Anasayfa | Giriş / Üye Ol
Paylaş

Kitap: Kızları kız gibi erkekleri erkek gibi yetiştirmek

23 Eylül 2015

Bizler kız erkek farklarını öğrenerek büyümedik.

Kocamızdan kadın hassasiyeti bekledik. Kocamız da bizden erkek mantığı bekledi. Beklentiler ve özendirmeler yüzünden, erkeklerin çıtkırıldımlaştığı kadının güç simgesi olduğu bir dünyaya doğru gitmeye başladık.

Erkek ve kız yetiştirme farklarını da pek bilmiyoruz.

Kızları Kız Gibi Erkekleri Erkek gibi Yetiştirmek kitabı, farklı olması gereken noktalara ve dikkat edilmesi gereken durumlara bir bir değiniyor. (Banu Yaşar, Zafer Yayınları)

Başlarda özellikle erkek çocuklardaki cinsiyet kaymaları hakkında bilgi veriliyor. Eşcinselliğe yönelen erkekler hakkındaki bulgular var. Kız ve erkek çocuklarda hangi duyguların cinsiyet kaymasına sebep olabileceği irdeleniyor.

Bu bölümlerde şunu fark ettim. Anne baba ve çocuk ilişkisine cinsiyetler açısından bakmak göz ardı ettiğimiz bir konu olmuş. Halbuki baba oğul ilişkisi ayrı, anne oğul ilişkisi ayrı, baba kız ilişkisi ayrı ve anne kız ilişkisi ayrı.

Ve bu ayrılıkları göz ardı etmek problem. Örneğin annenin belli bir yaşa gelen oğlan çocuğuna kıza davranır gibi davranması problem. Benim yaptığım gibi okul bahçesinde yanağından öpmesi pek erkek çocuğun hoşlandığı bir şey değil. Ya da babanın büyüme çağındaki oğluyla, kızıyla olduğundan daha özel bir model ilişkisi yoksa problem.  

Anne olarak nerelerde biraz daha dikkatli olmam gerektiğini sezdim kitapla. Oğlumun nelerde benden uzak olması sağlıklı (bana zor gelse de), kızımla nerelerde daha yakın olmalıyım gibi konuları düşündüm.

İlerleyen bölümlerde de farklı sorularmıza cevaplar var. Erkeklerin duygularını ifade etmesi lazım mıdır? Boşanmış ebeveynlerde anneyle yaşayan çocukların babayla ilişkisi nasıl olmalıdır gibi konularda işe yarayacak tavsiyeler var.

İhtiyaç duyduğum konuları ve kolay anlaşılır dili sebebiyle, ilgiyle okuduğum bir kitap oldu.

Bunlar da ilginizi çekebilir :
Yazıya Yorum Yap Giriş / Kaydol
  • merdiye 28.09.2015 tarihinde dedi ki :
    Selamun aleykum.
    Büşra Hanım bu kadar da olur mu! Tesadüf diye bir şey olmadığına göre güzel bir tevafuk daha; bayram tatilinde ben de bu kitabı okuyordum.
    Selam ve dua ile:)
    Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
HAKKIMDA
Büşra Karaca, 1981 Edirne doğumlu, MSÜ Mimarlık terk, 2003'te dünya evine girmiş, 2005'te ilk, 2007'de ikinci, 2013'te üçüncü çocuğunu kucağına almış bir annedir. 2008 yılından beri blog tutuyor.
busra[at]annenotlari.com
DOST SİTELER
Bu site annelik ve çocuk eğitimi hakkında genel bilgiler içerir. Siteden yararlanmak profosyonel yardım yerine geçmez. Kendiniz ya da çocuğunuzla ilgili psikolojik ya da fiziksel sağlık problemleriniz varsa, bir uzmandan profesyonel destek alınız.
web tasarım ve programlama deSen
0.047 sn.