Anasayfa | Giriş / Üye Ol
Paylaş

Yeni nesil bilezik akımı

13 Aralık 2014

İlk ya da orta okul çağında çocuğu olup da, şu an bütün dünya ülkelerine dalga dalga yayılan loom (örgü, dokuma) bilezik akımını bilmeyen yoktur herhalde.

Efendim bildiğiniz minik lastik saç tokalarını sapan gibi bir alete geçirip, bir tığ yardımıyla üst üste örerek bileklik, yüzük filan yapıyor çocuklar.

Her dönemin bir akımı oluyor işte, bizim zamanımızda da tellerden yapılan kolyeler, pullardan yapılan çiçekler filan vardı.

Başta güzel güzel meşgul oluyorlar, birşey ortaya çıkarıyorlar diye düşünmüştüm fakat...

Artık gına gelmeye başladı.

Bir iki yaparlar bıkarlar diyordum, meğer bu bileziklerin bin bir türlü farklı motifi, farklı deseni yok muymuş?

Alıyoruz alıyoruz, yapıyorlar yapıyorlar bitmiyor yapılacak şeyler.

Youtube'da boy boy videolar var, kelebek şeklinde yüzük nasıl yapılır, şu desen bileklik yapımı, anahtarlık yapımı diye yetişkinler bile üşenmemiş video çekip paylaşmış. Harfleri bile yapıyorlar, A, B, C, D...

Sapan gibi bir aletle yapıyorsun, çatalla yapabiliyorsun, daha kompleks motifleri yapmak için loom twister denen bir alet bile uydurmuşlar.

Ki bizim evde son bir haftadır, bu alet nerede var nereden alalım kaç para muhabbetleri yüzünden kafamız şişmiş durumda.

Zaten çatalla yaptıkları bile çok uzun sürüyor, bir de bu aleti alırsak işimiz var. O yüzden sürekli bir bahane öne sürüyorum.

Oğlan eh ara sıra hobi gibi yapıyor. Kız resmen hırs yapmış durumda ve bu aleti istiyor.

Hayır ne güzel vakit geçirip oyalanıyor diyemiyorum artık, videoları açıp yapmaya çalışırken bilemediği yapamadığı yerde o deseni yapamadım, burayı kaçırdım diye bir başlıyor ağlamaya, bana geliyorlar.

Desenler için yardım etme, çocuğu teselli etme, videoları başa alıp alıp nerede yanlış yapıldığını bulma görevi icra ederken buluyorum kendimi.

'Yavrum bak, bunu koskoca insanlar yapıyor sen daha basit desenleri yap' diyorum kabul etmiyor.(Bu cümlenin içinde iletişim engellerini ya da çocuğun hedefini küçültmesini istemenin yanlışlığını falan düşünemiyorum artık)

Şaştım kaldım, ben ki çocukların böyle oturup dikkatini vereceği, güzel şeyler ortaya çıkaracakları, el becerisini geliştireceği meşguliyetleri sevelim kafasındayım, ama şu an sevinemiyorum bile.

Bu durumdan kendimce bir kıssadan hisse çıkardım.

Çocuk ileride bir sanata, zanaata, el becerisi isteyen, dikkat ve ilerleme isteyen bir meşguliyete ilgi duyarsa, alırız malzemeleri bakarsın internetten filan demeyeceğiz, kendi kendine öğrenmeyecek aklımda bulunsun.

İsterse kurabiye yapımı olsun, ben öğretmeye istekli değilsem tez öğretecek biri bulunacak.

Mümkünse yaptığı şeyi seven, severek öğretecek bir usta.

Hem benim defalarca başa sarıp, bakıp bakıp zor anladığım ve de anlatamadığım bir şeyi, usta bir çırpıda mis gibi anlatıverir.
Bunlar da ilginizi çekebilir :
Yazıya Yorum Yap Giriş / Kaydol
  • ummuibrahim 14.12.2014 tarihinde dedi ki :
    4,5 yaşındaki oğlum bile kuzeninden dolayı merak sarmış durumda başta bende çocukların el becerisini geliştirebilceği,vaktini kullanmayı öğrenebileceği yararlı bi etkinlik olarak görmüştüm. ama bu lastiklerin yüksek oranda kanserojen madde içerdiğini öğrenince soğudum
    Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
HAKKIMDA
Büşra Karaca, 1981 Edirne doğumlu, MSÜ Mimarlık terk, 2003'te dünya evine girmiş, 2005'te ilk, 2007'de ikinci, 2013'te üçüncü çocuğunu kucağına almış bir annedir. 2008 yılından beri blog tutuyor.
busra[at]annenotlari.com
DOST SİTELER
Bu site annelik ve çocuk eğitimi hakkında genel bilgiler içerir. Siteden yararlanmak profosyonel yardım yerine geçmez. Kendiniz ya da çocuğunuzla ilgili psikolojik ya da fiziksel sağlık problemleriniz varsa, bir uzmandan profesyonel destek alınız.
web tasarım ve programlama deSen
0.045 sn.