Anasayfa | Giriş / Üye Ol
Paylaş

Sadeleş özgürleş hafifle

14 Eylül 2015

Tam iki haftadır savaştayım. Evdeki eşyalarla boğuşuyorum.

Boya yapıldı eve geldik. Büyük eşyalar dışında ortalıktaki herşeyi bir yerlere tıkmıştık. Ya da kolilere doldurmuştuk. Hadi bunları yerleştireyim biraz da elden geçireyim dedim.

Düşünme kısmı olmasa elden geçirmek kolay da. Bu eşya evimde olmalı mı olmamalı mı kararını vermek pek kolay değil.

Bu bir daha lazım olur mu? Lazım olursa buraya koyduğumu hatırlayıp bulabilir miyim? Bulma ihtimalim düşükse lazım olur diye saklamak manasız mı? O zaman atayım bunu evde yer işgal etmesin mi? Ama bir gün lazım olursa.. Lazım olunca aynısını almak zorunda kalırsam. O zaman da israf olur mu? Ya da hiç lazım olmazsa..

Türlü bocalamalardan sonra eeh yeter be deyip ihtimallerle iş yapmamak gibi bir yola meylettim galiba. 'Lazım olursa'  bir ihtimaldi sonuçta. Ve ihtimal sadece bir ihtimaldi sonuçta.

Belki hiç lazım olmayacak bir şeyi diplerde köşelerde tutunca,

. Kesin lazım olan şeyleri rahat kullanma alanından çalmış oluyorsun.

. Hem düzeni sağlamak zorlaşıyor.

. Hem rahat hareket etmek zorlaşıyor.

. Hem kafanın içinde dolapların içindeki karışıklığın yükünü taşıyorsun.

Bir gün lazım olur diye katlanmaya değer mi. At gitsin. Ver gitsin. Bir gün lazım olursa da komşudan istersin. Bir yerden bulursun.

Amerika'da çok meşhur olan 100 Eşya ile Yaşamak kitabını duydunuz mu?

Kitabı okumadım ama kitabın başlattığı akım hakkında biraz bir şeyler okudum. (100 eşyaya ortak kullanılan eşyalar, demirbaş ev gereçleri, kitaplar vs dahil değil. Kişisel eşyalar kast ediliyor.)

İnsanlar koca koca evlerini satıp 40-50 metrekarelik evlerde yaşıyorlarmış. Azıcık eşya ile yaşamak daha tatlı diyorlarmış. İnanıyorum öyledir gerçekten.

Yatakların altları, dolapların içleri, kapıların arkalarındaki askılar ve evin her tarafı dolu dolu olunca kafayı boşaltıp da huzur bulamıyorsun ki.

Bazen şöyle bir şey de oluyor. Evde bir şeyle karşılaşıyorum. Aaa tamamen unutmuşum ben bunu ya, var mıydı böyle birşey diyorum. Yani herşeye aman aman istemem, evde fazlalık istemem diye mesafeli yaklaşan biri olmama rağmen. Bir sürü çeyizimi anneme geri yollamışlığıma rağmen.

Bir yandan her sene beden değiştiren çocukların kıyafetleri ve oyuncakları. Bir yandan kat kat çarşaflar nevresimler, kumaşlar, hiç bir sehpanın masanın üstüne sermeyeceğin örtüler, danteller, havlular, yorganlar, yedeğin yedeği pikeler bilmemneler. 

Yani ömür geçiyor. Ya bunları tıkıp tıkıştırıp eşya işgali altında devam edeceğiz. Sonra da ahirette bunları yıllarca atıl tutmanın hesabını vereceğiz.

Ya da vereceğiz birilerinin işine yarasın. Vermek de bizim işimize yarasın. Hem evimiz genişlesin. Hem de çok şeye sahip olma propagandası altındaki kalplerimize şifa olsun. Sevabını da ahirete gönderelim.

Verecek yer bulmak da eskisi kadar zor değil. Hiçbir şeyi olmayan Suriyeli mülteciler için bizim kenarda tuttuklarımız bir hazine değerinde.

Mesela Ümraniye'de, hani o elitlik saçan Exen İstanbul'un dibindeki Kazım Karabekir mahallesine her Allah'ın günü yeni Suriyeli aileler geliyor. Büyük çocuklar okula da gidemiyor. Bütün gün bulaşığı çamaşırı elde yıkayan annelerinin başındalar. Bizim çocukların hiç oynamadığı legolar yapbozlar o çocukları günlerce oyalayabilir.

Bizim yıllarca yedekte beklettiğimiz yorgan onları ısıtabilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir :
Yazıya Yorum Yap Giriş / Kaydol
  • merdiye 17.09.2015 tarihinde dedi ki :
    Ne diyeyim harika!
    Yine tam bana göre bir yazı olmuş. Önümüzdeki uzun bayram tatilinde ben de evdeki eşyaları elden geçirmeyi planlıyordum kiiii yine sizin tam da bana göre olan yazınızı okuyuverdim:)
    Selam ve dua ile...
    Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
HAKKIMDA
Büşra Karaca, 1981 Edirne doğumlu, MSÜ Mimarlık terk, 2003'te dünya evine girmiş, 2005'te ilk, 2007'de ikinci, 2013'te üçüncü çocuğunu kucağına almış bir annedir. 2008 yılından beri blog tutuyor.
busra[at]annenotlari.com
DOST SİTELER
Bu site annelik ve çocuk eğitimi hakkında genel bilgiler içerir. Siteden yararlanmak profosyonel yardım yerine geçmez. Kendiniz ya da çocuğunuzla ilgili psikolojik ya da fiziksel sağlık problemleriniz varsa, bir uzmandan profesyonel destek alınız.
web tasarım ve programlama deSen
0.063 sn.