Genel

1-2 Yaş Oyuncakları

Artık çocuğumla bugün bölümüne şu an 13 aylık olan kızımla yaptığımız şeyleri de yazmam gerekecek sanırım. Kızımın oyuncakları ile başlayalım. Hem de anne babalara 1-2 yaş arasında ne tür oyuncaklar edincekleri hakkında bir fikir olsun. Fotoğraflar için arkadaşım Elif Ayşe’ye teşekkürler.. Daha doğrusu makina için, malum makinamız oğlum sayesinde rahmetli oldu.

1- Bu oyuncak 9-18 ay arası bir oyuncak sayılabilir. Kırmızı düğmeye basınca müzik çalıyor, pencereyi yukarı kaldırınca ayna çıkıyor. Gemiyi yere bastırarak sürdüğünüzde de beyaz tekerlekler ve mavi simit dönüyor, çıkır çıkır bir ses çıkıyor. Küçük bebekler de pervane kısmını döndürerek oynayabiliyorlar:

2- Bu oyuncak, şekilleri ve eşyaların hatlarını tanımalarını sağlayan, zihni bir aktivite de içeren bir oyuncak:

Aynı oyuncağın biraz daha gelişmişi; kızımı da iş başında görüyorsunuz , oğlumun da ayaklarını. Kızımın en büyük zevki yuvarlağı geçirmek. En zoruysa yıldız.

3- İşte kızımın en sevdiği oyuncaklardan biri. Büyüklük ve küçüklüğü öğrenmeyi sağlayan bir oyuncak. Üst üste koyup kule yapılıyor. Altlarındaki kalıplarla hamur üzerinde şekiller çıkarılıyor. Ve yine altlarındaki delikler yazın havuzda oynarken eğlenmelerini sağlıyor.

Kızım genelde küçük olan 3-4 tanesini iç içe geçirmeyi seviyor. Kuleyi yaparken de ağabeyini dikkatle izliyor ve sonra da kuleyi kim yıkacak kavgası başlıyor.

4- Bu da kızımın favorilerilerinden biri, resimde rastgele koymuşum alel acele, alttan yukarı büyükten küçüğe dizip en üste de ayıcığın kafasını koyduğunuzda oyun tamamdır. Ama kızım ayıcık kafasından hoşlanmıyor. Sadece halkaları geçirmekten büyüük bir haz alıyor.

5- 1 yaş ve üstü çocuklar parça bütün ilişkisi kurmayı çok seviyorlar. Şişenin kapağını kapatmak, tencera kapağı kapatmak bunun bir göstergesi. Bu isteklerini destekleyen bu oyuncakta her ceketin bir de pantalonu var, ilk başlarda rastgele yerleştirse de zamanla çocuğa pijamanın altına pijama giydirmeyi yani takımı bulmayı da öğretmek de gerek tabi ki..

6- Hem parça bütün hem de şekiller ve sınırlarla ilgili zihni geliştiren oyuncaklar:

Biraz daha gelişmiş ve özellikle erkek çocukların hoşuna gidecek bir versiyonu. Bizde bir de hayvanlısı var bu oyuncağın ama o biraz daha zor, 2 yaş üstü..

7- Bunlar da klasik kız oyuncakları, aslında 18 aya kadarki oyuncaklar erkek ve kızlara hitap ediyor. Ama daha sonra oyuncaklarda da cinsiyet farkı başlıyor gibi.

Kızım hadi çay koy dediğimizde çaydanlığı bardağın üstüne tutuyor (biz bu arada uçuyoruz aa bak Tahir Zührenur çay koydu diyorum eşime), çaydanlığı neredeyse bardağın içine soktuğu için çoğunlukla bardağı düşürüyor. Sonra da bardağı alıp içiyormuş gibi yapıyor. Ama henüz bize ikram etmeyi bilmiyor ne yazık ki… 🙂 Ve hiç durmadan yemek yapıyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...