Anasayfa | Giriş / Üye Ol
Paylaş

Çılgın İcatlar

10 Ekim 2014
'Merhaba Arkadaşlar,

Ben Profesör Lütfü Lafcambazı. İsmim tuhafınıza gitmiş olabilir ama benden daha kötü durumda olanlar da var.

Mesela Kırmızı Başlıklı Kız. Zavallı kızın bir adı bile yok ve kafasındaki şapkanın rengi hep kırmızı olmak zorunda.

Canı sıkıldığında sarı ya da mavi şapka takamaz. Buradan Kırmızı Başlıklı Kız'ın anne ve babasına sesleniyorum:

Hangi devirde yaşıyorsunuz arkadaş? Gidin bir nüfus dairesine, bir isim verin şu kıza artık, kurtulsun kırmızı şapkadan. Yıllardır giyiyor. Eskidi paçavra haline geldi o şapka.'


şeklinde bir bölümle başlıyor, bu haftaki kitabımız Çılgın İcatlar. Yusuf Asal imzasıyla Nesil Yayınlarından çıkmış.

Oğlum ciddi kitaplar okumayı biraz sıkıcı bulduğu için bu tür biraz mizah, biraz mecaz içeren kitaplara yöneliyor. Bu kitap da kendi seçimiydi.

Kitapta yazının, tekerleğin, bisikletin ve daha bir çok şeyin icadı eğlenceli bir dille anlatılıyor.

Yani ki kitap, ortaokul ve lisede icatlara ve mucitlerin adlarına sadece ezberlenecek şeyler gözüyle bakmış olan benim gibi yetişkinlere bile bakış açısı değişikliği yaşatıyor.

Mucitlerin sıkıcı ve ders düşkünü kişiler, icatlarının da sanki ders çalışa çalışa bulunmuş şeyler olduğunu zannederdik.

Artık çoğu mucidin ilkokulda okuma yazmayı dahi zar zor öğrendiğini, okula değil çevreye ve nesnelere ilgili olduğunu biliyoruz.

Bu kitapta da, icatların bazen ihtiyaç, bazen merak sebebiyle, bazen de ne ilginç ki pek farkında olunmadan ama her zaman zevkle bulunduğunu anlıyorsunuz. Kitabın kendisi sıkıcı değil eğlenceli olduğu için bu manayı daha bir hissettiriyor.Pek farkında olmadan bulmuş gibi kağıdı.


Para ise ihtiyaçtan bulunmuş gibi görünüyor.


Bu kitabın öncesinde yazılmış bir de Çılgın Mucitler kitabı varmış, bazı sayfalarda mucitlerle ilgili bilgileri oraya havale edip kısa geçiyor. 9-10 yaş ve üzerine hitap ediyor kitaplar.

Başarının zekayla bile değil sadece ders başarısıyla ölçüldüğü zamanımızda böyle kitaplar farklı bir yerden baktırıyor ve önemli bir boşluğu dolduruyor kesinlikle.

Çocukların ilgisini renkli ve hareketli dış dünyaya çekmesi, 'Acaba ben de yeni birşeyler bulabilir miyim?' sorusunu sordurması temennisiyle.

Bol gülmeli okumalar.
Bunlar da ilginizi çekebilir :
Yazıya Yorum Yap Giriş / Kaydol
  HAKKIMDA
  Büşra Karaca, 1981 Edirne doğumlu, MSÜ Mimarlık terk, 2003'te dünya evine girmiş, 2005'te ilk, 2007'de ikinci, 2013'te üçüncü çocuğunu kucağına almış bir annedir. 2008 yılından beri blog tutuyor.
  busra[at]annenotlari.com
  DOST SİTELER
  Bu site annelik ve çocuk eğitimi hakkında genel bilgiler içerir. Siteden yararlanmak profosyonel yardım yerine geçmez. Kendiniz ya da çocuğunuzla ilgili psikolojik ya da fiziksel sağlık problemleriniz varsa, bir uzmandan profesyonel destek alınız.
  web tasarım ve programlama deSen
  0.026 sn.