Anasayfa | Giriş / Üye Ol
Paylaş

Umreye neden gidilir?

08 Ocak 2015
- Araplara para yedirmek için.

- Döndüğümüzde hayatımızda bir kıl kadar bile değişikliğe sebep olmayacak bir din romantizmi yaşamak için.

- İbadet görüntüsü altında bir turistik seyahat için.

Malesef toplumumuzda bu ve bunun gibi nedenler için umreye (veya hacca) gidildiğini düşünenler var.

Demek ki bu kişiler, içinde çok büyük dersler barındıran tarihî olayların, yaşandıkları yerlerde bir daha canlandırılması nasıl bir heyecan, nasıl bir orjinallik, bilmiyorlar ya da hiç duymamışlar bunları.

Hem de binlerce kişinin aynı anda canlandırmasının nasıl bir çoşku, nasıl bir haşmet hissettireceğini hiç düşünmemişler. Oraya gideceğine şöyle şöyle bir iyilik yap sığlığında boğulup kalmışlar.

Allah'ın değer verdiği olayların, Allah'ın değer verdiği ibadetler eşliğinde hatırlanmasının, insanın hem düşünce dünyasına, hem insanlığına neler katabileceğini öğrenmemişler.

2005 yılında eşimle hac yapmıştık. Allah nasip ederse, sömestr tatilinde çocuklarla hep beraber umreye gidiyoruz.

Dün akşam hac ve umredeki hangi ibadetlerin neleri sembolize ettiğini çocuklara biraz anlatmaya başladık. Hatta biraz canlandırma yaptık.

Oğlu Hz. İsmail'e su bulmak için Hz. Hacer'in Safa Merve tepeleri arasında nasıl koştuğu ve yakardığını hatırladık.

Salonun içinde bir o yana bir yana koşarak, Hz. Hacer'in bu halini göstermeye çalıştım. Acaba etrafta bir su var mı diye bakınmasını, hem Allah'ın kendilerini unutmadığını bilmesi dua etmesi, hem de telaş ve şaşkınlık içinde aranmasını.

İnsanın şu dünyadaki şaşkın ve hep bir şeyler arayan ve yakaran halini en güzel temsil eden o müstesna olayı, ve o esnada Hz. İsmail'in ayaklarının altından akmaya başlayan zemzem suyunu.

Anlattık.

Ve insanların, Safa Merve arasında o telaşı, şaşkınlığı ve yakarışı hatırlayarak hızlı hızlı yürüyerek 'say' ibadetini yaptığını.

İşte umreye bu binlerce kişinin bir arada yaptığı böyle muhteşem sembol ibadetler için gidildiğini anlattık.

Ve Allah'ın memnuniyetini ve rızasını kazanmak için:

“Haccı da, umreyi de Allah için tamamlayın.” (Bakara, 196)

Ve Allah'ın misafiri olmak için:

"Hac ve Umre yapanlar Allah'ın misafirleridir. O'ndan birşey isterlerse, onlara cevap verir. Af isterlerse, onları affeder." (İbn Mâce, Menâsik, 5)

Ve hatalarımızın bağışlanması için:

"Umre ibadeti, daha sonraki bir umreye kadar işlenecek küçük günahlara kefârettir. Mebrûr haccın karşılığı ise, ancak cennettir." (Buharî, Ebvâbü’l-Umre, 1)


Fotoğraf: Safa Merve tepeleri arasındaki o telaşlı yürüyüş..
Bunlar da ilginizi çekebilir :
Yazıya Yorum Yap Giriş / Kaydol
  HAKKIMDA
  Büşra Karaca, 1981 Edirne doğumlu, MSÜ Mimarlık terk, 2003'te dünya evine girmiş, 2005'te ilk, 2007'de ikinci, 2013'te üçüncü çocuğunu kucağına almış bir annedir. 2008 yılından beri blog tutuyor.
  busra[at]annenotlari.com
  DOST SİTELER
  Bu site annelik ve çocuk eğitimi hakkında genel bilgiler içerir. Siteden yararlanmak profosyonel yardım yerine geçmez. Kendiniz ya da çocuğunuzla ilgili psikolojik ya da fiziksel sağlık problemleriniz varsa, bir uzmandan profesyonel destek alınız.
  web tasarım ve programlama deSen
  0.061 sn.