yılından beri blog tutuyor.
busra[at]annenotlari.com
DOST SİTELER
Bu site annelik ve çocuk eğitimi hakkında genel bilgiler içerir. Siteden yararlanmak profosyonel yardım yerine geçmez. Kendiniz ya da çocuğunuzla ilgili psikolojik ya da fiziksel sağlık problemleriniz varsa, bir uzmandan profesyonel destek alınız.
web tasarım ve programlama deSen
0.069 sn.