Anasayfa | Giriş / Üye Ol
Paylaş

Çocuğa nasıl masal anlatılmalı?

06 Şubat 2015

Yatmadan evvel çocuklara masal anlatırım. Ne istiyorlarsa onu. Uyduruk şeyler, ders verici olmayan basit şeyler. Bi çocuk kitabında -ki ismi çekmece çekçek idi- çekmecesine eşyalarını koymayan çocuğun çekmecelerine yerleşen örümcek, karınca ve hamamböceğini okuduktan sonra tiksindim ders verici hikayelerden. Çocuk sırf onlar bir daha gelemesin diye düzenli tutuyordu eşyalarını. Ay içim sıkıldı anlatırken bile. o ne bea! Ondan sonra Türk milleti olarak niye misafir gelecek diye boynumuz tutuluyor. Cık cık cık.

E peki ne anlatıyorum masallarda. İki şey. İlk olarak yaşadığımız ve çok sevdikleri şeyleri. İkinci olarak da yaşamak isteyip de imkanımız olmayan şeyleri. anlamadınız muhtemelen.  E açayım ben biraz.

1. Yaşadığımız ve çok sevdikleri şeyleri anlatıyorum.

Bir varmış bir yokmuş. mustafa ali adında bir çocuk varmış. Annesi, babası, kız kardeşi, erkek kardeşi ile birlikte ormana gitmişler. Orada kozalak toplamışlar, yaprakların üzerinde hoplamışlar, yürüyüş yapmışlar, mantarları incelemişler....

Bir varmış bir yokmuş. Ayşe seher adında bir kız varmış. Annesi ile birlikte bir kursa gitmişler, kursta ablalarla tanışmışlar, birlikte namaz kılmışlar, mescidde koşturmacılık oynamışlar, çay içmişler, meyve yemişler....

Tabi böyle size yazarken güzel olmadı. Ses tonumu değiştirip falan anlattığımı düşünün. Güzel oluyor, seviyor çocuklar kısacası.

2. Yaşamak isteyip de imkanımız olmayan şeyleri anlatıyorum.

Diyelim ki o aralar çok deniz sayıklıyorlar. Başlıyorum anlatmaya.

Karlar yağmıııış, yağmıııış, yağmıııış. sonra yağmurlar yağıp karları eritmiş. Şubat, mart, nisan, mayıs geçmiş. her yer önce çiçeklerle sonra meyvelerle dolmaya başlamış. önce çilekler sonra kirazlar olgunlaşmış. Çocuklar dedelerinin yanına gitmiş. dedeler neneler çok sevinmiş. dedeler neneler sevinince güneş de daha çok ısıtmış denizleri. Deniz dalgalarını kıyıya vurarak çocuklara gel,gel diyormuş. Çocuklar denize koşmuş. eğlenmiş, eğlenmiş, eğlenmişler. elhamdülillah demişler.

İşte böyle basit şeyler. Masallar ne güzel. Masallar bizim için de ufuk açıcı aslında. Bu Dünya'nın gerçekliğinden kaçacağımıza inanmıyor muyuz hepimiz.

"İslam olanlar Dünya'da güzel yaşamışlar, orayı imar etmişler, sonra Rableri ruhlarını bedenlerinden hafifçe sıyırmış ve ebedi mutluluğa doğru uçaraaaaaak gitmişler.

Amiiiiiiiin!"

Etiketler : çocuk masalı,
Bunlar da ilginizi çekebilir :
Yazıya Yorum Yap Giriş / Kaydol
  • kamerol 07.02.2015 tarihinde dedi ki :
    Büşra, her türlü klasik modern masala karşıyım. Onun yerine peygamber kissalarini anlatıyorum. Çocuklar heyecanla ve sevinçle dinliyorlar. Mesela geçen küçük kızım "Anne bana prensesli masal anlat..." dedi. Ben de bir an durdum. Kissalar içinde var mi öyle diye düşündüm. Belkıs aklıma geldi. " bir zamanlar Kraliçe Belkıs varmış. ..ona bir mektup bırakılmış. ..hem de mektubu konuşan bir kuş olan Hüdhüd kuşu getirmiş. .." diye başlayınca devamı o kadar mükemmel cazip geldi ki her akşam istediler. Sonra hz. Nuh hz. Süleyman. ... bu peygamber kissalari tam çocuklara göre. ...büyük hakikatlerin çekirdeklerini taşıyorlar hem de hepsi gerçek. Daha ne olsun.
    Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
  • kamerol 07.02.2015 tarihinde dedi ki :
    Pardon yazarları karıştırmis olabilirim. Selamlar hürmetler :)
    Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
HAKKIMDA
Büşra Karaca, 1981 Edirne doğumlu, MSÜ Mimarlık terk, 2003'te dünya evine girmiş, 2005'te ilk, 2007'de ikinci, 2013'te üçüncü çocuğunu kucağına almış bir annedir. 2008 yılından beri blog tutuyor.
busra[at]annenotlari.com
DOST SİTELER
Bu site annelik ve çocuk eğitimi hakkında genel bilgiler içerir. Siteden yararlanmak profosyonel yardım yerine geçmez. Kendiniz ya da çocuğunuzla ilgili psikolojik ya da fiziksel sağlık problemleriniz varsa, bir uzmandan profesyonel destek alınız.
web tasarım ve programlama deSen
0.039 sn.