Genel

Çıkartmalardan Kalanlarla Toplar

Çocuklar için hazırlanmış çıkartmaları kullandıktan sonra geriye kalan yapışkanlı ama işe yaramayan kısımları, top şekline getirdiğimiz gazete kağıtlarının üstüne yapıştırarak renkli toplar elde ettik.

Çocukların hem yaparken zevk alması hem de topları değerli bulmaları yetişkin insanların garibine gitse de gerçek bu 🙂

Bu faaliyeti yaparken geçenlerde Doğan Cüceloğlu’nun 2. konferansında üzerinde durduğu bir iddia aklıma geldi:

Dünyaca ünlü bir ekonomist dünya ülkelerindeki insanların mutluluğunu araştırmış. (Adını da vermişti yazarın hatırlamıyorum)

İnsanlar ne ile mutlu oluyorların sonucunu “ürettikleri zaman, ellerinde tuttukları, meşgul oldukları şeyde kendilerinin de katkıları varsa mutlu oluyorlar” tespitiyle ortaya koymuş.. Ve insanlarının kendilerinin üretken olduğu ülkelerde daha mutlu olunduğunu tespit etmiş, çoğu fakir ülke olsa bile.

Doğan Cüceloğlu, “Efendim çocuğunuza oyuncak araba alsanız o kadar mutlu olmaz 2 gün sonra unutur kırar, ama beraber bir araba yapsanız onu hiç unutmaz, onunla daha çok oynar belki hayatının sonuna kadar onu saklar ve değer verir.” anlamında açıklamalar yaptıktan sonra ekonomist yazarın insanların aslında paralarıyla mutsuz olduklarını verilerle ispatladığından bahs etti.

Yapmak, inşa etmek, üretmek zaman aldığı için ve artık Çin üretimi ucuz şeyler bu kadar bol olunca parayla almayı tercih ediyoruz ama kendimiz üretmemişsek akılda kalmıyor, bizi mutlu etmiyor imiş hayatımıza giren maddeler..

Yaptığımız topları oğlumun doğumgünde tavana yapıştırmak için süs olarak düşünmüştük, yahu ne uğraşıcaksın hazırları sudan ucuz, onlardan al gitsin felsefesine inat..Ama çok oynandıkları için yenilerini yapacağız galiba.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...