Anasayfa | Giriş / Üye Ol
Paylaş

6 maddede dilenciler ile mültecileri ayırmak

17 Eylül 2015

Artık neredeyse her köşe başında Suriyeli dilencilere rastlıyoruz. Ya da trafik ışıklarında.

Arabaların camlarına tık tık yapıp bir şeyler isteyenler. Ya da açım yazıp gösterenler. Sokaklarda baba da dahil ailece bekleşip dilenenler.

Bir iki derken bir süre sonra kimimizde bir hoşlanmama hali olmaya başlıyor.

Kafamızdaki Suriyeli imajını olumsuz etkiliyor bu insanlar.

Bir kaç gündür mülteci ailelerin yoğun olarak yaşadığı bir mahalleye gidip gelmeye başladım. Sanırım mültecilerin Avrupa kapılarında itilip kakılmalarına çok içerledim. Uzaktan ilgilenme dönemini geride bırakmak istedim. Aracılarla birşeyler ulaştırmak yerine, bizzat orada olmak istedim.

Pek fazla insanla tanışmadım ama ilk izlenimlerim sokakta gördüğümüz dilencilerle bu insanların alakası olmadığı şeklinde. Mesela:

1. Sokakta gördüklerimizin başlıca özelliği istemek. Mülteciler ise neye ihtiyaçları oldunu defalarca sorduğunuzda bile söylemiyorlar.

2. Sokaktakiler 2 saniye içinde tüm dertlerini ajitasyonun alasını yaparak sayıyorlar. Hatta dün bir adam arabaya yaklaşıp kaç çocuğu olduğunu vs. hızla saydı. Türkçesi de çok mükemmeldi. (Taklitlerden sakınmalı.)

Mülteciler ise kesinlikle kendilerini acındırmıyorlar. Yardıma muhtaç bir insan gibi görünmeye çalışmıyorlar.

3. Dilenen insanlara bir şey verecek olsanız bir anda etrafınızı sararlar. Neye uğradığınızı şaşırır korkup kaçarsınız. Mültecilerin ise direk ellerine birşey vermeyi denemek bile çok abes kaçıyor. Göz ve beden dilleriyle öyle bir şeye çok kırılacaklarını yansıtıyorlar.

4. Bir tane bile bir şey isteyen mülteci görmedim dedi bizi bölgeye götüren tanıdığımız. Hatta çocuklar bile ellerine bir şey çikolata filan vermeye çalıştığında katiyen almıyorlar dedi. Bir şey kopartmak için çocuğu kullanan dilenci anlayışının izi bile yok.

5. Dilenciler sürekli yakınıyorlar.

Mülteciler ise fare deliği gibi yerlerde yaşadıkları halde senden benden daha fazla şükür içindeler. Çocukların eski fotoğraflarını gösterdiklerinde arka planlardan anlıyorum ki halleri vakitleri gayet yerinde olanları var. Fakat savaş onlara başını sokacak güvenli bir yer bulmanın dahi çok büyük bir lütuf olduğunu öğretmiş.

6. Dilenciler maddi birşeylere odaklıdır.

Yaşıtım bir mülteci anne ise bana şöyle dedi (Birşey lazım olduğunda beni arayabilirsiniz deyip numaramı bıraktığımda):

'İnsan lazım bize en çok. Sen gel, oturalım sohbet edelim.'

İşte o an benim gözyaşlarımı içime akıttığım an oldu. Dillerini bilmedikleri bir ülkedeler. Yabancı insanların arasındalar. Ücra yerlerde yaşıyorlar. Yalnızlar. 

Yarabbim biz de mültecilerin sadece giysiye, erzaka filan ihtiyaçları olduğunu düşünüyoruz affet dedim...

Öğrenmemiz lazım. Görmemiz lazım.

Sokaktakilerin, mültecileri kesinlikle ama kesinlikle yansıtmadığını anlatmamız lazım.

Etiketler : Suriye, mülteciler,
Bunlar da ilginizi çekebilir :
Yazıya Yorum Yap Giriş / Kaydol
 • nihal 21.09.2015 tarihinde dedi ki :
  Merhaba,
  Bu bahsettiğiniz mahalle İstanbul'da mı? İsteyen herkes ziyaret edebiliyor mu mültecileri orada?
  Teşekkürler
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
   busra 21.09.2015 tarihinde dedi ki :
   evet İstanbul'da. ümraniyeye yakın. bir çok varoş mahalle var böyle avrupa ve anadolu yakasında. biz orada işyeri olan, gelen giden mültecilerden haberi olan biri vasıtasıyla tanıştık bazı mültecilerle. genelde gecekondu tarzında evlerde yaşıyorlar. bilen birisi vasıtasıyla gitmek lazım.
HAKKIMDA
Büşra Karaca, 1981 Edirne doğumlu, MSÜ Mimarlık terk, 2003'te dünya evine girmiş, 2005'te ilk, 2007'de ikinci, 2013'te üçüncü çocuğunu kucağına almış bir annedir. 2008 yılından beri blog tutuyor.
busra[at]annenotlari.com
DOST SİTELER
Bu site annelik ve çocuk eğitimi hakkında genel bilgiler içerir. Siteden yararlanmak profosyonel yardım yerine geçmez. Kendiniz ya da çocuğunuzla ilgili psikolojik ya da fiziksel sağlık problemleriniz varsa, bir uzmandan profesyonel destek alınız.
web tasarım ve programlama deSen
0.032 sn.