Anasayfa | Giriş / Üye Ol
Paylaş

Öfke Geliyorum Der

13 Kasım 2014

Öfkelenen insanların en sık şikayet ettiği şey, bir anda nasıl öfkelendiklerini anlayamadıklarıdır, kendimden biliyorum.

'Bir anda parladım, ben de o kadar tepki vereceğimi düşünmüyordum ama kan beynime sıçradı, kendimi kaybettim, nasıl oldu anlamadım' gibi cümleleri sık duyarsınız.

Mehtap Kayaoğlu’nun Öfke Kontrolü kitabından öğrendiğim kadarıyla, o iş öyle değilmiş.

Öfkenin hem gelmeden önce hem de geldikten sonra yoğun fiziksel belirtileri olurmuş. Adım adım ben geliyorum dermiş. Biz fark etmiyormuşuz.

Biraz dikkat edince yavaş yavaş patlama anına doğru yaklaştığını hissedermiş insan.

Hani olur ya, içinizdeki gerginlik artar artar artar. Ama siz o anı sabretmeliyim diye geçiştirir, dayanabildiğinizi zannedersiniz. Aslında o sabır değil, içinde bulunduğunuz durum sizi patlatana kadar içinde kalmak oluyor.

İşte gerginliğin arttığı o an, fiziksel belirtiler olurmuş. Bazılarının nefesi hızlanır, bazılarının ağzı kurur, bazılarının bir yerlerine bir ağrı saplanırmış.

Kitapta, öfkenin geldiğini bu belirtilerden anlayın ve hemen nefes alma ve diğer öfke kontrol tekniklerini uygulayın diyor.

Nefes alırken burundan derin bir nefes alıp içinizde tutuyorsunuz ve bu şekilde 10'a kadar sayyorsunuz, sonra bırakıyorsunuz. Bu tutup bırakmaları tekrarlıyorsunuz.

Kendimi inceledim ve benim de öfkelenmeden önceki gerginlik anında midem sanki suyu sıkılan bir bez gibi burkuluyor, bir acı hissediyorum. Zaten üzüldüğüm ve gerildiğim pek çok an aynı şekilde midemde bir büzülme bir sıkışma hissediyorum.

Şimdi bunları öğrendikten sonra artık o burkuntuyu hissetmeye başladığım an anlıyorum ki öfke geliyor. Hemen kendime gelip, derin derin nefes almaya,tutup bırakmaya başlıyorum.

Mümkünse ortam da değiştiriyorum. Zaten nefes almak gibi başka bir şeye odaklanmak öfke sebebi olan olaya ilginizi azaltıyor. Derin nefes almak vücuda bol oksijen göndermek olduğu için, öfkeden rahatsız olan organı da rahatlatıyormuş.

Kitapta öfke kontrolü için yapılabilecek bedensel ve zihinsel çalışmalar da var fakat bana en pratik gelen derin nefes almak oldu.

Öfkeyi gelmeden önce kontrol etmek maharet ama geldikten sonra da yine nefes ve diğer egzersizler uygulanabilirmiş. Çünkü geldikten sonra da hemen başınızdan savmazsanız ruhunuzda ve organlarınızda gerginlik oluşturmaya devam ediyormuş.

Geçenlerde bir gün 7 yaş kızım sofrada bir türlü yemeğine başlamadığı ve herkes sofradan kalktığı halde o devam ettiği için, ben onu bekleyerek bulaşıkların hepsini makinaya atıp işimi bitiremediğim için çok öfkelendim. Aslında bu senaryoyu daha önce defalarca yaşamış olmaktan dolayı öfkelendim.

O kadar öfkelendim ki, gözüm atmaya başım ağrımaya başladı, çok acaip şekilde midem de sıkışmaya devam ediyordu. Öfkelenmiştim patlamıştım ama seviye düşmemişti.

Hemen burundan, göğüs kafesini de şişirerek derin derin nefes almaya başladım oldukça rahatladım, ama tamamen geçmedi. Bir de o sırada eşim çocuklarla şu filmi izleyelim hadi sen de gel, sen olmazsan olmaz diye bana ısrar yapıyordu. (Çocuklar sebebiyle hoşlanmadığım hayvanat bahçeli, hayvanlı çocuk filmlerini izlemekten yıldım da) Bu yüzden gerginlik seviyem düşmüyordu galiba.

Nefes alırken bir yandan da kitabı okumaya devam ettim. Belki de o sırada başka bedensel egzersizleri yapabilirdim, ben gidip uyumayı tercih ettim. Nefes almak uyumayı tercih edecek kadar sakinleşmeme neden olmuştu en azından.

Bunlar tam kitapta öfkenin gelmeden önce belirti gösterdiğini anlatan yerleri yeni okuduğum günlerdi. Öfkeden önce kullanmayı bilememiş, sonra kullanmaya çalışmıştım.

Sonraki seferlerde öfke gelmeden önce nefes almaya sanırım büyük bir yüzdeyle muvaffak oldum, çok şükür.
Bunlar da ilginizi çekebilir :
Yazıya Yorum Yap Giriş / Kaydol
  HAKKIMDA
  Büşra Karaca, 1981 Edirne doğumlu, MSÜ Mimarlık terk, 2003'te dünya evine girmiş, 2005'te ilk, 2007'de ikinci, 2013'te üçüncü çocuğunu kucağına almış bir annedir. 2008 yılından beri blog tutuyor.
  busra[at]annenotlari.com
  DOST SİTELER
  Bu site annelik ve çocuk eğitimi hakkında genel bilgiler içerir. Siteden yararlanmak profosyonel yardım yerine geçmez. Kendiniz ya da çocuğunuzla ilgili psikolojik ya da fiziksel sağlık problemleriniz varsa, bir uzmandan profesyonel destek alınız.
  web tasarım ve programlama deSen
  0.030 sn.