Anasayfa | Giriş / Üye Ol
Paylaş

Faydası çok pamuk meyve

24 Aralık 2014

İğde deyip geçmeyin. Öyle pek bir familyası, farklı cinsi filan olmayan sönük bir meyve gibi görmeyin.

- C vitamini deposuymuş.
- Öksürük ve ishal için faydalıymış.
- Vücuda kuvvet ve direnç sebebiymiş.
- Bağırsağa faydalıymış.
- Böbrek ve idrar sorunlarının düzenlenmesinde faydalıymış.
- İdrar tutamama ve idrara çıkamama sorunlarının azalmasına yararmış.
- Çiçeklerini koklamak zihnet kuvvet ve açıklık verirmiş.
- Soğuk algınlığı ve grip için faydalıymış.
- Mide bulantısı ve kusmayı önlermiş.
- Egzamayı gidermeye faydası varmış.
- Cinsel gücün artmasına sebepmiş.
- Ağzın pasını giderirmiş.

Ki herhalde bunlar sadece 'bilinen' faydalarıdır, bir de bilmediklerimiz vardır.

Kainat büyük bir ecza-hanede, her bir sebze meyve bizim hastalıklarımıza, sorunlarımıza maddi manevî iyi gelecek şekilde kusursuz yaratılmış. (Manevî derken, ishali giderir, öksürüğü keser gibi faydaların yanında üzüntüye ve karamsarlığa şifa olan sebze meyveler de var.)

Ve içinde yaşadığımız bu ilginç ecza-haneyi dikkatle incelerseniz, iğde gibi benzeri olmayan meyvelerin daha bir enteresan şifa dağıtıcıları olduğunu fark edersiniz.. (Ecza: cüzler, parçalar)

İşin en ağzı açık bırakan yanı, her sebze meyvenin tam o mevsimde ihtiyacımız olan şifaları saklayan bir paket olması. İğde gibi.

Durup dururken bize iğdeyi hatırlatan olmuyor tabi. Bir kaç hafta önce eşim doğal ürünler satan bir dükkandan almış gelmiş de, akşam çayın yanında yerken aç bakalım faydaları neymiş okuyalım bilelim dedim de, biz de öyle öğrendik.

Benim iğdeyle ilgili çok güzel anılarım var. İlkokulumuzun arka bahçesinde iğde ağacı vardı, yere dökülenleri bir bir toplar yerdik.

Bir çocuk için ağaçtan kopan bir meyvenin ilginçliği ve cazibesi bir yana, ağacın mis gibi kokusu, altında oynadığımız oyunlar hafızamın sakladığı en güzel karelerden.

Ama nedense baharda iğde ağaçları çiçek açtığında dalını koparıp eve getirmek, evi o mis gibi kokuyla doldurmak benim aklıma gelmez de, eşimin aklına gelir.

Zaten ağaçlar, yapraklar, yaprakların kokuları ve meyve çiçeklerinin renkleri ve kokularıyla da çok ilgilidir o sağ olsun.

Neyse lafı uzatmayayım, şu sıra iğdeyi bulduk mu yiyelim, bahar gelince de çiçeklerini bol bol koklamaya niyetlenelim.
Bunlar da ilginizi çekebilir :
Yazıya Yorum Yap Giriş / Kaydol
  HAKKIMDA
  Büşra Karaca, 1981 Edirne doğumlu, MSÜ Mimarlık terk, 2003'te dünya evine girmiş, 2005'te ilk, 2007'de ikinci, 2013'te üçüncü çocuğunu kucağına almış bir annedir. 2008 yılından beri blog tutuyor.
  busra[at]annenotlari.com
  DOST SİTELER
  Bu site annelik ve çocuk eğitimi hakkında genel bilgiler içerir. Siteden yararlanmak profosyonel yardım yerine geçmez. Kendiniz ya da çocuğunuzla ilgili psikolojik ya da fiziksel sağlık problemleriniz varsa, bir uzmandan profesyonel destek alınız.
  web tasarım ve programlama deSen
  0.059 sn.