Anasayfa | Giriş / Üye Ol
Paylaş

Daha Da Küçükler İçin Allah'ı Merak Ediyorum

19 Eylül 2014
Yıllar önce kitap tanıtımı diye bir bölüm vardı Anne Notları'nda, sonra bazı sebeplerden kaldırmıştık.

Öyle beğendiğim öyle paylaşmak istediğim kitaplarla karşılaşıyorum ki, o bölümü yine açmalıyım dedim.

Çocuklar kitap okuma alışkanlığı kazansınlar diye değişik kitaplar almaya çalışıyoruz. Her hafta bu kitaplardan tanıtmaya değer bulduklarımı paylaşacağım. Bazen yetişkin kitapları da olacak.

Bu haftaki kitabımız daha doğrusu kitap serimiz Uğurböceği Yayınları'ndan Özkan Öze imzasıyla çıkan "Daha da Küçükler İçin Allah'ı Merak Ediyorum".


5 kitaptan oluşan serinin, daha önce 9-10 yaş ve üzeri büyük çocuklar için hazırlanmış olanından almıştık.

Daha da küçükler için versiyonunu hazırlamaları elbette ki çok yerinde olmuş, çünkü çocukların Allah'la ilgili soruları 9-10 yaşı beklemiyor, 5-6 yaş gibi başlıyor.

Sorulardan korkmamak gerektiği, her sorunun mutlaka harika bir cevabının olduğu vurgusu bu kitaplardaki en hoşlandığım yan..

Kitabın kahramanı Meryem bazen babasına soru sormaktan çekiniyor, bazen acaba aklıma gelen soru saçma mı diye şüpheye düşüyor.

Babası onu her daim cesaretlendiriyor soru sorması için.

Yani ki çocukların sorularına cevap verirken ebeveynlere de "Aman çocuğunuzun sorusundan kaçmayın, aman saçma bulmayın" diyor. Ve her sorunun bir cevabı olduğuna önce kendiniz inanın.

1. Acaba Ben Allah'ı Neden Göremiyorum?
2. Herşey Bir Yerde Ama Peki Allah Nerede?
3. Peki Ama Allah Ne Kadar Büyük?
4. Her Şey Bir Şeye Benzer Peki Ya Allah Neye Benzer?
5. Her Şeyi Allah Yarattı Peki Ama Allah'ı Kim Yarattı?

şeklindeki 5 kitabın hepsi de sorulara net cevaplar veriyor ve çok beğendim, özellikle 4 tanesini çok tuttum. Favorim neydi diye sorarsanız, karar veremiyorum biraz zor olsa da 3 ve 4 numaralar favorim olurdu herhalde.

Neden diye sorarsanız, çaktırmayın belki çocuklar bana bu soruları sorsalar, bu kadar düşünülmüş ve orjinal cevaplar veremeyeceğim için olabilir.

7-8 yaş çocuklarının rahatlıkla anlayacağı bir dil kullanılmış, ama tabi konular soyut neticede, anne babayla beraber okununca daha net anlaşılır herhalde.

Keyifli okumalar.
Bunlar da ilginizi çekebilir :
Yazıya Yorum Yap Giriş / Kaydol
  • derda 19.09.2014 tarihinde dedi ki :
    Benim internette arayıp ta bulamadığım konu; çocuk kitapları.Oglum henüz 3 yaşını doldurmamış olsa da uzun zamandır beraber kitap okuyoruz. Fakat bazı okuduğum kitaplar mantığa aykırı ve çocuğun yaşına uygun olmayan içerikleri ile çok rahatsız ediyor.Bir ara kendim bütün çocuk kitaplarını okuyayım kendim bir blogta yazayım diye düşündüm. Ama ne bunun için vaktim var, ne de kitapları değerlendirebilecek pedagojik alt yapım.Bir site sadece çocuk kitaplarını ele alıyor ama yaşam tarzlarının bana uymaması bu sitenin kitap degerlendirmelerine guvenmeme engel oluyor.Sizin yukarıda bahsettiğiniz tarzda kitaplara hiç yer vermeyecek olmaları da cabası. Velhasıl çocuklarını batı masallarından uzak tutmak isteyen bir anne olarak kitap paylaşımlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum.
    Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
  • zekiye 19.09.2014 tarihinde dedi ki :
    kitapları çok merak ettim. uğurböceği yayınlarını takip ediyorum güzel işler yapıyorlar. kitapların içerikleri ile ilgili birkaç sayfa da bilgi verebilirseniz daha istifade etmiş oluruz. Özellikle 5-6 yaş grubuna yönelik dini içerikli kitapları kritik eder beğendiklerinizi tanıtırsanız da süper olur :) nesil çocuk ne nasıl yaratılıyor serisi harika bence mesela. kolaylıklar
    Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
HAKKIMDA
Büşra Karaca, 1981 Edirne doğumlu, MSÜ Mimarlık terk, 2003'te dünya evine girmiş, 2005'te ilk, 2007'de ikinci, 2013'te üçüncü çocuğunu kucağına almış bir annedir. 2008 yılından beri blog tutuyor.
busra[at]annenotlari.com
DOST SİTELER
Bu site annelik ve çocuk eğitimi hakkında genel bilgiler içerir. Siteden yararlanmak profosyonel yardım yerine geçmez. Kendiniz ya da çocuğunuzla ilgili psikolojik ya da fiziksel sağlık problemleriniz varsa, bir uzmandan profesyonel destek alınız.
web tasarım ve programlama deSen
0.025 sn.