Genel

1 Yaş Öncesi Bir Bebek Ve Büyük Kardeşiyle Oyunlar

Bebekler yürüyene ve konuşana kadar ağabey ve ablalarına oyun arkadaşı olmakta zorlanıyorlar. Ama yine de anne yardımıyla oynanacak bazı oyunlar var. Fotoğraflar pek net değil, çoğu videodan, diğerleri de oğlumun çekimleri. Hiçbirini özellikle siteye koymak için çekmediğim için oldukça blurlular.

1- Gıdı gıdı: Bu oyunu oynamaya başladığımızdan beri oğlum bebek kızıma biraz daha ısındı diyebilirim. Hatta gün boyu aklına geldikçe bu oyunu oynamak istiyor sürekli. Benim içinse biraz yorucu oluyor. Bebeği kucağıma alıp, bebeğin dilinden “abiiiiiiiiiiii, seni gıdıklıycaaaaaaam, heh heh heeeeee” diye bağırıyorum. Oğlum kaçmaya başlıyor biz de arkadan kovalıyoruz, yakaladıkça gıdıklıyoruz. Ben kucağımdaki bebeğin elini tutup sallıyorum gıdıklamak isteyen bir elmiş gibi ve o şekilde koşuyoruz evin içinde.

2- Uçuyo uçuyo: Arkadaşım Elif Ayşe’nin çocukları oyalarken keşf ettiği oyun. Oyuncakları eline alıp, uçuyo, uçuyo, uçuyooo, uçuyooooooo diye oyuncakları bebeğin gözünün önünde uçurarak birden hoop diyerek oyuncak kutusunun önüne bırakıyor. Bebek o gün bu oyuna aşırı güldüğü için oğlum sürekli bebeğe bu oyunu yapıyor.3- Bebekten saklanmaca:
Bebek keyfi yerinde olduğu zaman biz nereye gidersek hızlı hızlı arkamızdan emekleyerek takip ediyor. Biz de oğlumla “ay bebek geliyor” filan diyerek telaş yapıp bir yerlere saklanıyoruz. Ara sıra saklandığımız yerden kafamızı çıkarıp “ay bebek geldi geldi” filan diyoruz. Bebek de bu sırada bizi görmüş oluyor, ve hızlı hızlı yaklaşıyor. Aniden çıkıp kaçıyoruz ve bebek yine peşimize düşüyor. Bana biraz sıkıcı gelse çocukları çok heyecanlandıran bir oyun.4- Cıpı cıpı:
Bu sıcak günlerde her gün banyoda suyla oynayan oğlumu banyoyu zaten çok merak eden bebek pek yalnız bırakmıyor. Zaten çiş yaparken de hemen arkamızda bitiveriyor banyoda. İkisini birden bebek küveti ya da havuza soktuğum zamanlardan hariç oğlumun banyo yaptığı anlarda da mutlaka bu şekilde yanına gidip: he hı he hı diye hızlı hızlı nefes alarak heyecanını belirterek izliyor kızım. Bana da başlarına durup kızım düşmesin diye kollamak ve videoya çekmek düşüyor genelde.5- Emeklemece:
Bu oyunu kardeşiyle istediği oyunları oynamak için en az 4-5 ay daha beklemesi gereken oğlum bebeğin seviyesine inerek oynuyor.Bebek emekliyor o da onu takip ediyor. Kovalıyor bazen de bebek onu kovalıyor.

6- Bazen de yine benim kontrolümde beşikte ya da yatakta kendilerince eğleniyorlar, bir şeyleri birbirlerine atıyorlar yuvarlanıyorlar.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...