Anasayfa | Giriş / Üye Ol
Paylaş

Onu anmak için pastalara mı kaldık?

24 Aralık 2015

Dün gece instagramda mevlid gecesi için yapılmış yeşil kubbe şeklinde bir pasta gördüm. Yahu nereden nereye geldik diye bir düşündüm. Bizim için kutsal olan bir mekanın pastasını yapıp sonra da onu afiyetle yemek.. İlk bakışta komik. Ama biraz daha ardını arkasını düşününce dramatik.

Mevzu sadece pasta, sadece yeşil kubbe de değil. Mevzu bir şeylerin yanına birşeyleri katıyoruz diye meşrulaştığını düşünmemiz.

Pastayı ortaya salavatlar eşliğinde getirince yapılan şey makbul mü oluyor?

İnsanlara bayram ilan ettiği sevinç günlerinde bile ölümün, mezarlıkların, yoksulların düşünülmesini öğreten bir peygamberin mesajının neresinde, süslü atıştırmalıklarla eğlenerek kutsalları hatırlamak?

Mevzu sadece bu sonradan çıkma kutlamaları meşru görmemiz de değil. Tüm bunların peygamberi sevdirmek için işe yaradığını düşünmemiz.

Belki de bu hataya çok kolay düşebildiğimiz için bidatlarla ilgili pek çok hadis var.

Önümüzde sert bir set olsun düşmemize mani olsun diye.

Özellikle şer’î kavaid ile çatışma halinde olan iş, söz, davranış ve uygulamalar 'Tüm bidatlar dalalettir, tüm dalaletler de ateştedir' hadisi kapsamında anlaşılır. (Müslim, “Cumu’a”, 43; Ebû Dâvûd, “Sünnet”, 6; en-Nesâî, “Iydeyn”, 21; İbn Mâce, “İmân”, 6-7; Ahmed b. Hanbel, III, 310, IV, 126; ed-Dârimî, “Mukaddime”, 16)

Yani birisi kalksa bir adeti iyi niyetle eklese nolur, neden bu kadar büyük tehdit var hakkında diye düşünebilir başta insan.

Çünkü güzel olan herşeyi Allah ve Rasulü tanımlamıştır zaten. Onların güzel demediğine güzel demek itikadî bir sorun oluşturuyor. Mevlid gecesinde ibadet etmek bile şart koşulmamışken, hadis okumalı parti tadında geçirmeye güzel demek, kutsalı anma biçimi olarak görmek büyük itikadî bir sorun oluşturuyor.

Hele hele bir çok farza vacibe göstermediğimiz ihtimamı, bidat tanımının içine giren o seramonilere göstermek çok daha büyük bir amelî sorun oluşturuyor.

Zaten dinimizin ruhunu düşündüğümüzde, sevdirmek istediğimiz kişi ile sevdirme biçimimiz arasında da büyük bir tezat görünüyor.

Çocuklara kokoş kıyafetler giydirip, canlarının en çok çektiği yiyecekleri hazırlayarak mı, insanlığın yüzünü dünyadan ahirete çevirmeye çalışan peygamberi sevdireceğiz?

Ya da börek, kurabiye ve patlamış mısırıların yanına canım peygamberim yazılı kartlar koyunca çocuklar peygamberi sevmiş mi oluyor? O sevgi mi? Yoksa o gece yaşadığı hazlar aracılığıyla tesis etmeye çalıştığımız dışı cazibedar, içi kof bir sempati mi?

Hz. Peygamberi sevdirmek istiyorsak cevabı çok basit. Onun yaşantısı güzel, sözleri güzel, ahlakı güzel, mucizeleri güzel, mesajı güzel, herşeyi güzel zaten. Bunlardaki güzelliği anlatabilsek başka güzel aramaya gerek kalır mı?

Biz dün gece veladet-i Nebi gecesinde vukua gelen harika olayları okuduk çocuklarla.

Bin yıldır yanan mecusi ateşinin sönmesi, kutsal addedilen Sava gölünün yere batması, Kisra sarayının burçlarının yıkılması. Yani O doğarken bütün kutsal bilinenlerin sarsılması. Ve getireceği tevhid mesajının işaretini taşıması. Bunları göz önüne getirince çocukların duydukları şaşkınlık ve hayretin pastanın oluşturacağı hayretten eksik kalır yanı yoktu. Fazlası vardı.

Bunları anlamayacak kadar küçük çocuklara ise zaten mevlid gecesiyle ilgili herhangi birşey anlatmak, sevdirme girişiminde bulunmak gereksiz.

Biz yetişkinler bile her okuduğumuzda hayrete düşüyoruz zaman-ı saadetteki bir çok olay karşısında. Böyle eşsiz bir kaynağımız varken pastalara mı kaldık Allah aşkına.

Bunlar da ilginizi çekebilir :
Yazıya Yorum Yap Giriş / Kaydol
  HAKKIMDA
  Büşra Karaca, 1981 Edirne doğumlu, MSÜ Mimarlık terk, 2003'te dünya evine girmiş, 2005'te ilk, 2007'de ikinci, 2013'te üçüncü çocuğunu kucağına almış bir annedir. 2008 yılından beri blog tutuyor.
  busra[at]annenotlari.com
  DOST SİTELER
  Bu site annelik ve çocuk eğitimi hakkında genel bilgiler içerir. Siteden yararlanmak profosyonel yardım yerine geçmez. Kendiniz ya da çocuğunuzla ilgili psikolojik ya da fiziksel sağlık problemleriniz varsa, bir uzmandan profesyonel destek alınız.
  web tasarım ve programlama deSen
  0.029 sn.